Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, Ntinaras said:

Μαλλον εκαναν αγορα μεσω καρτας σε τιποτα crypto

μονο ετσι φανταζομαι δεν εντοπιζονται.

σε ποιο ανταλλακτηριο μπορεις να αγορασεις με καρτα που δεν ειναι στο ονομα του account holder? Αν και μπορουν να ανοιξουν λογαριασμο σε binance πχ με οτι ονομα και ημ γεννησης θελουν, ειναι λιγο τραβηγμενο για Ελλαδα

30 minutes ago, 3DJIN said:

αν προχωρησει η υποθεση στη δικαιοσυνη φυσικα και θα βρεθουν οι παραλληπτες.Μιλαμε για ηλεκτρονικη συναλλαγη που εχει αφησει ιχνος.Απλα θελει και μια μηνυση στην τραπεζα ωστε να υποχρεωθουν να σου δωσουν τους παραληπτες.

Αν κανω παρανομο εμποριο και πληρωνομαι μεσω τραπεζης δε θα με βρει η εφορια ? φυσικα και θα με βρει,πως θα με βρει? θα υποχρεωσει την τραπεζα να εντοπισει το ιχνος.

Σχεδον ολο το παγκοσμιο χρηματοπιστωτικο συστημα ειναι σε πληρη διασυνδεση.

συνηθως αν γινει μεταφορα ο παραληπτης δεν ειναι ο απατεωνας αλλα ενας μεσαζοντας ο οποιος κραταει ενα μικρο ποσοστο των χρηματων σε ανταλλαγμα με το να ειναι μπροσταντζα. Σε πιθανη ερευνα της αστυνομιας θα πει οτι και αυτουνου του χακαραν το account και του εκλεψαν την καρτα. 

Στα αγγλικα λεγεται holder αυτος. Αγγλια βαζουν πιτσιρικια που δεν καταλαβαινουν το ρισκο να το κανουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 minutes ago, vs_skg said:

σε ποιο ανταλλακτηριο μπορεις να αγορασεις με καρτα που δεν ειναι στο ονομα του account holder? Αν και μπορουν να ανοιξουν λογαριασμο σε binance πχ με οτι ονομα και ημ γεννησης θελουν, ειναι λιγο τραβηγμενο για Ελλαδα

συνηθως αν γινει μεταφορα ο παραληπτης δεν ειναι ο απατεωνας αλλα ενας μεσαζοντας ο οποιος κραταει ενα μικρο ποσοστο των χρηματων σε ανταλλαγμα με το να ειναι μπροσταντζα. Σε πιθανη ερευνα της αστυνομιας θα πει οτι και αυτουνου του χακαραν το account και του εκλεψαν την καρτα. 

Στα αγγλικα λεγεται holder αυτος. Αγγλια βαζουν πιτσιρικια που δεν καταλαβαινουν το ρισκο να το κανουν. 

https://www.actionfraud.police.uk/a-z-of-fraud/money-muling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Ukforthemoment said:

Αλλο ειναι αυτο, οπως βλεπεις και στην περιγραφη αλλιως γινεται το recruitment και ο σκοπος ειναι η μετακινηση μεταξυ χωρων. Συνηθως ειναι πιο απλα τα πραγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Bitbit said:

Και να συμπληρώσω στο πολύ σωστό κείμενο σου...

Ο άλλος παίρνει δάνειο που είναι δύσκολο να ανταποκριθεί, πράγμα που όντως δε κάνει, αλλά μαντεψτε. Δε φταίει αυτός. Φταίει η τράπεζα που του το έδωσε.

Πριν καιρό αυτή η άποψη κυριαρχούσε.

Ε ρε με τέτοια μυαλά δε λυπάμαι κανέναν σας.

Φυσικά και φταίει η τράπεζα που του το έδωσε δάνειο. Παλιά μπορούσες να πάρεις πανεύκολα δάνειο χωρίς την προσκόμιση αρκετών στοιχείων για την οικονομική σου κατάσταση και χωρίς έναν ενδελεχή έλεγχο από την τράπεζα για την φερεγγυότητα του πελάτη. Έτσι διαδώθηκε η νοοτροπία ότι αφού ο τάδε ακόμα χρωστάει, πήρε αμάξια, έχτισε βίλες και ακόμα δεν του τα κατεσχεσαν και δεν τον κυνηγάνε, τα αφήνει απλήρωτα και περνάει καλά με τα λεφτά του, ας πάρω και εγώ που δεν έχω την ανάλογη οικονομική άνεση.

Μην ακούσω τα κλασσικά περί παιδείας από το σπίτι και από τους γονείς ότι δεν βάζουμε το χέρι μας βαθύτερα από εκεί που αντέχει η τσέπη μας και τα γνωστά. Ωραία όλα αυτά, και εγώ αυτή την παιδεία έλαβα, αλλά όταν βλέπεις τα παραπάνω που ανέφερα είναι σχετικά εύκολο να δελεαστεις και να την πατήσεις. Οι τράπεζες είναι συν-υπεύθυνες λοιπον για αυτή την κατάσταση. 

Όσο για τα σημερινά προβλήματα με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες που προσπαθούν να επιβάλλουν με το στανιο σε πολλά άτομα που δεν το έχουν καθόλου με την τεχνολογία, είναι εξίσου συνυπευθυνες και απαράδεκτες για αυτό. Κρίμα για τους ηλικιωμένους που δεν βλέπουν να διαχειριστουν τέτοια συστήματα. 

Από κάτι τέτοια που γίνονται έχω αναγκάσει την μάνα μου που δεν δύναται να μάθει τιποτα νέο να βγάλει κάρτα για να καλύπτουμε το όριο των ηλεκτρονικών κολοαποδειξεων του Κουλη αφού ενέταξαν και τα εισοδήματα από ενοίκια εκεί, το ποσοστό αναπηρίας της δεν φτάνει για τις εξαιρέσεις. Της έβγαλα κινητό αναγκαστικά που πάλι άχρηστο είναι γιατί δεν ξέρει να το χρησιμοποιήσει μόνο και μόνο για την κάρτα την τραπεζα και διαχειριζομαι τα πάντα εγώ γιατί αυτή είναι αδύνατον. Τώρα που έκλεισαν και τα γκισέ τρέχω εγώ έξω στο ΑΤΜ που είμαι καρδιοπαθης με άλλα και κουράζομαι για να έχουμε μετρητά στο σπίτι να ψωνίζει η μάνα μου τα ψώνια και τα απαραίτητα.

Η μεν θεία μου όταν θέλει να αγοράσει κάτι διαδικτυακά παίρνει τηλέφωνο τον ξάδελφό μου για να την κατευθυνει με τους κωδικούς μην κάνει τίποτε λάθος από το Web και την κλέψουν, ο ξάδερφος είναι στην δουλειά του και εκνευρίζεται όταν τον καλεί στο τηλ. Και η θεία δεν έχει εισοδήματα αλλά επειδη της βάζουν τεκμαρτή δαπάνη λόγω του ακινήτου δεν φτάνει που πληρώνει κερατιάτικα αλλά τώρα πρέπει να μαζεύει το 30% του τεκμαρτου με αποδείξεις από δική της κάρτα ενώ στην τελική ο μόνος που εργάζεται στο σπίτι τους είναι ο σύζυγος της. 

Μας έχουνε βάλει τα δύο μας πόδια σε ένα παπούτσι κυβέρνηση κράτος και κολοτραπεζες, μας τα τρώνε και από τις προμήθειες ενώ δεν δίνουν τίποτα από επιτόκια. Κάποιοι προσπαθείτε να τις υπερασπιστείτε κιόλας. 

Ευτυχώς που ξέρω τι ψηφίζω στις εκλογές και δεν έχω κανένα μερίδιο ευθύνης ούτε πρακτικά ούτε ηθικά σε αυτό το μπάχαλο που έφεραν και κοιτάνε να δυσκολέψουν την ζωη από μια μερίδα πολιτων. 

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εχουμε διαβασει το γνωστο "η τραπεζα δεν προκειται ποτε να ζητησει κωδικους πιν κτλ μπλα μπλα"

ισχυει κατι τετοιο;

ΟΧΙ

εμενα μου εστελναν επανελειμμενως αυθεντικα μηνυματα απο τραπεζα που περιειχαν λινκς στα οποια επρεπε να βαλεις τους κωδικους σου

ΔΕΝ ΔΙΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ απο την τακτικη του phishing.με εκνευρισαν,τους εστειλα καμποσα μηνυματα διαμαρτυρτιας και τους εκανα φραγη στο τελος

φταινε ή δεν φταινε οι τραπεζες σε αυτην την περιπτωση;

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, georgiouu said:

ολοι εχουμε διαβασει το γνωστο "η τραπεζα δεν προκειται ποτε να ζητησει κωδικους πιν κτλ μπλα μπλα"

ισχυει κατι τετοιο;

ΟΧΙ

εμενα μου εστελναν επανελειμμενως αυθεντικα μηνυματα απο τραπεζα που περιειχαν λινκς στα οποια επρεπε να βαλεις τους κωδικους σου

ΔΕΝ ΔΙΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ απο την τακτικη του phishing.με εκνευρισαν,τους εστειλα καμποσα μηνυματα διαμαρτυρτιας και τους εκανα φραγη στο τελος

φταινε ή δεν φταινε οι τραπεζες σε αυτην την περιπτωση;

Για να κάνεις τι σου ζηταγε η τράπεζα κωδικούς;Ποια τράπεζα είναι αυτή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ukforthemoment said:

Για να κάνεις τι σου ζηταγε η τράπεζα κωδικούς;Ποια τράπεζα είναι αυτή;

 

αν θυμαμαι καλα εληγε η καρτα και επρεπε να μπω για να ενεργοποιησω την καινουρια.και μου εστελναν οι ηλιθιοι λινκ "ΠΑΤΑ ΕΔΩ"

ΕΛΕΟΣ!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν mail απο την εθνική για φραγή της χρεωστικής κάρτας, και αφού διάβασα το μαιλ, μπήκα μέσα απο το παρεχόμενο link στην σελίδα e-banking της εθνικής. Επειδή κοιτάω πάντα την σελίδα, αυτή έγραφε nbgermou και την έκλεισα. Να προσέχετε λοιπόν τί γράφει η διεύθυνση του link, για να μην την πατήσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dinoeq said:

Μου έστειλαν mail απο την εθνική για φραγή της χρεωστικής κάρτας, και αφού διάβασα το μαιλ, μπήκα μέσα απο το παρεχόμενο link στην σελίδα e-banking της εθνικής. Επειδή κοιτάω πάντα την σελίδα, αυτή έγραφε nbgermou και την έκλεισα. Να προσέχετε λοιπόν τί γράφει η διεύθυνση του link, για να μην την πατήσετε.

Παρομοιο συμβαν λεμε

ΔΕΝ θα επρεπε οι τραπεζες να στελνουν λινκς για να μην μπερδευουν τον κοσμο με τακτικες χακερς

θα μπορουσαν να σου πουν μπες απο την επισημη σελιδα μας ή απο την εφαρμογη μας.τοσο απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, georgiouu said:

ολοι εχουμε διαβασει το γνωστο "η τραπεζα δεν προκειται ποτε να ζητησει κωδικους πιν κτλ μπλα μπλα"

ισχυει κατι τετοιο;

ΟΧΙ

εμενα μου εστελναν επανελειμμενως αυθεντικα μηνυματα απο τραπεζα που περιειχαν λινκς στα οποια επρεπε να βαλεις τους κωδικους σου

ΔΕΝ ΔΙΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ απο την τακτικη του phishing.με εκνευρισαν,τους εστειλα καμποσα μηνυματα διαμαρτυρτιας και τους εκανα φραγη στο τελος

φταινε ή δεν φταινε οι τραπεζες σε αυτην την περιπτωση;

Έχουν μερίδιο ευθύνης σε όλα οι τράπεζες. Διότι ανάγκασαν έμμεσα η άμεσα μερίδα κόσμου να χρησιμοποιήσει υπηρεσίες που δεν γνωρίζει την χρήση τους. Οπότε και για να τους προστατέψουν τα αναλαμβανουν αυτά οι νεότεροι που έχουν μικρότερη πιθανότητα να την πατήσουν. Τι sim swap, viber, social engineering και διάφορα διαβάζουμε, σε λίγο θα πρέπει να έχουμε και master στην κυβερνοασφαλεια για να μην την πατήσουμε από τους απατεώνες. Η ζωή μας έχει γίνει πολύ πιο πολύπλοκη σε σχέση με παλιά και δεν μεσολάβησαν καθόλου διαφορα στάδια προσαρμογής πχ κλείσιμο των γκισέ και μετάβαση στα ηλεκτρονικά ανά 2 ετια στα όρια ηλικίας ώστε να μετριαστει όλο αυτό. Υποχρεωσαν μερίδα των φορολογούμενων να κάνει αγορές με καρτα στο 30% και ενέταξαν όλα τα εισοδήματα σε αυτό, σε συνδυασμό με το κλεισιμο των γκισέ οπότε πρακτικά σχεδόν όλοι πρέπει να βγάλουν κάρτα για να μην πληρώσουν το πρόστιμο και να έχουν λεφτά. Οι τράπεζες επωμιστηκαν το βάρος από όλο αυτό και έχωσαν χρεώσεις παντού. 

Οι απατεώνες κάνουν party. Οι πολιτικοί κλασσικά τον χαβά τους. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, georgiouu said:

αν θυμαμαι καλα εληγε η καρτα και επρεπε να μπω για να ενεργοποιησω την καινουρια.και μου εστελναν οι ηλιθιοι λινκ "ΠΑΤΑ ΕΔΩ"

ΕΛΕΟΣ!!!

Fake ειναι αυτο.

Scammer στο εστειλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, georgiouu said:

οχι αφου το εστειλα στην τραπεζα και μου απαντησαν οτι οντως ηταν δικο τους αυθεντικο

WAT?

Θελω σκρινσοτ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ntinaras said:

WAT?

Θελω σκρινσοτ :P

για γελια και για κλαματα οι απαντησεις τους...

μου ελεγαν οκ δικο μας ειναι αλλα τηρουμε ολα τα πρωτοκολλα και τους κανονες ασφαλειας :o

-μα εσεις γραφετε οτι η τραπεζα δεν προκειται ποτε να ζητησει κωδικους και εσεις τωρα μου ζητατε 😂

-ναι αλλα τηρουμε τους κανονες ασφαλειας :-)

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, georgiouu said:

για γελια και για κλαματα οι απαντησεις τους...

μου ελεγαν οκ δικο μας ειναι αλλα τηρουμε ολα τα πρωτοκολλα και τους κανονες ασφαλειας :o

-μα εσεις γραφετε οτι η τραπεζα δεν προκειται ποτε να ζητησει κωδικους και εσεις τωρα μου ζητατε 😂

-ναι αλλα τηρουμε τους κανονες ασφαλειας :-)

 

Ποια τράπεζα ήταν; Η μόνη που τουλάχιστον τώρα στέλνει κάποιο sms αν δε ενεργοποιήσεις την κάρτα που σου έστειλαν είναι η εθνική η οποία και πάλι σου λέει μπες στο web banking για ενεργοποίηση η τηλεφώνησε στον τάδε αριθμό. Δε μου έχει τύχει να λένε σε σύνδεσμο πατά εδώ. Υπάρχει πάντα περίπτωση να βαριόταν να ασχοληθεί ο υπάλληλος και να είπε ότι του κατέβηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...