Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, notist είπε

Η αδερφή μου όμως δεν τα ξέρει αυτά και πάτησε το σύνδεσμο. 

Δεν ξερει ορθογραφια και συντακτικο δηλαδη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Του δώσαμε το IBAN αλλά μας απάντησε ότι θέλει τον αριθμό μιας χρεωστικής κάρτας για να κάνει πιο γρήγορα την κατάθεση. Λανθασμένα θεωρήσαμε ότι με το νούμερο μιας κάρτας δεν μπορεί κάποιος να σε κλέψει και αποφασίσαμε να του το δώσουμε.

εγω το εγραψα ηδη μερικές σελίδες πιο πισω,καταθεση σε καρτα ΔΕΝ γίνεται.ΙΒΑΝ μια χαρά ασφαλές και γρήγορο είναι.

 

μηπως σου ζητησε το πιν για το τηλεφωνικό  banking?Nα ξερεις ότι δεν εχουν ορατό όλο το πιν,βαζουν μονο τα νουμερα που τους λες.

To καταλαβαινω αυτό

Καπου εκει προκυπτει μάλλον το μπέρδεμα- <<πείτε μου τα δύο ψηφία του πιν>> , μπερδέυεται με <<πείτε μου το πιν και τον κωδικό που σας στείλαμε στο κινητο>> του σκάμερ

Προσωπικά μου κάνει εντύπωση κάθε φορά που κάνω τηλεφωνική ανανέωση στη nova π.χ. που δίνω αφμ και α.τ. σε έναν άγνωστο αριθμό από call center και βλέπει όλα τα ψηφία των αριθμών.But that's the way the cookie crumbles

 

εγω το εγραψα ηδη μερικές σελίδες πιο πισω,καταθεση σε καρτα ΔΕΝ γίνεται.ΙΒΑΝ μια χαρά ασφαλές και γρήγορο είναι.

 

Καλά,άμα ακούσεις θα στα κάνω κατάθεση στην κάρτα, σε λούζει κρύος ιδρώτας

Σαν τα ορθογραφικά λάθη στο mail επανάκτησης,ένα πραγμα.

The glitch in the matrix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Κατά τ΄ άλλα υπάρχουν και κάποιοι που ζητούν τη ολοσχερή κατάργηση των "μετρητών", αλλά αν τους τύχει κάτι τέτοιο θα ήθελα να τους δω να ψάχνουν για φαί στους κάδους SM.

Αν δεν δώσεις τα στοιχεία σου, δεν μπορούν να σε κλεψουν, είναι πραγμάτικα τόσο απλό... Με μερικές εξαιρέσεις κλωνοποίησης κάρτας και να σου δουν το πιν σε atm(εκεί μετρητά θα πας να βγάλεις όμως, οπότε δεν σε σώζουν), ή με pos ανέπαφα, σε τρένο συνήθως,   στην Αγγλία γινόταν συχνά μια περίοδο, αλλά εκεί μιλάμε για μικρότερα ποσά.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Stam53 said:

Κατά τ΄ άλλα υπάρχουν και κάποιοι που ζητούν τη ολοσχερή κατάργηση των "μετρητών", αλλά αν τους τύχει κάτι τέτοιο θα ήθελα να τους δω να ψάχνουν για φαί στους κάδους SM.

Ε ναι, άλλο να στα πάρουν από το σπίτι ή από πάνω σου κι άλλο να σε ξεγελάσουν να τους τα δώσεις μόνος σου, το 2ο πονάει ακόμα παραπάνω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό βρήκα στα "ανεπιθύμητα" ένα phishing email, δεν θυμάμαι καθόλου λεπτομέρειες, τράπεζα κλπ.

Κατάλαβα τι ήταν και από περιέργεια "πάτησα" το λινκ, οδηγούσε σε μια κενή σελίδα με κινεζικό υδατογράφημα. Άργησα φαίνεται και την κατέβασαν ή πρόλαβε κάποιος άλλος κι έστειλε το κάτι τις του.

Πάντως είναι γεγονός πως υπάρχει έλλειμμα ενημέρωσης, μόνο πρόσφατα είδα διαφήμιση στην TV με σχετικό θέμα κι αφού έχει βουίξει ο τόπος με τα ανάλογα περιστατικά. Η tv προσφέρεται γιατί είναι κι ένα μέσο που παρακολουθούν όσοι έχουν περισσότερες πιθανότητες να πέσουν θύματα τέτοιων πρακτικών.

 

Δεν είμαι σίγουρος για το λόγο, πάντως η ΑΛΦΑ δεν μου στέλνει πλέον σε viber αλλά μόνο SMS, αρκετό καιρό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Φυσικά και φταίει η τράπεζα που του το έδωσε δάνειο. Παλιά μπορούσες να πάρεις πανεύκολα δάνειο χωρίς την προσκόμιση αρκετών στοιχείων για την οικονομική σου κατάσταση και χωρίς έναν ενδελεχή έλεγχο από την τράπεζα για την φερεγγυότητα του πελάτη. Έτσι διαδώθηκε η νοοτροπία ότι αφού ο τάδε ακόμα χρωστάει, πήρε αμάξια, έχτισε βίλες και ακόμα δεν του τα κατεσχεσαν και δεν τον κυνηγάνε, τα αφήνει απλήρωτα και περνάει καλά με τα λεφτά του, ας πάρω και εγώ που δεν έχω την ανάλογη οικονομική άνεση.

δε σχολιάζω τα υπόλοιπα που έγραψες γιατί δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ.

εδώ όμως έχουμε διαφορετική άποψη.

Η τράπεζα θα έφταιγε αν έδινε δάνειο σε ανήλικους. Ξέρουμε όλοι ότι οι ανήλικοι έχουν κάποια "μειωμένα δικαιώματα" λόγω ηλικίας με το σκεπτικό ότι δεν είναι σε θέση να πάρουν σωστές αποφάσεις. Κάποιοι άλλοι αποφασίζουν γι αυτούς και αναλαμβάνουν την ευθύνη.

Εδώ όμως δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, τα δάνεια δίνονται σε ενήλικες που έχουν πλήρη ευθύνη των πράξεων τους.

Αν δεχθούμε όμως παρόλο αυτά ότι φταίνε οι τράπεζες, πρέπει να δεχθούμε ότι αυτοί που πήραν τα δάνεια είναι "μειωμένων ικανοτήτων" οπότε απαλλάσονται των ευθυνών τους.

Αν όμως είναι "μειωμένων ικανοτήτων", προκύπτουν άλλα ερωτήματα. 

Έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν; έχουνε δικαίωμα να οδηγούν;...... μήπως πρέπει να έχουν και κάποιον κηδεμόνα όπως οι ανήλικοι; Αφού δεν είναι σε θέση πάρουν αποφάσεις για τη ζωή τους. Μήπως να μη τους επιτραπεί πότε να πάρουν δάνειο ή οποιαδήποτε οικονομική κίνηση που πάνε να κάνουν (πχ αγορά σπιτιού) να ελέγχεται;

Μπορείς ελεύθερα να το παίζεις αθώος, χαζός, ανήξερος, περιορισμένης ευθύνης......με σκοπό να πετάξεις την ευθύνη από πάνω σου αλλά πρέπει να δέχεσαι και τις συνέπειες. Κι εδώ πέρα όχι μόνο δε συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά επιβραβεύεσαι κι από πάνω (σβήνονται δάνεια)

Που ακριβώς είναι το λάθος στο σκεπτικό μου; Το βρίσκεις υπερβολικό, αστείο;

Υ.Γ Οι υπόλοιποι που δε πήραμε δάνεια ή πήραμε λογικά δάνεια, είμαστε έξυπνοι ή ηλίθιοι;

Ειναι εκτός θέματος το ποστ δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε αν και πολύ θα το ήθελα.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, georgiouu είπε

σωστα ολα αυτα που γραφεις αλλα στην δικη μου περιπτωση ηταν η ιδια η τραπεζα που μου ελεγε "κανε login εδω" τι να κανουμε τωρα

Αγαπητε συμφορουμιτη αμφιβαλλω πολυ αν ισχυει αυτο. Το μοναδικο mail που στελνει η τραπεζα ειναι οτι δεν προκειται να σου ζητησει κωδικους μεσα απο mail. Κανε forward ενα τετοιο μηνυμα που ελαβες ωστε να φαινεται ο αποστολεας και ανεβασε screenshot. Προφανως και δεν εισαι υποχρεωμενος να το κανεις αλλα θα ηταν βοηθητικο γιατι αν υπαρχει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑ που επεσε σε αυτο το ολισθημα θα ηθελα να το ξερω και να κλεισω τους λογαριασμους μου σε αυτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 11:19 ΜΜ, GeG είπε

εχει κανεις eurobank , σε κατι συνναλαγες με μεταφορα χρηματων ζητανε το 1ο και τελευταιο ψηφιο απο το pin , αυτο τι φαση ειναι ; το εχει παρατηρησει αλλος;

Δυστυχώς και εμένα με εκνευρίζει αυτό, νομίζω δεν ζητάνε πάντα 1 και τελευταίο αλλά νομίζω τυχαια σου ζητανε 2 αριθμούς απο το Pin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ τράπεζα στον κόσμο δεν σου ζητάει αριθμό λογαριασμού/κάρτας κτλ και ειδικότερα PIN !!! 

Γιατί να στα ζητήσουν ενώ μπορούν να τα δουν απο το σύστημά τους?! Εκτός το PIN το οποίο είναι προσωπικό και δεν το ξέρει ούτε η τράπεζα, όπως και τον 3ψήφιο κωδικό πίσω απο την κάρτα.

Λίγο λογική σκέψη θέλει και λίγο προσοχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sunlight2030 είπε

Δυστυχώς και εμένα με εκνευρίζει αυτό, νομίζω δεν ζητάνε πάντα 1 και τελευταίο αλλά νομίζω τυχαια σου ζητανε 2 αριθμούς απο το Pin

Γιατί σε εκνευρίζει;Τυχαία η σειρά του πιν που ζητάνε .

Την εφαρμογή της τράπεζας την έχετε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Daemonos είπε

ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ τράπεζα στον κόσμο δεν σου ζητάει αριθμό λογαριασμού/κάρτας κτλ και ειδικότερα PIN !!! 

Γιατί να στα ζητήσουν ενώ μπορούν να τα δουν απο το σύστημά τους?! Εκτός το PIN το οποίο είναι προσωπικό και δεν το ξέρει ούτε η τράπεζα, όπως και τον 3ψήφιο κωδικό πίσω απο την κάρτα.

Λίγο λογική σκέψη θέλει και λίγο προσοχή. 

Αριθμο κάρτας/λογαριασμού ζητουν όλες, για ταυτοποίηση ή αν εχεις κάποιο πρόβλημα

Πιν/κωδικο δεν ζητουν ποτέ

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αριθμο κάρτας/λογαριασμού ζητουν όλες, για ταυτοποίηση ή αν εχεις κάποιο πρόβλημα

Πιν/κωδικο δεν ζητουν ποτέ

Για ταυτοποίηση ζητάνε ΑΦΗ ή ΑΔΤ.

 

PIN/κωδικό ποτέ, σωστά. 

 

Επεξ/σία από Daemonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ας αρχισουν να στελνουν τις καρτες συστημενες και οχι με απλο.Προς το παρον ο οποιοσδηποτε στην πολυκατοικια εχει προσβαση στο φακελο που περιεχει την καρτα και μπορει να φωτογραφισει τα νουμερα και να κλεισει παλι προσεκτικα το φακελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

καλα ας αρχισουν να στελνουν τις καρτες συστημενες και οχι με απλο.Προς το παρον ο οποιοσδηποτε στην πολυκατοικια εχει προσβαση στο φακελο που περιεχει την καρτα και μπορει να φωτογραφισει τα νουμερα και να κλεισει παλι προσεκτικα το φακελο.

Κάτι τέτοιο είχε γίνει και σε μένα, η γιαγιά μου είχε μία χρεωστική εθνικής, σε κάποια φάση πήρα μηνύματα με κωδικό έγκρισης συναλλαγής σε $ αποτί κατάλαβα απτο only fans

Μερακλού η γιαγιά και να σκεφτείς ήταν και κάνα χρόνο μακαρίτισσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα "παραλίγο" να πέσω κι εγώ θύμα της ίδια απάτης.

Θυμάμαι αρκετά καλά το τι διαδραματίστηκε, με την ελπίδα να δώσω σε κάποιον αρκετή πληροφορία ώστε να αποφύγει τυχόν παρόμοια κατάληξη.

Έχω μια αγγελία πάνω για κάποια παλιά έπιπλα που θέλω να δώσω. Με καλεί λοιπόν ο "εν δυνάμει" αγοραστής με μια πολύ αποδεκτή ιστορία και μου λέει ότι "τα θέλει για την μητέρα του", καθώς ρωτάει και λίγο για την κατάσταση τους, ώστε να δείξει ότι ενδιαφέρεται όντως για το προϊόν. 

Αφού λοιπόν έχει αποδεχτεί την τιμή, μου λέει ότι θα στείλει μεταφορική και στο μεταξύ θα μου κάνει μια κατάθεση. Για να μου κάνει την εν λόγω κατάθεση με ρωτάει αν έχω Alpha Bank ή Εθνική, γιατί αυτός έχει εταιρικό λογαριασμό Attica Bank.
Με τις οποίες και μπορεί να μου στείλει κωδικούς επιβεβαίωσης της μεταφοράς.

Εν τέλη ξεκινήσαμε να εκτελέσουμε την συναλλαγή μέσω Alpha Bank της συζύγου, όπου ΔΕΝ ήθελε το IBAN αλλά τον αριθμό που λέει εφόσον κάνεις login "My Alpha Web". Στην συνέχεια λάβαμε τον πρώτο κωδικός που ήρθε μέσω κινητού (SMS) δεν έδειχνε κάτι περίεργο στην περιγραφή του, οπότε τον μοιραστήκαμε. Αμέσως μετά ήρθε και ένα email. Εδώ κάπου πάγωσα, αναρωτώμενος "τι σχέση θα μπορούσε ποτέ να έχει ένα email που σου στέλνει κωδικό επιβεβαίωσης λογαριασμού" για να ολοκληρωθεί μια εισερχόμενη μεταφορά/μεσυναλλαγή;
Ναι, χαζομάρα μου που φτάσαμε ήδη ως εδώ, αλλά το τελευταίο αυτό βήμα, ήταν ενστικτώδης κόκκινη σημαία.
Εδώ κάπου σταμάτησα για να διαβάσω προσεκτικά όλο το email και του απάντησα στο τηλέφωνο "τι δουλειά έχει η μεταφορά σε τρίτο με την πρόσβαση στον λογαριασμό μου;"

Ο "δήθεν αγοραστής" προσπάθησε με κάθε τρόπο να με πείσει να μοιραστώ αυτόν τον κωδικό, όσο πιο βιαστηκά γινότανε, γιατί λήγει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Ευτυχώς συνετήστηκα και του έκλεισα το τηλέφωνο.

Στο μεταξύ προσπάθησα να κάνω επανειλημμένα reset password στον λογαριασμό του web-banking και λόγω των ενεργειών που προσπαθούσε να κάνει αυτός ταυτόχρονα, η διαδικασία μπλόκαρε.
Με αποτέλεσμα να καλέσω την Alpha για να μπλοκάρω τελείως την υπηρεσία και την κάρτα, για να εκδώσω καινούρια.

Ευτυχώς δεν προλάβανε να πραγματοποιήσουν καμμία συναλλαγή σε βάρος μου/μας.
Δυστυχώς η Alpha Bank χωρίς καμμία ενημέρωση (πριν, μετά ή αυτοπροσώπως στο κατάστημα) ή τιμολόγηση, μας έκανε μια καταχριστική χρέωση 8 € για την ενεργοποίηση του web-banking.

Τα μαθήματα από όλο αυτό;
Αν κάποιον ειλικρινά ενδιαφέρεται για την αγγελία και δεν μπορεί να έρθει φυσική παρουσία και χέρι-χέρι;
Ένα IBAN .-

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...