Προς το περιεχόμενο

Pizza & ζύμες (άλευρα, πλάκες, τεχνικές, φουρνάκια)


Zenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/2/2024 στις 5:38 ΜΜ, ZELDA είπε

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω γιατί κολλάει η πίτσα στο φτυάρι ρε παιδιά και πόσα γραμμαρια κάνετε εσείς το μπαλακι?

Καλησπέρα. Για να μην κολλάει πρέπει να γίνουν 2 πράγματα:

  • Να σκορπιστεί αλεύρι ή καλύτερα σιμιγδάλι πάνω στο φτυάρι πριν τοποθετηθεί η πίτσα
  • Να μην μείνει η πίτσα προς ψήσιμο πολύ ώρα πάνω στο φτυάρι

Επίσης η τοποθέτηση της πίτσας στον φούρνο πίτσας/πέτρα πίτσας κλπ, πρέπει να γίνει με δυνατά διακεκομμένα τινάγματα. Όχι τόσο δυνατά που να πέφτουν τα υλικά κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 529
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα!Χθες εκατσα κι εφτιαξα σαλτσα στην κατσαρολα με σκορδο μεσα αλλη γευση πραγματικα εχει διαφορα με την στιγμης που κανουμε για ευκολια.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Θέλω μια βοήθεια 

Σε τι μπορεί να οφείλεται να μην δένουν τα υλικά μαζί με τη σάλτσα-ζυμη 

Και σε τι οφείλετε το μάζεμα της πίτσας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Giannos98 said:

Καλησπέρα 

Θέλω μια βοήθεια 

Σε τι μπορεί να οφείλεται να μην δένουν τα υλικά μαζί με τη σάλτσα-ζυμη 

Και σε τι οφείλετε το μάζεμα της πίτσας 

Τι εννοείς δεν δένουν τα υλικά ;

Για το μάζεμα συνήθως φταίει η θερμοκρασία της ζύμης. Αφήνεις θα ζύμη σου σε θερμοκρασία δωματίου για 2-3 ώρες ή τη δουλευεις κατευθείαν από ψυγείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aγαπητοι συμφορουμιτες και ζυμωτές,

έπεσε σαν ιδέα στο σπίτι να φτιάξουμε ζυμάρι με poolish (το οποίο δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά αλλά δεν είναι το προζύμι που στα αγγλικά είναι το sourdough). Έχω βρει αναλυτική συνταγή, υπολογισμούς, διαφορές σε σχέση με το προζύμι τα πάντα όλα. Το θέμα είναι ότι η ποσότητα μαγιάς που θέλει το  poolish είναι απειροελάχιστη και θέλει ζυγαριά με ακρίβεια κάτω του γραμμαρίου. Τέτοια ζυγαριά δεν έχω αλλά δεν είναι ακριβή για να την αγοράσω, θα κάνει όμως μερικές μέρες να έρθει.  Αν έχει ασχοληθεί κανείς με poolish, ξέρετε κατά πόσο παίζει ρόλο η ακρίβεια στην ποσότητα της μαγιάς; Ο άντρας μου επιμένει να το κάνω με το μάτι και ότι το ζαλίζω πολύ το θέμα. Εγώ από την άλλη φοβάμαι ότι θα βγει μια μαλακία και μισή αν το κάνω με το μάτι. Ποιος από τους δυο μας έχει δίκιο;

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, evabb said:

Aγαπητοι συμφορουμιτες και ζυμωτές,

έπεσε σαν ιδέα στο σπίτι να φτιάξουμε ζυμάρι με poolish (το οποίο δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά αλλά δεν είναι το προζύμι που στα αγγλικά είναι το sourdough). Έχω βρει αναλυτική συνταγή, υπολογισμούς, διαφορές σε σχέση με το προζύμι τα πάντα όλα. Το θέμα είναι ότι η ποσότητα μαγιάς που θέλει το  poolish είναι απειροελάχιστη και θέλει ζυγαριά με ακρίβεια κάτω του γραμμαρίου. Τέτοια ζυγαριά δεν έχω αλλά δεν είναι ακριβή για να την αγοράσω, θα κάνει όμως μερικές μέρες να έρθει.  Αν έχει ασχοληθεί κανείς με poolish, ξέρετε κατά πόσο παίζει ρόλο η ακρίβεια στην ποσότητα της μαγιάς; Ο άντρας μου επιμένει να το κάνω με το μάτι και ότι το ζαλίζω πολύ το θέμα. Εγώ από την άλλη φοβάμαι ότι θα βγει μια μαλακία και μισή αν το κάνω με το μάτι. Ποιος από τους δυο μας έχει δίκιο;

Ε νομίζω οτι λίγοι έχουν ζυγαριά ακριβείας για να βάλουν πχ 2γρ φρέσκιας μαγιάς ακριβώς. Εγώ χρησιμοποιώ τη ζυγαριά αλλά και χαράσοντας την φρέσκια ζύμη ώστε να δω και με το μάτι στο περίπου πόσο είναι το 1/10. 

Ποτέ δεν είδα πάντως διαφορά που να πιστέψω οτι έχει να κάνει με τη διαφορά στην ποσότητα μαγιάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Είμαι σε αναζήτησή οικονομικού φούρνου αερίου. Το budget μου είναι μέχρι €300 περίπου όποτε  αναγκαστικά πάω σε μικρό για 12αρες πίτσες 

 

Αυτή την στιγμή είμαι ανάμεσα  στον Glowen Dragon ( https://glowenoven.com/products/glowen-dragon ) και στον Solo Pi Prime ( https://www.solostove.com/en-gr/p/pi-prime )

 

Για τον glowen dragon δεν βρίσκω και πολλές κριτικές, παρά μόνο για το μεγάλο του αδερφάκι το raptor που είναι γενικά πολύ καλές, αλλα τείνω περισσότερο σε αυτόν γιατί έχει πιο χοντρή πέτρα (2εκ αντί για 1,2 του prime) και γιατί η φλόγα είναι στο πλάι που διαβάζω ότι είναι καλύτερο για να βλέπεις ποτέ πρέπει να γυρίσεις την πίτσα. Μάλλον πρέπει να έχει και πιο δυνατό καυστήρα από τον prime. Επίσης, λογικά, επειδή έχει πιο χοντρή πέτρα, ο χρόνος για να ξανά πιάσει θερμοκρασία μετά από μια πίτσα θα είναι μικρότερος η κάνω λάθος?

 

Για τον prime βρίσκω περισσότερες κριτικές, οι οποίες είναι καλές, μιας που είναι πιο γνωστη μάρκα (στην Αμερική τουλάχιστον). Από αυτά που διαβάζω τα θετικά του είναι ότι είναι αρκετά ποιοτική κατασκευή, ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία  (αλλά μάλλον οχι τόσο γρήγορα όσο ο dragon), έχεις καλό έλεγχο της φλόγας από πολύ χαμηλή μέχρι φουλ, όποτε κάνει για πολλά είδη πίτσας και είναι βολικο που έχει τον ρυθμιστή μπροστά. 

 

Υπάρχει κανείς που να έχει εμπειρία με κάποιον από αυτούς τους φούρνους ή να έχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά?

 

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φούρνους πίτσας (διάβασα όσο μπορούσα βέβαια) αλλά οποία βοήθεια από εσάς  που είστε πιο έμπειροι, ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το κατεβατό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tsarbo said:

 

Καλησπέρα 

Είμαι σε αναζήτησή οικονομικού φούρνου αερίου. Το budget μου είναι μέχρι €300 περίπου όποτε  αναγκαστικά πάω σε μικρό για 12αρες πίτσες 

 

Αυτή την στιγμή είμαι ανάμεσα  στον Glowen Dragon ( https://glowenoven.com/products/glowen-dragon ) και στον Solo Pi Prime ( https://www.solostove.com/en-gr/p/pi-prime )

 

Για τον glowen dragon δεν βρίσκω και πολλές κριτικές, παρά μόνο για το μεγάλο του αδερφάκι το raptor που είναι γενικά πολύ καλές, αλλα τείνω περισσότερο σε αυτόν γιατί έχει πιο χοντρή πέτρα (2εκ αντί για 1,2 του prime) και γιατί η φλόγα είναι στο πλάι που διαβάζω ότι είναι καλύτερο για να βλέπεις ποτέ πρέπει να γυρίσεις την πίτσα. Μάλλον πρέπει να έχει και πιο δυνατό καυστήρα από τον prime. Επίσης, λογικά, επειδή έχει πιο χοντρή πέτρα, ο χρόνος για να ξανά πιάσει θερμοκρασία μετά από μια πίτσα θα είναι μικρότερος η κάνω λάθος?

 

Για τον prime βρίσκω περισσότερες κριτικές, οι οποίες είναι καλές, μιας που είναι πιο γνωστη μάρκα (στην Αμερική τουλάχιστον). Από αυτά που διαβάζω τα θετικά του είναι ότι είναι αρκετά ποιοτική κατασκευή, ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία  (αλλά μάλλον οχι τόσο γρήγορα όσο ο dragon), έχεις καλό έλεγχο της φλόγας από πολύ χαμηλή μέχρι φουλ, όποτε κάνει για πολλά είδη πίτσας και είναι βολικο που έχει τον ρυθμιστή μπροστά. 

 

Υπάρχει κανείς που να έχει εμπειρία με κάποιον από αυτούς τους φούρνους ή να έχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά?

 

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φούρνους πίτσας (διάβασα όσο μπορούσα βέβαια) αλλά οποία βοήθεια από εσάς  που είστε πιο έμπειροι, ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το κατεβατό 😂

Καλησπέρα και από μένα.

Βρίσκομαι σε περίπου ίδια φάση και λογικά έχουμε δει πάνω κάτω τους ίδιους.

Εγώ τείνω περισσότερο προς Cozze 13, τον έχεις κοιτάξει καθόλου ;

Οι δυο που παρέθεσες επειδή ειμαι περισσότερο της ναπολιτάνικης πίτσας νομίζω δεν με καλύπτουν λόγω θερμοκρασίας που αναπτύσσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, nogoso είπε

Καλησπέρα και από μένα.

Βρίσκομαι σε περίπου ίδια φάση και λογικά έχουμε δει πάνω κάτω τους ίδιους.

Εγώ τείνω περισσότερο προς Cozze 13, τον έχεις κοιτάξει καθόλου ;

Οι δυο που παρέθεσες επειδή ειμαι περισσότερο της ναπολιτάνικης πίτσας νομίζω δεν με καλύπτουν λόγω θερμοκρασίας που αναπτύσσουν.

Καλησπέρα φίλε μου

Και εγώ για ναπολιτάνικη ενδιαφερομαι περισσότερο. 


Έχω δει τον cozze αλλά νομίζω δεν πιάνει τόσο υψηλή θερμοκρασία. Νομίζω πάει μέχρι 450. Και κάπου διαβάσα νομίζω ότι επειδή το ύψος του ανοίγματος είναι πιο μικρό είναι λίγο δύσκολη η περιστροφή της πίτσας

θα τον ξανά κοιτάξω όμως.  
 

Δες και 2 review που είδα για τους φούρνους που φτιάχνουν ναπολιτάνικη πίτσα 

 

Επεξ/σία από tsarbo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, sakisaudi said:

Τραπεζι απο ikea. Πως σας φαινεται;

50χ55χ85 υψος οι διαστάσεις 

20240328_173818.jpg.bd0012d053e9e2c286ec24b54c47727b.jpg

Ψάχνω κάτι τέτοιο αλλα με διαστάσεις άνω του 64 σε μηκος για να χωράει το οονι

για τη περιπτωση σου νομίζω ειναι Σούπερ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 8:20 ΜΜ, nogoso είπε

Καλησπέρα και από μένα.

Βρίσκομαι σε περίπου ίδια φάση και λογικά έχουμε δει πάνω κάτω τους ίδιους.

Εγώ τείνω περισσότερο προς Cozze 13, τον έχεις κοιτάξει καθόλου ;

Οι δυο που παρέθεσες επειδή ειμαι περισσότερο της ναπολιτάνικης πίτσας νομίζω δεν με καλύπτουν λόγω θερμοκρασίας που αναπτύσσουν.

Καλησπέρα 

Τελικα πήρα τον Glowen Dragon. 
Σημερα ηρθε όποτε δεν έχω προλάβει να τον δοκιμάσω πολύ ακόμα αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασίες 

Στα 15 λεπτά περίπου είχε ανεβασει 420 στο μέσο της πλάκας και στην μισή ώρα (που το άφησα για να καούν υπολείμματα από το εργοστάσιο, όπως πρότεινε και το manual) είχε πιάσει 500 κοντά στον καυστήρα και αν θυμάμαι καλά 480 στην μέση. 
 

Η πρώτη πίτσα βγήκε πολύ καλη απλά λίγο μικρή γιατί δεν είχα αφήσει, πάνω στην βιασύνη μου να τον δοκιμάσω, αρκετή ώρα την ζύμη σε θερμοκρασία δωματίου όποτε δεν άνοιγε εύκολα. 
 

IMG_5924.jpeg

IMG_5923.jpeg

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Κάποια πρόταση για αξιόλογο και οικονομικό φτυάρι έχουμε;

Εγώ έχω πάρει ένα σαν και αυτό και είμαι αρκετά ικανοποιημένος στον λίγο χρόνο που το έχω 

Μπορεις να το βρεις και στο temu ακόμα φτηνότερα  αν δεν το βιάζεσαι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...