Προς το περιεχόμενο

Pizza & ζύμες (άλευρα, πλάκες, τεχνικές, φουρνάκια)


Zenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/11/2023 στις 1:24 ΜΜ, alimentas είπε

Εχουνε βγαλει τα επισημα site παρα πολυ καλες προσφορες.Οποιος ψαχνει οπως εγω ας τσεκαρει...

Συκεντρωσα τα καλυτερα...

-Απ το επισημο της ooni το 16αρι koda βγαινει 480ε και το Karu 735e με τον ανταπροτα για το γκαζι(χωρις βγαινει 640)

-Εffeuno.Παλι απ το επισημο site https://www.effeuno.biz/it/negozio/linea-easy-pizza/linea-easy-pizza-forno-effeuno/p134ha-509/ αυτο βγαινει στα 600ε!! με το μπισκοτο κ αυτο 524Ε παλι με το μπισκοτο.Δεν ξερω τι παιζει με τα μεταφορικα

-και τελος απ την glowen που εχει τρομερα φουρνακια.https://glowen.si/product/glowen-raptor-black-bundle?attribute_piezo=Without+piezo&clang=all αυτο που εχει το μεγαλυτερο ενδιαφερον με γκαζι κ ξυλο βγαινει στα 486ε

η EFFEUNO ITALIA χρεωνει 150+ στα μεταφορικα...απο Ελλάδα παλι οι τιμες αγοράς απλα διπλασιάζονται.Εγω εχω 2 φουρνακια για επαγγελματικη χρήση με saputo biscoto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 565
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά κ καλη χρονιά, λάτρης κ εγω της Ιταλικής πίτσας, έχω κάνει ήδη κάποιες επιτυχημένες δοκιμές για το ζυμάρι. Στο ψήσιμο όμως τα χαλάμε ιδίως όταν θα ψήσω αρκετές πίτσες. Εχω δοκιμάσει πέτρα κ μαντέμι σε ψησταριά υγραερίου και ηλεκτρικό φούρνο. Συνήθως η πρώτη βγαίνει αρκετά καλη αλλα οι υπόλοιπες υστερούν. Δεν εχω τη δυνατότητα να παω σε φουρνάκι τύπου ooni κ σκεφτόμουν εαν ενα ηλεκτρικό φουρνάκι τύπου ariete ή g3ferrari θα αναβάθμιζαν το ψήσιμο μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
10 minutes ago, pintourikio said:

ωωωωωωωω

με τρωει να το πάρω για τεστ κ ας μη το χρειάζομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pintourikio said:

μπορεί να έχει τόση μεγάλη διαφορά σε σύγκριση με ένα ooni?

σιγουρα θα νε 5 φορες χειρότερο κατασκευαστικά στη διατήρησή θερμοκρασίας κτλ 

 

overall ομως με κάποιες υποχωρήσεις παιζει να βγάζει πολύ κάλο αποτέλεσμα 

 

οτι γινεται με ολες τις Naterial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/01/2024 at 12:46, nikpel7 said:

Καλησπέρα παιδιά κ καλη χρονιά, λάτρης κ εγω της Ιταλικής πίτσας, έχω κάνει ήδη κάποιες επιτυχημένες δοκιμές για το ζυμάρι. Στο ψήσιμο όμως τα χαλάμε ιδίως όταν θα ψήσω αρκετές πίτσες. Εχω δοκιμάσει πέτρα κ μαντέμι σε ψησταριά υγραερίου και ηλεκτρικό φούρνο. Συνήθως η πρώτη βγαίνει αρκετά καλη αλλα οι υπόλοιπες υστερούν. Δεν εχω τη δυνατότητα να παω σε φουρνάκι τύπου ooni κ σκεφτόμουν εαν ενα ηλεκτρικό φουρνάκι τύπου ariete ή g3ferrari θα αναβάθμιζαν το ψήσιμο μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εγώ ψήνω σε πέτρα σε μια weber genesis 310 και έχω κάνει μέχρι και 10 πίτσες σερί χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (ή διαφοροποίηση στο ψήσιμο από πίτσα σε πίτσα)

Αρχικά πρέπει να ζεσταθεί η πέτρα καλά και να την έχεις μέσα από την αρχή για να ζεσταθεί σταδιακά για να μη σπάσει η πέτρα (εγώ την αφήνω περίπου 15-20 λεπτά για να είναι ζεστή). Με τους καυστήρες στο τέρμα.

Όταν είναι έτοιμη, αφήνω τους δύο πλευρικούς καυστήρες στο τέρμα και τον κεντρικό τον κατεβάζω ώστε να είναι λίγο περισσότερο από τα μισά.

Κάθε αλλαγή πίτσας την κάνω όσο πίο γρήγορα γίνεται (με φτιάρι) για να μη χάνω θερμοκρασία.

Ο χρόνος προθέρμανης μου είναι λίγος γιατι δεν ειναι ιδαίτερα χοντρή η πέτρα, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή. Είναι μια της weber και το ζυμάρι αρκετά λεπτό και το κάνω σύμφωνα με αυτή τη συνταγή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε καμια καλη συνταγη για biga? Εχω δει διαφορες και δεν ξερω ακομα ποια να διαλεξω. Κλεινω προς:

100% biga:
1kg αλευρι
500g νερο
10g φρεσκια μαγια
24h ψυγειο

και μετα:
biga
200g νερο
30g αλατι
καποιοι βαζουν και εξτρα μαγια εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Game changer φουρνακι.Οχι μικρο κοστος προφανως αλλα ουτε και ακραιο για καποιον που γουσταρει το χομπυ.(ανω του χιλιαρικου).Περιμενουμε απαντηση της Ooni που εχει 2-3 χρονια να βγαλει νεο προιον

https://eu.gozney.com/products/arc-xl?switcher=true

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...