Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν Διπλασιασμός Ταχύτητας Σταθερού Internet Cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σχέση έχει ο προγραμματισμός της ΕΕΤΤ, με το αν δίνει 200άρες συνδέσεις εφόσον έχει κάρτες στο DSLAM με προφίλ 35b; Κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας σε όλους τους παρόχους στο συγκεκριμένο Α/Κ και θα το διαπιστώσεις.

Και του ΟΤΕ αν δεις όλες τις αναθέσεις, το ίδιο αναφέρει, αλλά αυτός έχει αναβαθμίσει τα περισσότερα DSLAM με νέες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι βλέπω αλλού να λέει για παράδειγμα SuperVectoring. Άρα τα στοιχεία του excel δεν είναι πάντα ακριβή ως προς την τεχνολογία που χρησιμοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγες περιπτώσεις, ενώ στην πλειοψηφία όχι. Ο κανονισμός ζητούσε vectoring  χωρίς να μνημονεύει ρητά το προφίλ. Έτσι οι πάροχοι αρχικά δήλωναν το σκέτο και αργότερα σε ελάχιστες περιπτώσεις το V.Plus και σε κάποιες το G.Fast που εν τέλει τι τελευταίο μας άφησε χρόνους και κάνεις δεν το δίνει.

Τώρα το ότι δήλωσαν το απλό είναι άσχετο. Στην πορεία όποιος θέλει κάνει αναβάθμιση τις κάρτες και δίνει το 35b. Υποχρέωση δεν έχουν από κανέναν κανονισμό, αλλά εκεί θα πάνε όλοι.

Εν κατακλείδι η απάντηση είναι ότι το πρωτόκολλο του  vectoring δεν είναι δεσμευτικό, αλλά αν κάποιος θέλει να δώσει πακέτο σύνδεσης 200άρι, μόνο με το 35b γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, malias4 είπε

Τελικα συνεχιζουν τις αναβαθμισεις ή σταματησε η φαση ? Και ξερουμε πως παει η διαδικασια; Ανα περιοχη ;

είναι ανάλογα με το τεχνικό συνεργείο της κάθε περιοχής η αλλά κριτήρια που δεν τα γνωρίζουμε,,εγώ με το διπλασιασμό στο χέρι θα μείνω 😂και ας έκανε μέχρι και δηλώσεις ο Δήμαρχος της περιοχής για 200αρι FTTH από πέρυσι.(δεν λέω περιοχή για να μην εκθέσω πρόσωπα)

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/5/2022 στις 12:57 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Να έλεγες από τις μισθωμένες να το καταλάβω αλλά από το web hosting; Θέλει πόσα ακόμα πράγματα ένα σοβαρό web hosting πέρα από το bandwidth, προφανώς δεν θα το έστηνε ο καθένας σπίτι του. Και τι μερίδιο έχουν οι πάροχοι σε αυτό σε σχέση με τις εξειδικευμένες εταιρίες που το παρέχουν;

τεραστιο μεριδιο απο την πωληση μισθωμενων γραμμων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πιθανότητες έχω για διπλασιασμό ??

Date/time
2022-06-09 09:49:57
DSL downstream
54978 kBit/s
DSL upstream
5495 kBit/s
System uptime
1 days, 2 hours, 17 minutes, 14 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
0
FEC errors
0
SNR (Down/Up)
24.3 / 31.0 dB
Attenuation (Down/Up)
21.0 / 12.0 dB
Firmware version
09022001.00.035_OTE5
Boot code version
2.50.0
DSL modem code version
G137L310 04-13-21a_M0128a
Hardware version
002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

τι πιθανότητες έχω για διπλασιασμό ??

Date/time
2022-06-09 09:49:57
DSL downstream
54978 kBit/s
DSL upstream
5495 kBit/s
System uptime
1 days, 2 hours, 17 minutes, 14 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
0
FEC errors
0
SNR (Down/Up)
24.3 / 31.0 dB
Attenuation (Down/Up)
21.0 / 12.0 dB
Firmware version
09022001.00.035_OTE5
Boot code version
2.50.0
DSL modem code version
G137L310 04-13-21a_M0128a
Hardware version
002

βλέπεις αν δίνει διαθέσιμο ο πάροχος σου φίλε,το τι δείχνεις με τα στατιστικά της γραμμής είναι άκυρο τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, πραγματοποιήθηκε σήμερα και στη δικη μου γραμμή διπλασιασμός ωστόσο δεν πιάνω τα 200... προς το παρον ειναι 164 και με upload  στα 21,5 , θα ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποιος παρόμοιο θέμα  η αν πχ παίζει να είμαι έτσι σταθερά....  ακομη γράφει στην εφαρμογή πως στην περιοχή μου θα τελειώσουν οι ενέργειες που διενεργούνται αυριο 21/06. Επισης θα ήθελα να πω πως είμαι με το speedport entry 2i  ξέρει κάποιος αν στη 200αρα σου δίνουν άλλο ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, georpapas said:

Καλησπέρα, πραγματοποιήθηκε σήμερα και στη δικη μου γραμμή διπλασιασμός ωστόσο δεν πιάνω τα 200... προς το παρον ειναι 164 και με upload  στα 21,5 , θα ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποιος παρόμοιο θέμα  η αν πχ παίζει να είμαι έτσι σταθερά....  ακομη γράφει στην εφαρμογή πως στην περιοχή μου θα τελειώσουν οι ενέργειες που διενεργούνται αυριο 21/06. Επισης θα ήθελα να πω πως είμαι με το speedport entry 2i  ξέρει κάποιος αν στη 200αρα σου δίνουν άλλο ρουτερ;

Πρέπει να ζητήσεις άλλο router, είτε το ZTE H1600 είτε το Speedport Plus ή το Smart. Αυτά υποστηρίζουν 35b profile για να μπορείς να πιάσεις τα 200Mbps ενώ το Entry 2i όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πρέπει να ζητήσεις άλλο router, είτε το ZTE H1600 είτε το Speedport Plus ή το Smart. Αυτά υποστηρίζουν 35b profile για να μπορείς να πιάσεις τα 200Mbps ενώ το Entry 2i όχι.

Σορρυ για το λαθος το plus εχω και εχω αυτες τις τιμες.... δεν ξερω τι φαση ωστοσο οι εργασιες λενε πως αυριο θα ολοκληρωθουν στην περιοχη, υπαρχει περιπτωση το smart να ειναι καλυτερο; παντως με 100αρα δεν ειχα καθολου αποκλιση ουτε σε download speed ουτε σε  upload speed 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, georpapas said:

υπαρχει περιπτωση το smart να ειναι καλυτερο;

Δεν γνωρίζω δυστυχώς :(

1 minute ago, georpapas said:

παντως με 100αρα δεν ειχα καθολου αποκλιση ουτε σε download speed ουτε σε  upload speed 

Δεν πάει "αναλογικά", δλδ πιάνω full 50αρα ή 100αρα άρα θα πιάνω και 200. Στις VDSL όσο ανεβαίνει τόσο δυσκολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν γνωρίζω δυστυχώς :(

Δεν πάει "αναλογικά", δλδ πιάνω full 50αρα ή 100αρα άρα θα πιάνω και 200. Στις VDSL όσο ανεβαίνει τόσο δυσκολεύει.

Το upload με 200αρα ξερουμε ποσο πρεπει να φτανει; μαξ ειναι το 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, georpapas said:

Το upload με 200αρα ξερουμε ποσο πρεπει να φτανει; μαξ ειναι το 25;

Οι πάροχοι δίνουν 20Mbps + 10%, οπότε ο συγχρονισμός είναι στα 21.999.

Μελλοντικά ίσως το ανεβάσουν σε 40 ή και 50, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...