Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν Διπλασιασμός Ταχύτητας Σταθερού Internet Cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/6/2022 στις 1:45 ΜΜ, Lakou είπε

 

5F8CA613-8685-4F4E-B8B0-2D5D34F80014.jpeg

Εχεις Interleave Delay 0ms και ενεργοποιημενο G.INP, αρα τεχνικα εισαι fast path και με διορθωση λαθων (τα FEC Errors ειναι διορθωμενα πακετα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, geoavlonitis said:

Εχεις Interleave Delay 0ms και ενεργοποιημενο G.INP, αρα τεχνικα εισαι fast path και με διορθωση λαθων (τα FEC Errors ειναι διορθωμενα πακετα)

 

Το G.INP δεν κάνει διόρθωση λαθών, απλώς ξαναστέλνει τα λάθος πακέτα από την κάρτα στην καμπίνα αντί για τον αρχικό server αν δεν υπήρχε. Τα FEC είναι τα errors που διορθώθηκαν στο ίδιο το router. Έχει και Interleave (με μικρό depth 8/16) άσχετα με το τι δείχνει στο delay.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχει το ίδιο (σχεδόν) ping με αυτό που θα είχε αν ήταν σε καθαρό fast path.

 Στα τεχνικά του θέματος δίκιο έχεις, εγώ δεν ξέρω τόσο καλά πώς δουλεύει.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Neontheone είπε

Για καινούργια σύνδεση cosmote ισχύει ακόμη ο διπλασιασμός ταχύτητας μέχρι τέλος του χρόνου;;

Όχι. Στο site της cosmote αναφέρεται ότι:

"Οι συνδρομητές προγραμμάτων που διατέθηκαν εμπορικά μετά τις 01/03/2022 και διαθέτουν ενσωματωμένο 500’ ή απεριόριστο χρόνο ομιλίας προς κινητά, δεν συμμετέχουν στη δωρεάν αναβάθμιση ταχύτητας."

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber.html

Κάνε scroll down, εκεί που λέει Συχνές ερωτήσεις και διάβασε τι ισχύει για τη δωρεάν αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ren_Hoek είπε

Όχι. Στο site της cosmote αναφέρεται ότι:

"Οι συνδρομητές προγραμμάτων που διατέθηκαν εμπορικά μετά τις 01/03/2022 και διαθέτουν ενσωματωμένο 500’ ή απεριόριστο χρόνο ομιλίας προς κινητά, δεν συμμετέχουν στη δωρεάν αναβάθμιση ταχύτητας."

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber.html

Κάνε scroll down, εκεί που λέει Συχνές ερωτήσεις και διάβασε τι ισχύει για τη δωρεάν αναβάθμιση.

Σε υπέρ ευχαριστώ για την πληροφορία να σε καλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στο "και". Δηλαδή εφόσον έχεις κάνει συμβόλαιο μετά την 1η Μάρτη και το πακέτο περιλαμβάνει χρόνο ομιλίας προς κινητά 500' ή απεριόριστο.

Αν το πακέτο ομιλίας προς κινητά έχει μικρότερο χρόνο από 500' (π.χ. 420'), δεν αποτελεί εμπόδιο για την αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είναι κανείς από Βόλο (ή γνωρίζετε κάποιον) που έχει 24 ADSL και να του έγινε διπλασιασμός σε 50αρα μέχρι τώρα;

Ξέρω πως οι διαδικασίες θα ολοκληρωθούν μέχρι το τέλος της χρονιάς, όπως λένε, αλλά μέχρι στιγμής από γνωστούς μου δεν έχω ακούσει τίποτα όσον αφορά τις 24 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ξεκινήσει πρόγραμμα 100ταχυτητα  cosmote με κουπόνι 2 ετών  επιδοτηση να έχω  οπτική ίνα μέχρι την πρίζα του σπιτιού μου από 26.7.21.Τωρα με τις δωρεάν αναβαθμίσεις δεν ξέρω ενώ περνά οπτική ίνα από το δρόμο μου και στο διαμέρισμα μου έχω ήδη οπτική ίνα μέχρι την πρίζα αν θα διπλασιαστεί δωρεαν η ταχύτητα σε 200 από τον ΟΤΕ. Σε ερώτηση μου στον ΟΤΕ στην Πρέβεζα μου είπαν μέχρι τέλους χρονιάς τούτης θα διπλασιαστεί, που πολύ αμφιβάλω.Εσεις τι λέτε;

 

 

Επεξ/σία από radiotileorasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω του ότι έχω οπτική μέχρι την πρίζα;Ενώ οι δωρεάν αναβαθμίσεις θα συμβούν και συμβαίνουν σε όσους δεν έχουν οπτική;Επίσης έχω στο συμβόλαιο σταθερής και κάτω από 500 τα λεπτά κινητής.Δεν με πειράζει αν δεν αναβαθμιστω δωρεάν σε 200 ταχύτητα χέστηκα κιόλας αλλά με εσάς εδώ θέλω να το μαζέψω αυτό το θέμα από το μυαλό μου.Λοιπον συνοψίζω έχω συμβόλαιο 26.7.21 και κάτω από 500 λεπτά στα κινητά στο σταθερό αλλά επειδή έχω ήδη οπτική στο σπίτι μου στην πρίζα για αυτό δεν θα διπλασιαστεί δωρεαν η ταχύτητα μου στην αμέσως επόμενη;Από 100 σε 200 ταχύτητα και αν έχουμε δίκιο τι σκατα απάντηση μου έδωσε η υπάλληλος του ΟΤΕ στην Πρέβεζα που είπε τέλος στους θα αναβαθμιστείς χαχαχαΤι να πιστέψω τώρα;Να πάρω τα κεντρικά τηλέφωνο η εκεί είναι χειρότερα ακόμη;;🤫🤔😏😁

Επεξ/σία από radiotileorasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ανακοίνωση της Cosmote είναι ξεκάθαρη. Δωρεάν διπλασιασμός της ταχύτητας γίνεται μόνο σε DSL και όπου αυτό είναι τεχνικά εφικτό. Δεν προβλέπεται σε FTTH προς το παρόν (κανείς δεν γνωρίζει τι μέλλει γενέσθαι αργότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για όποιον γνωρίζει πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια για αυτή την δωρεάν ανβάθμιση; Ρωτάω γιατί η αναβάθμιση έχει γίνει ήδη στο διπλανό διαμέρισμα εδώ και δυο μήνες περίπου (απο 24 mbps - που ήταν 12 βέβαια - σε 50 ολόκληρα). Επίσης θα πρέπει να βρίσκομαι σε συμβόλαιο με δέσμευση για να συμπεριληφθώ σε αυτή την αναβάθμιση; Τώρα βρίσκομαι σε ένα συμβόλαιο αορίστου λόγω μιας παλιάς προσφοράς που αξιοποίησα στα 24mbps τα οποία επίσης ειναι 12.

Επεξ/σία από sniffsnaff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε τηλέφωνο στο 13888 και ζητά δωρεάν διπλασιασμό, μόνος του δεν γίνεται εκτός ορισμένων περιπτώσεων όπου δεν γίνεται λόγω προβλημάτων, εμείς από τον Ιούνιο περιμένουμε καινούργιες κάρτες 35Β για τα καφαο και όλο βρισκόμαστε λίγο πριν την ολοκλήρωση της αναβάθμισης 😂😂.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...