Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν Διπλασιασμός Ταχύτητας Σταθερού Internet Cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Οι πάροχοι δίνουν 20Mbps + 10%, οπότε ο συγχρονισμός είναι στα 21.999.

Μελλοντικά ίσως το ανεβάσουν σε 40 ή και 50, 

Αυτη τη στιγμη ακομη και με 167 download πιανω 21,48 σε upload  μου φαινεται απλα περιεργο πως αν χανει η γραμμη να χω διαφορα μονο στο download και οχι και στο upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, georpapas said:

Αυτη τη στιγμη ακομη και με 167 download πιανω 21,48 σε upload  μου φαινεται απλα περιεργο πως αν χανει η γραμμη να χω διαφορα μονο στο download και οχι και στο upload

Επειδή το VDSL μπορεί άνετα να φτάσει ακόμα και 100 Mbps upload στο 35b. Το τσίπικο 20 που δίνουν είναι παιχνιδάκι να το φτάσεις ακόμη και με μέτρια γραμμή. Στο download τα 200 Mbps είναι πολύ πιο κοντά στα όρια του προτύπου και γι' αυτό ζορίζεται.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πρωι αναβαθμιστηκα κι εγω απο 24αρα τερματισμενη στο εως 50, με 36mbps. Τερματισα το attainable που εβλεπα στο μενου του fritz. Να δουμε πως θα παει απο σφαλματα η γραμμη και πως θα τα διαχειριστει το fritz, διοτι ηδη τα corrected dtu αρχισαν να μετρανε απο 0 που ηταν συνεχως. Επισης, το attainable επαιζε απο 30-38, να δουμε εαν θα συνεχισει να παιζει τωρα που μας ανοιξαν γενικα το εως 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ειδικές γνώσεις παρατήρησα οτι μετα απο την αυτόματη και δωρεάν αναβάθμιση τις γραμμής μου απο 24αρα σε 50αρα, το ιντερνετ μου αν και μετρημενο με speedtest ηταν πρωτα οριακα στο 24 και τωρα απο 46 και πανω, βλεπω οτι η περιήγηση ειναι αργή χρειάζεται καποια δευτερόλεπτα τις περισσότερες φορές να φορτωση σελιδα το οποιο φαινόμενο παρατηρείται και στην περιήγηση απο κινητά. περιττω να πω οτι πριν την αναβάθμιση ολα πήγαιναν πολύ καλα οπως και πολυ ομαλα. εχει παρατηρήση καποιος κατι παρόμοιο και μήπως υπάρχει κατι που μπορώ να κάνω, να πω επισης οτι ειμαι με το κλασσικο speedport entry 2i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Lakou said:

 

Χωρίς ειδικές γνώσεις παρατήρησα οτι μετα απο την αυτόματη και δωρεάν αναβάθμιση τις γραμμής μου απο 24αρα σε 50αρα, το ιντερνετ μου αν και μετρημενο με speedtest ηταν πρωτα οριακα στο 24 και τωρα απο 46 και πανω, βλεπω οτι η περιήγηση ειναι αργή χρειάζεται καποια δευτερόλεπτα τις περισσότερες φορές να φορτωση σελιδα το οποιο φαινόμενο παρατηρείται και στην περιήγηση απο κινητά. περιττω να πω οτι πριν την αναβάθμιση ολα πήγαιναν πολύ καλα οπως και πολυ ομαλα. εχει παρατηρήση καποιος κατι παρόμοιο και μήπως υπάρχει κατι που μπορώ να κάνω, να πω επισης οτι ειμαι με το κλασσικο speedport entry 2i

Δοκίμασε να αλλάξεις τον dns server σε επίπεδο router και να ζητήσεις fast path από τον OTE.
Επίσης τσέκαρε πόσα errors πιάνει η γραμμή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Δοκίμασε να αλλάξεις τον dns server σε επίπεδο router και να ζητήσεις fast path από τον OTE.
Επίσης τσέκαρε πόσα errors πιάνει η γραμμή σου.

DNS το εχω αλλάξει από χρόνια στο ρουτερ …. Fast path ? errors? Επειδή οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες υπάρχει κάποιος οδηγός μήπως κάπου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, georpapas said:

Αυτη τη στιγμη ακομη και με 167 download πιανω 21,48 σε upload  μου φαινεται απλα περιεργο πως αν χανει η γραμμη να χω διαφορα μονο στο download και οχι και στο upload

Το upload είναι πιο εύκολο/εφικτό γιατί έχει χαμηλότερο όριο από ότι το download. Όπως τα έγραψε δλδ ο infin1tygr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Lakou said:

DNS το εχω αλλάξει από χρόνια στο ρουτερ …. Fast path ? errors? Επειδή οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες υπάρχει κάποιος οδηγός μήπως κάπου 

 

Fast path(τυχαιο google result) https://www.thebest.gr/article/509869-

Για τα errors θα πρέπει να μπεις στο router και να πας εκει που λέει τα στατιστικά τις γραμμής σου. Δεν έχω το speedport entry 2i αλλά λογικά θα μοιάζει με το παρακάτω screenshot.(εμένα είναι 0 γιατί είμαι σε ftth) 

Στείλε ένα screenshot από αυτή τη σελίδα.

image.png.2b24ca70f071de92cf538f00546b873f.png

Επεξ/σία από Xvipes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Fast path(τυχαιο google result) https://www.thebest.gr/article/509869-

Για τα errors θα πρέπει να μπεις στο router και να πας εκει που λέει τα στατιστικά τις γραμμής σου. Δεν έχω το speedport entry 2i αλλά λογικά θα μοιάζει με το παρακάτω screenshot.(εμένα είναι 0 γιατί είμαι σε ftth) 

Στείλε ένα screenshot από αυτή τη σελίδα.

image.png.2b24ca70f071de92cf538f00546b873f.png

 

5F8CA613-8685-4F4E-B8B0-2D5D34F80014.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Lakou said:

 

5F8CA613-8685-4F4E-B8B0-2D5D34F80014.jpeg

Για αρχή πάρε τον ΟΤΕ και ζήτα να σου κάνει την γραμμή fast path γιατί είσαι σε interleaved.

Δεν φαίνεται πόσο καιρό είναι up η γραμμή σου αλλά νομίζω είναι αρκετά τα FEC errors (241927) που έχεις που μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου.

Θα περίμενα να πάρεις και άλλες γνώμες μιας και κάπου εκεί σταματάνε οι γνώσεις μου σχετικά με τα αυτά τα errors και τι μπορείς να κάνεις για να μειωθούν.

SNR και attenuation πάντως είναι πολύ καλά.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Για αρχή πάρε τον ΟΤΕ και ζήτα να σου κάνει την γραμμή fast path γιατί είσαι σε interleaved.

Δεν φαίνεται πόσο καιρό είναι up η γραμμή σου αλλά νομίζω είναι αρκετά τα FEC errors (241927) που έχεις που μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου.

Θα περίμενα να πάρεις και άλλες γνώμες μιας και κάπου εκεί σταματάνε οι γνώσεις μου σχετικά με τα αυτά τα errors και τι μπορείς να κάνεις για να μειωθούν.

SNR και attenuation πάντως είναι πολύ καλά.  

 

Ok ευχαριστώ φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έγινε και σε μένα η αναβάθμιση σε 200αρα σύμφωνα με το sms που στείλανε κάνω ένα τεστ και έχω την ίδια ταχύτητα download μόνο το upload διπλασιάστηκε. Μπήκα και στο ρούτερ και γράφει αυτό: Τι μπορεί να φταίει? Έχω το speedport plus.

image.png.d389c4af39f399b574db46d9d332a3e6.png

Screenshot 2022-06-22 180319.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Να κάνεις έλεγχο ενσύρματα και όχι ασύρματα.

β. Να κοιτάξεις αν όλη η αλυσίδα του LAN, από Router, καλώδια, τυχόν switch μέχρι και την κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου είναι Gigabit και όχι Fast Ethernet (100Mbps).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jkoukos είπε

α. Να κάνεις έλεγχο ενσύρματα και όχι ασύρματα.

β. Να κοιτάξεις αν όλη η αλυσίδα του LAN, από Router, καλώδια, τυχόν switch μέχρι και την κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου είναι Gigabit και όχι Fast Ethernet (100Mbps).

Όντως το switch που έχω είναι 10/100Mbps άρα βρέθηκε ο ένοχος.. Ευχαριστώ να 'σαι καλά. 

edit: Έβαλα το καλώδιο του pc απευθείας στο ρουτερ και έχω τόσο.image.png.23c723bfad4d1b97b66b1a646ee7a892.png

Επεξ/σία από Mimis86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...