Προς το περιεχόμενο

Cosmote Gigamax Unlimited (απεριόριστα data & λεπτά ομιλίας) στα 37€ [TEΛΟΣ]


blueangel3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Γιατί το sharing από το κινητό σκίζει την μπαταρία του και γιατί ένα ρουτερακι πέρα από το firewall που διαθέτει μοιράζει καλύτερα τα Data 

εχω το προγραμμα wind W unlimted- υπαρχει ρουτερ για εμενα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για όποιον ενδιαφέρεται ο Γερμανός έχει το moto g50 στα 139€. Το πήρα αποκλειστικά για router. Θα δούμε πως θα πάει η μπαταρία του και αν θα αντέξει. Αν βγάλει 2 χρόνια καλά είναι.

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/motorola-moto-g50-dual-5g-64gb-smartphone/?productId=20406046

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται ο Γερμανός έχει το moto g50 στα 139€. Το πήρα αποκλειστικά για router. Θα δούμε πως θα πάει η μπαταρία του και αν θα αντέξει. Αν βγάλει 2 χρόνια καλά είναι.

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/motorola-moto-g50-dual-5g-64gb-smartphone/?productId=20406046

Και εγω το ιδιο εκανα, με το σκεπτικο οτι ειναι 5G το κινητο αυτο με 5000mAh μπαταρια. Ουτως η αλλως το θελω για περιστασιακη χρηση και θεωρησα οτι ειναι καλυτερα να παρω αυτο παρα ενα 5G mobile router σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/32776560/ZTE-MU5001-Ασύρματο-5G-Φορητό-Hotspot-Wi-Fi-5.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mikesss είπε

Και εγω το ιδιο εκανα, με το σκεπτικο οτι ειναι 5G το κινητο αυτο με 5000mAh μπαταρια. Ουτως η αλλως το θελω για περιστασιακη χρηση και θεωρησα οτι ειναι καλυτερα να παρω αυτο παρα ενα 5G mobile router σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/32776560/ZTE-MU5001-Ασύρματο-5G-Φορητό-Hotspot-Wi-Fi-5.html 

Μη συγκρίνεις ένα κινητό με ένα ρούτερ.... 

Προσωπικά τη λύση αυτή τη Δέχομαι μόνο για περιστασιακή χρήση και όχι ως μόνιμη... τους λόγους τους έχω αναφέρει σε προηγούμενα μηνύματα.; 

Ετσι και αλλιώς έχω την ήδη υπάρχον συσκευή μου για κάτι εντελώς έκτακτο... 

Αν εσύ και οποιοσδήποτε άλλος ελαφριά την καρδιά φεύγετε από το σπίτι σας και το έχετε στην πρίζα σε μόνιμη βάση με Γεια σας Με χαρά σας.... 

 

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasfalcon είπε

Μη συγκρίνεις ένα κινητό με ένα ρούτερ.... 

Προσωπικά τη λύση αυτή τη Δέχομαι μόνο για περιστασιακή χρήση και όχι ως μόνιμη... τους λόγους τους έχω αναφέρει σε προηγούμενα μηνύματα. 

Αν εσύ και οποιοσδήποτε άλλος ελαφριά την καρδιά φεύγετε από το σπίτι σας και το έχετε στην πρίζα σε μόνιμη βάση με Γεια σας Με χαρά σας.... 

 

Καταλαβαινω απολυτα τι λες και ειμαι της ιδιας αποψης.

Αλλα προσωπικα δεν το θελω για το σπιτι και να ειναι καπου μονιμα ανοικτο. Δεν ειχα σκοπο να αγορασω ποτε κανονικο mobile router. Προσανατολιζομουν σε κατι φορητο. Μονο για εξω το χρειαζομαι για  περιστασιακη χρηση. 

Εδω μια φορα αφου ειχα φυγει για διακοπες διαπιστωσα οτι δεν εχω μαζι μου το iPad και οτι το ξεχασα στην πριζα (να φορτισει για λιγο πριν φυγω 😄 )και εστειλα τα κλειδια του σπιτιου με courier στον κουνιαδο να παει να το βγαλει. 

Ετσι κι αλλιως για το συγκεκριμενο κινητο η τιμη ειναι η χαμηλοτερη που εχει βγει ποτε, ειναι 5G, 5000mΑh, καθαρο Android και θα παρει και το 12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mikesss είπε

Καταλαβαινω απολυτα τι λες και ειμαι της ιδιας αποψης.

Αλλα προσωπικα δεν το θελω για το σπιτι και να ειναι καπου μονιμα ανοικτο. Δεν ειχα σκοπο να αγορασω ποτε κανονικο mobile router. Προσανατολιζομουν σε κατι φορητο. Μονο για εξω το χρειαζομαι για  περιστασιακη χρηση. 

Εδω μια φορα αφου ειχα φυγει για διακοπες διαπιστωσα οτι δεν εχω μαζι μου το iPad και οτι το ξεχασα στην πριζα (να φορτισει για λιγο πριν φυγω 😄 )και εστειλα τα κλειδια του σπιτιου με courier στον κουνιαδο να παει να το βγαλει. 

Ετσι κι αλλιως για το συγκεκριμενο κινητο η τιμη ειναι η χαμηλοτερη που εχει βγει ποτε, ειναι 5G, 5000mΑh, καθαρο Android και θα παρει και το 12. 

Έτσι φίλε μου το δέχομαι… Αν εκεί που είσαι εχει 5G…

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Μη συγκρίνεις ένα κινητό με ένα ρούτερ.... 

Προσωπικά τη λύση αυτή τη Δέχομαι μόνο για περιστασιακή χρήση και όχι ως μόνιμη... τους λόγους τους έχω αναφέρει σε προηγούμενα μηνύματα.; 

Ετσι και αλλιώς έχω την ήδη υπάρχον συσκευή μου για κάτι εντελώς έκτακτο... 

Αν εσύ και οποιοσδήποτε άλλος ελαφριά την καρδιά φεύγετε από το σπίτι σας και το έχετε στην πρίζα σε μόνιμη βάση με Γεια σας Με χαρά σας.... 

 

Εντάξει ας μην γινόμαστε και τόσο τρομοκράτες. Εάν το πρόβλημα ήταν σοβαρό θα υπήρχε ιδιοποίηση όπως έκαναν στο note ή σε αλλά κινητά. Τα σύγχρονα πλέον κινητά αν ζεσταθούν πολύ απλά κλείνουν μόνα τους.

Και όπως είπα και παλαιότερα. Του βάζεις και μια εφαρμογή και ορίζεις πότε να φορτίζει και πότε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα

Λοιπον παρελαβα το Tp-Link Mr600 V1

εβαλα την καρτα και δουλεψε χωρις να κανω τιποτα απολυτως

συνδεθηκε σε 4G+ σε μπαντες 7 και 3 με φουλ σημα

αποτελεσματα σε συγκριση με το iPhone 13 Pro Max

download 250/iPhone και 130/MR600

upload 40/iPhone και 40/MR600

αρα χανει μονο σε download speed το MR600 συγκριτικα με το iPhone

δοκιμασα και κουμπωσα την εξωτερικη κεραια 4G πανω αλλα δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα

θα δοκιμασω και σε αλλο ενα δωματιο τωρα στην αλλη πλευρα του σπιτιο μπας και πιανει απο αλλη κεραια

μηπως ξερετε σε ποιες band παιζουν οι κεραιες της cosmote?

εβαλα official beta software και υπαρχει επιλογη για ρυθμιση και επιλογη band της αρεσκειας μας

ειναι το MR600 V1 ξαναλεω

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, giannislas είπε

Καλησπερα στην παρεα

Λοιπον παρελαβα το Tp-Link Mr600 V1

εβαλα την καρτα και δουλεψε χωρις να κανω τιποτα απολυτως

συνδεθηκε σε 4G+ σε μπαντες 7 και 3 με φουλ σημα

αποτελεσματα σε συγκριση με το iPhone 13 Pro Max

download 250/iPhone και 130/MR600

upload 40/iPhone και 40/MR600

αρα χανει μονο σε download speed το MR600 συγκριτικα με το iPhone

δοκιμασα και κουμπωσα την εξωτερικη κεραια 4G πανω αλλα δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα

θα δοκιμασω και σε αλλο ενα δωματιο τωρα στην αλλη πλευρα του σπιτιο μπας και πιανει απο αλλη κεραια

μηπως ξερετε σε ποιες band παιζουν οι κεραιες της cosmote?

εβαλα official beta software και υπαρχει επιλογη για ρυθμιση και επιλογη band της αρεσκειας μας

ειναι το MR600 V1 ξαναλεω

Τα bands που έχουν οι κεραίες είναι εδώ έχει να κάνει με την περιοχή https://www.cellmapper.net/

Η 7 είναι πολύ καλή αν έχεις καλό σήμα και CA στην 7 είσαι πολύ καλά.

Δοκίμασε στο iphone αφού πιάνεις αυτές τις ταχύτητες να ανοίξεις το cell info γράφοντας στο πληκτρολόγιο *3001#12345#* και μέτα πήγαινε εκεί που λέει CA Status και δες τι έχει κάνει aggregate αν και μην περιμένεις το ίδιο performance στο router (για το iphone 13 μιλάμε για LTE CAT18 άρα μπορεί να κάνει aggregate 3x7+2x3 ή 3χ7+2χ1 νομίζω) γιατί μπορεί το iphone να έχει κάνει CA με 2 7άρες και 1 3άρα πχ το modem που έχουν τα iphone 13 είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή(qualcomm X60)

 

Θεωρητικά το LTE18 που έχει το iphone 13 έχει 1.2gbit/s down και 211mbit/s up

Επεξ/σία από user2163
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mikesss είπε

Και εγω το ιδιο εκανα, με το σκεπτικο οτι ειναι 5G το κινητο αυτο με 5000mAh μπαταρια. Ουτως η αλλως το θελω για περιστασιακη χρηση και θεωρησα οτι ειναι καλυτερα να παρω αυτο παρα ενα 5G mobile router σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/32776560/ZTE-MU5001-Ασύρματο-5G-Φορητό-Hotspot-Wi-Fi-5.html 

 

45 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Μη συγκρίνεις ένα κινητό με ένα ρούτερ.... 

Προσωπικά τη λύση αυτή τη Δέχομαι μόνο για περιστασιακή χρήση και όχι ως μόνιμη... τους λόγους τους έχω αναφέρει σε προηγούμενα μηνύματα.; 

Ετσι και αλλιώς έχω την ήδη υπάρχον συσκευή μου για κάτι εντελώς έκτακτο... 

Αν εσύ και οποιοσδήποτε άλλος ελαφριά την καρδιά φεύγετε από το σπίτι σας και το έχετε στην πρίζα σε μόνιμη βάση με Γεια σας Με χαρά σας.... 

 

 

33 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Εντάξει ας μην γινόμαστε και τόσο τρομοκράτες. Εάν το πρόβλημα ήταν σοβαρό θα υπήρχε ιδιοποίηση όπως έκαναν στο note ή σε αλλά κινητά. Τα σύγχρονα πλέον κινητά αν ζεσταθούν πολύ απλά κλείνουν μόνα τους.

Και όπως είπα και παλαιότερα. Του βάζεις και μια εφαρμογή και ορίζεις πότε να φορτίζει και πότε όχι.

Έλεος με την τρομολαγνεία…

Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε κανένα σπίτι όρθιο…

Και στο φινάλε αν φοβάστε τόσο πολύ, αγοραστέ 1 πρίζα με χρονοδιακόπτη και βάλτε να φορτίζει μόνο συγκεκριμένες ώρες την ημέρα…

Τις ταχύτητες που θα έχετε με ένα κινητό (ακόμα και μεταχειρισμένο) δεν θα τις δείτε ποτέ με όλα αυτά τα 4G ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

 

 

Έλεος με την τρομολαγνεία…

Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε κανένα σπίτι όρθιο…

Και στο φινάλε αν φοβάστε τόσο πολύ, αγοραστέ 1 πρίζα με χρονοδιακόπτη και βάλτε να φορτίζει μόνο συγκεκριμένες ώρες την ημέρα…

Τις ταχύτητες που θα έχετε με ένα κινητό (ακόμα και μεταχειρισμένο) δεν θα τις δείτε ποτέ με όλα αυτά τα 4G ρουτερ.

Τις περισσότερες φορές το κακό γίνεται μία φορά.... 

Τέλος πάντων Εμένα η άποψή μου είναι αυτή ο καθένας κάνει ότι του αρέσει... 

Πλούσιο το mr600 

Network Type 4G: FDD-LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 (2100/1800/850/2600/900/800/700 MHz)
TDD-LTE: B38/B40/B41 (2600/2300/2500 MHz)
3G: DC-HSPA+/HSPA/UMTS: B1/B5/B8 (2100/850/900 MHz)

Carrier Aggregation:
B1+ B5/B7/B8/B20
B3+B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40
B5+B5/B7/B40
B7+B7/B8/B20/B28
B28+B40
B38+B38
B40+B40
B41+B41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Τις περισσότερες φορές το κακό γίνεται μία φορά.... 

Τέλος πάντων Εμένα η άποψή μου είναι αυτή ο καθένας κάνει ότι του αρέσει... 

Πλούσιο το mr600 

Network Type 4G: FDD-LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 (2100/1800/850/2600/900/800/700 MHz)
TDD-LTE: B38/B40/B41 (2600/2300/2500 MHz)
3G: DC-HSPA+/HSPA/UMTS: B1/B5/B8 (2100/850/900 MHz)

Carrier Aggregation:
B1+ B5/B7/B8/B20
B3+B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40
B5+B5/B7/B40
B7+B7/B8/B20/B28
B28+B40
B38+B38
B40+B40
B41+B41

Συγνώμη αλλά και τα φορητά router έχουν μπαταρία. Οπότε όταν είναι μόνιμα στη πρίζα λειτουργεί ακριβώς σαν ένα κινητό. Έχω 2 χρόνια στη πρίζα κινητό και όχι απλά δεν έχει φουσκώσει η μπαταρία αλλα είναι πάντα κρύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DjTony είπε

Συγνώμη αλλά και τα φορητά router έχουν μπαταρία. Οπότε όταν είναι μόνιμα στη πρίζα λειτουργεί ακριβώς σαν ένα κινητό. Έχω 2 χρόνια στη πρίζα κινητό και όχι απλά δεν έχει φουσκώσει η μπαταρία αλλα είναι πάντα κρύο. 

Φυσικά και έχουν και είμαι κάτοχος... Είμαι όμως εκεί δεν λείπω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...