Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιπλέον τώρα που άνοιξα FPS counter, στις διάφορες περιοχές έχω 70 με κάποια σκαμπανεβάσματα, στο Forbidden Forest καρφωμένα 55 και μέσα στο Hogwarts μεταπτώσεις μεταξύ 45 και 80 με τρελά σκαμπανεβάσματα.

Παίζω σε 1440 με RTX off φυσικά.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zus είπε

Επιπλέον τώρα που άνοιξα FPS counter, στις διάφορες περιοχές έχω 70 με κάποια σκαμπανεβάσματα, στο Forbidden Forest καρφωμένα 55 και μέσα στο Hogwarts μεταπτώσεις μεταξύ 35 και 50 αλλά ποτέ πάνω από 50.

Παίζω σε 1440 με RTX off φυσικά.

Η καρτα σε δουλευει 99%? Cpu usage ποσο εχεις? Dlss quality on η off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν έχω δει ποτέ μεγάλο usage, μόνο αν το βάλω native 4k χτυπάει κάνα 98% στιγμιαία, ο δε επεξεργαστής max 1%, 

Επίσης ποτέ δε έχει παίξει τέλεια το παιχνίδι στις 100+ ώρες μέχρι τώρα, το μόνο παιχνίδι από ότι έχω δοκιμάσει που συμβαίνει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Η καρτα σε δουλευει 99%? Cpu usage ποσο εχεις? Dlss quality on η off?

Άνοιξα DLSS quality και διορθώθηκε αρκετά η κατάσταση στα FPS, είδα και 140 μέσα στο Hogwarts. Οι βουτιές, βουτιές όμως, για να μη μιλήσω για το traversal stutter που με έκανε μέχρι σήμερα να μην πλησιάζω hogwarts παρά μόνο για τις αναγκαίες αποστολές. Δεν έχω μετρήσει cpu usage, θα το κάνω και θα επανέλθω.

Πάντως είναι αστείο τέτοιο rig εν έτει 2023 να τρέχει χειρότερα από PS5.

Επεξ/σία από Zus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Zus είπε

Άνοιξα DLSS quality και διορθώθηκε αρκετά η κατάσταση στα FPS, είδα και 140 μέσα στο Hogwarts. Οι βουτιές, βουτιές όμως, για να μη μιλήσω για το traversal stutter που με έκανε μέχρι σήμερα να μην πλησιάζω hogwarts παρά μόνο για τις αναγκαίες αποστολές. Δεν έχω μετρήσει cpu usage, θα το κάνω και θα επανέλθω.

Πάντως είναι αστείο τέτοιο rig εν έτει 2023 να τρέχει χειρότερα από PS5.

Παντα με dlss quality τετοια παιχνιδια ωστε να μπορεις οσο γινεται να εισαι ανετος στα max fps που δινει η cpu. Το traversal stutter δυστυχως δεν θα λυθει ποτε το ιδιο ειχε και το jedi fallen order το ιδιο και πολλα ακομα unreal engine παιχνιδια τοσα χρονια δεν καταφεραν να το φτιαξουν πραγμα ανεπιτρεπτο. Εγω παιζω με dlss 3 και δεν πεφτει κατω απο 100fps πουθενα αλλα παλι τα traversal κανουν ενα micro stutter και ειναι σπαστικο. Στο PS5 παιζουν αλλη μπαλα το optimization παει στο θεο στον υπολογιστη απλα πετανε το port προχειρα δεν εκμεταλλευονται καν τεχνολογιες που εχουμε οπως πχ direct storage κτλ και σου λενε παιξτε το. Λιγα παιχνιδια εκμεταλλευονται πραγματα οπως πρεπει το pc hardware. Καποια απο αυτα ειναι forza horizon 4/5 Gears of war 5 doom eternal shadow of the tomb raider death stranding RE 2/3/village horizon zero dawn παιχνιδια με μηχανες γραφικων που αξιοποιουν οπως πρεπει το pc hardware. Τωρα κατι last of us hogwarts ειναι απο τα χειροτερα port που ειχαμε εδω και πολλα χρονια απο εποχες batman arkham knight και AC Unity. Απλα ξεπετανε το παιχνιδι στο porting σου λενε καντε το brute force για να το παιξετε που συνεπαγεται high end συστημα και μετα το damage control που κανει ο κοσμος τρεχουν να βγαλουν 100 patch μπας και τα στρωσουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την απορία, τι είν αυτό το πράγμα με Ray Traced Shadows στο Hogwarts Legacy. Γιατί είναι λες και είδαμε το φως το αληθινό all of a sudden? Το πρόσεξα προχτές που δοκίμαζα το game. :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Έχω την απορία, τι είν αυτό το πράγμα με Ray Traced Shadows στο Hogwarts Legacy. Γιατί είναι λες και είδαμε το φως το αληθινό all of a sudden? Το πρόσεξα προχτές που δοκίμαζα το game. :lol: 

 

5 ώρες πριν, Zus είπε

Άνοιξα και ray tracing στο high.

Βάλτε γυαλιά ηλίου και κλάψτε 🤣

 

Αδερφέ, στο 1.05 είμαι ήδη τυφλός! 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zus είπε

Άνοιξα και ray tracing στο high.

Βάλτε γυαλιά ηλίου και κλάψτε 🤣

 

Στο 2:00 που ανοίγει image calibration (Brighteness) την έχεις ρυθμίσει σωστά τη μπάρα εκεί ; Δεν είδα να φαίνεται καθόλου το σχέδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Οποιοι παίζουμε σε UltraWide , τα 16:9 cutscenes μένουμε με αυτά ; Η υπάρχει κάποια λύση;

Εδω είσαι φίλε μου 

https://whatifgaming.com/how-to-fix-the-hogwarts-legacy-ultrawide-issue-on-pc/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ωραίος!!!

  • Open the HogwartsLegacyFix.ini file using a text editor like Notepad or Notepad++, which allows you to adjust different aspects of this patch
  • By default, it will apply the necessary fixes for your current resolution as a reference

1.  Επειδή μπερδεύτηκα με το υπογραμμισμένο, χρειάζεται να το ανοίξουμε με το notepad η όχι τελικά γιατί αναφέρει ότι βάζει από default την ανάλυση που έχουμε.

 

2. Σε τυχόν μελλοντικό update που θα κάνει το παιχνίδι (steam version), το fix μένει η θα θέλει ξανά πέρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Στο 2:00 που ανοίγει image calibration (Brighteness) την έχεις ρυθμίσει σωστά τη μπάρα εκεί ; Δεν είδα να φαίνεται καθόλου το σχέδιο 

Αυτό είναι για την περίπτωση HDR οθόνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...