Προς το περιεχόμενο

Hogwarts Legacy [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήρα τελικά από Gamebillet στα 46 ευρώ με paypal (χωρίς να ζητήσει προμήθεια) μιας και διάβασα ότι είναι authorized reseller και το προτίμησα. Ευχαριστώ το φίλο @Arkin που μου πρότεινε το site.

 

Τώρα περί παιχνιδιού, πειραματίστηκα λίγο με τα settings όχι όσο ήθελα λόγο χρονου και ελπίζω να βρω κάποια στιγμή μέχρι που με "παίρνει" για smooth εμπειρία. 

Είμαι με 5700X + 32GB RAM 3200Mhz + 2070 Super σε μόνιτορ 21:9 2560Χ1080 144hz

Με το που άνοιξα το παιχνίδι μου είπε έχει βάλει από μόνο του σύμφωνα με το hardware μου ρυθμίσεις προτεινόμενες. Μπαίνω να τις δω και είχε βάλει τα πάντα στο HIGH. Επίσης μου είχε DLSS Quality ενεργό, vsync on, framecap 144, nvidia low latency on.

 

Κράτησα το DLSS Quality, έβαλα sharpening 0.6, έβγαλα το vsync και το framecap. Και από HIGH τα έβαλα όλα ULTRA. (RayTracing off) να δούμε πως θα πάει.

Τα fps ποτέ δεν πέσανε κάτω από 70. Σε σκηνές video 16:9,  100-130 fps. Στα υπόλοιπα ανάλογα τη περιοχή έβλεπα αυξομειώσεις μέσα στα 70 - 90 fps. Και αν έπεφτε απότομα από 100 σε 70 το καταλάβαινα στην κίνηση έστω και λίγο. Φαντάζομαι είναι τα λεγόμενα framedrops;;

Επίσης η μόνη φορά που είδα κάποια stuttering, όχι που να μην είναι playable, αλλά πάλι το καταλάβαινα και μόλις κοίταζα τα fps πήγαιναν όντως στιγμιαία 55 και ξαναανεβαινανε ήταν μόνο στο σημείο εκεί που μπήκα στο hogwarts πρώτη φορά και κατευθύνουν εκεί που φοράω το καπέλο για να διαλέξω σε ποια σχολή να πάω. Μετά όση ώρα περιπλανομουν στο κάστρο τα fps ήταν πάλι άνω του 70.

 

Είναι κάτι που μπορώ να αλλάξω στα settings για τη λύση των δύο προβλημάτων που ανέφερα; Πχ για τα framedrops αν βάλω cap στα 75fps μέσα απ' το παιχνίδι να βοηθήσει;

 

Σορυ αν έγραψα πολλά άλλα μόλις ξεκίνησα και εγώ το παιχνίδι και μπορώ να πω είμαι ενθουσιασμένος! Θέλω απλά να βρω τη "χρυσή τομή" να ξέρω ότι είναι smooth, και αυτό το fps counter που έχω πάνω αριστερά να το κάνω disable για να χαρώ ακόμα περισσότερο το παιχνίδι.

 

 

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ronnie1985 είπε

Το πήρα τελικά από Gamebillet στα 46 ευρώ με paypal (χωρίς να ζητήσει προμήθεια) μιας και διάβασα ότι είναι authorized reseller και το προτίμησα. Ευχαριστώ το φίλο @Arkin που μου πρότεινε το site.

 

Τώρα περί παιχνιδιού, πειραματίστηκα λίγο με τα settings όχι όσο ήθελα λόγο χρονου και ελπίζω να βρω κάποια στιγμή μέχρι που με "παίρνει" για smooth εμπειρία. 

Είμαι με 5700X + 32GB RAM 3200Mhz + 2070 Super σε μόνιτορ 21:9 2560Χ1080 144hz

Με το που άνοιξα το παιχνίδι μου είπε έχει βάλει από μόνο του σύμφωνα με το hardware μου ρυθμίσεις προτεινόμενες. Μπαίνω να τις δω και είχε βάλει τα πάντα στο HIGH. Επίσης μου είχε DLSS Quality ενεργό, vsync on, framecap 144, nvidia low latency on.

 

Κράτησα το DLSS Quality, έβαλα sharpening 0.6, έβγαλα το vsync και το framecap. Και από HIGH τα έβαλα όλα ULTRA. (RayTracing off) να δούμε πως θα πάει.

Τα fps ποτέ δεν πέσανε κάτω από 70. Σε σκηνές video 16:9,  100-130 fps. Στα υπόλοιπα ανάλογα τη περιοχή έβλεπα αυξομειώσεις μέσα στα 70 - 90 fps. Και αν έπεφτε απότομα από 100 σε 70 το καταλάβαινα στην κίνηση έστω και λίγο. Φαντάζομαι είναι τα λεγόμενα framedrops;;

Επίσης η μόνη φορά που είδα κάποια stuttering, όχι που να μην είναι playable, αλλά πάλι το καταλάβαινα και μόλις κοίταζα τα fps πήγαιναν όντως στιγμιαία 55 και ξαναανεβαινανε ήταν μόνο στο σημείο εκεί που μπήκα στο hogwarts πρώτη φορά και κατευθύνουν εκεί που φοράω το καπέλο για να διαλέξω σε ποια σχολή να πάω. Μετά όση ώρα περιπλανομουν στο κάστρο τα fps ήταν πάλι άνω του 70.

 

Είναι κάτι που μπορώ να αλλάξω στα settings για να λύση των δύο προβλημάτων που ανέφερα; Πχ για τα framedrops αν βάλω cap στα 75fos μέσα απ' το παιχνίδι να βοηθήσει;

 

Σορυ αν έγραψα πολλά άλλα μόλις ξεκίνησα και εγώ το παιχνίδι και μπορώ να πω είναι ενθουσιασμένος! Θέλω απλά να βρω τη "χρυσή τομή" να ξέρω ότι είναι smooth, και αυτό το fps counter που έχω πάνω αριστερά να το κάνω disable για να χαρώ ακόμα περισσότερο το παιχνίδι.

 

 

 

Καλοπαιχνιδο φιλε μου να το χαρεις 100% ο κοσμος του ειναι εξαιρετικος. Αυτα τα framedrops που ειδες ειναι τα λεγομενα traversal stutters τα οποια δεν λυνονται για την ωρα οτι και να εχεις ειναι θεμα της μηχανης και τα ιδια ειχε και το jedi fallen order που ποτε δεν μπορεσαν να τα λυσουν. Ειναι στιγμιαια και πολυ μικρα αλλα σπαστικα καποιες φορες. Συμβαινουν οταν αλλαζεις περιοχη θα το βλεπεις οταν σου κανει ενα loading με ενα ασπρο animation στην οθονη εκεινη την ωρα θα ειναι τα stutters. Απο εκει και περα RT μην ενεργοποιησεις δεν χρειαζεται με οff εχεις εξαιρετικα γραφικα και πολυ καλο performance 70fps ειναι αψογα για single player παιχνιδια που ειναι slow paced και οχι γρηγορα οπως doom κτλ. Εφοσον εισαι σε ultrawide και εσυ ανεβασε το fov τερμα και αν θελεις κουμπωσε και ενα reshade να καθαρισεις λιγακι την ομιχλη χωρις να χαθει η ατμοσφαιρα και να δωσει λιγο παραπανω χρωμα στον κοσμο του παιχνιδιου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλοπαιχνιδο φιλε μου να το χαρεις 100% ο κοσμος του ειναι εξαιρετικος. Αυτα τα framedrops που ειδες ειναι τα λεγομενα traversal stutters τα οποια δεν λυνονται για την ωρα οτι και να εχεις ειναι θεμα της μηχανης και τα ιδια ειχε και το jedi fallen order που ποτε δεν μπορεσαν να τα λυσουν. Ειναι στιγμιαια και πολυ μικρα αλλα σπαστικα καποιες φορες. Συμβαινουν οταν αλλαζεις περιοχη θα το βλεπεις οταν σου κανει ενα loading με ενα ασπρο animation στην οθονη εκεινη την ωρα θα ειναι τα stutters. Απο εκει και περα RT μην ενεργοποιησεις δεν χρειαζεται με οff εχεις εξαιρετικα γραφικα και πολυ καλο performance 70fps ειναι αψογα για single player παιχνιδια που ειναι slow paced και οχι γρηγορα οπως doom κτλ. Εφοσον εισαι σε ultrawide και εσυ ανεβασε το fov τερμα και αν θελεις κουμπωσε και ενα reshade να καθαρισεις λιγακι την ομιχλη χωρις να χαθει η ατμοσφαιρα και να δωσει λιγο παραπανω χρωμα στον κοσμο του παιχνιδιου. 

Ευχαριστώ φιλαράκι!

Το FOV είναι το Field of view σωστά; Να το πάω τέρμα δεξιά για καλύτερη εμπειρία παιχνιδιού;

Από αυτά εδώ είναι εντάξει να είναι στο ON?

IMG_20230406_195011.jpg.d5692aeffabc39fd325b49fcda099bfe.jpg

 

Το reshade που αναφέρεις να φανταστώ κυκλοφορούν διάφορα και σε διάφορα sites? Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

 

Από αυτά εδώ είναι εντάξει να είναι στο ON?

IMG_20230406_195011.jpg.d5692aeffabc39fd325b49fcda099bfe.jpg

Προσωπικά και τα 4 τα έχω off, αλλά ότι είναι πιο όμορφο στα μάτια του καθενός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Προσωπικά και τα 4 τα έχω off, αλλά ότι είναι πιο όμορφο στα μάτια του καθενός 

Επηρεάζει καθόλου τα fps είτε είναι on είτε off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Ευχαριστώ φιλαράκι!

Το FOV είναι το Field of view σωστά; Να το πάω τέρμα δεξιά για καλύτερη εμπειρία παιχνιδιού;

Από αυτά εδώ είναι εντάξει να είναι στο ON?

IMG_20230406_195011.jpg.d5692aeffabc39fd325b49fcda099bfe.jpg

 

Το reshade που αναφέρεις να φανταστώ κυκλοφορούν διάφορα και σε διάφορα sites? Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο;

Το fov τερμα εφοσον εχουμε 21:9 οθονη ανεβαζει το immersion παρα πολυ. Motion blur παντα κλειστο οπως και τα αλλα. Το DOF ισως σου αρεσει θολωνει τα γυρω πραγματα και εστιαζει σε ανθρωπους κτλ προσφερει μια πιο κινηματογραφικη εμπειρια. Σε καποιους αρεσει σε καποιους οχι. Reshade μπορεις να φτιαξεις δικο σου αν θελεις δεν χρειαζεται να παρεις ετοιμο. Λιγο vibrance θα βαλεις και curves reshades και εισαι ετοιμος θα δεις τεραστια διαφορα με 1-2fps hit μονο θα αλλαξεις ολη την εικονα οπως εσυ θελεις ακριβως. Ειναι must για τα περισσοτερα παιχνιδια και μπαινει παντου εδω και χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Reshade μπορεις να φτιαξεις δικο σου αν θελεις δεν χρειαζεται να παρεις ετοιμο. Λιγο vibrance θα βαλεις και curves reshades και εισαι ετοιμος θα δεις τεραστια διαφορα με 1-2fps hit μονο θα αλλαξεις ολη την εικονα οπως εσυ θελεις ακριβως. Ειναι must για τα περισσοτερα παιχνιδια και μπαινει παντου εδω και χρονια. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό πως το φτιάχνω επειδή είμαι άσχετος με αυτά και δεν έχω ξανασχοληθει! Από το geforce experience ; Πραγματικά δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε φορά που ανοίγω το παιχνίδι, το DLSS Upscale Sharpening το έχει γυρίσει στο 0 (default) με αποτέλεσμα να το αλλάζω κάθε φορά. Οκ δε μου είναι κόπος, αλλά γνωρίζει κανείς γιατί η κάποιο fix; Από ότι είδα στο Google το κάνει και σε άλλους αυτό.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zus είπε

Preparing shaders κάνει σε όλους σας κάθε φορά που ξεκινάει το παιχνίδι; Κι αν ναι γιατί; 

Κανει καθε φορα αλλα ειναι λιγα δευτερολεπτα. Ουτε εγω καταλαβα το γιατι εφοσον το κανει την πρωτη φορα μια και καλη. Δεν ενοχλει ειναι λιγα δευτερολεπτα οποτε αστο να παει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Κανει καθε φορα αλλα ειναι λιγα δευτερολεπτα. Ουτε εγω καταλαβα το γιατι εφοσον το κανει την πρωτη φορα μια και καλη. Δεν ενοχλει ειναι λιγα δευτερολεπτα οποτε αστο να παει. 

34 δευτερόλεπτα κάνει, δεν τα λες και λίγα. Αν έκανε 10 θα έλεγα πάει στο διάολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zus είπε

34 δευτερόλεπτα κάνει, δεν τα λες και λίγα. Αν έκανε 10 θα έλεγα πάει στο διάολο...

Σοβαρα τοσα πολλα? Σε SSD? Καπου 6 7 δευτερολεπτα κανει σε μενα σε nvme. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...