Προς το περιεχόμενο

Router 4g/5g για το Cosmote Unlimited


ipal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από drdedus,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας,

Εχω rack στο σπίτι μου και συνδέω το ρουτερ πανω του, δινοντας ιντερνετ σε ολο το σπιτι με δομημενη καλωδίωση,

Με ενα τετοιο ρουτερ και καρτα sim 4g λέτε να μπορώ να ικανοποιησω τις αναγκες του σπιτιού? Λέτε να έχω θέμα;

Ψάξε cat 6 router και πάνω. Παίζει επίσης ρόλο αν έχεις καλό σήμα στο σπίτι σου. Μην κρίνεις από το σήμα 4g του κινητού σου. Η δομημένη καλωδίωση λογικά σου συνδέει υπολογιστή και τηλεόραση ή και κάμερα ip οπότε με ένα cat6 είσαι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 764
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Εχω vodafone unlimited και ρουτερ χρησιμοποιω το mr6400 v5.2. Οι ταχύτητες που πιάνω είναι περίπου 30-40/6-10. Ειδα βγηκε αυτό το mikrotik στα 136€.

https://www.skroutz.gr/s/21389673/MikroTik-wAP-ac-LTE6-kit-Access-Point-Wi-Fi-4-Dual-Band-2-4-5GHz.html?event_price=136.14&from=account_notifications_price_drop#specs

Αξίζει λέτε να κάνω την αναβάθμιση? Μπορεί να δω διαφορά στις ταχύτητες?

 

Το οικιακό δικτυο ειναι συνδεδεμένο σε αυτό το ρουτερ https://www.e-shop.gr/asus-rt-ac58u-v3-wireless-router-dual-band-ac1300-aimesh-usb-20-gigabit-p-PER.940532. Το tp-link δινει μονο ιντερνετ στο asus.

Επεξ/σία από surveyor81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το βλεπω καιρο το συγκεκριμενο απο αυτο το μαγαζι.. το ανεβαζουν και το κατεβαζουν .

το μαγαζι δεν εχει και τα καλυτερα σχολια... και δεν βλεπω paypal . Το συγκεκριμενο δεν δινει αντικαταβολη ουτε αγορα μεσω σκρουτζ.

θα επαιρνα 2 αν ειχε.

Ειναι ενα τετραπυρινο αδιαβροχο mikrotik ρουτερ που παιρνει αναβαθμιση σε 5g στο μελλον και με την παρουσα καρτα μπορει να επικοινωνει με πανω απο μια κεραια κινητης. 4g plus δηλαδη κατηγοριας 6 (CA)

 

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το συγκεκριμένο καταστημα εχω αγοράσει 2-3 φορές κλειδια για προγραμματα με τιμολογιο. δεν ειχα κάποιο προβλημα και μου έστειλαν και παραστατικο (γιατί είδα κάποια σχόλια ότι δεν στέλνουν αποδείξεις). βέβαια ήταν online αποστολή με email. δε θυμαμαι αν έχω αγοράσει και hardware απο αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, drdedus είπε

Ειναι ενα τετραπυρινο αδιαβροχο mikrotik ρουτερ που παιρνει αναβαθμιση σε 5g στο μελλον και με την παρουσα καρτα μπορει να επικοινωνει με πανω απο μια κεραια κινητης. 4g plus δηλαδη κατηγοριας 6 (CA)

 

 

Για δωσε λεπτομέρειες;; Ειναι σίγουρο οτι μπορει να το υποστηρίζει μελλοντικα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος απο την στιγμη που λεει "κιτ" αυτο σημαινει . βαζεις καλυτερη 4g καρτα επεκτασης αλλα και 5g.

μπορεις να παρεις και μονο μητρικη mikrotik παμφθηνα και να βαλεις καρτες 4g , wifi κλπ.

αλλα αυτο ειναι αρκετα καλο πακετο στα χρηματα αυτα. 

Το μαγαζι με ανησυχει. Παρτον ενα τηλ να το βαλει για αγορα μεσω σκρουτζ να το παρουμε.

προσοχη γιατι υπαρχουν 2-3 σχεδον ιδια και μπορει να φατε ..πατατα.

ακομα και αυτοι που τα πουλανε μπορει να το κανουν επιτηδες και να μην παιζει Ελλαδα η να παιζει περιορισμενα και αντε να το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2022 στις 12:54 ΠΜ, ipal είπε

Ε έχει το band lock η 5.2 που για κάποιους είναι σημαντικό.( Δε ξέρω αν έχει βγει κανένα beta firmware που να το δίνει και σε άλλες version, πιθανόν).

Εγώ έχω το mr600 (ver.1) και δεν είμαι ευχαριστημένος. Αυτή τη στιγμή πιάνω 30mpbs . Tragic.  Αλλά αυτά είναι τα χαμηλά μου. Συνήθως πάει ~ 40-50 με max. που έχω δει γύρω στα 78. 

Είχα σκοπό να δοκιμάσω το ZTE που δίνει η cosmote αλλά και είναι εξαντλημένο, και δεν έχω και καλό σήμα οπότε μάλλον άσκοπο να μπω στη διαδικασία παραγγελία του και μετά ζαλουρα με τον Γερμανό για επιστροφή κλπ.  Ίσως αν το πετύχω μεταχειρισμένο... 

πήρα και εγώ το MR600 V.1. είμαι λίγο απογοητευμένος. Θα προτιμούσα να δώσω παραπάνω.

100% σήμα πάντα. Οι ταχύτητες από 15-45dw 30-40up.

ενώ στο κινητό iPhone 13 pro 150-180 στο ίδιο σημείο.

Με κεραία παίζει να ανέβει? ή είναι καθαρά θέμα Cat Κλπ?

Για να μην είμαστε αχάριστοι, σίγουρα καλύτερα από το ψόφιο 9dw της adsl της περιοχής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Corey είπε

πήρα και εγώ το MR600 V.1. είμαι λίγο απογοητευμένος. Θα προτιμούσα να δώσω παραπάνω.

100% σήμα πάντα. Οι ταχύτητες από 15-45dw 30-40up.

ενώ στο κινητό iPhone 13 pro 150-180 στο ίδιο σημείο.

Με κεραία παίζει να ανέβει? ή είναι καθαρά θέμα Cat Κλπ?

Για να μην είμαστε αχάριστοι, σίγουρα καλύτερα από το ψόφιο 9dw της adsl της περιοχής

Δεν είναι θέμα 🐈!!
Είναι 🐈6
 

LTE Categories.png

Επεξ/σία από konstantinos77g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα beta firmware που κάνει το MR600 V1 να συμπεριφέρεται σαν V2.

Γράφουμε και ξαναγράφουμε να αγοράζετε το V2 και σείς αγοραζετε το V1 . Τσιμπάτε γιατί είναι φτηνότερο . Με τίποτε το.V1 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, anaxiopistos είπε

Υπάρχει ένα beta firmware που κάνει το MR600 V1 να συμπεριφέρεται σαν V2.

Γράφουμε και ξαναγράφουμε να αγοράζετε το V2 και σείς αγοραζετε το V1 . Τσιμπάτε γιατί είναι φτηνότερο . Με τίποτε το.V1 . 

Για να κάνει band lock μόνο αυτό δίνει. Εγώ το πήρα μτχ. Αλλά νομίζω δεν αξίζει να δώσεις 165-170 για το mr600 v.2 , πας σε 5g από eBay με ελάχιστα παραπάνω.

Btw πλέον η cote δίνει το mr200  branded ως "επίσημο" 4g ρούτερ της. Αν τυχόν το πάρει κανείς ας μας πει πως παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ipal είπε

Για να κάνει band lock μόνο αυτό δίνει. Εγώ το πήρα μτχ. Αλλά νομίζω δεν αξίζει να δώσεις 165-170 για το mr600 v.2 , πας σε 5g από eBay με ελάχιστα παραπάνω.

Btw πλέον η cote δίνει το mr200  branded ως "επίσημο" 4g ρούτερ της. Αν τυχόν το πάρει κανείς ας μας πει πως παίζει.

170€ πολλά μου φάνηκαν και μένα. 
θα συμφωνήσω με τον φίλο. 130€ ήταν ήδη αρκετά, αλλά αν ήξερα για τέτοιες αποδόσεις δεν θα το έπαιρνα. Ίσως σε κάτι πιο φτηνό μέχρι να χτυπήσω 5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Corey είπε

170€ πολλά μου φάνηκαν και μένα. 
θα συμφωνήσω με τον φίλο. 130€ ήταν ήδη αρκετά, αλλά αν ήξερα για τέτοιες αποδόσεις δεν θα το έπαιρνα. Ίσως σε κάτι πιο φτηνό μέχρι να χτυπήσω 5G

Επιστροφή δεν δέχονται από εκεί που το πήρες;  

Άρα το συμπέρασμα ειναι αφού και το mr6400 πιάνει 40αρια είναι μαλλον το καλύτερο vfm

εσύ που έχεις σημα (εγώ έχω 50%) μήπως να δοκιμάσεις και το apn vpn; (Αν τελικά το κρατήσεις το mr600)

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ipal είπε

Επιστροφή δεν δέχονται από εκεί που το πήρες;  

Άρα το συμπέρασμα ειναι αφού και το mr6400 πιάνει 40αρια είναι μαλλον το καλύτερο vfm

εσύ που έχεις σημα (εγώ έχω 50%) μήπως να δοκιμάσεις και το apn vpn; (Αν τελικά το κρατήσεις το mr600)

Επιστροφή αφού το έχω ανοίξει κλπ; Δύσκολο, αλλά δεν δοκίμασα.

apn vpn? Τι εστι;

Επιστροφές δεν τελικά. Γιατί άνοιξα την συσκευασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...