Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/4/2022 στις 10:18 ΠΜ, vagos789 είπε

Θα πρεπει οι τραπεζες να βρουν δικλειδες ασφαλειας

Οπως με τις πιστωτικες που ειναι σουπερ ασφαλες να κανεις συναλλαγες και να τις κυνηγησεις ενα μηνα μετα αν υπαρχει κατι υποπτο

 

Κουβέντα να γίνεται,οι τράπεζες είναι νόμιμοι *κλέφτες*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Ducatista είπε

Ρε συ doubt απαντήσαμε στό θέμα και ότι έλεγε με την προϋπόθεση οτι ετσι εγιναν τα πραγματα και αν όντως είναι έτσι καλά εκανε ο φίλος τωρα αν δεν είναι έτσι τι να κάνουμε? Ρε tetrabite  ορκισου ότι είναι αλήθεια το γεγονός  να πουμε να ησυχάσει ο doubt

Αν κάποιος προσπαθήσει να σε ληστέψει και στο τέλος του πάρεις εσύ λεφτά, είναι όλα ΟΚ?

Και ούτε πας αστυνομία ούτε τίποτα, τα δίνεις κι όπου γουστάρεις εσύ κι όλα καλά. Ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους είχα απαντήσει (στα πολλά τηλεφωνήματα με την πείραιως) στην ερώτηση γιατί τότε πήρατε 200€ από άνθρωπο που δεν ήταν ο λογιστής σας;

Σε μια απάντησα γιατί ήμουν όμορφος και μου τα έστειλε.

Και σε μια άλλη γιατι ένα βράδυ τον π@δ@ξα της απάντησα από τα νεύρα μου...

Και γιατί δώσατε το ΙΒΑΝ σας σε κάποιο που δεν γνωρίζατε;

Της απάντησα γιατί ΙΒΑΝ μου μπορώ να το γράψω στις τουαλέτες στο ΚΤΕΛ της Λάρισας ή και να γράψω από κάτω επίσης "στείλτε μου λεφτά κάντε με πλούσιο " που είναι το παράνομο; Φαίνεται το username/password  μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Εγώ τους είχα απαντήσει (στα πολλά τηλεφωνήματα με την πείραιως) στην ερώτηση γιατί τότε πήρατε 200€ από άνθρωπο που δεν ήταν ο λογιστής σας;

Σε μια απάντησα γιατί ήμουν όμορφος και μου τα έστειλε.

Και σε μια άλλη γιατι ένα βράδυ τον π@δ@ξα της απάντησα από τα νεύρα μου...

Και γιατί δώσατε το ΙΒΑΝ σας σε κάποιο που δεν γνωρίζατε;

Της απάντησα γιατί ΙΒΑΝ μου μπορώ να το γράψω στις τουαλέτες στο ΚΤΕΛ της Λάρισας ή και να γράψω από κάτω επίσης "στείλτε μου λεφτά κάντε με πλούσιο " που είναι το παράνομο; Φαίνεται το username/password  μου;

 

Τωρα φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι βάσει νομοθεσίας δεν μπορεις να λαμβανεις ποσα στον λογαριασμο σου με αυτον το τροπο. Αυτο ειναι μαύρο χρήμα και διώκεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Εγώ τους είχα απαντήσει (στα πολλά τηλεφωνήματα με την πείραιως) στην ερώτηση γιατί τότε πήρατε 200€ από άνθρωπο που δεν ήταν ο λογιστής σας;

Σε μια απάντησα γιατί ήμουν όμορφος και μου τα έστειλε.

Και σε μια άλλη γιατι ένα βράδυ τον π@δ@ξα της απάντησα από τα νεύρα μου...

Και γιατί δώσατε το ΙΒΑΝ σας σε κάποιο που δεν γνωρίζατε

Άρα ο "παθών" δεν το άφησε έτσι κι έκανε τις κινήσεις του.

Και ρωτάνε από την τράπεζα κι απαντάς όπως απαντάς. Και μετά από αυτά δεν σε θέλουν για πελάτη. Και απορείς..

Τες πα... Off topic από μένα τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τωρα φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι βάσει νομοθεσίας δεν μπορεις να λαμβανεις ποσα στον λογαριασμο σου με αυτον το τροπο. Αυτο ειναι μαύρο χρήμα και διώκεται.

 

Αν ο αδελφος μου βαλει 100ε στο λογ/σμο μου ειναι μαυρο χρημα που διωκεται?

Τωρα αν καποιος ζηταει χρημα σαν ερανο, ειναι κι αυτο παρανομο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της τράπεζας της τα είπα με το νι και με το σίγμα. Το τι έκανα, το ότι πήρα λεφτά που δεν μου ανήκαν αλλά μου τα έστειλε ο εν λόγω "κύριος".Όχι όπως τα έγραψα εδώ συνοπτικά.

Μίλησα πολλές φορές σοβαρά. Αναφέρθηκα στις ηχογραφημένες κλήσεις για λόγους ασφαλείας, να τις ανατρέξουν να μην τα ξαναλέω. Πιστεύω ότι τέλος της ημέρας διαγράφονται αυτόματα εκτός άμα είσαι κανένας μεγαλοεπιχειρηματιας.

Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε.

Αντί να υποστηρίξουν εμένα προπάντων, τουλάχιστον τον πρώτο λόγο να τον έχω εγώ, έφοσον ο άλλος "κύριος" δεν τους μίλησε ποτέ, παρά μόνο την επόμενη μέρα ήρθε ένα γράμμα (ούτε καν email, δεν μου είπε) από Άλφα μπανκ σε ένα υποκατάστημα της Κρήτης και ζητούσε τα λεφτά του πελάτη της μέσω εμού με αποτέλεσμα να κλειδωθω αλλιώς να στείλω αποδεικτικό εμβάσματος ή απόδειξη πληρωμής.

Τι είναι αυτό; Τζόκερ; Δεν ξέρει η τράπεζα τι ζητάει; 

Άρα ή Άλφα μπανκ δεν έστειλε κάτι τέτοιο ή ο κρητικαρος λέει ψέματα.

Μπορεί και να συνεργάζεται με κανένα σκάμερ. Δεν είναι πια τόσο συνομωσία.

Αλλά δεν είναι και συνεργάσιμος ο κρητικός. Έχει την ψευτομαγκια του χωριού. "Γεια σου συντεκνε, περνά χωρίς μάσκα, χωρίς ταυτότητα γιατί σε ξέρω και κάνε ανάληψη 10Κ να πληρώσεις τους μετανάστες για τις ελιές " ένα πράγμα.

Τεσπα τέλος εδώ, ο γρίφος του Νας λύθηκε, αυτό δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αν τα 200€ είναι από απάτη τότε είναι αποδοχή προϊόντων εγκλήματος. Ξέπλυμα προσπάθησε να κάνει ο αλλος

Παντως εγω όπως είπα και πιο πάνω του τα χρωστούσε δεν υπάρχει καμία απατη

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν κάποιος προσπαθήσει να σε ληστέψει και στο τέλος του πάρεις εσύ λεφτά, είναι όλα ΟΚ?

Και ούτε πας αστυνομία ούτε τίποτα, τα δίνεις κι όπου γουστάρεις εσύ κι όλα καλά. Ε;

Δεν του τα πήρε του τα έδωσε και μάλιστα με κατάθεση πιο νόμιμος τρόπος δεν υπάρχει...

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τωρα φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι βάσει νομοθεσίας δεν μπορεις να λαμβανεις ποσα στον λογαριασμο σου με αυτον το τροπο. Αυτο ειναι μαύρο χρήμα και διώκεται.

 

Σου έχει ζητηθεί να αποδείξεις λεφτά και μαλιστα 200 η και πιο πάνω από που τα πήρες? Από ποιον έλεγχο?

1 ώρα πριν, rus είπε

Αν ο αδελφος μου βαλει 100ε στο λογ/σμο μου ειναι μαυρο χρημα που διωκεται?

Τωρα αν καποιος ζηταει χρημα σαν ερανο, ειναι κι αυτο παρανομο?

Ελα ντε... οσο για τις δωρεές εντάξει κανονικά πρέπει να δηλώνονται για να φορολογηθεί το ποσό (αμ πως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ducatista είπε

 

Σου έχει ζητηθεί να αποδείξεις λεφτά και μαλιστα 200 η και πιο πάνω από που τα πήρες? Από ποιον έλεγχο?

 

1 ώρα πριν, rus είπε

Αν ο αδελφος μου βαλει 100ε στο λογ/σμο μου ειναι μαυρο χρημα που διωκεται?

Τωρα αν καποιος ζηταει χρημα σαν ερανο, ειναι κι αυτο παρανομο?

Δεν απαντησα στα διακοσια ευρω, διαβαστε σε τι απαντησα πρωτα και μετα απαντάται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Για ξαναδιάβασε τι έχει γράψει 

 

Το θέμα ειναι τι είπε όταν ρωτήθηκε... απάτη δεν υπάρχει... είχε επιστροφή και του βάλανε 200 να πάνε στο αρχείο και να αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι.   Καμία απάτη δεν υπάρχει..   αν μπορείτε να το αποδείξετε παρακαλώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Το θέμα ειναι τι είπε όταν ρωτήθηκε... απάτη δεν υπάρχει... είχε επιστροφή και του βάλανε 200 να πάνε στο αρχείο και να αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι.   Καμία απάτη δεν υπάρχει..   αν μπορείτε να το αποδείξετε παρακαλώ....

Απο που είχε επιστροφή;Αφού για σκάμερ μιλάει συνέχεια.

Εγω να αποδείξω τι και σε ποιον ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους είπα χάσατε την μισθοδοσία μου που έμπαινε μέσα στην Πειραιώς. Σταγόνα στον ωκεανό είναι από την μία από την άλλη το κρίμα στο λαιμό τους.

Πάντως κατάλαβα ότι γενικά είναι μετρίου iq δουλεύουν στα κεντρικά.

Ένας δύο θα είναι γάτοι.

Για αυτό υπάρχουν και απατεώνες ανά την ιστορία.

Κάποιοι είναι πιο έξυπνοι, το κάνουν σκοπό ζωής κάθονται παχύσαρκοι πενηντάρηδες σε υπολογίστες με 2-3 οθόνες και βρίσκουν στο να εκμεταλλεύονται και τις τράπεζες και τους ανθρώπους.

Το άλλο με Πειραιώς, μιλάνε στο τηλέφωνο με το αφεντικό μου που είναι Ιταλός και γνωρίζει 2-3 άλλες γλώσσες λόγω ότι στην Ευρώπη είναι σαν πηγαίνεις από Πειραιά στο Χαλάνδρι και μιλάνε γενικά πολλές γλώσσες με την μίξη των λαών.

Λέω παιδιά, μιλάω εκ μέρους του, θέλετε να καλυφθειτε από την μια μήπως είμαι σκάμερ αλλά αυτός μιλάει σπαστά αγγλικά τα έμαθε εδώ* αναγκαστικά, δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε για αυτό με δίνει στο τηλέφωνο.

Spoiler

*Γιατί Ελλάδα όσον ελληνικά ανορθόγραφα και σπαστά αγγλικά αφού μας έστελναν κασέτες με ταινίες μισοτιμης οι Αμερικάνοι μην πέσουμε σε κανένα σοβιετικό, μαοϊκο μπλόκ Αλβανίας, Βουλγαρίας στα 80's. 😅

Αφού είστε τράπεζα με τόσους υπαλλήλους δεν μπορεί να μην υπάρχει ένας να μιλάει ιταλικά, γερμανικά ή κάτι άλλο. Βρείτε μου έναν. Όλοι οι Έλληνεε γνώση γερμανικής γλώσσας στην Γερμανία στις ταβέρνες πήγαν να μεταναστεύσουν;

Νευριάζουν.

Ίδιοι και χειρότεροι είναι στην κοσμοτε. Εις το τετράγωνο μην πω και στην νιοστή.

Και εκεί μιλάμε για 300-400€ τον μήνα σε τηλέφωνα, κινητά, ίντερνετ, σταθερά και τα πάντα.

Δεν βγαίνει άκρη ποτέ με δαυτους.

Είναι σαν προσωρινοί υπάλληλοι που κάνουν πρακτική σε εταιρεία, θα λήξει η σύμβαση τους και θα πάρουν το ταίρι τους να πάνε αντιπαροφολεγανδρονησο για 3 μήνες, θα φοράνε κοχύλια στα πόδια και θα τρώνε τοστ κάθε μέρα για να την βγάλουν οικονομικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Το θέμα ειναι τι είπε όταν ρωτήθηκε... απάτη δεν υπάρχει... είχε επιστροφή και του βάλανε 200 να πάνε στο αρχείο και να αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι.   Καμία απάτη δεν υπάρχει..   αν μπορείτε να το αποδείξετε παρακαλώ....

Το ποσο ειναι μικρο για αυτό θεωρεις οτι δεν είναι απάτη.

Αν σου κατέθετε καποιος 1.000.000 και εσυ αμέσως μετα το απέσυρε απο τον λογαριασμο σου, θα ηταν ή όχι απάτη.

Η απατη έγκειται στο οτι μετα την κατάθεση μηδενίστηκε το υπολοιπο, ενω υπήρχε καταγγελία

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Απο που είχε επιστροφή;Αφού για σκάμερ μιλάει συνέχεια.

Εγω να αποδείξω τι και σε ποιον ;

τον πηρε ο λογιστης και του εβαλε 200 ευρω απο επιστροφη.. δεν εμπλεκετε σε καμια απατη.. εκτος και αν πιασουν τον σκαμερ και αποδειχτει οτι δουλευει ετσι οποτε τα χρηματα αποτελουν προιον απατης.... και παλι πρεπει να του αποδειξει οτι δεν τουτα χρωστουσε γιατι εγω ημουν μπροστα και του χρωστουσε...! την θεση της τραπεζας δεν καταλαβαινω.. βεβαια αν θελει μπορει να πραξει τα δεοντα ο τετραμπαιτ... δεν ηταν προσωπικη η απαντηση μου σε εσενα uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...