Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, A_panM είπε

@m a t r i x Όπως είπε ο φίλος πιο πίσω για περισσότερη ασφάλεια.

Αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω, 1η φορά το ακούω. Δεν απενεργοποιείς τον λογαριασμό και φτιάχνεις νέο, και μεταφέρεις κάρτα και ebanking. Απενεργοποιείς την κάρτα και το ebanking και πας σε κατάστημα για νέα έκδοση. Το έκανα πρόσφατα γιατί έπεσα θύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω, 1η φορά το ακούω. Δεν απενεργοποιείς τον λογαριασμό και φτιάχνεις νέο, και μεταφέρεις κάρτα και ebanking. Απενεργοποιείς την κάρτα και το ebanking και πας σε κατάστημα για νέα έκδοση. Το έκανα πρόσφατα γιατί έπεσα θύμα. 

Δεν λέω να απενεργοποιήσω τον λογαριασμό που έχω! Απλά να απενεργοποιήσω την κάρτα που είναι συνδεδεμένη στον υπάρχον  λογαριασμό. Να ανοίξω καινούργιο και να συνδέσω εκείνη την κάρτα στον καινούργιο. Έτσι θα έχω δύο λογαριασμούς εκ των οποίων ο ένας θα έχει σύνδεση με κάρτα. 

Θες να μοιραστείς το δικό σου πρόβλημα που αντιμετωπισες και αν έχεις βγάλει κάποια ακρη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, A_panM είπε

Δεν λέω να απενεργοποιήσω τον λογαριασμό που έχω! Απλά να απενεργοποιήσω την κάρτα που είναι συνδεδεμένη στον υπάρχοντα  λογαριασμό. Να ανοίξω καινούργιο και να συνδέσω εκείνη την κάρτα στον καινούργιο. Έτσι θα έχω δύο λογαριασμούς εκ των οποίων ο ένας θα έχει σύνδεση με κάρτα. 

Θες να μοιραστείς το δικό σου πρόβλημα που αντιμετωπισες και αν έχεις βγάλει κάποια ακρη;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, A_panM είπε

Δεν λέω να απενεργοποιήσω τον λογαριασμό που έχω! Απλά να απενεργοποιήσω την κάρτα που είναι συνδεδεμένη στον υπάρχον  λογαριασμό. Να ανοίξω καινούργιο και να συνδέσω εκείνη την κάρτα στον καινούργιο. Έτσι θα έχω δύο λογαριασμούς εκ των οποίων ο ένας θα έχει σύνδεση με κάρτα. 

Αυτό βγάζει περισσότερο νόημα. 

35 λεπτά πριν, A_panM είπε

Θες να μοιραστείς το δικό σου πρόβλημα που αντιμετωπισες και αν έχεις βγάλει κάποια ακρη;

Το είχα αναφέρει παλιότερα. Είχα χρησιμοποιήσει μία κάρτα σε μία πλατφόρμα και με κάποιο τρόπο κατάφεραν να πάρουν access στον λογαριασμό μου κάνοντας bypass το OTP του λογαριασμού, και έπειτα να κάνουν charge κάνοντας bypass το OTP της τράπεζας. Εν ολίγοις, το είδα σχετικά άμεσα, το δήλωσα στην τράπεζα, απενεργοποίησαν κάρτα και ebanking και έκανα αμφισβήτηση. Ωστόσο η πλατφόρμα, το έτρεξε η ίδια και μου πίστωσε τα χρήματα σε 2-3 ημέρες, ενώ από την τράπεζα θα χρειαζόταν 1+ μήνα. Για το πως έκαναν bypass OTP δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση, ούτε νομίζω ότι θα λάβω. Η τράπεζα δήλωσε ότι ορισμένες φορές δεν το ζητάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zoranb είπε

Έχετε δεί όταν είστε στο ebanking της Εθνικής που εμφανίζεται ένα popup παράθυρο το οποίο ζητάει την επιβεβαίωση του χρήστη για χρήση του κινητού του ώστε να λαμβάνει OTP μηνύματα;

Eνα popup που λαμβανω τελευταια ειναι υπενθυμιση περι της αλλαγης του pass εισοδου μεχρι τον επομενο μηνα. Προηγουμενως δεν λαμβανα αυτη την ειδοποιηση με popup. Μεσω αποστολης του κλειδαριθμου σε κινητο κανω παντα αυτη την αλλαγη. Εσυ τι ειδοποιηση λαμβανεις ακριβως, μπορεις να βαλεις image να δουμε αν ειναι ιδια? Aν ειναι μεσα απο το ibank.nbg.gr βεβαια ειναι ασφαλης.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Αυτό βγάζει περισσότερο νόημα. 

 

δεν λέμε να καταργήσει τη κάρτα,απλα να την αποσυνδέσει από τον λογαριασμό μισθοδοσίας γιατί εκεί μπαινουν χρήματα και σε περίπτωση απώλειας η χακ θα έχει κίνδυνο να χάσει χρήματα ,όποτε ανοίγοντας έναν άλλον θα συνδέσει την υπάρχουσα κάρτα με αυτόν και θα μεταφέρει ανάλογα με τις ανάγκες του για τη κάρτα από τον λογαρ.μισθοδοσιας.

επίσης το όριο ανάληψης και αγορών σε ημερήσια βάση καλό είναι να είναι χαμηλό ....πολλοί το έχουν στα 600 χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Το είχα αναφέρει παλιότερα. Είχα χρησιμοποιήσει μία κάρτα σε μία πλατφόρμα και με κάποιο τρόπο κατάφεραν να πάρουν access στον λογαριασμό μου κάνοντας bypass το OTP του λογαριασμού, και έπειτα να κάνουν charge κάνοντας bypass το OTP της τράπεζας. Εν ολίγοις, το είδα σχετικά άμεσα, το δήλωσα στην τράπεζα, απενεργοποίησαν κάρτα και ebanking και έκανα αμφισβήτηση. Ωστόσο η πλατφόρμα, το έτρεξε η ίδια και μου πίστωσε τα χρήματα σε 2-3 ημέρες, ενώ από την τράπεζα θα χρειαζόταν 1+ μήνα. Για το πως έκαναν bypass OTP δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση, ούτε νομίζω ότι θα λάβω. Η τράπεζα δήλωσε ότι ορισμένες φορές δεν το ζητάει. 

Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι έγινε και στον συγγενή μου. Με κάποιο τρόπο κατάφεραν να πάρουν access στον λογαριασμό του (απορώ πως) και άλλαξαν τα όρια της κάρτας και χρησιμοποίησαν την κάρτα για να τραβήξουν τα χρήματα. Η απάντηση εδώ της τράπεζας είναι ότι φαίνεται να έκανε ο ίδιος όλες αυτές τις κινήσεις είπαν.

Του είπα και εγώ να επικοινωνήσει με την πλατφόρμα στην οποία έγιναν οι αγορές αλλά δεν το έκανε 🙄 έκανε όλες τις υπόλοιπες κινήσεις με αμφισβήτηση, δίωξη, αστυνομία αλλά ακόμα άκρη δεν έβγαλε.

Το απίστευτο σε όλο αυτό είναι ότι, ότι κινήσεις κι αν έκανε χρησιμοποιούσε μόνο την εφαρμογή στο κινητό του και αγορές με την καρτα. Αγορές ηλεκτρονικές είχε κάνει ελάχιστες αλλά είχε κάνει (η τελευταία ήταν πριν κάνα 6μηνο από την στιγμή της "απατησ" στο εξωτερικό) και από τότε δεν είχε χρησιμοποιηθεί έκτοτε ο λογαριασμός. Ήταν απλά ένας λογαριασμός καταθετικος με λίγα χρήματα μέσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, A_panM είπε

Δεν λέω να απενεργοποιήσω τον λογαριασμό που έχω! Απλά να απενεργοποιήσω την κάρτα που είναι συνδεδεμένη στον υπάρχον  λογαριασμό. Να ανοίξω καινούργιο και να συνδέσω εκείνη την κάρτα στον καινούργιο. Έτσι θα έχω δύο λογαριασμούς εκ των οποίων ο ένας θα έχει σύνδεση με κάρτα. 

Θες να μοιραστείς το δικό σου πρόβλημα που αντιμετωπισες και αν έχεις βγάλει κάποια ακρη;

 

Βγάλε εκεί μια revolut και καθάρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Βγάλε εκεί μια revolut και καθάρισες

Εμπιστεύεσαι revolut ? Έχω για ηλεκτρονικές αγορές ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rus είπε

Eνα popup που λαμβανω τελευταια ειναι υπενθυμιση περι της αλλαγης του pass εισοδου μεχρι τον επομενο μηνα. Προηγουμενως δεν λαμβανα αυτη την ειδοποιηση με popup. Μεσω αποστολης του κλειδαριθμου σε κινητο κανω παντα αυτη την αλλαγη. Εσυ τι ειδοποιηση λαμβανεις ακριβως, μπορεις να βαλεις image να δουμε αν ειναι ιδια? Aν ειναι μεσα απο το ibank.nbg.gr βεβαια ειναι ασφαλης.

Δεν μου γίνεται συνεχώς... μια φορά εμφανίστηκε, απλώς είδα πως δεν ήτανε ακριβώς στο look του περιβάλλοντος τοθ nbg.gr...  νομίζω ύποπτο!

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εγω προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τις ελλ τράπεζες.

Αρχίζω κι εγώ να κλονίζομαι σχετικά με αυτές! Αλλά τί άλλη λύση έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zoranb είπε

Δεν μου γίνεται συνεχώς... μια φορά εμφανίστηκε, απλώς είδα πως δεν ήτανε ακριβώς στο look του περιβάλλοντος τοθ nbg.gr...  νομίζω ύποπτο!

Δηλ. απαντησες οτι ελαβες γνωση? αν δεν απαντησεις 'ναι' και επιλεξεις 'υπενθυμιση αργοτερα' θα συνεχισει να στο βγαζει.

Υποπτο κατι που βγαινει απ το ibank.nbg.gr δε μπορει να ειναι. Εξαλλου τι σου ζηταει, το δεδομενο, τη τακτικη αλλαγη του pass εισοδου. Κατι υποχρεωτικο και αναποφευκτο δηλαδη.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο καλυτερος τροπος μεχρι στιγμης ειναι να ειναι ενεργοποιημενα ολα τα μετρα ασφαλειας που παρεχει ενα e-banking, Push notification, verification OTP σε email, viber, sms και ακομα καλυτερα με βιομετρικα δεδομενα (αποτυπωμα κλπ). Απο εκει και περα οταν καποιος ξεγελαστει και "δωσει" αβιαστα κωδικους - otp κλπ..ειναι μονοδρομος η απατη. Το χακαρισμα και το phishing ειναι αλλη κατηγορια

Επεξ/σία από Atome
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "pop-up" που λετε για αλλαγη κωδικου ειναι legit, οπως και αλλα τετοια, λιγοτερο η εξισου σημαντικα, που κατα καιρους βγαζει το ibank οταν εχεις ηδη μπει στον λογαριασμο σου. Τα εχω συναντησει σε 3 λογαριασμους. Απλα το θεμα ειναι οτι στην Εθνικη αποφασιζουν μεσα σε μια μερα και κανουν αλλαγες και τις βλεπεις ξαφνικα και "μαγκωνεσαι" και απορεις αν ηρθε η ωρα που εκανες και εσυ την μ*λακια και πηγαν στραφι τα οσα ελεγες στο insomnia, περι κολοσσιαιας απροσεξιας, ξεροκεφαλιας, ηλιθιοτητας κτλ του κοσμου.

Εν προκειμενω. Γνωριζοντας οτι στις αρχες αυτου του μηνα ληγει ο κωδικος του ibank και εχοντας δει και το διαβοητο πλεον pop-up, λεω κατσε να μπω να αλλαξω τον κωδικο πριν ληξει, γιατι μπορει η Εθνικη να αλλαξε ξαφνικα μουχαμπετι και να κλειδωνει τον λογαριασμο αν αφησεις να περασει το 6μηνο. Λογικο για Εθνικη, μπορει να υπολογισαν οτι ετσι γλιτωνουν 0,0005 €. Σκεφτομαι επισης, μηπως γι' αυτο βγαζουν και το pop-up πλεον; Μηπως το ανεφερε πουθενα και δεν το ειδα;

Μπαινω χθες το βραδυ στο προσφατα αλλαγμενο site της εθνικης, το οποιο εξακολουθει να μην φορτωνει γρηγορα πλεον και οταν φορτωνει πολλες φορες το layout ειναι λιγο ταραμας, και παταω το link για το ibanking. Το κανω παντα αυτο για να σιγουρευτω οτι δεν αποφασισαν να αλλαξουν το url του ibank. Εθνικη γαρ, μην τα ξαναλεμε. Το url τελικα ηταν ιδιο (καρατσεκαρισμενο παντα με τα certificates του και τα ολα του, οπως και του site της Εθνικης), απλα αλλαξαν την background φωτογραφια και το dialog box που βαζεις ονομα χρηστη και κωδικο. Τιποτα μωρε, οτι πρεπει για να παθει ενα ψιλο-σοκ οποιος ειχε να μπει απο το τελος του προηγουμενου μηνα (οπου ολα ηταν ιδια οπως τοσο καιρο) και να νομιζει οτι εκανε και αυτος την μ*λακια παρολο που μπηκε απο bookmark. Ιος που αλλαζει τα bookmarks; Λες; Βοηθα παναγια μας.

Σημερα το πρωι κανω τα virus scans μου, τριβω με οινοπνευμα τον υπολογιστη (ποτε δεν ξερεις εδω που εχουμε φτασει) και παταω το bookmark του ibank. Τσουπ, εχασες. Αν πας απο αποθηκευμενο link ibank.nbg.gr πλεον σε βγαζει σε "προθαλαμο" site του προσφατα αλλαγμενου (μην ξεχνιομαστε) ibank, οπου πρεπει να επιλεξεις αν μπαινεις ως ιδιωτης η επιχειρηση. Τα χανω. ΤΙ ΣΚ*ΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕΕΕ; ΧΩΡΙΑΝΟΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΟΙ ΙΟΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ BOOKMARKS. ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΝΑ ΒΑΡΕΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΜΠΑΝΕΣ. Το κερασακι στην τουρτα: η background φωτογραφια αυτου του "προθαλαμου" του ibank, κατι εχει παει εντελως λαθος, και αριστερα εχει μια ασπρη γραμμη που κανει ταμαμ για προχειρη αντιγραφη site για phishing. Περναω στο ντουκου τα 3 πλαγια που μου ηρθαν, και οπως κανω παντα, ακομα και οταν μπαινω απο bookmarks, πριν βαλω οτιδηποτε, ξανατσεκαρω το url και το certificate. Ολα μα ολα legit, επισης παντου εβγαζε και το pop-up "αν ο παραπανω συνδεσμος ειναι ibank.nbg.gr κτλ κτλ". Με κοιτας, σε κοιτω και μετα σιωπη...

Τι θελω να πω; Αν καποιος γραφει στ' αυτα του την ασφαλεια και δεν τον νοιαζει τιποτα, αυτα δεν θα τα προσεξει καν. Βασικα δωσ' του και κειμενο στο word και πεσ' του "Αγαπητη πελατη ειμαι ο τραπεζα σου. Ξεχασα τους κωδικους σου, κανε μια καλη και γραψε τους ρε ματια μου". Ολες αυτες οι αψυχολογητες και ξαφνικες αλλαγες, το μονο που κανουν ειναι να "τρομαζουν" τους πιο προσεχτικους. Θα πει καποιος τωρα: "αν συνεχιζεις να παιρνεις ολα τα μετρα ασφαλειας και να τσεκαρεις τα παντα, δεν θα εχεις προβλημα ακομα και αν η τραπεζα αλλαζει καθε μερα το site". Σωστο, δεν αντιλεγω. Απλα θυμιζει λιγο αυτο που μας ελεγαν οι παππουδες, γονεις οτι πρεπει να πιστευεις στον θεο (γιατι ετσι) και ταυτοχρονα ο θεος θα σου στελνει δυσκολιες για να δοκιμαζει την πιστη σου. "Ρε σεις; Για μ*λακες ψαχνετε;" Και καπως ετσι βγηκαμε αθεοι στα 12. Και αυτο ειναι κατι που δεν το εχει πει καμια απο τις 2 "αντιπαλες" πλευρες του θεματος. Γενικα, εχουμε ταμπου σε αυτην την χωρα στο να διευκολυνουμε η εστω να μην βαζουμε περισσοτερα εμποδια σε οσους ειναι ηδη σωστοι, και αναλωνομαστε στο αν πρεπει μονο να προστατευουμε τους κατ' επιλογη... ελαφρομυαλους η απολυτως κανεναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...