Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σύμφωνα με δυο μεγάλες πρόσφατες έρευνες της Visa και της Lloyds στην Μεγάλη Βρετανία το ηλικιακό γκρουπ που είναι πιο πιθανό να πέσει θύμα scam/phising είναι το 18-35 καταρρίπτοντας την ιδέα ότι οι scammers επικεντρώνονται σε πιο μεγάλες ηλικίες ως πιο ευάλωτες.

Στην μία από τις δύο έρευνες το 25% των νέων κάτω από 35 δεν κατάφεραν να αναγνωρίσουν phising mails σε αντίθεση με το 11% των 55+. Η συντριπτική πλειοψηφία των 18-35 δεν μπόρεσε να αναγνωρίσει ορθογραφικά και συντακτικά λάθη που βρίσκονται συχνά σε τέτοια μηνύματα ενώ οι περισσότεροι είπαν ότι θα κλικάρουν αν δουν ότι υπάρχει κάποιο λινκ στο mail/sms. 

Η έρευνα της Lloyds αποκάλυψε ότι υπάρχει μια αύξηση της τάξης του 155% σε impersonation scams σε instagram και tiktok που στοχεύει κυρίως σε έφηβους και εικοσάρηδες. Αυτό το scam είναι το αντίστοιχο του "γιαγιά σε παίρνουμε τηλέφωνο γιατί έπαθε τροχαίο η εγγονή, στείλε χρήματα" και οι scammers ισχυρίζονται ότι είναι φίλοι του θύματος που έχασαν το κινητό/χτύπησαν/τους έκλεψαν και χρειάζονται οικονομική βοήθεια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, A_panM είπε

Ο λογαριασμός είναι μισθοδοσίας μαζί με την χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη σε αυτόν.

Η κάρτα εννοώ είχε ενεργοποιηθεί κανονικά αλλά η χρήση της ήταν μόνο σε ΑΤΜ για καμιά ανάληψη/κατάθεση. Και κάνα δυο παλιές αγορές ανέπαφα στον ΑΒ.

Ο λογαριασμός εκτός του ότι ήταν μισθοδοσίας το είχε μόνο για αποατμιευτικο γενικά και κατά κύριο λόγο από τον Σεπτέμβριο που σταμάτησε την δουλειά.

 

ωραία...μπορείς να πας και να ανοίξεις έναν άλλον λογαριασμό αποταμιευτικο και να τον συνδέσεις στη κάρτα και να αποσυνδέσεις τον μισθοδοσίας αφού έχεις e banking οπου θα κανεις μεταφορες απο τον εναν στον αλλον οταν χρειαζεται για να μην εισαι αγχωμενος

όμως κάνε αμφισβήτηση συναλλαγής και θα τα πάρεις πίσω τα 20 απλά θα πάρει κάνε μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ωραία...μπορείς να πας και να ανοίξεις έναν άλλον λογαριασμό αποταμιευτικο και να τον συνδέσεις στη κάρτα και να αποσυνδέσεις τον μισθοδοσίας αφού έχεις e banking οπου θα κανεις μεταφορες απο τον εναν στον αλλον οταν χρειαζεται για να μην εισαι αγχωμενος

όμως κάνε αμφισβήτηση συναλλαγής και θα τα πάρεις πίσω τα 20 απλά θα πάρει κάνε μήνα

Αμφισβήτηση έχω ήδη κάνει και περιμένουμε...

Αν ανοίξω άλλο λογαριασμό και συνδέσω εκεί την κάρτα αφού την αποσυνδεσω πρώτα από τον μισθοδοσίας ο μόνος φόβος μετά θα είναι αν βρουν/κλέψουν/χακαρουν το e banking σωστά;

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

tenor.gif

 

Ήθελα να το σχολιάσω και εγώ αυτό με το msn 😂😂😂what the f*k... 🤔😂🤔😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, A_panM είπε

Αμφισβήτηση έχω ήδη κάνει και περιμένουμε...

Αν ανοίξω άλλο λογαριασμό και συνδέσω εκεί την κάρτα αφού την αποσυνδεσω πρώτα από τον μισθοδοσίας ο μόνος φόβος μετά θα είναι αν βρουν/κλέψουν/χακαρουν το e banking σωστά;

Ήθελα να το σχολιάσω και εγώ αυτό με το msn 😂😂😂what the f*k... 🤔😂🤔😄

εντάξει ....το e banking για να χακαριστει πρεπει να κανεις ο ιδιος πραγματα.....με αυτο το σκεπτικο ουτε καρτα ουτε e banking  μονο τη ταυτοτητα να πηγαινουμε να κανουμε αναληψεις...αλλα αν τη χασουμε και αυτη παλι προβλημα θα εχοουμε....ενταξει να  μην το παμε εντελως στο αλλο ακρο ...το e banking δε χακαρετε αν δεν δωσουμε πραγματα  μονοι μας..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostasbm είπε

εντάξει ....το e banking για να χακαριστει πρεπει να κανεις ο ιδιος πραγματα.....με αυτο το σκεπτικο ουτε καρτα ουτε e banking  μονο τη ταυτοτητα να πηγαινουμε να κανουμε αναληψεις...αλλα αν τη χασουμε και αυτη παλι προβλημα θα εχοουμε....ενταξει να  μην το παμε εντελως στο αλλο ακρο ...το e banking δε χακαρετε αν δεν δωσουμε πραγματα  μονοι μας..

 

Σύμφωνοι ότι το e banking δύσκολα μπορεί να χακαριστει αν δεν δώσουμε εμείς κωδικούς. 

Πιστεύεται push notifications εχει καλύτερη ασφάλεια σε σχέση με μυνήματα  sms η viber για otp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, A_panM είπε

Σύμφωνοι ότι το e banking δύσκολα μπορεί να χακαριστει αν δεν δώσουμε εμείς κωδικούς. 

Πιστεύεται push notifications εχει καλύτερη ασφάλεια σε σχέση με μυνήματα  sms η viber για otp?

'γώ τα push εχω ενεργοποιημενα , νομιζω οτι μπορεις να εχεις και τa 2.....οταν ερχεται ενα μυνημα η ενα sms  αμεσως κτυπαει καποιο καμπανακι να μας θυμισει τι καναμε η για να ξυπνησουμε αν εχουμε κανει καποιο λαθος ....δεν ξερω μονο αν χρεωνουν το sms....αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2022 στις 6:52 ΜΜ, A_panM είπε

Αμφισβήτηση έχω ήδη κάνει και περιμένουμε...

Αν ανοίξω άλλο λογαριασμό και συνδέσω εκεί την κάρτα αφού την αποσυνδεσω πρώτα από τον μισθοδοσίας ο μόνος φόβος μετά θα είναι αν βρουν/κλέψουν/χακαρουν το e banking σωστά;

Ήθελα να το σχολιάσω και εγώ αυτό με το msn 😂😂😂what the f*k... 🤔😂🤔😄

Γιατί να ανοίξεις νέο λογαριασμό;; Ζήτα νέα κάρτα και νέο ebanking και είσαι ready. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Γιατί να ανοίξεις νέο λογαριασμό;; Ζήτα νέα κάρτα και νέο ebanking και είσαι ready. 

Λογαριασμός μισθοδοσίας-καρτα-e banking έχω ήδη. Άρα ζητάω νέο λογαριασμό ώστε να συνδέσω εκεί την κάρτα αφού την αποσυνδεσω από την μισθοδοσίας. Στο υπάρχον e-banking θα φαίνονται όλοι οι τυχον νέοι λογαριασμοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, A_panM είπε

Λογαριασμός μισθοδοσίας-καρτα-e banking έχω ήδη. Άρα ζητάω νέο λογαριασμό ώστε να συνδέσω εκεί την κάρτα αφού την αποσυνδεσω από την μισθοδοσίας. Στο υπάρχον e-banking θα φαίνονται όλοι οι τυχον νέοι λογαριασμοί. 

Τον λόγο για να το κάνεις αυτό δεν καταλαβαίνω. Τι κερδίζεις με το να ανοίξεις νέο λογαριασμό; Συγχώρεσε με αν έχω χάσει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2022 στις 6:39 ΜΜ, kostasbm είπε

ωραία...μπορείς να πας και να ανοίξεις έναν άλλον λογαριασμό αποταμιευτικο και να τον συνδέσεις στη κάρτα και να αποσυνδέσεις τον μισθοδοσίας αφού έχεις e banking οπου θα κανεις μεταφορες απο τον εναν στον αλλον οταν χρειαζεται για να μην εισαι αγχωμενος.

 

@m a t r i x Όπως είπε ο φίλος πιο πίσω για περισσότερη ασφάλεια.

Επεξ/σία από A_panM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δεί όταν είστε στο ebanking της Εθνικής που εμφανίζεται ένα popup παράθυρο το οποίο ζητάει την επιβεβαίωση του χρήστη για χρήση του κινητού του ώστε να λαμβάνει OTP μηνύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...