Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά καλά εκανε το παλικάρι και η τράπεζα τι δουλειά έχει να ψάχνει τα 200? Κάποιος του έκανε κατάθεση και τα τράβηξε ούτε δάνειο είναι ούτε η τράπεζα πρέπει να εμπλακει  δεν υπαρχεξ καμια παρανομια και δεν αξιώνει χρεωστικό υπόλοιπο κλπ..  ας τρέξει ο σκαμερ στην αστυνομία να βει την άκρη του! Μπράβο φίλε από εμένα αν στα τρώγανε εσενα τι θα έλεγε η τράπεζα? Θα σου έλεγε να αλλάξεις τον κωδικό να αλλαξεις otp και να μην είσαι κακο παιδι! Μπράβο από εμένα καλά έκανες στους αλήτες

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Ducatista είπε

ας τρέξει ο σκαμερ στην αστυνομία να βει την άκρη του

Σκαμερ σημαίνει πως έκανε "σκαμ".

Άμα δεν έκανε τίποτα (δεν πρόλαβε) και του φας λεφτά, εσένα θα κυνηγάνε.

Όλα αυτά βέβαια κατά δήλωση του παραλίγο παθόντα, ο οποίος δεν έκανε καμία καταγγελία και σήκωσε και τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έλεγαν κάνε μήνυση κατά αγνώστου άμα θεωρείται ότι σας έκαναν απάτη και ο διευθυντής τράπεζας Κρήτης και στα κεντρικά. Και τι θα κέρδιζα; Θα πλήρωνα για μήνυση που θα πήγαινε στα περιστέρια;

Απλά" πούλησα" τον τραπεζικό λογαριασμό και πήρα 200€. Που δεν μου άρεσε αυτό εν τέλη. Σιγά τα 200€ απλά μου την έσπασε ο σκαμερ και του τα πήρα.

Σε ερώτηση άμα διαγράψω τον λογαριασμό και βγάλω καινούργιο στην Πειραιώς;

-Θα ήθελα να το δω αυτο, το τι θα γίνει, ο κρητικός τραπεζίτης

-Καλη σας τύχη από τα κεντρικά με μια δόση χαβαλε.

Σαν να σου λέει η "μαυρίλα" μεταφέρεται στον επόμενο.

Όπως και να έχει δεν φέρθηκε καλά η Πειραιώς και την είχα από το 2018.

Είμαι πελάτης της και θα έπρεπε να με σέβεται και όχι να λέει πάτε Κρήτη για διακοπές και διευθετιστε το θέμα εκεί... Ούτε μου είπε η Άλφα να σας κλείσω τον λογαριασμό που δεν γίνεται αυτό. Δώσε τα 200€ πίσω αλλά δεν ξέρω που; Γιατί αυτός που τα έστειλε τα ζητάει πίσω ή αποδεικτικό εμβάσματος ή απόδειξη ότι του πουλήσατε κάτι και κάτι τέτοια.

Μπέρδεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξυ δεν ειμαι καν πελατης της Εθνικης. Μιας και σχεδον τα περισσοτερα αφορουν την Εθνικη, υπαρχει πουθενα καμια λιστα με το ποια τραπεζα εχει τους περισσοτερους πελατες? Αλλα μαλλον θα τους εχει Εθνικη.

Μου εκανε εντυπωση που δεν το επιασε το gmail και δεν πηγε στα σπαμ. Και οτι το coffeeguru υπαρχει ως σελιδα κανονικα :P

επα: ο λογαριασμός πρέπει να ενημερωθεί

iNBG GP <[email protected]via dripemail2.com (το βαζω για να βγει το παρον θεμα σε μελλοντικη αναζητηση. Καλο ειναι να γινεται κατι αντιστοιχο απο ολους)

image.png.a5027fd60341b4e621ffa5ddbc46fc69.png

image.png.752b969efcbec0f705c996254648f414.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σκαμερ σημαίνει πως έκανε "σκαμ".

Άμα δεν έκανε τίποτα (δεν πρόλαβε) και του φας λεφτά, εσένα θα κυνηγάνε.

Όλα αυτά βέβαια κατά δήλωση του παραλίγο παθόντα, ο οποίος δεν έκανε καμία καταγγελία και σήκωσε και τα χρήματα.

Πως του έφαγε λεφτά? Τα λεφτά ήταν στον λογαριασμό του.. ας τραβηχτεί να βρει ακρη.. ακόμη μια φορά μπράβο στο παλικάρι

48 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Μου έλεγαν κάνε μήνυση κατά αγνώστου άμα θεωρείται ότι σας έκαναν απάτη και ο διευθυντής τράπεζας Κρήτης και στα κεντρικά. Και τι θα κέρδιζα; Θα πλήρωνα για μήνυση που θα πήγαινε στα περιστέρια;

Απλά" πούλησα" τον τραπεζικό λογαριασμό και πήρα 200€. Που δεν μου άρεσε αυτό εν τέλη. Σιγά τα 200€ απλά μου την έσπασε ο σκαμερ και του τα πήρα.

Σε ερώτηση άμα διαγράψω τον λογαριασμό και βγάλω καινούργιο στην Πειραιώς;

-Θα ήθελα να το δω αυτο, το τι θα γίνει, ο κρητικός τραπεζίτης

-Καλη σας τύχη από τα κεντρικά με μια δόση χαβαλε.

Σαν να σου λέει η "μαυρίλα" μεταφέρεται στον επόμενο.

Όπως και να έχει δεν φέρθηκε καλά η Πειραιώς και την είχα από το 2018.

Είμαι πελάτης της και θα έπρεπε να με σέβεται και όχι να λέει πάτε Κρήτη για διακοπές και διευθετιστε το θέμα εκεί... Ούτε μου είπε η Άλφα να σας κλείσω τον λογαριασμό που δεν γίνεται αυτό. Δώσε τα 200€ πίσω αλλά δεν ξέρω που; Γιατί αυτός που τα έστειλε τα ζητάει πίσω ή αποδεικτικό εμβάσματος ή απόδειξη ότι του πουλήσατε κάτι και κάτι τέτοια.

Μπέρδεμα.

 

Εγω πάντως ήμουν μπροστά που του δάνεισες και στα έβαλε πίσω σου χρωστάει βέβαια  αλλα 100 απλα επειδη εισαι μεγάλη καρδιά του τα χαρισες

45 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εν τω μεταξυ δεν ειμαι καν πελατης της Εθνικης. Μιας και σχεδον τα περισσοτερα αφορουν την Εθνικη, υπαρχει πουθενα καμια λιστα με το ποια τραπεζα εχει τους περισσοτερους πελατες? Αλλα μαλλον θα τους εχει Εθνικη.

Μου εκανε εντυπωση που δεν το επιασε το gmail και δεν πηγε στα σπαμ. Και οτι το coffeeguru υπαρχει ως σελιδα κανονικα :P

επα: ο λογαριασμός πρέπει να ενημερωθεί

iNBG GP <[email protected]via dripemail2.com (το βαζω για να βγει το παρον θεμα σε μελλοντικη αναζητηση. Καλο ειναι να γινεται κατι αντιστοιχο απο ολους)

image.png.a5027fd60341b4e621ffa5ddbc46fc69.png

image.png.752b969efcbec0f705c996254648f414.png

Έχω τέτοια mail κάθε μέρα ασε φίλε έχουμε μπλεξει σπίτι δεν μπορούμε να αφήσουμε χρήματα ούτε και στην τραπεζα από ότι φαινεται να τα βάλουμε στον κ**λο μας να τελειώνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Σκαμερ σημαίνει πως έκανε "σκαμ".

Άμα δεν έκανε τίποτα (δεν πρόλαβε) και του φας λεφτά, εσένα θα κυνηγάνε.

Όλα αυτά βέβαια κατά δήλωση του παραλίγο παθόντα, ο οποίος δεν έκανε καμία καταγγελία και σήκωσε και τα χρήματα.

Δεν του έφαγε λεφτά, του τα έστειλε. Η τράπεζα δεν αναγνωρίζει κανονικά κανένα λάθος και δεν σε βοηθάει να πάρεις πίσω τα λεφτά σου, όταν όντως έχεις πέσει θύμα απάτης. Τώρα τους έπιασε ο πόνος, επειδή τα λεφτά τα έδωσε οικειοθελώς ένας σκαμερ; Θα μας τρελάνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marinna είπε

Δεν του έφαγε λεφτά, του τα έστειλε. Η τράπεζα δεν αναγνωρίζει κανονικά κανένα λάθος και δεν σε βοηθάει να πάρεις πίσω τα λεφτά σου, όταν όντως έχεις πέσει θύμα απάτης. Τώρα τους έπιασε ο πόνος, επειδή τα λεφτά τα έδωσε οικειοθελώς ένας σκαμερ; Θα μας τρελάνουν; 

Λάθος που ασχολήθηκα με το "σενάριο" του μέλους που δέχτηκε τα χρήματα. Ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Λάθος που ασχολήθηκα με το "σενάριο" του μέλους που δέχτηκε τα χρήματα. Ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει.

Δεν κάθεται ο άλλος να γράψει ολόκληρο κατεβατο έτσι για την πλάκα του πάντως. Εγώ καθόλου δεν αμφιβάλλω ότι έγιναν έτσι τα πράγματα - το περίεργο δεν είναι ότι ο σκαμερ έπαιξε κι έχασε, αλλά ότι το κλιμακωσε ζητώντας τα ρέστα και η τράπεζα του έκανε αβάντα, με τρόπο που δεν το έχει κάνει ποτέ καμία τράπεζα για καμιά λάθος μεταφορά ποσού (ακόμα κι από απροσεξία)

Από την άλλη η Πειραιώς είναι η μόνη που παίρνει τηλέφωνο όταν δει ύποπτες κινήσεις (το λέω επειδή το ξέρω από νέα θύματα) και η μόνη που προσπαθεί όντως να επιστρέψει κάποια χρήματα, οπότε ίσως να μπορεί να αποδοθεί η αντίδραση σε μια έξτρα ευαισθησία, αλλά να το κάνει αυτό για 200 ευρώ χωρίς καμία απόδειξη απάτης από την πλευρά του αποδέκτη, φαίνεται περίεργο, ειδικά να στείλει τέτοιο γράμμα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω άγριο "χώσιμο" στην τράπεζα  Π με μια επιστολή μόνο σαν στοιχείο και τίποτα άλλο. Ούτε εξαπάτηση που είναι το θέμα μας υπέστη ο ίδιος, οπότε θα μπορούσε να ανοίξει άλλο θέμα και να πει εκεί τον πόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Εγώ βλέπω άγριο "χώσιμο" στην τράπεζα  Π με μια επιστολή μόνο σαν στοιχείο και τίποτα άλλο. Ούτε εξαπάτηση που είναι το θέμα μας υπέστη ο ίδιος, οπότε θα μπορούσε να ανοίξει άλλο θέμα και να πει εκεί τον πόνο του.

Ισχύει ότι είναι στις παρυφές του θέματος, αλλά από την άλλη ήταν μια απάτη που δεν ολοκληρώθηκε. Για την Πειραιώς τα έγραψα ως συμπλήρωση στην προηγούμενη απάντηση, αλλά γράφαμε ταυτόχρονα και δεν το είδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν κατάλαβε κανείς και όταν τους έλεγα ανοίξτε τον ξανά, έπεφτε σιωπή, επικοινωνηστε εκεί που σας είπαμε κύριε, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για εσάς;

Και ο σκάμερ έπρεπε να καταλάβει ότι υπάρχουν και "σπασμένα στην επιχείρηση". Παρόλα αυτά δεν ξέρω τι αίτημα έκανε και την επόμενη μέρα πήρε αυτός ο κρητικός διευθυντής.

Επίσης το άλλο που δε κατάλαβα αφού μου έβαλε 200€ γιατί ζήτησε επταψηφιο λεφτά στο λεπτό για 200€, αφού του είχα πει ότι έχω αλλά 228€, καλό κωλοπαιδο και εγώ 😆

Θα μπορούσε να πει όπως και είπε για να "κατοχυρωθούν" τώρα γράψε πόσο λσλ 428€! Ώστε να μου τα τραβούσε όλα. Δεν κατάλαβα τι πέρασμα ξέπλυμα πήγε να κάνει από τον λογαριασμό μου και σιγά τα λεφτά. Να ήταν 2000€ αγοράζεις και 2+1 δώρο καλάσνικοφ, ώστε να υποθέσω ότι κάναμε (λες και είμαστε μαζί) νταραβερια με όπλα ή ναρκωτικά.

Κάποια στιγμή θα πάω από κει και θα βγάλω άκρη. Αλλά λεφτά σε σκαμερ δεν δίνω.

Bonus fact: όταν κλείδωσε το ebank και η κάρτα με ρώτησαν μετά από ταυτοποίηση τι είναι αυτό το gouvas selter animal rescue τα 8€ (που είχαν μείνει από την ανάληψη)? 

Είπα στην κοπέλα το λέει και το όνομα καταφύγιο ζώων είναι για αδέσποτα απαγορεύεται να κάνω δωρεές? 

28 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγώ βλέπω άγριο "χώσιμο" στην τράπεζα  Π με μια επιστολή μόνο σαν στοιχείο και τίποτα άλλο. Ούτε εξαπάτηση που είναι το θέμα μας υπέστη ο ίδιος, οπότε θα μπορούσε να ανοίξει άλλο θέμα και να πει εκεί τον πόνο του.

Το θέμα είναι ότι ο κρητικαρος έλεγε έλα από εδώ να υπογράψεις λύση λογαριασμού. Του λέω σιγά μην έρθω γιατί αλλιώς τι θα γίνει, θα διαγράφεις αυτόματα μου είπε.

1 μήνα μετά Ιανουάριο πήγα στην τράπεζα και ο λογαριασμός ήταν ενεργός αλλά κλειδωμένος για "λόγους ασφαλείας". Την επόμενη μέρα όπως είπα με την παρότρυνση της ταμειας μπόρεσα και σήκωσα κάτι αλλά λεφτά που είχα μέσα.

Αν θέλετε καινούργια κάρτα για ΑΤΜ και ebank service ξανά, επικοινωνήστε στο υποκατάστημα που σας είπαν.

*Σιωπή* μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Λάθος που ασχολήθηκα με το "σενάριο" του μέλους που δέχτηκε τα χρήματα. Ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει.

Ρε συ doubt απαντήσαμε στό θέμα και ότι έλεγε με την προϋπόθεση οτι ετσι εγιναν τα πραγματα και αν όντως είναι έτσι καλά εκανε ο φίλος τωρα αν δεν είναι έτσι τι να κάνουμε? Ρε tetrabite  ορκισου ότι είναι αλήθεια το γεγονός  να πουμε να ησυχάσει ο doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Αν τα 200€ είναι από απάτη τότε είναι αποδοχή προϊόντων εγκλήματος. Ξέπλυμα προσπάθησε να κάνει ο αλλος

Αφου του τα ζητανε πισω για να τα στειλουν στον απατημενο scammer. Το γραφει πιο πανω ο συμφορουμιτης. Πολλη πρεμουρα ο κρητσικαρος διευθυντης να εξυπηρετησει τον σκαμμερ πελατη του. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...