Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Doubt είπε

 

Στην πράξη δεν το έχω δει ακόμα.

Ότι κάνουν ήδη τώρα στις μεταφορές απλά σε sms και εφόσον αυτοί κρίνουν ότι είναι απαραίτητο; Γελάω.

Ας φτιάξουν πρώτα το OTP στις συναλλαγές τους και μετά ας βάλουν έξτρα features. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαζομάρες. Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό, ένα επιπλέον βήμα επιβεβαίωσης που θα σου έρχεται με τον ίδιο τρόπο που σου ερχόταν το OTP δεν λέει κάτι. Βέβαια το ότι θα έρχεται ένα SMS που θα σου λέει ότι θεωρεί ύποπτη την συναλλαγή, μπορεί να χτυπήσει καμπανάκια σε αυτούς που έδιναν τα OTP και έκαναν αποδοχή σε συναλλαγές που τους ζητούσαν επίδοξοι απατεώνες. Μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε εμένα ήρθε σήμερα το mail της eurobank. Το έριξα μια ματιά και το έσβησα. 

Πάντως σε αρκετές αγορές που κάνω μου ζητάνε και ψηφία από το pin, στέλνει και sms στο κινητό ή Notification μέσω του app. οπότε δε κατάλαβα ποια η διαφορά. ίσως πλεον ισχύει σε περισσότερες συναλλαγές ή απλά αναφέρει αυτό που ήδη ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Ρε παιδιά, συγγνώμη. Τα λεφτά δεν μπορούν να δουν σε ποιο λογαριασμό καταλήγουν ύστερα; Πώς εξαφανίζονται από προσώπου γης;

Μπορουν αν καταθέσεις μήνυση και ο εισαγγελέας αποφασίσει αν θα άρει ή οχι το τραπεζικό απόρρητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον Νοέμβριο του 21 είχα φάει λεφτά από σκαμερ 200€, κάλεσε στην επιχείρηση που δουλεύω και έλεγε είναι ο λογιστής και έχω επιστροφή από το κράτος......

Του είπα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ, τα τηλέφωνα και η φωνή δεν ταίριαζαν και επέμεινε. Ωραία του λέω εφόσον είσαι ο λογιστής έχεις το ebank μου και στείλε τα λεφτά. 

Ε δωσε μου ξανά τον αριθμό λέει.

Του δίνω το GR δεκαεξαψηφιο και μου βάζει όντως 200€. Μένω παγωτό. Με ξανακαλει και λέει: "είδες που ήταν αλήθεια;"

Κάνε μου ένα λεπτά στο λεπτό (7ψηφιο) κωδικό τώρα να κατοχυρωθούν (και καλά ο πονηρός) του λέω αμέσως.

Δίνω ένα επταψηφιο από το μυαλό μου και κλείνω το τηλέφωνο.

Ήθελε λογικά να στείλει κάποιον να τα τραβήξει και να τα ξεπλύνει, δεν ξέρω τι ήθελε με διακόσια ευρώ να κάνει.

Παίρνω τον λογιστή του λέω ένας χαζός μου έβαλε λεφτά, προσποιούμενος εσένα.

Δεν κατάλαβα τι ήθελε να κάνει λέει, πήγαινε τραβά τα ο,τι έχεις μέσα καλού κακού.

Πάω τα τραβάω και ότι δεν μπόρεσα να τραβήξω τα έκανα δωρεά σε σύλλογο με αδέσποτα (8€)και το ίδιο βράδυ μου κλειδώνει η Πειραιώς τον λογαριασμό.

Παίρνω τηλέφωνο και λένε έγινε απόπειρα σκαμ και κλειδώθηκε για λόγους ασφαλείας. 

Να οριστε, τα στοιχεία μου ανοίξτε τον πάλι.

Καλά λήφθηκε υποψην η ενημέρωση καλέστε αύριο ξανά. (???)

Ξυπνάω να πάω στη δουλειά και με παίρνει ένας αριθμός από Χανιά Κρήτης.

Το σηκώνω λέει ναι καλησπέρα από Πειραιώς σε ένα κατάστημα σε μια κομωπολη στην Κρήτη σας καλώ. Ελάτε να ανοίξουμε ξανά τον λογαριασμό σας.

Το κλείνω λέω σκαμ πάλι.

Παίρνω κεντρικά ξανά, έχει ειδοποιηθεί ο διευθυντής καταστήματος της Κρήτης να πάτε εκεί. Α ώστε ήταν αληθινό το τηλέφωνό να λέω.

Κούκλα μου, είμαι δημότης Αθήνας, δεν έχω σχέση με το μέρος εκεί.

Δεν άνοιξα εκεί τον λογαριασμό μου. Να πάτε εκεί έλεγε. 

Σοβαρά; Αν είναι να μου πληρώσει η Πειραιώς τα εισιτήρια, τα οδοιπορικά και 2-3 μέρες να αποζημιώσει το αφεντικό μου που θα λείψω να πάω.

Πάγωσαν. Πάρτε εκεί τηλέφωνο και μιλήστε με τον κύριο τάδε.

Παίρνω και αρχίζουν τα βάσανα version 2.0.

Με λίγα λόγια ο διευθυντής μου λέει: ο τάδε "σκαμερ" θέλει αποδεικτικό εμβάσματος για τα 200€ που σου έστειλε. Μάλλον πάτησε αμφισβήτηση αλλά τα είχα τραβήξει ήδη και επειδή τα χρήματα ήρθαν απο Άλφα μπανκ (τράπεζα του) μου έστειλε ένα έγγραφο η Άλφα να σου κλειδώσω τον λογαριασμό.

Λέω αυτό δεν γίνεται, κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Έλα εδώ (Κρήτη) να μιλήσουμε και πρέπει να επιστρέψεις τα λεφτά. Που; Να βγω να τα πετάξω στο μπαλκόνι; Θα λυθεί το θέμα. Πες μου το ibank, του "σκαμερ" γιατί δεν το ξέρω και απ'έξω και θα του τα στείλω και καλά. Όχι δεν γίνεται προσωπικά δεδομένα κτλπ να μου λέει....

Παίρνω πάλι στα κεντρικά, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα πρέπει να πάτε εκεί που ανοίξατε τον λογαριασμό. Μα Αθήνα άνοιξα τον λογαριασμό να τους ξαναλέω. 

Καλώ τον λογιστή και αλλάζω την μισθοδοσία σε τράπεζα Εθνικής που έχω.

Τέλος πάντων, 2 Δεκεμβρίου 2021 έρχεται γράμμα από εκείνο το υποκατάστημα της Κρήτης με σφραγίδα υπογραφή του διευθυντή, να μου λέει ότι δεν επιθυμούμε να είστε πελάτης μας και σε 10 μέρες θα διαγραφει ο λογαριασμός.

Με Χτυπάει και ο κοβιντ τότε, είχα να ασχοληθώ με αλλά πράγματα, όχι με τους χαζούς, έπρεπε να αναρωσσω.

Περνάνε είκοσι μέρες, αρχίζω πάλι τα τηλέφωνα στα κεντρικά. Βλέπουμε ότι εκεί είστε στο σύστημα μας εγγεγραμμένος, πρέπει να πάτε Κρήτη.... Βρισιδια κακό, εγώ κοπανιομουν στο σαλόνι.

Πάω σε κατάστημα Πειραιώς εκεί που το είχα ανοίξει με χαρτιά (για ανανέωση στοιχείων αλλά και να δω αυτοπροσώπως αν τον ανοίξω πάλι τον λογαριασμό). Τα κάνω όλα ευγενικοί οι υπάλληλοι, κάτι πατάει στον υπολογιστή, πρέπει να πάτε Κρήτη βλέπω.

Ε ρε πουστη μου εδώ μέσα. Λέω έχει σβηστεί ο λογαριασμός; Όχι είναι ενεργός κανονικά, απλά δεν λειτουργεί η κάρτα για ΑΤΜ και το ebank σας (που ίσχυε). Βγάζω το γράμμα το δείχνω (που έλεγε θα σβηστεί ο λογαριασμός) απόρρησαν.

Παίρνει κάτι τηλέφωνα, βγαίνει από το γραφείο του διευθυντή. Σας έχει βγεί ήδη οδηγία να επικοινωνήσετε με την Κρήτη. 🤬🤬😡

Είχαν μπει και κάτι λεφτά ένα μήνα μετά το συμβάν στην Πειραιώς αλλά δεν μπορούσα να τα τραβήξω για τους λόγους που έγραψα (κάρτα, ebank κλειδωμένα)

Κάθομαι στον γκισέ με ταυτότητα να δω το θα γίνει.

Τα βλέπω λέει η ταμειας, σηκωστε τα παρακαλώ λέω.

Πατάει κάτι, βάζει την μούρη της στην οθόνη, λέει κάτι γίνεται και δε με αφήνει (???)

Αρχίζω να ρίχνω καντήλια. Ελάτε αύριο ξανά.

Πάω την επόμενη μέρα, κάνω το σταυρό μου και τα πήρα τα λεφτά .

Επικοινωνήστε με την Κρήτη να μου λέει και αυτή.

Ε τρελαίνομαι καλώ πάλι στην Κρήτη, μιλάω με έναν "κριτσηκαρο". Γιαντα τον θες τον διευθυντή; Είναι σπίτι με κοβιντ.

Ε τρελάθηκα και το άφησα έτσι από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορουν αν καταθέσεις μήνυση και ο εισαγγελέας αποφασίσει αν θα άρει ή οχι το τραπεζικό απόρρητο 

Στο ΠΘ διαβαζα πριν μερικες μερες οτι έπιασαν μια σπείρα απατεωνων αλλά και τα money mules.

https://www.protothema.gr/greece/article/1232844/megali-epiheirisi-tis-elas-exarthrothike-eglimatiki-organosi-me-leia-14-ekat-euro-apo-ilektronikes-apates/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορουν αν καταθέσεις μήνυση και ο εισαγγελέας αποφασίσει αν θα άρει ή οχι το τραπεζικό απόρρητο 

Αυταπαγγελτο θα έπρεπε να ήταν αυτό. Αποφασίσει κιόλας; Με το κριτήριο; Αν ξύπνησε καλά το πρωϊ;

Της άλλης της έκλεψαν 21,000€. Τι πρέπει να αποφασίσει ο εισαγγελέας δηλαδή; Αν αρθεί το τραπεζικό απόρρητο, μην διαπομπευσει τον σκαμερ άδικα;

Χρειάζεται μου φαίνεται οργουέλικη κοινωνία σιγά σιγά.

Θα μου πεις εκεί δεν πάμε;

Άμα καταθέσω 800,000€ θα έχω και τραπεζικό απόρρητο; Σε ρωτάει η τράπεζα πρώτα από πού τα βρήκες και ανάλογα σε δίνει στις αρχές.

Αν μου τα καταθέσουν από νησιά Κευμαν ένα πρωί; Θα έχω τραπεζικό απόρρητο αν τα αφήσω μέσα και δεν πάρω κάνα σπίτι; 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στο ΠΘ διαβαζα πριν μερικες μερες οτι έπιασαν μια σπείρα απατεωνων αλλά και τα money mules.

https://www.protothema.gr/greece/article/1232844/megali-epiheirisi-tis-elas-exarthrothike-eglimatiki-organosi-me-leia-14-ekat-euro-apo-ilektronikes-apates/

Βαπορακια χρηματων με λιγα λογια😃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Του είπα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ, τα τηλέφωνα και η φωνή δεν ταίριαζαν και επέμεινε. Ωραία του λέω εφόσον είσαι ο λογιστής έχεις το ebank μου και στείλε τα λεφτά. 

Καλα ρε παιδια, καταλαβαινετε οτι ο αλλος ειναι απατεωνας και παρα ολ' αυτα τον αφηνετε οχι μονο να σας βαλει λεφτα (βαλε με το μυαλο που τα εχει βρει ο σκαμερ), αλλα πατε και τα τραβατε ολα μετα; Ο ορισμος του mule. Λογικο να σου κανουν ιστοριες μετα οι τραπεζες. Αλλα, παραβλεπω αυτη την σουρεαλιστικη ιστορια και μενω σε κατι αλλο.

Λες "εισαι ο λογιστης, αρα εχεις το ebank". Προφανως θα εννοεις το IBAN. Παρακατω αναφερεις GR και 16ψηφιο, αρα ναι. 1ο strike ασυνεννοησιας. Ελα ομως που τα ελληνικα IBAN ειναι εξ ορισμου 27 χαρακτηρες (GR και 25 νουμερα). Η Ολλανδια εχει 16 νουμερα μετα τα 2 αρχικα γραμματα  Λιγο περιεργο σε τοση υπερλεπτομερη αφηγηση να μπερδευτηκες, πολλω μαλλον να εκανες mistype τον αριθμο. Αρα, ειτε μας λες φιδια, ειτε απλα δεν μας λες σωστα τα πραγματα η αποκρυπτεις πραγματα. 2ο strike.

Τωρα θα μου πεις, ποιος χ*στηκε για 2 λαθη. Σωστο, αλλα μιας και αυτο thread ειναι pinned και το αλλο κλειδωθηκε, καποιοι το λεμε σε τοσα posts οτι σε αυτο το ζητημα δεν χωραν αερολογιες η ανακριβειες λες και προκειται για clickbait αρθρο σαβουρο-site. Κατι ακουσα, μου ειπε γνωστος καλο παιδι, τι pin καρτας τι otp, τι IBAN τι ebank κτλ. Εδω εχουμε διαβασει οτι σηκωσαν ολοκληρους λογαριασμους μεσω ebanking παρακαμπτοντας 2-3 κρισιμα σταδια. Μιλαμε για τον Dillinger των σκαμερς και των χακερς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2022 στις 10:12 ΠΜ, mechpanos είπε

Χαζομάρες. Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό, ένα επιπλέον βήμα επιβεβαίωσης που θα σου έρχεται με τον ίδιο τρόπο που σου ερχόταν το OTP δεν λέει κάτι. Βέβαια το ότι θα έρχεται ένα SMS που θα σου λέει ότι θεωρεί ύποπτη την συναλλαγή, μπορεί να χτυπήσει καμπανάκια σε αυτούς που έδιναν τα OTP και έκαναν αποδοχή σε συναλλαγές που τους ζητούσαν επίδοξοι απατεώνες. Μέχρι εκεί.

 Αυτό το βήμα ασφαλείας έρχεται να συμπληρώσει το push, που μπορεί να ενεργοποιηθεί σε οποιαδήποτε συσκευή και καταργεί τα otp. Στην περίπτωσή μας πχ, τα δύο otp ήταν αρκετά για 15 κινήσεις μεταφοράς από εκεί και πέρα, από τον απατεώνα. Αν υπήρχε όμως αυτό το βήμα επιβεβαίωσης, δεν θα μπορούσε να κάνει μεταφορές χαράματα σκ χωρίς να ενημερωθούμε. Φυσικά και αυτό θα μπορέσουν να το παρακάμψουν με λίγη προσπάθεια ή αν δεν είναι αρκετά καλή η επιτήρηση, αλλά οπωσδήποτε βοηθάει, ειδικά τώρα που ο κόσμος ακόμα δεν έχει περάσει συνολικά στις εφαρμογές, δεν ξέρει το push και δεν έχει ιδέα τι μπορεί να κάνει

3 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Αυταπαγγελτο θα έπρεπε να ήταν αυτό. Αποφασίσει κιόλας; Με το κριτήριο; Αν ξύπνησε καλά το πρωϊ;

Της άλλης της έκλεψαν 21,000€. Τι πρέπει να αποφασίσει ο εισαγγελέας δηλαδή; Αν αρθεί το τραπεζικό απόρρητο, μην διαπομπευσει τον σκαμερ άδικα;

Χρειάζεται μου φαίνεται οργουέλικη κοινωνία σιγά σιγά.

Θα μου πεις εκεί δεν πάμε;

Άμα καταθέσω 800,000€ θα έχω και τραπεζικό απόρρητο; Σε ρωτάει η τράπεζα πρώτα από πού τα βρήκες και ανάλογα σε δίνει στις αρχές.

Αν μου τα καταθέσουν από νησιά Κευμαν ένα πρωί; Θα έχω τραπεζικό απόρρητο αν τα αφήσω μέσα και δεν πάρω κάνα σπίτι; 🤔

Έτσι για να έχετε μια ιδέα για το πώς πηγαίνουν τα πράγματα, από τον Δεκέμβριο δεν έχει δοθεί ακόμα η σχετική εισαγγελική παραγγελία για μας -αλλά είναι να δοθεί οσονούπω. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Εγώ τον Νοέμβριο του 21 είχα φάει λεφτά από σκαμερ 200€, κάλεσε στην επιχείρηση που δουλεύω και έλεγε είναι ο λογιστής και έχω επιστροφή από το κράτος......

Του είπα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ, τα τηλέφωνα και η φωνή δεν ταίριαζαν και επέμεινε. Ωραία του λέω εφόσον είσαι ο λογιστής έχεις το ebank μου και στείλε τα λεφτά. 

Ε δωσε μου ξανά τον αριθμό λέει.

Του δίνω το GR δεκαεξαψηφιο και μου βάζει όντως 200€. Μένω παγωτό. Με ξανακαλει και λέει: "είδες που ήταν αλήθεια;"

Κάνε μου ένα λεπτά στο λεπτό (7ψηφιο) κωδικό τώρα να κατοχυρωθούν (και καλά ο πονηρός) του λέω αμέσως.

Δίνω ένα επταψηφιο από το μυαλό μου και κλείνω το τηλέφωνο.

Ήθελε λογικά να στείλει κάποιον να τα τραβήξει και να τα ξεπλύνει, δεν ξέρω τι ήθελε με διακόσια ευρώ να κάνει.

Παίρνω τον λογιστή του λέω ένας χαζός μου έβαλε λεφτά, προσποιούμενος εσένα.

Δεν κατάλαβα τι ήθελε να κάνει λέει, πήγαινε τραβά τα ο,τι έχεις μέσα καλού κακού.

Πάω τα τραβάω και ότι δεν μπόρεσα να τραβήξω τα έκανα δωρεά σε σύλλογο με αδέσποτα (8€)και το ίδιο βράδυ μου κλειδώνει η Πειραιώς τον λογαριασμό.

Παίρνω τηλέφωνο και λένε έγινε απόπειρα σκαμ και κλειδώθηκε για λόγους ασφαλείας. 

Να οριστε, τα στοιχεία μου ανοίξτε τον πάλι.

Καλά λήφθηκε υποψην η ενημέρωση καλέστε αύριο ξανά. (???)

Ξυπνάω να πάω στη δουλειά και με παίρνει ένας αριθμός από Χανιά Κρήτης.

Το σηκώνω λέει ναι καλησπέρα από Πειραιώς σε ένα κατάστημα σε μια κομωπολη στην Κρήτη σας καλώ. Ελάτε να ανοίξουμε ξανά τον λογαριασμό σας.

Το κλείνω λέω σκαμ πάλι.

Παίρνω κεντρικά ξανά, έχει ειδοποιηθεί ο διευθυντής καταστήματος της Κρήτης να πάτε εκεί. Α ώστε ήταν αληθινό το τηλέφωνό να λέω.

Κούκλα μου, είμαι δημότης Αθήνας, δεν έχω σχέση με το μέρος εκεί.

Δεν άνοιξα εκεί τον λογαριασμό μου. Να πάτε εκεί έλεγε. 

Σοβαρά; Αν είναι να μου πληρώσει η Πειραιώς τα εισιτήρια, τα οδοιπορικά και 2-3 μέρες να αποζημιώσει το αφεντικό μου που θα λείψω να πάω.

Πάγωσαν. Πάρτε εκεί τηλέφωνο και μιλήστε με τον κύριο τάδε.

Παίρνω και αρχίζουν τα βάσανα version 2.0.

Με λίγα λόγια ο διευθυντής μου λέει: ο τάδε "σκαμερ" θέλει αποδεικτικό εμβάσματος για τα 200€ που σου έστειλε. Μάλλον πάτησε αμφισβήτηση αλλά τα είχα τραβήξει ήδη και επειδή τα χρήματα ήρθαν απο Άλφα μπανκ (τράπεζα του) μου έστειλε ένα έγγραφο η Άλφα να σου κλειδώσω τον λογαριασμό.

Λέω αυτό δεν γίνεται, κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Έλα εδώ (Κρήτη) να μιλήσουμε και πρέπει να επιστρέψεις τα λεφτά. Που; Να βγω να τα πετάξω στο μπαλκόνι; Θα λυθεί το θέμα. Πες μου το ibank, του "σκαμερ" γιατί δεν το ξέρω και απ'έξω και θα του τα στείλω και καλά. Όχι δεν γίνεται προσωπικά δεδομένα κτλπ να μου λέει....

Παίρνω πάλι στα κεντρικά, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα πρέπει να πάτε εκεί που ανοίξατε τον λογαριασμό. Μα Αθήνα άνοιξα τον λογαριασμό να τους ξαναλέω. 

Καλώ τον λογιστή και αλλάζω την μισθοδοσία σε τράπεζα Εθνικής που έχω.

Τέλος πάντων, 2 Δεκεμβρίου 2021 έρχεται γράμμα από εκείνο το υποκατάστημα της Κρήτης με σφραγίδα υπογραφή του διευθυντή, να μου λέει ότι δεν επιθυμούμε να είστε πελάτης μας και σε 10 μέρες θα διαγραφει ο λογαριασμός.

Με Χτυπάει και ο κοβιντ τότε, είχα να ασχοληθώ με αλλά πράγματα, όχι με τους χαζούς, έπρεπε να αναρωσσω.

Περνάνε είκοσι μέρες, αρχίζω πάλι τα τηλέφωνα στα κεντρικά. Βλέπουμε ότι εκεί είστε στο σύστημα μας εγγεγραμμένος, πρέπει να πάτε Κρήτη.... Βρισιδια κακό, εγώ κοπανιομουν στο σαλόνι.

Πάω σε κατάστημα Πειραιώς εκεί που το είχα ανοίξει με χαρτιά (για ανανέωση στοιχείων αλλά και να δω αυτοπροσώπως αν τον ανοίξω πάλι τον λογαριασμό). Τα κάνω όλα ευγενικοί οι υπάλληλοι, κάτι πατάει στον υπολογιστή, πρέπει να πάτε Κρήτη βλέπω.

Ε ρε πουστη μου εδώ μέσα. Λέω έχει σβηστεί ο λογαριασμός; Όχι είναι ενεργός κανονικά, απλά δεν λειτουργεί η κάρτα για ΑΤΜ και το ebank σας (που ίσχυε). Βγάζω το γράμμα το δείχνω (που έλεγε θα σβηστεί ο λογαριασμός) απόρρησαν.

Παίρνει κάτι τηλέφωνα, βγαίνει από το γραφείο του διευθυντή. Σας έχει βγεί ήδη οδηγία να επικοινωνήσετε με την Κρήτη. 🤬🤬😡

Είχαν μπει και κάτι λεφτά ένα μήνα μετά το συμβάν στην Πειραιώς αλλά δεν μπορούσα να τα τραβήξω για τους λόγους που έγραψα (κάρτα, ebank κλειδωμένα)

Κάθομαι στον γκισέ με ταυτότητα να δω το θα γίνει.

Τα βλέπω λέει η ταμειας, σηκωστε τα παρακαλώ λέω.

Πατάει κάτι, βάζει την μούρη της στην οθόνη, λέει κάτι γίνεται και δε με αφήνει (???)

Αρχίζω να ρίχνω καντήλια. Ελάτε αύριο ξανά.

Πάω την επόμενη μέρα, κάνω το σταυρό μου και τα πήρα τα λεφτά .

Επικοινωνήστε με την Κρήτη να μου λέει και αυτή.

Ε τρελαίνομαι καλώ πάλι στην Κρήτη, μιλάω με έναν "κριτσηκαρο". Γιαντα τον θες τον διευθυντή; Είναι σπίτι με κοβιντ.

Ε τρελάθηκα και το άφησα έτσι από τότε.

τι είναι αυτό ρε φίλε; ιστορίες από την κρύπτη; Ποιος είσαι ο σπιλμπεργκ;

Πάντως αυτό με το κατάστημα μου έχει τύχει και σε εμένα. στην ίδια τράπεζα κιολας.

Είχα λογαριασμό -πακέτο το οποίο δεν ήταν πλέον εμπορικά διαθέσιμο. Και πήρα στα κεντρικά να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με χρεώσεις και μου λένε, δε ξέρουμε να σας απαντήσουμε πρέπει να πάτε εκεί που ανοίξατε τον λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Clytoceyx είπε

Καλα ρε παιδια, καταλαβαινετε οτι ο αλλος ειναι απατεωνας και παρα ολ' αυτα τον αφηνετε οχι μονο να σας βαλει λεφτα (βαλε με το μυαλο που τα εχει βρει ο σκαμερ), αλλα πατε και τα τραβατε ολα μετα; Ο ορισμος του mule. Λογικο να σου κανουν ιστοριες μετα οι τραπεζες. Αλλα, παραβλεπω αυτη την σουρεαλιστικη ιστορια και μενω σε κατι αλλο.

Φίλε μου, επειδή καλούσε στο νούμερο της δουλειάς και μου έλεγε την ιστορία του. Έφτασα να του την λέω άσχημα πριν δώσω το ΙBAN όπως σωστά με διορθωσες.

Έφτασα να του λέω καημένε πενηντάρη δεν έχεις με τι να ασχοληθείς και θα μου στείλεις και λεφτά; Σίγουρα δεν θες τους κωδικούς μου;

Όχι απάντησε γιατί στους ζήτησα;

Και ωραία δηλαδή εσύ θα μου στείλεις 200€ άμα σου δώσω τον IBAN μου;

Ναι και θα ζητάς συγνώμη μου είπε...

Εκεί τρελάθηκα και λέω έλα ρε σκληρε στείλε.

Εκεί την πάτησα γιατί με νευρίασε.

Αλλά το έκανε.

Το έκανε για να τα δηλώσω στο λστολεπτο μάλλον να τα σηκώσει από οπουδήποτε στην Ελλάδα από ΑΤΜ κανένα mule. Εκεί κατέληξα αργότερα από ώριμη σκέψη.

 

34 λεπτά πριν, Bitbit είπε

τι είναι αυτό ρε φίλε; ιστορίες από την κρύπτη; Ποιος είσαι ο σπιλμπεργκ;

Πάντως αυτό με το κατάστημα μου έχει τύχει και σε εμένα. στην ίδια τράπεζα κιολας.

Είχα λογαριασμό -πακέτο το οποίο δεν ήταν πλέον εμπορικά διαθέσιμο. Και πήρα στα κεντρικά να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με χρεώσεις και μου λένε, δε ξέρουμε να σας απαντήσουμε πρέπει να πάτε εκεί που ανοίξατε τον λογαριασμό

Ούτε καν ιστορίες από τη κρύπτη. Θα σας βάλω και το γράμμα έχοντας κρύψει τα στοιχεία μου...

Edit: λάθος 30/11 ήρθε το γράμμα....

IMG_20220515_174327_547.webp

Η ιστορία είναι σουρεαλιστική γιατί ολόκληρη Πειραιώς με έχει δηλώσει στην Κρήτη σε ένα χωριό ότι έκανα τον λογαριασμό και ο λογαριασμός κρέμεται από έναν Βλάχο κρητικό. Πρέπει να πάω εκεί να δώσω τα 200€ δεν ξέρω που θα τα στείλει σε φίλο του "σκαμερ που συνεργάζονται"(??? Έφτασα να υποθέσω αυτό) για να μου τον ξεκλειδώσει όπως είπε.

Έχω πάρει τόσες φορές Πειραιώς έχω μιλήσει με παραπάνω από τηλεφωνητές και όλοι το ίδιο.

Πήγαινε εκεί που τον έβγαλες και βγάλε άκρη. Έχει πέσει σήμα.

Τρέχα γυρευε.

Μίλησα με δικηγόρο, μου είπε έκανες μαλακια, που έχει δίκαιο, δεν έπρεπε ούτε διακόσια ούτε 2Κ ούτε 20000€ τσάμπα να δεχοσουν κατάθεση. Δεν έχω και χρόνο να ασχοληθώ μου είπε.

Έλα που με νευρίασε και είπα στείλε ρε.

Η πλάκα ήταν μόλις έδωσα τον λάθος επταψηφιο με ξαναπήρε ο σκαμερ και ήταν έτοιμος να κλάψει.

Εεε δεν λειτουργεί ο κωδικός μου τον ξαναλες άλλη μια φορά; 

Ευχαριστώ πολύ του έλεγα, κύριε λογιστά την είχα ανάγκη την "επιστροφή". Το έκλεισα και δεν ξαναπήρε.

Την επόμενη μέρα έγιναν όλα αυτά.

Επεξ/σία από Tetrabitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδυνατώ να πιστέψω ότι έγιναν έτσι όπως τα περιγράφεις. ότι δηλαδή όλα ξεκίνησαν από μια κατάθεση 200€ που σου έκανε κάποιος άγνωστος.

Τα υπόλοιπα περι καταστήματος μου έχουν τύχει με την ίδια τράπεζα οπότε οκ.

Υ.Γ αν έχεις ακόμα το τηλέφωνο του τύπου στείλτο μου, θέλω του δώσω το ΙΒΑΝ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Bitbit είπε

αδυνατώ να πιστέψω ότι έγιναν έτσι όπως τα περιγράφεις. ότι δηλαδή όλα ξεκίνησαν από μια κατάθεση 200€ που σου έκανε κάποιος άγνωστος.

Τα υπόλοιπα περι καταστήματος μου έχουν τύχει με την ίδια τράπεζα οπότε οκ.

Υ.Γ αν έχεις ακόμα το τηλέφωνο του τύπου στείλτο μου, θέλω του δώσω το ΙΒΑΝ μου

Εδώ δεν ξέρει η τράπεζα γιατί έχει γίνει.

Από την μια δεν τους κατηγορώ. Ένα 8ωρο κάνουν και σχολανε. Δεν είναι ταλέντα του Χάρβαρντ. Και άμα ήταν δεν θα δούλευαν σε τράπεζα σε αυτές τις θέσεις.

Και όλα αυτά υπάρχουν γιατί υπάρχει κενό στην κυβερνοασφαλεια των τραπεζών. Για αυτό με τον έναν και τον άλλον τρόπο κλέβουν και σοβαρά πόσα.

Με την τράπεζα πως το έφτιαξες; Την τοποθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...