Προς το περιεχόμενο

Return to Monkey Island


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Τώρα μένει ν'ανακοινωθεί το The Longest Journey Home, να γίνει το Beyond Good and Evil 2, το sequel, να γίνει το Gabriel Knight 4 τώρα που εξαγοράστηκε η Activision  και φυσικά να δούμε από τον Al Lowe το Leisure Suit Larry 8 και ολοκληρωθήκαμε!

αμφιβαλω αν θα βγει ποετ ξανα νεο GK. Η Jane Jensen αποσυρθηκε απο τα videogames, επειδη το remaster του GK1 και ενα αλλο παιχνιδι που εβγαλε, πατωσανε και τα δυο. Τωρα γραφει ρομαντζα για γυναικες. Δυστυχως  το κλασικο adventure ειδος ειναι niche κομματι της αγορας , και ο μονος λογος που εγινε σαματας με το νεο ΜΙ ειναι το μεγαλο ονομα που φερνει.

Εγω παντως περιμενω καποιος να αγορασει τα δικαιωματα απο την ΑΤΑRI και να βγαλει ενα καινουργιο παιχνιδι με τον παρακατω τυπο:

E11aWlyWUAE--BP.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/4/2022 στις 7:43 ΜΜ, Arkin είπε

Η Devolver εχει βγαλει μερικα εξαιρετικα fun παιχνιδια οποτε θα ειναι τουλαχιστον αξιολογη η προσπαθεια. Απο εκει και περα θα δουμε. 

Νομίζω ότι από την εν λόγω ανακοίνωση, το τελευταίο πράγμα που παρατηρήσαμε είναι ότι εκδίδεται από την Devolver. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο που σε αντίθεση με το Thimbleweed Park , δεν έχει pixels. Μάλλον στοχεύουν σε ένα πιο ευρύ κοινό στις πωλήσεις αντί τους έμπειρους adventure-άδες, αρκεί οι γρίφοι να είναι αξιοπρεπείς.

Τουλάχιστον ξέρουμε πως δεν θα είναι όπως τα MI4&Tales μιας και ο δημιουργός δεν είχε και την καλύτερη άποψη για τα παιχνίδια. Αν και μου άρεσαν τα δύο τελευταία κεφάλαια του Tales αλλά γενικά δεν ήταν παιχνίδια που έμειναν ως κλασσικά όπως τα τρία πρώτα.

Επιτέλους υπάρχει πιθανότητα να ξαναδούμε τον Largo και τους πειρατές με τον αρουραίο.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανούργιο Monkey Island με σχεδόν όλη τη βασική παλιά ομάδα, σαν δώρο μοιάζει για όσους έχουμε συνδεθεί βαθιά με τη σειρά! Νιώθω σαν να είχα χρόνια να χαρώ τόσο με ανακοίνωση καινούργιου game! Αν βγάλουν και μια ωραία limited φυσική εκδοση θα μας αποτελειώσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως και το escape εμενα μια χαρα μου αρεσε και δε θα με χαλουσε να ηταν το παιχνιδι 3d. Το artwork απο το λιγο που εδειξαν δε μου αρεσε. Μου θυμιζει περισσοτερο τα γραφικα της special edition του 1, παρα του 2 που ηταν αρκετα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συνέντευξη του Ron Gilbert και του Dave Grossman στο Adventure Gamers:

Έχει μικρά spoilers (τίποτα που δεν γνωρίζουμε ήδη) για το που θα ξεκινήσει η ιστορία, ποιοι χαρακτήρες θα είναι σίγουρα μέσα κλπ. Διευκρινίζουν επίσης γιατί διάλεξαν το συγκεκριμένο art style, πώς βλέπουν το story telling και το "canon" της σειράς, γιατί δεν μπορούν να κάνουν πλέον 100% το αρχικό "όραμα" που είχε ο Ron για το 3ο μέρος (καθώς ήδη κάποιες ιδέες πραγματοποιήθηκαν στα sequels που έγιναν) κ.α.

https://adventuregamers.com/articles/view/ron-gilbert-dave-grossman-return-to-monkey-island

Screenshots:

Spoiler

download.png.658157c03e436e3c4774bc8f700223f7.png

Spoiler

image.png.e4bdf3290067b6f019f67db642232957.png

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τετραγωνισμένα τα πρόσωπα.
Το να κάνεις τέτοια γραφικά ή πιξελιασμένα δεν είναι ρετρό, είναι δείγμα ότι δεν έχεις πολύ καλή ομάδα από πίσω σου.
Κανείς δεν αγάπησε αυτά τα παιχνίδια για τα γραφικά τους, ώστε να επικαλούνταιι ότι αυτό θέλει το κοινό τους.
Όσο δεν το καταλαβαίνουν ούτε οι αρχικοί δημιουργοί τους, δυστυχώς τέτοια παιχνίδια θα έρχονται όλο και πιο σπάνια, γιατί νέο κοινό δε θα έρθει και το παλιό απλά θα περάσει να πει ένα γεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνέντευξη ήταν απολαυστική αλλά να πω την αλήθεια οι φωτογραφίες δε μου άρεσαν. Το αγαπημένο μου στυλ ήταν μακράν του 3 ακολουθούμενο από τα pixels των παλιών. Δε συμφωνώ με την αιτιολόγηση που έδωσαν. Ίσως να ήταν πιο φτηνό το animation έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κι εγώ δεν έχω ζεσταθεί εντελώς με το art style -- κάτι του λείπει, κάπου δείχνει μπερδεμένο, κάπου θυμίζει Flash game... 

Αλλά, μου αρέσει που πειραματίζονται με αυτό. Pixel Art έχουν κάνει, και όπως λένε και στην συνέντευξη τα περισσότερα sequels του Monkey Island δοκίμαζαν και κάτι διαφορετικό το καθένα οπότε κολλάει να πάνε με ένα νέο στιλ. 

Και πιθανότατα (αν δεν είναι κακά τα animations) να δείξει καλύτερο μέσα στο παιχνίδι με τα διάφορα πρόσθετα εφέ.

Και σίγουρα παρότι είναι διαφορετικό το art style και έχει αλλάξει μέχρι και τη διαρρύθμιση των κτηρίων, η σκηνή από το Mêlée Island άνετα / άμεσα μου θυμίζει τη σκηνή από το αρχικό παιχνίδι.

O art director (Rex Crowle) έχει συμμετέχει και σε άλλους τίτλους στο παρελθόν (Knights and Bikes, LittleBigPlanet) και από ό,τι φαίνεται τουλάχιστον ο Ron είχε στο μυαλό του από καιρό να συνεργαστεί μαζί του αν ποτέ έκανε αυτό το Monkey Island. 

Δεν πρόκειται το art style να με αποτρέψει από την αγορά (θα χρειαστεί να γίνει κάτι πολύ χοντρό για να με σταματήσει :D).

Βέβαια, αν και δεν έχουμε δει τον νέο Guybrush, χαίρομαι που δεν θα υιοθετήσουν το αρχικό σχέδιο που είχε κάνει πριν χρόνια ο Rex και κίνησε το ενδιαφέρον του Ron (ανοίξτε το spoiler με δική σας ευθύνη - δεν είναι για αδύναμες καρδιές):

Spoiler

guybrushRexFanArt.jpg.53a4308e8e63bb168b8f6e4917f4c830.jpg


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Βέβαια, αν και δεν έχουμε δει τον νέο Guybrush, χαίρομαι που δεν θα υιοθετήσουν το αρχικό σχέδιο που είχε κάνει πριν χρόνια ο Rex και κίνησε το ενδιαφέρον του Ron (ανοίξτε το spoiler με δική σας ευθύνη - δεν είναι για αδύναμες καρδιές):

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

guybrushRexFanArt.jpg.53a4308e8e63bb168b8f6e4917f4c830.jpg


 

main-qimg-441e3f70fd943f046b7563a4d6018b3a.jpg.1ace2346bcdb35fd3cfe5cf53b7fe5ad.jpg2dzr8h.jpg.fdb4871eda6efbe0ad02f9c4101053a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...