Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κατεθεσω και εγω την περιπτωση μου. Μετα απο 2 περιπου εβδομαδες με το h1600 παρατηρω αξιοσημειωτη πτωση στην ταχυτητα συχρονισμου. συγκεκριμενα απο εκει που ποτε δν ειχα δει ταχυτητα κατω απο 35 - 36mbps σημερα το ειδα στα 26! Ακομα πιο συγκεκριμενα σε speedtest - ookla παντα - ποτε δεν ειδα αποτελεσμα κατω απο 32mbps σημερα επιασε 24!. To λοιπον επειδη τα 10mbps κατω οταν πιανεις 36 ειναι παρα πολλα (εννοω οτι αμα πχ ημουν στα 200 δεκα κατω θα ηταν ψιλο κλαιν) πηρα 13788 ,μιλησα με μια κοπελια το ψαξε απο εδω απο εκει και μου σκαει απο οτι βλεπω μεχρι 31 μπορειτε να πιασετε , της λεω αυτο που λες δεν παιζει οταν εκανα συμβολαιο πριν ενα χρονο μου ειχαν πει εγγυημενα απο 30 μεχρι 40 και επισης αυτον τον ενα χρονο δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 36 και ξεκινησα τον πρωτο καιρο με συχρονισμο στα 40! το ψαχνει και αλλο μιλαει και με προισταμενο και μου λεει οτι κανει καποια ρισετ να δουμε μηπως και αλλα θα πρεπει να δηλωσει βλαβη γιατι τελικα φαινεται οτι υπαρχει προβλημα και ενδεχομενος να πρεπει να ερθει και τενχικος σπιτι μου.  Οποτε τωρα ειμαι στο περιμενε. Τωρα ομως διαβαζοντας και το φορουμ αναρωτιεμαι ειναι δυνατον ενα χρονο να ειμαι φουλ κομπλε και ξαφνικα μεσα σε 1 - 2 εβδομαδες που εχω το h1600 να πηγαινω 10mpbs κατω ;;  το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι εχει πεσει και το Attainable ειμαι απολυτα σιγουρος οτι με το παλιο ρουτερ ηταν πανω απο 40 και τωρα εχει παει 38 και εχει και πολυ λιγα errors αμα δειτε. να πω να φουλαρε errors να το καταλαβω καπου. Πριν ειχα το speedport plus btw.

Capture.JPG

Επεξ/σία από panagis13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι γνωστό ότι το H1600 κλειδώνει πιο χαμηλά σε σχέση με τα υπόλοιπα σε "δύσκολες" (και όχι μόνο) γραμμές. Αποδεδειγμένα αυτό καθώς δεν είναι λίγα τα άτομα που το έχουν αναφέρει μέχρι τώρα. Προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα έμενα με το Plus ή θα ζητούσα αντικατάσταση του με το Plus αν σας απασχολεί ο μέγιστος δυνατός συγχρονισμός.

Να σημειώσουμε όμως ότι δεν πάει αρκετός καιρός που το H1600 έκανε την εμφάνιση του στην ελληνική αγορά, οπότε πιθανόν όλα τα προβλήματα που έχει, αρκετά πιθανό να διορθωθούν σύντομα με νέα firmware, ή τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tsolito είπε

Παιδιά καλημέρα σας έχω το ZTE H1600 και το laptop μου το dell δεν το βρίσκει το δίκτυο... (wifi) όλα τα υπόλοιπα τα εμφανίζει, έψαξα για updates μίλησα με dell μου είπαν είναι θέμα του router έχει συμβεί σε κάποιον; μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

εχω το ιδιο προβλημα, δεν λυνεται. δες και εδω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παραγγειλα για αντικατασταση του Speedport plus μονο και μονο για το WIFI 6 σε 50αρα. Τωρα με το Speedport πιανω 54.99mbps κλειδωμενα και 5.5upload με 1km/h απο τον DSLAM. θα επιστρεψω με update να δουμε τι κανει το αλλο.

 

d.png

fgfght.png

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoramix222000 είπε

Καλησπέρα σας, έχει καταφέρει κανένας να κάνει Port Forwarding σε αυτό το Router?

Τελικά το DDNS δεν έπαιζει. Τα port forward δουλεύουν να κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update σημερα με το ZTE H1600 αφου φαγαμε μια ωρα με την τεχνικη υποστηριξη και γω απο το σπιτι μου για να καταφερουμε να το κανουμε να συγχρονισει σε 50αρα. Κλασης ανωτερο το wifi απο το Speedport plus αλλα συγχρονιζει λιγοτερο απο το Speedport που συγχρονιζε στα 55mbps αυτο εχει κατσει στα 41mbps και μαλιστα με ακομα πιο χαμηλο SNR.

d.png

zte.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω πήρα τηλ στο 13888 για να το επιστρέψω και αν γινόταν να ξανα πάρω το plus, αλλα δυστυχώς μου είπαν οτι δεν γίνεται αυτό! 

Επεξ/σία από sv8iik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σχετικα με τα dell και το wifi

Το εκανε και μενα στο ενα απο τα δυο dell που ειχα , στο παλιοτερο.Εκανα update με το driverbooster και win10 update στα προαιρετικα και δουλεψε μια χαρα.

Επεξ/σία από mariapad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους αλλαξα και εγω το router και πηρα το H1600 και τα αποτελέσματα δεν ηταν καλα ο συγχρονισμός του πολυ ποιο κατω απο το plus το αφησα 2 μερες μπας και στρωσει αλλα τιποτα και ξανα εβαλα παλι το plus :(   το θεμα ειναι οτι πρεπει να επιστρέψω πισω το plus για να μην το χρεωθώ, εγω θα παω πισω το H1600 και βλεπουμε τι θα γινει .  

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι χαζό αλλά επειδή δεν μπορώ να πιάσω γραμμή στην cosmote το θέτω εδώ. Πήρα το καινούργιο router απλά για να το ενεργοποιήσω δεν θα μου ζητήσει κωδικό μέσα στο μενού της ADSL γραμμής? Το Username Μπορώ να το δω από το τωρινό που έχω αλλά το password είναι αποκρυπτογραφημένο με τελείες...Φαντάζομαι θα πρέπει να μου το δώσουν απο Cosmote..Δεν θα μπορεί να σεταριστεί αλλιώς το καινούργιο, φαντάζομαι ότι δεν γίνεται κάπως αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι στοιχεία χρειάζονται τα τραβάνε αυτόματα. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δε συμβαίνει κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και λογικά θα τα πάρει κατά τον αυτόματο έλεγχο της γραμμής που κάνουν. Διαφορετικά μιλάς με εξυπηρέτηση και στα περνούν εκείνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

INP profile - τι κανει ακριβως αυτο σε σχεση με fast path?

είναι το λεγόμενο G INP , παρέχει αντοχή σε EMI /ηλεκτρομαγνητικό θορυβο επάνω στην γραμμή,οι μισοί στο τηλεφωνικό κέντρο δεν καταλαβαίνουν αν τους το ζητήσεις, πρέπει να πέσεις σε σχετικό. 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...