Προς το περιεχόμενο

Νέα λειτουργία: Achievements


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν νομίζω πως το επίπεδο του μπλα-μπλα είναι χειρότερο από ό,τι οποιασδήποτε άλλης ενότητας του insomnia.

Για να μην αναφερθώ στο "σχολιασμό" (ο Βούδας να τον κάνει, αλλά κάπως πρέπει να το περιγράψω χωρίς να χρειαστεί να ρίξω ban στον εαυτό μου) των ειδήσεων ή τα διαρκή, φαιδρά ξεκατινιάσματα για τα μάτια πολυεθνικών, ζάπλουτων CEO, καρτών γραφικών ή επεξεργαστών. Συγκριτικά, το μπλα-μπλα είναι κάτι μεταξύ Ακαδημίας του Πλάτωνα και Λέσχης Τεϊοποτείας.

Το μπλα-μπλα έχει μια σειρά από εξαιρετικά χρήσιμα και ενδιαφέροντα νήματα, με διαρκή και ανιδιοτελή προσφορά γνώσης και πληροφοριών, νήματα που έχουν τύχει τέτοιας αναγνώρισης και συμμετοχής ώστε εμφανίζονται στην πρώτη λίστα των αποτελεσμάτων αναζήτησης πανελλαδικά. Αλλά και νήματα με μικρότερη συμμετοχή (λ.χ. προτάσεις βιβλίων) περιλαμβάνουν θαυμάσιες προτάσεις και ιδέες. 

Καταλαβαίνω πως είναι φυσικό (αν όχι βολικό) να έχουμε ένα σκέλος του insomnia και να το "αναθεματίζουμε", δακτυλοδεικτούμενο (ο "τρελός του χωριού" ή "αυτός που μας ρίχνει το επίπεδο") αλλά, ειλικρινά, το μπλα-μπλα είναι και παραγνωρισμένο ως προς τη συνεισφορά του σε επίπεδο γνώσεων, αλλά και κατάφωρα αδικημένο σε σχέση με κάποια χάλια που παρατηρούμε σε άλλες, περιθρύλητες ενότητες της κοινότητας.

Και, φυσικά, πάντοτε υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Αλλά, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως την κοινότητα τη συγκροτούμε εμείς. Κατ' επέκταση, το περιεχόμενο και το επίπεδο όλοι εμείς το διαμορφώνουμε.

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εμενα στο myphone που εχει το ιδιο σύστημα  ειμαι 20 χρονια με εχει Newbie :P :P

εδω παλι με 20 χρονια Experienced :) οπως και να εχει νομιζω οτι αυτα δεν εχουν και τοσο μεγαλη σημασία (για τους περισοτερους)

Απο την αλλη καλο ειναι που υπαρχουν για καποια παιδια που τους αρεσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δίκαιο και πολύ σωστό. 

Η μεγαλύτερη συμμετοχή είναι 

κέρδος για όλους συμμετέχοντες 

και μη και μας πλουτίζει γνώσεις 

και περισσότερη επικοινωνία .

αρα σωστή και εμπεδωμενη γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Snoob είπε

Και, φυσικά, πάντοτε υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Αλλά, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως την κοινότητα τη συγκροτούμε εμείς. Κατ' επέκταση, το περιεχόμενο και το επίπεδο όλοι εμείς το διαμορφώνουμε.

Ένα κανάλι στο Telegram (ή zello) όπου θα μπορούμε να μιλάμε ζωντανά με φωνή για διάφορα θέματα, θα ήταν πρωτοποριακό για Ελλάδα και θα ανέβαζε την ποιότητα ανταλλαγής απόψεων. Ο προφορικός λόγος είναι αναντικατάστατος και θα έφερνε και πολλούς νέους χρήστες ακροατές.

Επεξ/σία από pavlitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Snoob said:

Δεν νομίζω πως το επίπεδο του μπλα-μπλα είναι χειρότερο από ό,τι οποιασδήποτε άλλης ενότητας του insomnia.

Για να μην αναφερθώ στο "σχολιασμό" (ο Βούδας να τον κάνει, αλλά κάπως πρέπει να το περιγράψω χωρίς να χρειαστεί να ρίξω ban στον εαυτό μου) των ειδήσεων ή τα διαρκή, φαιδρά ξεκατινιάσματα για τα μάτια πολυεθνικών, ζάπλουτων CEO, καρτών γραφικών ή επεξεργαστών. Συγκριτικά, το μπλα-μπλα είναι κάτι μεταξύ Ακαδημίας του Πλάτωνα και Λέσχης Τεϊοποτείας.

Το μπλα-μπλα έχει μια σειρά από εξαιρετικά χρήσιμα και ενδιαφέροντα νήματα, με διαρκή και ανιδιοτελή προσφορά γνώσης και πληροφοριών, νήματα που έχουν τύχει τέτοιας αναγνώρισης και συμμετοχής ώστε εμφανίζονται στην πρώτη λίστα των αποτελεσμάτων αναζήτησης πανελλαδικά. Αλλά και νήματα με μικρότερη συμμετοχή (λ.χ. προτάσεις βιβλίων) περιλαμβάνουν θαυμάσιες προτάσεις και ιδέες. 

Καταλαβαίνω πως είναι φυσικό (αν όχι βολικό) να έχουμε ένα σκέλος του insomnia και να το "αναθεματίζουμε", δακτυλοδεικτούμενο (ο "τρελός του χωριού" ή "αυτός που μας ρίχνει το επίπεδο") αλλά, ειλικρινά, το μπλα-μπλα είναι και παραγνωρισμένο ως προς τη συνεισφορά του σε επίπεδο γνώσεων, αλλά και κατάφωρα αδικημένο σε σχέση με κάποια χάλια που παρατηρούμε σε άλλες, περιθρύλητες ενότητες της κοινότητας.

Και, φυσικά, πάντοτε υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Αλλά, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως την κοινότητα τη συγκροτούμε εμείς. Κατ' επέκταση, το περιεχόμενο και το επίπεδο όλοι εμείς το διαμορφώνουμε.

 

 

απλα σε μια κατηγορια τυχαια πχ smartphones το μεγαλυτερο ποσοστο των topics ειναι για να λυθουν αποριες οπως και στα δικτυα κτλ ενω αντιθετα στο μπλα μπλα περα απο τα καλα θεματα που σωστα ανεφερες υπαρχουν και παρα πολλα που ειναι κουκουρουκου.  στις αλλες κατηγοριες ειναι συγκριτικα λιγο πιο δυσκολο να βρεις κουκουρουκου. για το τελευταιο δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Ένα κανάλι στο Telegram (ή zello) όπου θα μπορούμε να μιλάμε ζωντανά με φωνή για διάφορα θέματα, θα ήταν πρωτοποριακό για Ελλάδα και θα ανέβαζε την ποιότητα ανταλλαγής απόψεων. Ο προφορικός λόγος είναι αναντικατάστατος και θα έφερνε και πολλούς νέους χρήστες ακροατές.

Ποιος θα αναλάβει τα "μπιπ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, pavlitakis said:

Ένα κανάλι στο Telegram (ή zello) όπου θα μπορούμε να μιλάμε ζωντανά με φωνή για διάφορα θέματα, θα ήταν πρωτοποριακό για Ελλάδα και θα ανέβαζε την ποιότητα ανταλλαγής απόψεων. Ο προφορικός λόγος είναι αναντικατάστατος και θα έφερνε και πολλούς νέους χρήστες ακροατές.

Είμαι mod σε 2 servers στο Discord, τα voice channels είναι τα χειρότερα, ξεκινάει μια συζήτηση για mosfets, σε λίγο όλοι τσακώνονται για mining και Ουκρανια.

Φαντάσου να υπήρχε κάτι αντίστοιχο εδώ, σε 5 λεπτά θα είχαν βγεί τα κουμπούρια απο τις θήκες.

Λιγότερη (και καλύτερη) επαφή χρειαζόμαστε, όχι περισσότερη.

Λέω εγώ, που δεν κάνω τέτοια.

I'll see myself out😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, @11h είπε

Είμαι mod σε 2 servers στο Discord, τα voice channels είναι τα χειρότερα, ξεκινάει μια συζήτηση για mosfets, σε λίγο όλοι τσακώνονται για mining και Ουκρανια.

Φαντάσου να υπήρχε κάτι αντίστοιχο εδώ, σε 5 λεπτά θα είχαν βγεί τα κουμπούρια απο τις θήκες.

Λιγότερη (και καλύτερη) επαφή χρειαζόμαστε, όχι περισσότερη.

Λέω εγώ, που δεν κάνω τέτοια.

I'll see myself out😛

 

Είμαι διαχειριστής σε 30 κανάλια στο zello  σε 5 στο telegram και σε άλλες πλατφόρμες.

Ελάχιστοι ήλθαν για βλακείες όπου μπλοκαρίστηκαν αμέσως. Σύνολο 30 περιπτώσεις με χρόνο διευθέτησης 30Χ3" ενάμιση λεπτό σε 10 χρόνια.  Χρειαζόμαστε περισσότερη επαφή για να εκπαιδευτούμε καλύτερα. Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει κάτι με την πρώτη δεν τον αφήνουμε στο σκοτάδι, τον βοηθάμε να έρθει στο φως. Η πορεία ενός καναλιού είναι θέμα διαχειριστή, όπως η λειτουργία του σχολείου είναι θέμα Δασκάλου. 

Με όποιον δάσκαλο θα πας τέτοια γράμματα θα μάθεις λένε στο χωριό μου. Το zello έχει το πλεονέκτημα ότι δεν μπορούν να μιλάνε όλοι ταυτόχρονα με αποτέλεσμα η διαχείριση να είναι παιχνίδι. Στο telegram ο διαχειριστής μπορεί να κλείνει μικρόφωνα και να μην μπορεί κανένας να κάνει ζημιά. Σε όσα κανάλια συμμετέχω ποτέ δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα. Επίσης συμμετέχω σε κανάλια ρητορικής αντιπαράθεσης, όπου δεν υπάρχει πρόβλημα.

7 ώρες πριν, Doubt είπε

Ποιος θα αναλάβει τα "μπιπ";

Τι εννοείς? Αν το κανάλι είναι σοβαρό μόνο σοβαροί συμμετέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, pavlitakis said:

Είμαι διαχειριστής σε 30 κανάλια στο zello  σε 5 στο telegram και σε άλλες πλατφόρμες.

Ελάχιστοι ήλθαν για βλακείες όπου μπλοκαρίστηκαν αμέσως. Σύνολο 30 περιπτώσεις με χρόνο διευθέτησης 30Χ3" ενάμιση λεπτό σε 10 χρόνια.  Χρειαζόμαστε περισσότερη επαφή για να εκπαιδευτούμε καλύτερα. Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει κάτι με την πρώτη δεν τον αφήνουμε στο σκοτάδι, τον βοηθάμε να έρθει στο φως. Η πορεία ενός καναλιού είναι θέμα διαχειριστή, όπως η λειτουργία του σχολείου είναι θέμα Δασκάλου. 

Με όποιον δάσκαλο θα πας τέτοια γράμματα θα μάθεις λένε στο χωριό μου. Το zello έχει το πλεονέκτημα ότι δεν μπορούν να μιλάνε όλοι ταυτόχρονα με αποτέλεσμα η διαχείριση να είναι παιχνίδι. Στο telegram ο διαχειριστής μπορεί να κλείνει μικρόφωνα και να μην μπορεί κανένας να κάνει ζημιά. Σε όσα κανάλια συμμετέχω ποτέ δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα. Επίσης συμμετέχω σε κανάλια ρητορικής αντιπαράθεσης, όπου δεν υπάρχει πρόβλημα.

3 moderators σε server με 1500 χρήστες/250 online (και με time difference) οριακά τα βγάζουμε πέρα. To Insomnia έχει 642Κ χρηστες/4Κ online αυτη τη στιγμή. Αν κάποιος mod εδώ το θεωρεί εφικτό μπορεί να το πεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπος του όποιου φόρουμ είναι να βρίσκεις τις πληροφορίες όποια στιγμή θες.Πως γίνεται κάτι τέτοιο όταν είναι ομιλία;Ηδη αρκετή ζημιά εχει γίνει με το  ΦΒ  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ο σκοπος του όποιου φόρουμ είναι να βρίσκεις τις πληροφορίες όποια στιγμή θες.Πως γίνεται κάτι τέτοιο όταν είναι ομιλία;Ηδη αρκετή ζημιά εχει γίνει με το  ΦΒ  .

Άνετα γίνεται από όποιον είναι ον λαιν και βέβαια σε ελάχιστο χρόνο σε σχέση με το πληκτρολόγιο. Ρωτάει κάποιος τι να κάνω και παίρνει απαντήσεις άμεσα. Επίσης η απάντηση πήγαινε στο νήμα τάδε δίνεται σε χρόνο μηδέν. Επίσης μπορούν να γίνουν σε ελάχιστο χρόνο συζητήσεις για διάφορα θέματα.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ο φόβος μείωσης της επισκεψιμότητας, που πιστεύω ότι είναι αβάσιμος γιατί η διαφήμιση είναι πιο άμεση σε ένα ζωντανό φόρουμ.

20 λεπτά πριν, @11h είπε

3 moderators σε server με 1500 χρήστες/250 online (και με time difference) οριακά τα βγάζουμε πέρα. To Insomnia έχει 642Κ χρηστες/4Κ online αυτη τη στιγμή. Αν κάποιος mod εδώ το θεωρεί εφικτό μπορεί να το πεί.

642Κ χρήστες είναι ψεύτικος αριθμός, το καταλαβαίνεις. Αν ξεκινήσουμε 100 θα είναι καλός αριθμός και οι διαχειριστές θα κάνουν την διαφορά. Επιμένω ότι δεν γίνεται με παιδιάστικα βραβεία και "μπράβο" σήματα να γίνει δουλειά την σημερινή εποχή. Αυτά είναι ξεπερασμένα πλέον.

Ένα ζωντανό τσατ μπορεί να φέρει εκατοντάδες ενεργούς χρήστες και μέσα εκεί μπορεί να μπει και διαφήμιση.

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, @11h είπε

3 moderators σε server με 1500 χρήστες/250 online (και με time difference) οριακά τα βγάζουμε πέρα. To Insomnia έχει 642Κ χρηστες/4Κ online αυτη τη στιγμή. Αν κάποιος mod εδώ το θεωρεί εφικτό μπορεί να το πεί.

Εξαρτάται από το μεροκάματο.:P

 

3 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Άνετα γίνεται από όποιον είναι ον λαιν και βέβαια σε ελάχιστο χρόνο σε σχέση με το πληκτρολόγιο. Ρωτάει κάποιος τι να κάνω και παίρνει απαντήσεις άμεσα. Επίσης η απάντηση πήγαινε στο νήμα τάδε δίνεται σε χρόνο μηδέν. Επίσης μπορούν να γίνουν σε ελάχιστο χρόνο συζητήσεις για διάφορα θέματα.

images?q=tbn:ANd9GcQ2CviZlzA28q8YLmjY9ao

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Doubt είπε

 

 

images?q=tbn:ANd9GcQ2CviZlzA28q8YLmjY9ao

Όλες οι εφαρμογές έχουν ηχογράφηση. Ακούς πιο γρήγορα από το να γράφεις ή να διαβάζεις. Απλώς μπορεί κάποιος να πει ότι ντρέπομαι να μιλάω ή δεν μπορώ να μιλάω και προτιμώ κάτι που κάνω χρόνια για να περνά η ώρα.

Επεξ/σία από pavlitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ή θα μπορούσε να πει, "εργάζομαι και μπαινω σπαστα στο φόρουμ", ή "θα μπω για 5 λεπτα να διαβασω/απαντήσω και δεν θελω να ειμαι υποχρεωμένος να μιλάω κιολας" ή "μπαίνω βραδυ που ειμαι ξαπλα στο κρεβάτι και δεν το ψηνω να νομιζει η γυναικα μου πως μιλαω με την Τζενη και οταν της λεω να κανει φορματ ειναι κωδικοποιημενη απαντηση" :lol:

 

Επισης Πολλες φορες η απάντηση σε μια ερωτηση, γίνεται πολλες ωρες μετα, οταν την δει καποιος που ξερει.

Το ποση ενεργεια/χρόνος απο τους mods θα χρειαζόταν για κατι τετοιο, δεν το αγγιζω καν.

Εννοείται εκφερω την γνώμη μου ως χρηστης, οχι ως μελος της σ.ο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...