Προς το περιεχόμενο

Νέα λειτουργία: Achievements


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Dr_Pepper said:



Απάντησε λοιπόν σε ένα μόνο:

Poulinos:     MOD ||  a.age: 19 years || msgs 72.6K || rep 11.3K || achievements 18 || feedback: 5 καρτέλες || answers 39
Τέρης Α:     user  || a.age :  02 years || msgs 06.8K || rep  04.0K|| achievements 13 || feedback: 2 καρτέλες || answers 06

Poulinos rank 14
Τερης Α. rank 15
 

@poulinos

η απαντηση ειναι αυτο που μονος σου ειπες.κανεις απο τους 2 χρηστες δεν εχει πειραχτει και ειμαι πιο κατω.αρα αυτο λεει πολλα.το ποσο μετρανε τι μετραει δεν εχει σημασια και θα συμφωνησω οτι αμα τα ηξεραν ολοι ολα τοτε θα γινοταν αυτοσκοπος. κατα τα αλλα οτι καν συζητιεται τοσο εκτενως με ξεπερναει.το forum εχει σκοπο να βοηθαμε.ουτε να μετραμε ποστς ουτε achievements ουτε ποιος την εχει την γραμματοσειρα πιο μεγαλη.μακαρι να μην υπηρχε καν post counter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, poulinos είπε

η απαντηση ειναι αυτο που μονος σου ειπες.κανεις απο τους 2 χρηστες δεν εχει πειραχτει και ειμαι πιο κατω.αρα αυτο λεει πολλα.το ποσο μετρανε τι μετραει δεν εχει σημασια και θα συμφωνησω οτι αμα τα ηξεραν ολοι ολα τοτε θα γινοταν αυτοσκοπος. κατα τα αλλα οτι καν συζητιεται τοσο εκτενως με ξεπερναει.το forum εχει σκοπο να βοηθαμε.ουτε να μετραμε ποστς ουτε achievements ουτε ποιος την εχει την γραμματοσειρα πιο μεγαλη.μακαρι να μην υπηρχε καν post counter.

Ναι ωραία αλλά επίσης δεν υπάρχει λόγος να έχεις ένα εργαλείο που ενδεχομένως να δουλεύει προβληματικά. 

Συμφωνώ ότι δεν έχει μεγάλη σημασία το ranking κτλ 

Αλλά ταπεινή μου άποψη είναι ότι ή θα πρέπει να έχει αρκετή σημασία ώστε να υπάρχει κάποια αντικειμενική κατάταξη που να εφαρμόζει σε όλους χωρίς διακρίσεις ενώ παράλληλα τα όποια κριτήρια να έχουν ένα νόημα (πχ να μην εξαρτάται το rank να πω κάτι άκυρο τώρα απο το ποιος έχει γράψει περισσότερες φορές την λέξη "άπατο" σε ποστ :P ή καμιά άλλη τέτοια randomiά). 

ή αλλιώς αν απλά ειναι έτσι πχ με imbalances κτλ και εφόσον δεν έχει σημασία τότε γιατί το έχουμε και δεν το πετάμε να τελειώνει η υπόθεση; :P  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν ήταν λόγος κακώς υπάρχει (δεν γίνεται να έχεις σε κάθε ποστ 1 like ας πούμε και γενικά δεν σημαίνει τιποτα η αναλογία) και τέλος όπως είπα εχω αναφέρει πόσα παραδείγματα και μπορώ να φέρω άλλα τόσα με παρόμοια αναλογία και γενικά stats 

Δεν ξέρεις τι έχει αποφασίσει ο admin ή όποιος άλλος τελωσπάντων. Μπορεί να παίρνεις πόντους μόνο από τις αντιδράσεις Thanks και όχι απ' τις άλλες. 

Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ρόλο παίζει η παλαιότητα και το πλήθος των μηνυμάτων.

Ακάουντ 10 ετών με 10.000 μηνύματα και όλα ότι να ναι χαβαλετζίδικα κλπ σε σύγκριση με ακάουντ 6 μηνών με 100 μηνύματα που όλα να έχουν βοηθήσει συμφορουμίτες και να χει μαζέψει 100-200 thanks. 

Θα βγει να κλαψουρίζει ο πρώτος για το γιατί έχει χαμηλότερο ranking αφού είναι παλαίουρας και 10 χιλιάδαι μνμ και 152 και σήμερα? 😄

Και ξαναγυρνάμε στην αρχή, δεν ξέρεις 100% πως παίρνεις πόντους/βαθμολογείσαι. 

Και στο φινάλε, η ζωή είναι μικρή για να κάτσεις ν' ασχολείσαι με το ranking σου σε ένα φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nabuko είπε

δεν καταλαβαίνω τι ρόλο παίζει η παλαιότητα και το πλήθος των μηνυμάτων.

 Είναι παιχνίδι της κολοκυθιάς που παίζω με όποιον λέει ότι το Χ ειναι που κάνει την διαφορά επειδή το Χ ειναι αυτό που ειναι διαφορετικό μεταξύ του account 1 και 2

Άσχετα αν έδειξα πάνω απο 2 account κτλ και μετά τους λέω εφόσον ειναι το X που κάνει την διαφορά τότε γιατί στο 2,4 και 5,6 που υπάρχει η ίδια διαφορά στο Χ τα rank είναι άλλα; :Π 

Εδώ το Χ ειναι η παλαιότητα που ρωτάς 


 

 

22 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μπορεί να παίρνεις πόντους μόνο από τις αντιδράσεις Thanks και όχι απ' τις άλλες. 

Μα και σε αυτά ο poulinos έχει περισσότερα thanks απο τον Τερη και λιγότερα "sad" απο τον Τερη. Τα έχω δει όλα :Π 

Αυτό που δεν έχει περισσότερα ειναι τα likes που έχει δώσει ο ίδιος σε άλλους (που δεν καταγράφεται στο δικό του rep αλλά δίνει σε άλλους rep) 


Αυτό ναι μάλιστα ειναι διαφορά υπερ του Tέρη αλλά εδώ πάμε σε αυτό που έχω πει καμια 10 φορές έως τώρα το ότι δηλαδή κανένα account δεν ειναι ίδιο με κανένα άλλο account οπότε δεν φτάνει να ισχύει 1 μονο διαφορά stat μεταξύ των δύο αλλά όπου επαναλαμβάνεται η ίδια διαφορά stat σε όποια άλλα ζεύγη/ομάδες account

Πχ να πάρω τους Βασίληδες που είχα πιασει μερικές καρτέλες πιο πριν.

 

Ο Vassilis_24 έχει όλα τα stat μεγαλύτερα απο τον Basilhs23___ αλλά ο V24 είναι 1 rank πιο κάτω απο τον Β23

Και επίσης το rep που έχει δώσει ο V24 είναι μεγαλύτερο απο το rep που έχει δώσει ο B23 

άρα η διαφορά που βρήκαμε μεταξύ poulinos και Τερης που δίνει προβάδισμα (αν έπαιζε ρόλο) δεν  υπάρχει μεταξύ V24 και B23

Άρα μάλλον ούτε και αυτό πιάνει..... 

Και θα μου πεις θα πιάνει κάτι άλλο τότε... 

Και θα σου πω εμ αν δεν έχει σημασία πόσο παλιός είσαι, πόσα μηνύματα στέλνεις πόσο rep έχεις (ποια ειναι η αναλογία rep με μηνύματα) πόσα feedback έχεις πόσα thanks έχεις πόσα like έχεις πόσες ερωτήσεις απαντάς κτλ

Τότε ότι και αν έχεις βάλει να έχει σημασία είναι μάλλον κακός δείκτης/ραντομιά... και όχι κάποιο αντικειμενικό κριτήριο. 




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Είναι παιχνίδι της κολοκυθιάς που παίζω με όποιον λέει ότι το Χ ειναι που κάνει την διαφορά επειδή το Χ ειναι αυτό που ειναι διαφορετικό μεταξύ του account 1 και 2

Άμα ενδιαφέρεσαι, να σου δώσω προτεραιότητα πριν ανεβάσω την αγγελία.

Πωλούνται ληφθέντα reactions, rep και badges, ελαφρώς χρησιμοποιημένα και σε άριστη κατάσταση. Προτιμώ κάποιον να τα πάρει όλα μαζί. Όχι παζάρια/ανταλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Άμα ενδιαφέρεσαι, να σου δώσω προτεραιότητα πριν ανεβάσω την αγγελία.

Πωλούνται ληφθέντα reactions, rep και badges, ελαφρώς χρησιμοποιημένα και σε άριστη κατάσταση. Προτιμώ κάποιον να τα πάρει όλα μαζί. Όχι παζάρια/ανταλλαγές

Δεν βλέπω πως αγοράζοντας εγώ αυτά που λες θα αλλάξει κάτι μεταξύ του V24 ή Β23 ή του poulinou και του Τέρη ή σε όλα τα account που ανέφερα. 

Και για να σε προλάβω δεν έχουν καμία σημασία αυτά, φυσικά και δεν έχουν τόσα χρόνια ήταν το insomnia χωρίς αυτά. 

Άρα όμως τότε γιατί τώρα τα έχει αν δεν το ενδιαφέρει καθόλου; 

Άρα η ύπαρξη τους απο μόνη τους τουλάχιστον πάει να πει ότι θα πρέπει να δοθεί μια σημασία στο να υπάρχουν με δίκαιο και balanced τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dr_Pepper

Το ότι τώρα έχει αυτό το κατεστημένο, πάει να πει ότι συμβαδίζει με τα τρέχοντα γεγονότα. Ο προηγούμενος τρόπος ήταν "απαρχαιωμένος", οπότε τον αντικατέστησαν με κάτι καινούριο. Από εκεί και πέρα, ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο σημαντικό να επιμείνεις στη δική σου εκδοχή, και να μην δεχτείς αυτό που σου λέμε εμείς. Κι άντε εμείς είμαστε απλά μέλη, αλλά το ίδιο σου λέει κι ο Πουλίνος που είναι στην ΟΔ και τα ξέρει εκ των έσω. Εάν ήταν να ρίξουν κάποια μέλη, που δεν χωνεύουν, θα είχε φροντιστεί, τουλάχιστον, η ΟΔ να έχει πλήρη "γαλόνια". Ούτε ο Πουλίνος θα ήταν πιο κάτω, ούτε αυτός ο mod που λες ότι είναι ακόμα πιο κάτω. 

Πάμε για μια τελευταία φορά: ο τρόπος αντιστοίχισης γίνεται αυτόματα. Βασίζεται σε αυτά που μας ανέφεραν κι ίσως ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ, που εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι και πόσους πόντους δίνει το καθετί για να ανεβεί κάποιος. Συν τοις άλλοις, ο ίδιος ο Hal αναφέρει πως ίσως χρειαστεί κάποιος χρόνος για τον καθένα, για να μετρήσουν κάποια πράγματα. Χώρια ότι θα προστεθούν κι άλλα στα κριτήρια, οπότε τίποτε δεν είναι τελικό ακόμη

11 λεπτά πριν, ana4732 είπε

καλημερα σας,

μια ερωτηση. αλλαξε ο τροπος που μπαινουν τα φιλτρα αναζητησης. Ψαχνω στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ > Gadget > Τηλεορασεις ( εχει 479 αγγελιες ) , βαζω στην αναζητηση πχ samsung αναγνωριζει την λεξη αλλα εμφανιζει τα παντα που ειναι samsung σε ολες τις κατηγοριες  2080 αγγελιες ( πολλα κινητα , tablet , ρολογια , ακουστικα , ελαχιστες tv). Πως περιοριζω την αναζητηση μοvο στις τηλεορασεις ? Δεν βρισκω τροπο.

ευχαριστω

Θα πας στην κατηγορία των τηλεοράσεων, αλλά θα χρησιμοποιήσεις την πάνω αναζήτηση επιλέγοντας να ψάξει "σε αυτή την κατηγορία". 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-05-08 105858.png

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

28 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Το ότι τώρα έχει αυτό το κατεστημένο, πάει να πει ότι συμβαδίζει με τα τρέχοντα γεγονότα. Ο προηγούμενος τρόπος ήταν "απαρχαιωμένος", οπότε τον αντικατέστησαν με κάτι καινούριο

Αυτό είναι απάντηση σε όσους λένε δεν έχει καμία σημασία. 

Εγώ λέω ότι ναι μεν δεν ειναι το σημαντικότερο αλλά για να υπάρχει ακριβώς και για αυτό που είπες πάει να πει πως έχει μια σημασία. 

 

28 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Από εκεί και πέρα, ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο σημαντικό να επιμείνεις στη δική σου εκδοχή,

Ποια είναι αυτή ακριβώς; εγώ δεν επιμένω σε καμία εκδοχή συγκρίσεις κάνω καταδεικνύοντας με επιχειρήματα  ότι μάλλον υπάρχει κάποιο bug στον υπολογισμό ή στην καλύτερη των περιπτώσεων αισθητό Imbalance.

 

 

28 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

και να μην δεχτείς αυτό που σου λέμε εμείς.

Ποιοι είστε εσείς και τι μου λέτε;  Μου φαίνεται για κάποιο λόγο το πας το θέμα οπαδικά ή φάση PVP εγώ δεν κάνω PVP έξαλλου αναφέρομαι κυρίως σε άλλα account. Και γενικά αναφέρομαι στο κοινό καλό όχι σε κάποιο προσωπικό μου συμφέρον. 

Το μόνο που έχω ακούσει ειναι απο τον πουλινό ότι σίγουρα ειναι αυτόματα και το δέχτηκα αλλά λέγοντας με επιχειρήματα ότι αν ειναι 100% αυτόματο και δεν έχει πέσει κάποιο επιλεκτικό manipulation τότε υπάρχει bug θα μπορούσα να το αναφέρω αυτό στο forum για την λειτουργία του site αλλά έκρινα πως εδώ ειναι πιο σχετικό. 

Μετά έχω ακούσει 1) δεν έχει σημασία και είπα ότι το συμμερίζομαι αυτό 2) Κάποιοι βλέπουν διαφορετικά μοτίβα τα οποία τα σεβάστηκα στον βαθμό που κάθισα να το ψάξω και να ερωτηθώ αφού ισχύει το Χ μοτίβο που προτείνουν τότε γιατί να μην συμβαίνει στην1,2,3 περίπτωση;

Διάλογος ειναι αυτός δεν σημαίνει ότι μπαίνουν άτομα σε ομάδες και με πολεμάνε :P Εσύ αν αισθάνεσαι έτσι δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι κάνεις λάθος, εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω και όντως έχετε συνασπιστεί για να με "καταλύσετε" χαχαχα 

 

 

28 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Εάν ήταν να ρίξουν κάποια μέλη, που δεν χωνεύουν, θα είχε φροντιστεί, τουλάχιστον, η ΟΔ να έχει πλήρη "γαλόνια". Ούτε ο Πουλίνος θα ήταν πιο κάτω, ούτε αυτός ο mod που λες ότι είναι ακόμα πιο κάτω. 

Αυτό το κομμάτι δεν το κατάλαβα καν. 

28 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Βασίζεται σε αυτά που μας ανέφεραν κι ίσως ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ, που εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι και πόσους πόντους δίνει το καθετί για να ανεβεί κάποιος.

Μπορούμε λέγεται reverse engineering γιαυτό και κοίταξα στα παραδείγματα μου να επιλέξω συγκρίσεις account που έχουν οριζόντιες διαφορές και όχι μεμονωμένα σε κάτι συγκεκριμένο ο ένας + και ο άλλος -  

Αλλά account όπου ο Α έχει τα πάντα "πάνω" απο τον Β αλλά έχουν "ανάποδο" rank   

Οπότε κάνει πολύ πιο εύκολη την σύγκριση και μένει μόνο η εξέταση σε λεπτομέρειες (πχ αναλογίες που ανέφερε ένας άλλος φίλος ή αριθμός thanks ή sad που ανέφερε κάποιος άλλος που και αυτά σε 2ο χρόνο τα ποσοτικοποιήσαμε στην κουβέντα) 

28 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

, ο ίδιος ο Hal αναφέρει πως ίσως χρειαστεί κάποιος χρόνος για τον καθένα, για να μετρήσουν κάποια πράγματα. Χώρια ότι θα προστεθούν κι άλλα στα κριτήρια, οπότε τίποτε δεν είναι τελικό ακόμη

Και αυτός ειναι ένας απο τους κύριους λόγους που κάθομαι και το συζητάω αυτό στο σχετικό του topic για να τους βοηθήσω σε αυτή τους την προσπάθεια 
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βρε, δεν είμαι σε καμιά ομάδα. Τι συμφέρον έχω; Και σε καμιά περίπτωση δεν επιδιώκω διχασμό. Ούτε κατά διάνοια. Δεν θα το έκανα ποτέ.

Δεν έχω να συνεισφέρω κάτι άλλο στη συζήτηση. Ας πάρει θέση ο Hal, ή όποιος άλλος αντί εκείνου. 

Καλή μας ημέρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ότι μάλλον υπάρχει κάποιο bug στον υπολογισμό

Πως μπορεί να διακρίνει το σύστημα την αξία ενός μηνύματος? Θα ήταν τέλειο αν μπορούσε να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ ενός χαζοβιόλικου μηνύματος που δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση (όπως το δικό μου ακριβώς πριν) και ενός σοβαρού. Μόνο απ' τον αριθμό των reactions προφανώς. Αλλά αν το πρώτο πάρει 30 reactions και το δεύτερο 1 ή κανένα?

Άρα δεν είναι θέμα μόνο bug του συστήματος αλλά και θέμα συμπεριφοράς των συμφορουμιτών που επιλέγουν να ανταμείψουν με τα reactions τους μόνο το πρώτο.

Τίποτα δεν είναι τέλειο, η ζωή δεν είναι δίκαιη. You have to live with it.

Δράττομαι της ευκαιρίας να αναφέρω κάτι και γι' αυτούς που ανοίγουν θέματα ψάχνοντας για βοήθεια και όταν μπει στον κόπο κάποιος συμφορουμίτης να τους απαντήσει, δεν του λένε ούτε ευχαριστώ. Για reaction ούτε καν. Όταν πέφτει τυχαία μπροστά μου καμιά τέτοια περίπτωση, δίνω εγώ το reaction για να υπάρξει ισορροπία 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dr_Pepper said:

Ναι ωραία αλλά επίσης δεν υπάρχει λόγος να έχεις ένα εργαλείο που ενδεχομένως να δουλεύει προβληματικά. 

Συμφωνώ ότι δεν έχει μεγάλη σημασία το ranking κτλ 

Αλλά ταπεινή μου άποψη είναι ότι ή θα πρέπει να έχει αρκετή σημασία ώστε να υπάρχει κάποια αντικειμενική κατάταξη που να εφαρμόζει σε όλους χωρίς διακρίσεις ενώ παράλληλα τα όποια κριτήρια να έχουν ένα νόημα (πχ να μην εξαρτάται το rank να πω κάτι άκυρο τώρα απο το ποιος έχει γράψει περισσότερες φορές την λέξη "άπατο" σε ποστ :P ή καμιά άλλη τέτοια randomiά). 

ή αλλιώς αν απλά ειναι έτσι πχ με imbalances κτλ και εφόσον δεν έχει σημασία τότε γιατί το έχουμε και δεν το πετάμε να τελειώνει η υπόθεση; :P  

θα σου πω τελειως random παραδειγματα για να δεις απλα και ευκολα οτι  μπορω να σου φερω καταστασεις που δεν μπορει καποιος να σκεφτει. τυχαια παραδειγματα. πχ βαζω οτι στα ranks δεν μετρανε posts που δεν εχουν like ενω πριν τα μετρουσα.καποιοι επεσαν rank. παραδειγμσ δυο.βαζω οτι τα ποστς στο adsl  δεν μετρανε  ενω πριν τα μετρουσα. καποιοι επεσαν

 εφερα δυο απλα παραδειγματα. δεν θα πιασουμε το αν ειναι δικαιο η οχι κατι.απλα σου εξηγω οτι οτιδηποτε μπορει να αλλαξει και να αλλαξει το επιπεδο για να σου φυγει σαν ιδεα οτι δουλεια δεν ειχαμε θα αλλαζαμε τα  ranks ετσι απο πεισμα.  bugs κτλ εννοειται οτι μπορουν να βγουν αφου ειναι κατι new

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

θα σου πω τελειως random παραδειγματα για να δεις απλα και ευκολα οτι  μπορω να σου φερω καταστασεις που δεν μπορει καποιος να σκεφτει. τυχαια παραδειγματα. πχ βαζω οτι στα ranks δεν μετρανε posts που δεν εχουν like ενω πριν τα μετρουσα.καποιοι επεσαν rank. παραδειγμσ δυο.βαζω οτι τα ποστς στο adsl  δεν μετρανε  ενω πριν τα μετρουσα. καποιοι επεσαν

 εφερα δυο απλα παραδειγματα. δεν θα πιασουμε το αν ειναι δικαιο η οχι κατι.απλα σου εξηγω οτι οτιδηποτε μπορει να αλλαξει και να αλλαξει το επιπεδο για να σου φυγει σαν ιδεα οτι δουλεια δεν ειχαμε θα αλλαζαμε τα  ranks ετσι απο πεισμα.  bugs κτλ εννοειται οτι μπορουν να βγουν αφου ειναι κατι new

μα συμφώνησα εξ αρχής με αυτό που είπες μερικές καρτέλες πιο πριν δεν σε αμφισβητώ απλά σου λέω  ότι είτε υπάρχει bug ή το ισχύον σύστημα ειναι imbalanced δεν ειναι δίκαιο δηλαδή/ισορροπημένο. 

 

Γιατί οκ ακόμη και οι "ψαγμένοι" συνδυασμοί που αναφέρεις (και οι όποιοι άλλοι παρόμοιοι) δικαιολογούν (ίσως μιας και δεν ξέρω δεν μπορώ να πω με σιγουριά και εφόσον δεν θέλετε να τους αποκαλύψετε το δέχομαι απλά το επισημαίνω) διαφορές στο rank μεταξύ "παρόμοιων" account σε stats και rank  

Που τα ανέφερα ως παραδείγματα γιατί ειναι πιο εύκολα συγκρίσιμα.

 

Αλλά ό,τι συνδυασμός  και να υπάρχει απλά και μόνο λόγω αριθμών δύσκολα ή απίθανα να υπάρχει σε περιπτώσεις πχ

Πάρε τον χρήστη rus και σύγκρινε τον με τον χρήστη Thanosar13

 

έχει 1400 μηνύματα 1100 rep καμιά 30ριά αξιολογήσεις 13 διακρίσεις.. 

Όποιο υποφόρουμ και να μετράει η να μην μετράει και όποιος συνδυασμός like σε συγκεκριμένο υποφόρουμ κτλ πολύ απλά δεν γίνεται να έχει σημασία 

Γιατί ο χρήστης rus έχει 1400 kai o Thanos 57 όχι 557 σκέτο 57 και 49 rep 9 διακρίσεις και 2 αξιολογήσεις. 

Απο την διαφορά και μόνο των αριθμών (1400 vs 57 και 1100 vs 49) 

Δεν παίζει να έχει κάτι ο Thanos που να μην το έχει ο rus  απλά λόγω στατιστικής 

Δηλαδή και να παίζει ακριβώς επειδή υπάρχει τέτοια διαφορά τότε αντικειμενικά πρέπει να ειναι ασήμαντη  γιατί αντικειμενικά αυτά τα 2 account δεν πρέπει να ειναι στο ίδιο rank και όμως είναι. 

 

Δηλαδή τι εννοώ για να κάνω το ίδιο με αυτό που έκανες εσύ. 

Εστώ ότι το απλό μήνυμα πιάνει 1 πόντο 

Ο rus θα έχει 1400 έτσι 

και θεωρώ ότι δεν παίζει να μίλησε κάπου ο thanos όπου o rus να μην μίλησε και αυτός (γιατί βλέπω ότι στέλνει σε μπλαμπλα νεα κινηματογράφο software internet κ.α) 

Άρα θα πρέπει να παίζει κάτι τρελό ότι τύπου αν κάνεις ένα μήνυμα 29 φεβρυαρίου στο Χ υποφόρουμ και πάρεις 7 like και 2 thanks  (δηλαδή κάτι τρελό που δεν παίζει με τίποτα να το έχει ίδιο και ο rus και ας έχει 300 φορές περισσότερη δραστηριότητα απο τον thanos) τότε παίρνεις 1350 πόντους

οπότε 1350 πόντους απο αυτό + τους 50 απο τα "απλά" μηνύματα και γίνανε ίδιο rank με τον rus μόνο έτσι μπορώ να το δω να γίνεται κάτι τέτοιο :P


Γιατί όπως είπα εμένα δεν μου φαίνεται ότι τα 2 αυτά account θα έπρεπε να έχουν το ίδιο rank.

Τέσπα η ταμπακιέρα ειναι παιδιά επανεξετάστε λίγο τον τρόπο υπολογισμού :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr_Pepper said:

μα συμφώνησα εξ αρχής με αυτό που είπες μερικές καρτέλες πιο πριν δεν σε αμφισβητώ απλά σου λέω  ότι είτε υπάρχει bug ή το ισχύον σύστημα ειναι imbalanced δεν ειναι δίκαιο δηλαδή/ισορροπημένο. 

 

Γιατί οκ ακόμη και οι "ψαγμένοι" συνδυασμοί που αναφέρεις (και οι όποιοι άλλοι παρόμοιοι) δικαιολογούν (ίσως μιας και δεν ξέρω δεν μπορώ να πω με σιγουριά και εφόσον δεν θέλετε να τους αποκαλύψετε το δέχομαι απλά το επισημαίνω) διαφορές στο rank μεταξύ "παρόμοιων" account σε stats και rank  
 

 

τα κριτηρια μπορει να ειναι απειρα.τωρα τι θεωρει ο καθενας δικαιο και τι οχι λιγη σημασια εχει.θεσπιστηκαν με τον τροπο που εγιναν και με τον τροπο που καποιος θεωρεισαι οτι ειναι σωστο.

οπως και καποιος μπορει να θεωρει αδικο οτι τοσο καιρο δεν μετραει το μπλα μπλα.ειτε του αρεσε ειτε οχι ηταν ετσι.

απο εκει και περα σημερα ειναι ετσι σε δυο μηνες μπορει να ειναι αλλιως.

προσωπικα για μενα το θεμα δεν ειναι τα ranks.

κανενας δεν θα κερδισει τιποτα. και σε ολα τα forum ο σκοπος των Ranks και για να μην πω και σε ολα τα παιχνιδια ειναι το να σε κανει να ασχοληθεις περισσοτερο. για μενα το προβλημα ειναι οτι ο μεγαλυτερος αριθμος Posts ειναι στο μπλα μπλα.ο νοων νοειτω.

β. υπαρχουν ατομα που λυνουν 100 προβληματα και το reputation ειναι στα ταρταρα και υπαρχουν ατομα που το μονο που γραφουν ειναι στο μπλα μπλα για να περναει η ωρα και το Reputation ειναι στο θεο.δεν θα φερω παραδειγματα. επισης  το παραπανω ισχυει και σε ατομα που βοηθανε κοσμο αλλα ειναι αγνωστοι και ατομα που απλα περνανε την ωρα τους και τους ξερουν ολοι. θα μου πεις εχει καμια σημασια?οχι.

anyway.αυτα απο εμενα.δεν ασχολουμαι αλλο με το παρον.δεν εχει καν νοημα. οπως ειχα πει και το post counter να σβηστει καλο θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

μα συμφώνησα εξ αρχής με αυτό που είπες μερικές καρτέλες πιο πριν δεν σε αμφισβητώ απλά σου λέω  ότι είτε υπάρχει bug ή το ισχύον σύστημα ειναι imbalanced δεν ειναι δίκαιο δηλαδή/ισορροπημένο. 

 

Γιατί οκ ακόμη και οι "ψαγμένοι" συνδυασμοί που αναφέρεις (και οι όποιοι άλλοι παρόμοιοι) δικαιολογούν (ίσως μιας και δεν ξέρω δεν μπορώ να πω με σιγουριά και εφόσον δεν θέλετε να τους αποκαλύψετε το δέχομαι απλά το επισημαίνω) διαφορές στο rank μεταξύ "παρόμοιων" account σε stats και rank  

Που τα ανέφερα ως παραδείγματα γιατί ειναι πιο εύκολα συγκρίσιμα.

 

Αλλά ό,τι συνδυασμός  και να υπάρχει απλά και μόνο λόγω αριθμών δύσκολα ή απίθανα να υπάρχει σε περιπτώσεις πχ

Πάρε τον χρήστη rus και σύγκρινε τον με τον χρήστη Thanosar13

 

έχει 1400 μηνύματα 1100 rep καμιά 30ριά αξιολογήσεις 13 διακρίσεις.. 

Όποιο υποφόρουμ και να μετράει η να μην μετράει και όποιος συνδυασμός like σε συγκεκριμένο υποφόρουμ κτλ πολύ απλά δεν γίνεται να έχει σημασία 

Γιατί ο χρήστης rus έχει 1400 kai o Thanos 57 όχι 557 σκέτο 57 και 49 rep 9 διακρίσεις και 2 αξιολογήσεις. 

Απο την διαφορά και μόνο των αριθμών (1400 vs 57 και 1100 vs 49) 

Δεν παίζει να έχει κάτι ο Thanos που να μην το έχει ο rus  απλά λόγω στατιστικής 

Δηλαδή και να παίζει ακριβώς επειδή υπάρχει τέτοια διαφορά τότε αντικειμενικά πρέπει να ειναι ασήμαντη  γιατί αντικειμενικά αυτά τα 2 account δεν πρέπει να ειναι στο ίδιο rank και όμως είναι. 

 

Δηλαδή τι εννοώ για να κάνω το ίδιο με αυτό που έκανες εσύ. 

Εστώ ότι το απλό μήνυμα πιάνει 1 πόντο 

Ο rus θα έχει 1400 έτσι 

και θεωρώ ότι δεν παίζει να μίλησε κάπου ο thanos όπου o rus να μην μίλησε και αυτός (γιατί βλέπω ότι στέλνει σε μπλαμπλα νεα κινηματογράφο software internet κ.α) 

Άρα θα πρέπει να παίζει κάτι τρελό ότι τύπου αν κάνεις ένα μήνυμα 29 φεβρυαρίου στο Χ υποφόρουμ και πάρεις 7 like και 2 thanks  (δηλαδή κάτι τρελό που δεν παίζει με τίποτα να το έχει ίδιο και ο rus και ας έχει 300 φορές περισσότερη δραστηριότητα απο τον thanos) τότε παίρνεις 1350 πόντους

οπότε 1350 πόντους απο αυτό + τους 50 απο τα "απλά" μηνύματα και γίνανε ίδιο rank με τον rus μόνο έτσι μπορώ να το δω να γίνεται κάτι τέτοιο :P


Γιατί όπως είπα εμένα δεν μου φαίνεται ότι τα 2 αυτά account θα έπρεπε να έχουν το ίδιο rank.

Τέσπα η ταμπακιέρα ειναι παιδιά επανεξετάστε λίγο τον τρόπο υπολογισμού :D 

 

Και πως θα αλλάξει την ζωή σου αν μάθεις πως υπολογίζει ο αλγόριθμος κλπ κλπ;Ακόμα και λάθος να υπολογίζει ,τι έγινε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...