Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με διαθεσιμότητα παράδοσης μέχρι τους 3 μήνες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συζητάω με αρκετούς φίλους το θέμα των μεγάλων καθυστερήσεων στις παραδόσεις αυτοκινήτων, από τη στιγμή της παραγγελίας. Βλέπω ότι πλέον το «παλιό ετοιμοπαράδοτο» στη συνείδηση πολλών καταναλωτών στη χώρα, είναι το «νέο - το περιμένω εντός 3μηνου».

Ανοίγω το παρόν θέμα για να αρχίσουμε να καταγράφουμε τα μοντέλα που είναι «πιο άμεσης διαθεσιμότητας», από ελληνικές αντιπροσωπείες, για όλα τα segments αυτοκινήτων.

Σίγουρα θα βοηθήσει αρκετούς υποψήφιους αγοραστές στην αναζήτησή τους, που δεν μπορούν να περιμένουν εκτιμώμενες παραλαβές για 6-20 μήνες.

Δεν θα κολλήσουμε στο αν οι 3 μήνες είναι 4. Αλλά αναμονή για έναν που έχει άμεση ανάγκη, συμφωνούν πολλοί ότι δεν μπορεί να υπερβαίνει αυτό το διάστημα. Μια περίπου καταγραφή ας ξεκινήσουμε, για να βλέπουμε πώς είναι η κατάσταση στην αγορά από τώρα και στο εξής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 564
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω δεν θυμαμαι ποτέ ετοιμοπαραδοτο

Σημερα ημαστε στους έξη εως δωδεκα μηνες και αυτο ισχυει για πανω απο ενα χρονο για τις νεες παραγγελίες, δεν ειναι σημερινό το φαινόμενο

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Εγω δεν θυμαμαι ποτέ ετοιμοπαραδοτο

Σημερα ημαστε στους έξη εως δωδεκα μηνες και αυτο ισχυει για πανω απο ενα χρονο για τις νεες παραγγελίες, δεν ειναι σημερινό το φαινόμενο

Κι όμως υπήρχαν ετοιμοπαράδοτα, σε κλασικά ευπώλητα μοντέλα, στις εκδόσεις που πήγαιναν τάπα στον κάθε κατασκευαστή. Ετοιμοπαράδοτο πάντα εννοούμε, ότι είναι στην αποθήκη της κεντρικής αντιπροσωπείας και περιμένει την προώθηση της αγοραπωλησίας και να είναι σε λίγες μέρες στα χέρια του αγοραστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμοπαραδοτα ηταν καποια που δεν ειχαν πράγματα που ήθελες ή δεν ηταν το χρωμα που ήθελες ή ηταν εκθεσιακά κλπ

Δυο αυτοκινητα που πηρα στο παρελθον το ενα ηταν τριμηνο και το αλλο πενταμηνο.

Τωρα περιμένω το νεο στο δωδεκαμηνο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά υπήρχαν ετοιμοπαράδοτα σε διαφορά μοντέλα,εγώ έτσι αγόρασα  ένα Nissan Juke το 2018.Υπήρχε σε δυο χρώματα μάλιστα στην έκδοση που ήθελα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τσακωθούμε για το αν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτα. 😂

Αν κάποιος έχει εντοπίσει μοντέλα σε όλες τις κατηγορίες που έχουν ένα ορατό χρόνο παράδοσης μέχρι το 3μηνο, το γράφει ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Συζητάω με αρκετούς φίλους το θέμα των μεγάλων καθυστερήσεων στις παραδόσεις αυτοκινήτων, από τη στιγμή της παραγγελίας. Βλέπω ότι πλέον το «παλιό ετοιμοπαράδοτο» στη συνείδηση πολλών καταναλωτών στη χώρα, είναι το «νέο - το περιμένω εντός 3μηνου».

Ανοίγω το παρόν θέμα για να αρχίσουμε να καταγράφουμε τα μοντέλα που είναι «πιο άμεσης διαθεσιμότητας», από ελληνικές αντιπροσωπείες, για όλα τα segments αυτοκινήτων.

Σίγουρα θα βοηθήσει αρκετούς υποψήφιους αγοραστές στην αναζήτησή τους, που δεν μπορούν να περιμένουν εκτιμώμενες παραλαβές για 6-20 μήνες.

Δεν θα κολλήσουμε στο αν οι 3 μήνες είναι 4. Αλλά αναμονή για έναν που έχει άμεση ανάγκη, συμφωνούν πολλοί ότι δεν μπορεί να υπερβαίνει αυτό το διάστημα. Μια περίπου καταγραφή ας ξεκινήσουμε, για να βλέπουμε πώς είναι η κατάσταση στην αγορά από τώρα και στο εξής.

Καταρχας πλεον δεν υπαρχει εντος 3μηνου. Ειναι εντος 12μηνου και βάλε. Εκτος απο την Tonale που σου εγγυάται το 3μηνο και χωρις μετέπειτα εκπτωσεις   του στυλ " ααα λογω ελειψης ημιαγωγων λειπει αυτο αυτο και αυτο απο την αρχικη παραγγελία αλλα εσεις πληρωσατε για ολο το πακετο οποτε πρπβλημα σας κοροιδα". Πόσο τυχερος νοιώθω που τον  Δεκέμβρη του 19 είχα σε λίγότερο απο μήνα το αμάξι απο Ιταλία.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για b-suv

T roc άμεσα

Τ cross άμεσα

Taigo άμεσα

Kamiq 2 μήνες

Arona 2 μήνες

Q2 2-3 μήνες

Το άρθρο είναι του Ιανουαρίου και οι χρόνοι παράδοσης σύμφωνα με τις αντιπροσωπείες.

Τα 3+ μήνες δεν τα έγραψα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τωρινές ημερομηνίες, αλλά το stonic το πήρα πριν 3 μήνες και είχε 1 μήνα παράδοση.

Αυτό το επιβεβαιώνω κι εγώ από φίλο για το συγκεκριμένο μοντέλο.

1 ώρα πριν, NTC Labs είπε

Καταρχας πλεον δεν υπαρχει εντος 3μηνου. Ειναι εντος 12μηνου και βάλε. Εκτος απο την Tonale που σου εγγυάται το 3μηνο και χωρις μετέπειτα εκπτωσεις   του στυλ " ααα λογω ελειψης ημιαγωγων λειπει αυτο αυτο και αυτο απο την αρχικη παραγγελία αλλα εσεις πληρωσατε για ολο το πακετο οποτε πρπβλημα σας κοροιδα". Πόσο τυχερος νοιώθω που τον  Δεκέμβρη του 19 είχα σε λίγότερο απο μήνα το αμάξι απο Ιταλία.

Υπάρχουν μοντέλα για παράδοση εντός 3μηνου. Αυτά αναζητούμε στο παρόν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμικ και αρονα ετοιμοπαράδοτα υπάρχουν σίγουρα. Επίσης μέχρι πριν λίγες ημέρες υπήρχαν πόλο και γκολφ-δε ξέρω εάν υπάρχουν ακόμα…

Σε c suv μαύρα τα μαντάτα δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα. 
 

υγ όταν λέω ετοιμοπαράδοτα εννοώ σε 10 μέρες μαξ να το έχεις σπίτι σου, οτιδηποτε παραπάνω δεν είναι ετοιμοπαραδοτο…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία του νέου 308 αρχές Φλεβάρη,  με  ενημέρωση για παράδοση σε 5-7 μήνες! Στα μέσα Φλεβάρη ενημερώθηκα ότι ο χρόνος παράδοσης άλλαξε σε 3-4 μήνες! Ενημερώθηκα προχθές από την αντιπροσωπεία ότι το αυτοκίνητο κατασκευαστηκε και κατά πάσα πιθανότητα θα παραλάβω τέλος του μήνα με αρχές του επόμενου, οπότε όντως εντός των χρονικών ορίων που μου είπαν! Δεν γνωρίζω ωστόσο αν κάποιος βάλει σήμερα παραγγελία και αν ισχύει ακόμα το 3-4μηνο... Βέβαια, εκεί που πήγε πλέον η τιμή του, δεν ξέρω αν θα το παραγγείλει κανένας άλλος 😂.  Θα ρωτήσω ωστόσο και θα επανέλθω! 

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Παραγγελία του νέου 308 αρχές Φλεβάρη,  με  ενημέρωση για παράδοση σε 5-7 μήνες! Στα μέσα Φλεβάρη ενημερώθηκα ότι ο χρόνος παράδοσης άλλαξε σε 3-4 μήνες! Ενημερώθηκα προχθές από την αντιπροσωπεία ότι το αυτοκίνητο κατασκευαστηκε και κατά πάσα πιθανότητα θα παραλάβω τέλος του μήνα με αρχές του επόμενου, οπότε όντως εντός των χρονικών ορίων που μου είπαν! Δεν γνωρίζω ωστόσο αν κάποιος βάλει σήμερα παραγγελία και αν ισχύει ακόμα το 3-4μηνο... Βέβαια, εκεί που πήγε πλέον η τιμή του, δεν ξέρω αν θα το παραγγείλει κανένας άλλος 😂.  Θα ρωτήσω ωστόσο και θα επανέλθω! 

τυχερέ!!!! τα εταιρικα 308SW diesel auto απο παραδοση (παραγγελια Οκτωμβριος 2021) Μαιος 2022, μας ενημερωσαν για Οκτωμβριο 2022...... και αν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Μαρτιο εδωσα προκαταβολη για q3 και 13 Απριλιου το ειχα.

Στην Καρεντα για q3 παλι και Βελμαρ για Κια μου ειχαν πει οτι ερχονται καποια αυτοκινητα τελος Απριλιου,οποτε θα τα ειχα μεσα Μαιου.

Το θεμα ειναι το ετοιμοπαραδοτο να σε καλυπτει απο αποψη χρωματος και εξοπλισμου.Εγω ηθελα navigation,αλλα θα επρεπε να κανω παραγγελια,οποτε αυτο σημαινε τουλαχιστον ενα 6μηνο αναμονη,4 κ πανω η τιμη και κανεις δε γνωριζε με ολα αυτα που συμβαινουν αν θα πηγαινα ακομη πιο πανω η τιμη.

Το 20 που ειχα αγορασει ενα βολβο το ειχα στα χερια μου  σε μια εβδομαδα,αφου ηταν ηδη στις εγκαταστασεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...