Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με διαθεσιμότητα παράδοσης μέχρι τους 3 μήνες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω Μαρτιο εδωσα προκαταβολη για q3 και 13 Απριλιου το ειχα.

Στην Καρεντα για q3 παλι και Βελμαρ για Κια μου ειχαν πει οτι ερχονται καποια αυτοκινητα τελος Απριλιου,οποτε θα τα ειχα μεσα Μαιου.

Το θεμα ειναι το ετοιμοπαραδοτο να σε καλυπτει απο αποψη χρωματος και εξοπλισμου.Εγω ηθελα navigation,αλλα θα επρεπε να κανω παραγγελια,οποτε αυτο σημαινε τουλαχιστον ενα 6μηνο αναμονη,4 κ πανω η τιμη και κανεις δε γνωριζε με ολα αυτα που συμβαινουν αν θα πηγαινα ακομη πιο πανω η τιμη.

Το 20 που ειχα αγορασει ενα βολβο το ειχα στα χερια μου  σε μια εβδομαδα,αφου ηταν ηδη στις εγκαταστασεις.

 

Προφανώς αυτό είναι το σημαντικό, ξέχασα να διευκρινήσω ότι στην απλή έκδοση υπήρχε "άμεση" διαθεσιμότητα (1 μήνα), αλλά στην έκδοση που πήρα εγώ που είχε πάνω διάφορα, πρέπει να κάνεις υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω Μαρτιο εδωσα προκαταβολη για q3 και 13 Απριλιου το ειχα.

Στην Καρεντα για q3 παλι και Βελμαρ για Κια μου ειχαν πει οτι ερχονται καποια αυτοκινητα τελος Απριλιου,οποτε θα τα ειχα μεσα Μαιου.

Το θεμα ειναι το ετοιμοπαραδοτο να σε καλυπτει απο αποψη χρωματος και εξοπλισμου.Εγω ηθελα navigation,αλλα θα επρεπε να κανω παραγγελια,οποτε αυτο σημαινε τουλαχιστον ενα 6μηνο αναμονη,4 κ πανω η τιμη και κανεις δε γνωριζε με ολα αυτα που συμβαινουν αν θα πηγαινα ακομη πιο πανω η τιμη.

Το 20 που ειχα αγορασει ενα βολβο το ειχα στα χερια μου  σε μια εβδομαδα,αφου ηταν ηδη στις εγκαταστασεις.

 

ελα ρε τσιμπησες Q? καλοταξιδο... οποτε εχουν στοκ ε;

μου εχει μπει τις τελευταίες μερες η φυτιλια να το δωσω το δικο μου και να παρω το Q4 αλλα εχει ξεφυγει η τιμή του (μετα την επιδοτηση του κρατους παει 45Κ με ηλιοροφη κ καποια βασικα εξτρα αντιστοιχα αυτών που εχω τωρα...) - ρωτησα χρονο παραδοσης (λόγω ηλιοροφής) και μου ειπαν 5 μηνες χονδρικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παγκοσμιο το πρόβλημα παίδες. 

Παρήγγειλα προχθες αυτοκίνητο  UK, μου λεει ο τύπος  " Σεπτέμβριο με τις καινούργιες πινακίδες ". Δινω την μπροσταντζα, μου στελνουν email με διάφορα χαρτια κλπ, τελος Νοεμβρίου λεει το έγγραφο. 

Αμεσως μετα καπακι email το οποιο λεγει τα εξης: 

Quote

If you have chosen to purchase a brand new vehicle, your new car order has now been processed with Lexus UK  and an estimated delivery date has been advised by them, but we feel it would be remiss of us not to inform you of some possible issues that could affect your order.

You will appreciate that the UK, and indeed the world, are operating in unprecedented times following the Coronavirus pandemic, causing a shortage of suitably skilled workers in the car factories and a lack of vital semiconductor chips.  All car manufacturers across the globe are facing the same issues which have hugely affected the supply of new cars.

Lexus UK has provided an estimated delivery date for your new vehicle, but we want to advise you and be completely honest with you that this date may change throughout the next few months.  We have no indication of when the date will change and we rely solely on the Lexus UK system to inform us of impending delays or issues affecting the delivery of your new vehicle.

Lexus UK, as one of the world’s largest car manufacturers, is working extremely hard to maintain its delivery schedule and keep its dealership network fully informed.

We will, of course, keep you fully updated regarding the delivery of your new vehicle, but we ask that you accept that future delays are completely beyond our control and we remain solely reliable on Lexus UK to provide accurate updates.

Κοινώς,  κανεις δεν ξέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους έχουν απαντήσει ως τώρα.

Καθώς βλέπω μια εμμονή αναφοράς στα ετοιμοπαράδοτα, το ερώτημα είναι ευρύτερα για τα πιο άμεσης διαθεσιμότητας (3μηνου), δηλαδή για να μην περιμένει κάποιος τα «από την επόμενη σεζόν/χρονια/κλπ».

Καλό είναι που αναφέρονται και τα άμεσου στοκ / ετοιμοπαράδοτα, για να ξέρουμε.

Το ξεκίνησα γιατί ξέρω αρκετούς που ψάχνουν να κινηθούν το συντομότερο και σίγουρα το να παραλάβουν κάτι πιο άμεσα, είναι κρίσιμο στοιχείο στην επιλογή αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 1988 έχω αλλάξει 8 αυτοκίνητα. Άλλες εποχές κάποτε 

Ποτέ παραπάνω από 5 μέρες αναμονή. 

Αυτά μέχρι το 2008. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Christos Vvs said:

Παραγγελία του νέου 308 αρχές Φλεβάρη,  με  ενημέρωση για παράδοση σε 5-7 μήνες! Στα μέσα Φλεβάρη ενημερώθηκα ότι ο χρόνος παράδοσης άλλαξε σε 3-4 μήνες! Ενημερώθηκα προχθές από την αντιπροσωπεία ότι το αυτοκίνητο κατασκευαστηκε και κατά πάσα πιθανότητα θα παραλάβω τέλος του μήνα με αρχές του επόμενου, οπότε όντως εντός των χρονικών ορίων που μου είπαν! Δεν γνωρίζω ωστόσο αν κάποιος βάλει σήμερα παραγγελία και αν ισχύει ακόμα το 3-4μηνο... Βέβαια, εκεί που πήγε πλέον η τιμή του, δεν ξέρω αν θα το παραγγείλει κανένας άλλος 😂.  Θα ρωτήσω ωστόσο και θα επανέλθω! 

Με το καλό να παραλάβεις!! Έχε υπόψη όμως ότι οι χρόνοι παράδοσης που λένε δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα. Μακάρι να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα. Πληροφοριακά, η ξαδέρφη μου παρήγγειλε το 208, έκδοση Allure, τον Αύγουστο και παρέλαβε 23 Μαρτίου φέτος. Αρχικά της είχαν πει για 4 μήνες max...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου έρευνα το τελευταίο διάστημα, ενδεικτικά:

Peugeot 2008 9-12 μήνες

Toyota Yaris 14 μήνες

Renault Captur 3 μήνες

BMW σειρά 1  7 μήνες

Audi A3 5 μήνες

 

Οι αναμονές είναι ενδεικτικές, μην το δένετε ότι θα τηρηθούν. Επίσης συνήθως η τιμή είναι "ανοικτή" σε τέτοιους χρόνους αναμονής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι τα εχετε παραγγειλει και τα περιμενετε, εχετε κανει καποιο συμβολαιο με τον αντιπροσωπο ή προφορικη συμφωνια? Επισης, τι προκαταβολη ζητανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Οσοι τα εχετε παραγγειλει και τα περιμενετε, εχετε κανει καποιο συμβολαιο με τον αντιπροσωπο ή προφορικη συμφωνια? Επισης, τι προκαταβολη ζητανε?

Εγώ για i10 έδωσα ένα χιλιάρικο, άλλοι θέλανε δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2022 στις 12:28 ΜΜ, paylidis είπε

ελα ρε τσιμπησες Q? καλοταξιδο... οποτε εχουν στοκ ε;

μου εχει μπει τις τελευταίες μερες η φυτιλια να το δωσω το δικο μου και να παρω το Q4 αλλα εχει ξεφυγει η τιμή του (μετα την επιδοτηση του κρατους παει 45Κ με ηλιοροφη κ καποια βασικα εξτρα αντιστοιχα αυτών που εχω τωρα...) - ρωτησα χρονο παραδοσης (λόγω ηλιοροφής) και μου ειπαν 5 μηνες χονδρικα..

Γιατί ηλιοροφή; Μακριά. Εάν το αφήνετε έξω υπάρχει κίνδυνος από τα φύλλα να φράξουν οι υδρορροές και να σας γυρίζει το νερό στο πάτωμα. Είχαμε ακριβώς αυτό το πρόβλημα στο Tiguan και το λυπήθηκα όταν το πήγαμε στην αντιπροσωπεία με μούσκεμα το πάτωμα και ξήλωσαν καθίσματα και μοκέτα. Για να μη σχολιάσω τη ζέστη που τηγανίζει το κεφάλι και πέρα από το κουρτινάκι θέλει και σκούρα μεμβράνη.

Πολυ ωραίο το Q4 αλλά και το δικό σας το Q3 είναι απίστευτο.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...