Προς το περιεχόμενο

Τουρισμός για όλους


xraxra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πριν λίγο έκανα αίτηση στην μάνα μου και καταλάθος επέλεξα και το "αμεα 67%" ενω δεν είναι. Πάτησα υποβολή και μετα το συνειδητοποίησα. Δεν είδα να αλλάζει με καποιο τροπο. Παίζει να το χάσει τελείως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχή σε αυτό που βγάζει στην αίτηση!:

Δηλώνω υπεύθυνα ότι:
εγώ και οι ωφελούμενοι εμού δεν έχουν επιλεγεί ως δικαιούχοι - ωφελούμενοι στο πλαίσιο του προγράμματος Κοινωνικού Τουρισμού περιόδου 2021-2022 του Ο.Α.Ε.Δ., του προγράμματος για τον Κοινωνικό Τουρισμό της Δ.Υ.Π.Α. 2022, της δράσης «Τουρισμός για όλους» του Υπουργείου Τουρισμού, δυνάμει του άρθρου 45 του ν. 4933/2022 (Α’ 99) ή συναφούς παροχής από οποιονδήποτε άλλο φορέα για την ίδια χρονική περίοδο.

εμένα η σύζυγός μου είχε επιλεγεί για το Κοινωνικό Τουρισμό του ΟΑΕΔ 2021-2022, άρα δεν μπορούμε φέτος να κάνουμε αίτηση για τον Τουρισμό για όλους, με βάση το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργα πράγματα.

Έστω ότι ειναι οικογένεια με 2 παιδιά που εισοδηματικά μπορούν να κάνουν αίτηση. Πόσα χρήματα θα πάρουν?

  • Αν κληρωθεί ο πατέρας μόνο 150€?
  • Αν κληρωθεί ο πατέρας θα πάρει και η μάνα 150€? (300€)
  • Τα παιδιά δεν παίρνουν τίποτα?!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν δίνεται ούτε αριθμός πρωτοκόλλου αίτησης παρά μόνο η επιβεβαίωση τηλ και mail. Τα αποτελέσματα πώς θα ανακοινωθούν στα μουγκα με αποστολή SMS η mail στους "δικαιούχους";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MikeJ είπε

Τελικά ο ίδιος αριθμός τηλεφώνου μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε 2 διαφορετικές αιτήσεις ή όχι. Κάποιος έγραψε πιο πίσω ότι δε γίνεται. Είναι λίγο θέμα αυτό για αιτήσεις ατόμων μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν δικό τους κινητό.

Οχι, βγάζει μήνυμα που λεει :ο αριθμός χρησιμοποιείται ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι θα ρωτήσω βλακεία, αλλά τα χρήματα μπορούμε να τα καταναλώσουμε σε airbnb; Φαντάζομαι ότι το πιθανότερο είναι όχι. Επίσης, αν κλείσω μέσω booking θα το δεκτούν ή καλύτερα μέσω της ιστοσελίδας του ξενοδοχείου; Ρωτάω γιατί κάποια ξενοδοχεία μπορεί να μην έχουν ιστοσελίδα ή να έχουν μια απλή ιστοσελίδα πληροφοριακού χαρακτήρα και από την οποία δεν μπορείς να κλείσεις δωμάτιο. Ρωτάω γιατί το κινητό μου δεν έχει NFC οπότε αναγκαστικά θα γίνει πληρωμή με ηλεκτρονικό τρόπο μέσω ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου προσπαθεί να κάνει την αίτηση και του γράφει "Τα στοιχεία υποβολής δεν είναι έγκυρα". Βάζει σωστό mail και τηλέφωνο. Τι μπορεί να παίζει; Είχαμε πάρει τουρισμό για όλους πέρυσι, αλλά ήταν του 2020-2021. Εγώ έκανα κανονικά αίτηση. Να έχει σχέση που πήρε ΚΕΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Είμαι σίγουρος ότι θα ρωτήσω βλακεία, αλλά τα χρήματα μπορούμε να τα καταναλώσουμε σε airbnb; Φαντάζομαι ότι το πιθανότερο είναι όχι. Επίσης, αν κλείσω μέσω booking θα το δεκτούν ή καλύτερα μέσω της ιστοσελίδας του ξενοδοχείου; Ρωτάω γιατί κάποια ξενοδοχεία μπορεί να μην έχουν ιστοσελίδα ή να έχουν μια απλή ιστοσελίδα πληροφοριακού χαρακτήρα και από την οποία δεν μπορείς να κλείσεις δωμάτιο. Ρωτάω γιατί το κινητό μου δεν έχει NFC οπότε αναγκαστικά θα γίνει πληρωμή με ηλεκτρονικό τρόπο μέσω ίντερνετ.

Με τα μεχρι τώρα pass, δεν μπορείς να κλείσεις μέσω Airbnb ή booking λογω έδρας στο εξωτερικό. Υποχρεωτικά πρέπει να περάσεις την κάρτα σε pos. Οπότε, τουλάχιστον σε booking, κάνεις κράτηση, και πρέπει να βρεις κατάλυμα που να έχει επιλογή "pay at property" αντί για μόνο "pay now" που πληρώνεις κατευθείαν booking. Θα λέει επίσης αν δέχεται μόνο μετρητά ή και pos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Με τα μεχρι τώρα pass, δεν μπορείς να κλείσεις μέσω Airbnb ή booking λογω έδρας στο εξωτερικό. Υποχρεωτικά πρέπει να περάσεις την κάρτα σε pos. Οπότε, τουλάχιστον σε booking, κάνεις κράτηση, και πρέπει να βρεις κατάλυμα που να έχει επιλογή "pay at property" αντί για μόνο "pay now" που πληρώνεις κατευθείαν booking. Θα λέει επίσης αν δέχεται μόνο μετρητά ή και pos. 

Και αν το κινητό δεν έχει NFC; Πως θα περάσει σε POS; Κάπου είχα ακούσει ότι μπορεί ο υπάλληλος να περάσει χειροκίνητα τα στοιχεία της κάρτας στο μηχάνημα αλλά δεν έχω δει ποτέ κανέναν να το κάνει και είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξέρει κανένας πως γίνεται και θα υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Και αν το κινητό δεν έχει NFC; Πως θα περάσει σε POS; Κάπου είχα ακούσει ότι μπορεί ο υπάλληλος να περάσει χειροκίνητα τα στοιχεία της κάρτας στο μηχάνημα αλλά δεν έχω δει ποτέ κανέναν να το κάνει και είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξέρει κανένας πως γίνεται και θα υπάρχει πρόβλημα.

Ναι αυτό το διάβασα και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια παιδια...Αφου το φεκ δεν λεει καπου οτι αποκλειονται οι συνταξιουχοι,μπορουν οι γονεις μου που μονο ο πατερας μου παιρνει μια μικρη συνταξη να κανει αιτηση;

Επισης οι γονεις μου εχουν ο καθενας δικους του κωδικους taxis.Mπορουν να κανουν ξεχωριστες αιτησεις ωστε να παρουν 2 επι 150;

Και κατι τελευταιο.Οι γονεις μου αν κανουν ξεχωριστες αιτησεις επειδη εχουν μονο ενα νουμερο κινητου τηλεφωνου και μονο ενα mail θα εχουν προβλημα στις αιτησεις τους;

Σας ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Και αν το κινητό δεν έχει NFC; Πως θα περάσει σε POS; Κάπου είχα ακούσει ότι μπορεί ο υπάλληλος να περάσει χειροκίνητα τα στοιχεία της κάρτας στο μηχάνημα αλλά δεν έχω δει ποτέ κανέναν να το κάνει και είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξέρει κανένας πως γίνεται και θα υπάρχει πρόβλημα.

 

19 ώρες πριν, satsok2 είπε

Ναι αυτό το διάβασα και γω.

Το πως το έχω ανεβάσει στο θέμα του fuel pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonikk είπε

Μια απορια παιδια...Αφου το φεκ δεν λεει καπου οτι αποκλειονται οι συνταξιουχοι,μπορουν οι γονεις μου που μονο ο πατερας μου παιρνει μια μικρη συνταξη να κανει αιτηση;

Επισης οι γονεις μου εχουν ο καθενας δικους του κωδικους taxis.Mπορουν να κανουν ξεχωριστες αιτησεις ωστε να παρουν 2 επι 150;

Και κατι τελευταιο.Οι γονεις μου αν κανουν ξεχωριστες αιτησεις επειδη εχουν μονο ενα νουμερο κινητου τηλεφωνου και μονο ενα mail θα εχουν προβλημα στις αιτησεις τους;

Σας ευχαριστω!

 

στους δικούς μου γονείς πάντως, έκανα τις αιτήσεις κανονικά και το σύστημα τις δέχτηκε. 

τώρα αν θα εγκριθούν κιόλας είναι άλλο θέμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, macgyver3 είπε

στους δικούς μου γονείς πάντως, έκανα τις αιτήσεις κανονικά και το σύστημα τις δέχτηκε. 

τώρα αν θα εγκριθούν κιόλας είναι άλλο θέμα 

Τους έκανες ξεχωριστες αιτήσεις αλλά με το ίδιο νούμερο κινητού και το ίδιο email και έγινε κανονικά η δεύτερη αιτηση?

Γιατί αυτό ρωτάει στο post που απάντησες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε αναφέρει πολλάκις. ΔΕ γίνεται να βάλεις τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου σε δύο διαφορετικές αιτήσεις. Σου βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός χρησιμοποιείται ήδη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...