Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, paredwse said:

@nzeppos, μερικές διευκρινήσεις για το (κατατοπιστικό αλλά και 'μπερδευτικό') διάγραμμα που είχες την καλοσύνη να βάλεις: α) υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που το unmanaged switch κουμπώνει σε managed; Αν το unmanaged  'τροφοδοτούσε' ένα Deco, θα υπήρχε πρόβλημα; β) χρειάζεται το Edgerouter X, εάν/εφ'όσον δεν έχω ανάγκη από advanced networking settings;

(αναμένω την άφιξη του πακέτου μου σήμερα και σχεδόν δεν κρατιέμαι)

Μάλλον το διάγραμμα τα έκανε χειρότερα 😅

α) όχι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Ούτε χρειαζόταν να αναφέρω ποια switches είναι managed και ποια unmanaged, μιας και δεν έχει σημασία (άλλωστε προς το παρόν τα λειτουργώ όλα σαν unmanaged). Απλώς είπα επί τη ευκαιρία ας κάτσω να φτιάξω ένα διάγραμμα, ίσα ίσα σαν παράδειγμα με ποιον τρόπο έχω στήσει το δικό μου δίκτυο. Μήπως λειτουργήσει ως έμπνευση για κάποιον άλλον (ή αντίστοιχα διορθώσει κάποιος τυχόν λάθη που έχω κάνει).

Το πρώτο switch (που τυχαίνει να είναι unmanaged) κουμπώνει στο δεύτερο switch (που τυχαίνει να είναι managed) μόνο και μόνο επειδή βρίσκονται σε διαφορετικούς ορόφους. Το μεν Starlink τερματίζει στο υπόγειο γιατί εκεί έχουν περαστεί τα καλώδιά του και εκεί βρίσκεται το router. Ενώ όλη η κεντρική καλωδίωση του σπιτιού τερματίζει στο ισόγειο. Άρα κάπως πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους αυτά και ο τρόπος ήταν ένα switch στο υπόγειο (για το Starlink και το main Deco) κι άλλο ένα στο ισόγειο για όλα τα υπόλοιπα.

Δεδομένου ότι ο ιδανικός τρόπος για Deco mesh είναι να το κάνεις μέσω ενσύρματου backhaul, σύμφωνα με την Tplink αυτό που θέλεις να αποφύγεις είναι η τελευταία (τρίτη) περίπτωση, η οποία μπορεί να δημιουργήσει network loops αν τα Deco παίζουν σε Router mode:

image.png.a49228f62f20151b32d528696addf731.png

Εφόσον όμως το Main Deco δεν μπορεί να κουμπώσει απευθείας πάνω στο Starlink router v2 (αφού το τελευταίο δεν έχει πόρτες), θα πρέπει κάποιος να κουμπώσει την μία πόρτα του Deco στον Ethernet Adapter και την άλλη πόρτα σε κάποιο switch ώστε να τροφοδοτηθεί το υπόλοιπο σπίτι (και τα υπόλοιπα Decos). Δηλαδή αυτό που δείχνει η μεσαία περίπτωση.

Με αυτό τον τρόπο όμως ολόκληρο το δίκτυο του σπιτιού μου θα περνούσε μέσα από το Main Deco και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αυτή η ιδέα (νομίζω πως τα ports του Deco είναι passive οπότε θεωρητικά δεν επηρεάζουν τη μετάδοση των δεδομένων ακόμα κι όταν η συσκευή είναι σβηστή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... δεν το έχω δοκιμάσει). Οπότε προτίμησα μια μεσοβέζικη λύση που είναι ανάμεσα στη δεύτερη και την τρίτη περίπτωση: στο διάγραμμά μου της προηγούμενης σελίδας ο Ethernet Adapter πέφτει σε switch μαζί με το Main Deco, οπότε το δίκτυο του σπιτιού μιλάει απευθείας με το Starlink router. Τα δε υπόλοιπα Deco δεν πέφτουν πάνω στο ίδιο switch με το Main αλλά σε ξεχωριστό, άρα κατά κάποιον τρόπο αποφεύγω την τρίτη περίπτωση.

Προφανώς δεν χρειάζεται να κάνεις ό,τι έκανα εγώ. Θα πρέπει όμως να προσπαθήσεις να αποφύγεις την τελευταία περίπτωση.

Να επισημάνω ξανά ότι το παραπάνω διάγραμμα αφορά την περίπτωση που τα Deco δουλεύουν σε Router mode. Νομίζω πως αν τα γυρίσεις σε Access Point mode (που είναι και το προτεινόμενο, ώστε το ρόλο του router να τον παίζει μόνο το Starlink router) τότε δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί. Το Starlink router γενικά έχει ελάχιστες δυνατότητες παραμετροποίησης, αλλά μου φαίνεται το Deco είναι ακόμα χειρότερο οπότε έχει νόημα να το χρησιμοποιήσεις μόνο σαν Access Point.

Όταν πρωτοέβαλα το Starlink, είχα ξεχάσει τα Deco σε router mode για μήνες οπότε μεταξύ άλλων είχα 2 DHCP servers στο σπίτι. Ακόμα κι έτσι όμως, ο τρόπος που έκανα τη σύνδεση (με switch στο υπόγειο και δεύτερο switch στο ισόγειο) δεν δημιουργησε network loops και έπαιζαν όλα ΟΚ. Αν και προφανώς όχι ιδανικά, οπότε στην πορεία γύρισα τα Deco σε Access Point mode και τέλος.

β) όχι δεν χρειάζεται το Edgerouter ή κάτι αντίστοιχο. Το δικό μου το πήρα κυρίως για να φτιάξω VLANs για τις IoT συσκευές, να δίνω συγκεκριμένες IP μέσω DHCP σε συγκεκριμένες συσκευές που γκρινιάζουν αν αλλάξει η IP τους (πχ. θυροτηλεόραση, ενισχυτή home cinema κλπ, στα οποία όμως δεν θέλω να δώσω και καρφωτές στατικές IP), να στήσω πιθανώς κάποιο κεντρικό ad blocking ή VPN απευθείας πάνω στο router κλπ. Προς το παρόν δεν έχω βρει χρόνο/όρεξη να κάτσω να κάνω οτιδήποτε από τα παραπάνω, οπότε μια χαρά παίζουν τα πάντα και με το μαμήσιο Starlink router εδώ και ενάμιση χρόνο.

Καλώς να σου έρθει το πακέτο σου!!! Περιμένουμε εντυπώσεις!

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
37 minutes ago, nzeppos said:

Μάλλον το διάγραμμα τα έκανε χειρότερα 😅

[...]

Καλώς να σου έρθει το πακέτο σου!!! Περιμένουμε εντυπώσεις!

Εξαιρετική ανάλυση - χαρά στο κουράγιο σου! :) 

Το σπίτι που θέλω να τοποθετήσω το Starlink είναι μονοκατοικία τριών επιπέδων (ισόγειο/πρώτος/δεύτερος) με χώρο στην οροφή, όπου υπάρχει ήδη ανενεργό δορυφορικό πιάτο Cosmote (πάνω στο οποίο μάλλον θα τοποθετήσω το πιάτο της Starlink με τον σχετικό pipe adapter).

Η δική μου σκέψη είναι να τοποθετήσω το πιάτο στην οροφή (βλ. παραπάνω) και να 'κουμπώσω' το Starlink router (συν τον ethernet adapter φυσικά) σε ένα unmanaged switch το οποίο θα δίνει στη συνέχεια ενσύρματα δίκτυο (μάλλον με καναλάκι εξωτερικού χώρου + UTP Cat6A):

- Στον δεύτερο όροφο, το οποίο ήδη έχει ένα ασύρματο δίκτυο με κεντρικό δορυφόρο ένα Deco Χ50 και τρία Deco M5 που διαμοιράζει internet και στον πρώτο όροφο.

- Στο ισόγειο σε ένα switch για να έχει ξεχωριστό δικό του δίκτυο (προς το παρόν δεν έχει δηλαδή αλλά θα αποκτήσει) με δικά του Deco. 

Υποθέτω ότι το πιο απλό είναι να κρατήσω όλα τα Deco σε access point mode και θα χρησιμοποιώ ως κεντρικό δρομολογητή το Starlink router. 

By the way, ως προς το πακέτο: παραγγελία 04.04.2024 από το Starlink Shop, μου έδωσαν ένα tracking code για τα τρία πακέτα που περιμένω: starlink dish & router, ethernet adapter, pipe adapter. Σήμερα παρέλαβα τον ethernet adapter... και μόνον αυτόν. 😢 
 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, paredwse said:

By the way, ως προς το πακέτο: παραγγελία 04.04.2024 από το Starlink Shop, μου έδωσαν ένα tracking code για τα τρία πακέτα που περιμένω: starlink dish & router, ethernet adapter, pipe adapter. Σήμερα παρέλαβα τον ethernet adapter... και μόνον αυτόν. 😢 

Νομίζω τις περισσότερες φορές ο adapter έρχεται χώρια γιατί είναι ξεχωριστή παραγγελία από το dish/router kit. Συχνά έρχεται και από άλλη χώρα, πχ. παλιότερα ήταν πολύ συνηθισμένο ο adapter να έρχεται από ΗΠΑ και το kit από Γερμανία. Τώρα γιατί έδωσαν μόνο ένα tracking code και όχι ξεχωριστό για κάθε πακέτο, δεν το καταλαβαίνω. Βλέπω στα mail μου ότι είχαν στείλει 2 μηνύματα "Your Starlink Order has Shipped" στο ίδιο email thread, όπου συμπεριέλαβαν και τα 2 tracking codes.

Υπομονή... 😶

Τώρα για το πλάνο, καλό μου ακούγεται. Αρκεί να υπάρχει το Main Deco, να είναι το mesh σε access point mode και όλα τα άλλα παίζουν αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την Κυριακή οι ταχύτητες έπεσαν απο 280 - 370 Mbps average σε 130 - 135Mbps χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή στο setup του σπιτιού, το οποίο είναι Starlink σε bypass mode με με router ένα ubiquiti Amplifi, οπου απο day 1 έπιανα φοβερές ταχύτητες.

Τώρα όμως (σχεδόν μετά απο 1 μήνα) κάτι παίχτηκε, ίσως με update του Starlink, οι ταχύτητες είναι χαμηλές, αποσυνδέσεις απο slack / trello και μερικές σελίδες να μην ανοίγουν (άλλαξα κ dns αλλα τα ίδια).

Τι μπορεί να παίζει; Δεν έκατσε καλά update ;

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτρεξα 2 εσωτερικά speed test τώρα (του app, όχι από speedtest) και μου έβγαλε 220/40 και 240/30. Θα ξαναδοκιμάσω το βράδυ, που συνήθως οι ταχύτητες είναι λίγο μεγαλύτερες και πάνω από 300. Θέμα με το Slack πάντως δεν έχω δει καθόλου, ούτε σε text chat, ούτε σε huddle.

Δεν είναι απίθανο κάποιο firmware να έχει κάνει τη ζημιά, αλλά συνήθως αυτά που δημιουργούν θέμα γίνονται γρήγορα flag στο https://starlinktrack.com/firmware/ και στο reddit community.

Εμένα έκανε τελευταίο νυχτερινό update (μαζί με αυτόματο reboot) πριν 1 μέρα το πιάτο και πριν 4 μέρες το router. Εδώ και κανα μήνα έχω ένα πρόβλημα με το 192.168.100.1 που με browser απλώς με πετάει στην οθόνη του Starlink logo και δεν κάνει τίποτα άλλο, όμως πέραν αυτού δεν έχω δει κάτι άλλο.

Δεν χάνεις τίποτα να τους σηκώσεις ticket πάντως. Να υποθέσω ότι σίγουρα έχεις τσεκάρει για obstructions, έχεις δοκιμάσει χωρίς το Ubuiquiti, έχεις δει ότι δεν έχει συχνά disconnections το ίδιο το πιάτο, έχεις τσεκάρει latency και disconnections στο εσωτερικό δίκτυο κλπ.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Έτρεξα 2 εσωτερικά speed test τώρα (του app, όχι από speedtest) και μου έβγαλε 220/40 και 240/30. Θα ξαναδοκιμάσω το βράδυ, που συνήθως οι ταχύτητες είναι λίγο μεγαλύτερες και πάνω από 300. Θέμα με το Slack πάντως δεν έχω δει καθόλου, ούτε σε text chat, ούτε σε huddle.

Δεν είναι απίθανο κάποιο firmware να έχει κάνει τη ζημιά, αλλά συνήθως αυτά που δημιουργούν θέμα γίνονται γρήγορα flag στο https://starlinktrack.com/firmware/ και στο reddit community.

Εμένα έκανε τελευταίο νυχτερινό update (μαζί με αυτόματο reboot) πριν 1 μέρα το πιάτο και πριν 4 μέρες το router. Εδώ και κανα μήνα έχω ένα πρόβλημα με το 192.168.100.1 που με browser απλώς με πετάει στην οθόνη του Starlink logo και δεν κάνει τίποτα άλλο, όμως πέραν αυτού δεν έχω δει κάτι άλλο.

Δεν χάνεις τίποτα να τους σηκώσεις ticket πάντως. Να υποθέσω ότι σίγουρα έχεις τσεκάρει για obstructions, έχεις δοκιμάσει χωρίς το Ubuiquiti, έχεις δει ότι δεν έχει συχνά disconnections το ίδιο το πιάτο, έχεις τσεκάρει latency και disconnections στο εσωτερικό δίκτυο κλπ.

Λοιπον, μίλησα με support και απ' ό,τι είδα έκανε issue order αντικατάστασης καλωδίου 75ft. Δεν μου απάντησαν κάτι σχετικό ακόμα.
Και σε bypass mode με ubiquiti και με το δικό του router ίδια απόδοση έχει.
Obstructions δεν υπάρχουν, είναι clear view, όλα μπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορο το support, μπράβο. Τώρα αυτοί ή είδαν κάτι στα debug logs ή σου λέει στείλε κανα καλώδιο μπας και γίνει το θαύμα και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, δεν ξέρω. Υποπτεύομαι το δεύτερο. Δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν παραπάνω κ έστειλαν καλώδιο just in case. Έτσι τα πετά ο Elon τα κατοστάρικα.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Εδώ και κανα μήνα έχω ένα πρόβλημα με το 192.168.100.1 που με browser απλώς με πετάει στην οθόνη του Starlink logo και δεν κάνει τίποτα άλλο [...]

Αίσχος!

Quote

Unfortunately, 192.168.100.1 (aka the web app or dishy.starlink.com) is deprecated as of April 2024 and is no longer available to customers.

The alternative would be the mobile app or the website starlink.com (which displays a subset of information visible in the app).

We deeply valuable feedback! We will be sure to pass this information along. It is very helpful to have our customer's feedback on what is working and not working for them so that we can continue to improve the quality of our products and services.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεσα διαθέσιμο στο site του Κωτσόβολου το gen 2. Ήρθε καραβιά απ ότι φαίνεται. Επίσημες ανακοινώσεις αναφέρουν πως η καθυστέρηση οφείλεται στα Tesla που ήρθαν δώρο σε ιθύνοντες του ΟΤΕ λόγω των πολλών παραγγελιών 

https://www.kotsovolos.gr/computing/networking/modems-routers/295993-starlink-standard-kit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, CleanthisD said:

Άμεσα διαθέσιμο στο site του Κωτσόβολου το gen 2. Ήρθε καραβιά απ ότι φαίνεται. Επίσημες ανακοινώσεις αναφέρουν πως η καθυστέρηση οφείλεται στα Tesla που ήρθαν δώρο σε ιθύνοντες του ΟΤΕ λόγω των πολλών παραγγελιών 

https://www.kotsovolos.gr/computing/networking/modems-routers/295993-starlink-standard-kit

επιβεβαιώνω, χθες απόγευμα πήρα μειλ με το τιμολόγιο και τώρα βλέπω ότι το πήρε η μεταφορική!!

Τα φώτα σας pls:
- Μόλις τελειώσω την παραγγελία στο starlink.com(αφού έρθει το δέμα του κωτσόβολου) σε πόσες ώρες/ημέρες το ενεργοποιούν?

Επεξ/σία από doucaniggia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα θελω να παρω το κιτ της Starlink απο Κωτσοβολο και η ενεργοποιηση να γινει σε μεταγενεστερο χρονο λογω οτι δεν εχω ακομα ρευμα σε νεα κατοικια, μιας και το εχουν προσφορα μιση τιμη απο το Gen3 που εχει βγει και φυσικα δεν περισσευουν λεφτα.

Εχω κανει αιτηση στο ΔΕΔΔΗΕ και περιμενω να μου βαλουν το ρολοι. Αυτο ισως παρει ακομα 2 μηνες. Μπορω να το ενεργοποιησω αργοτερα χωρις να αρχισει η χρεωση εφοσον το παρω απο μεταπωλητη;

Ο ΟΤΕ θελει 600€ για να μου περασει καλωδιο και κολωνα (50μ καλωδιο) για να εχω θεωρητικα VDSL 50Mbps απο Αστικο Κεντρο και η αποσταση του καλωδιου ειναι περιπου 350μ αν και το Α/Κ ειναι απεναντι ακριβως στα 50μ, επομενως μιλαμε για ταχυτητες για κλαμματα οπως ρωτησα και τον γειτονα που ειναι στον ιδιο κατανεμητη ΟΤΕ που θα παρω και εγω. 30mbps πιανει αυτος με προβληματα αποσυνδεσεων κτλ.

 

Επεξ/σία από magicmixball
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, doucaniggia είπε

επιβεβαιώνω, χθες απόγευμα πήρα μειλ με το τιμολόγιο και τώρα βλέπω ότι το πήρε η μεταφορική!!

Τα φώτα σας pls:
- Μόλις τελειώσω την παραγγελία στο starlink.com(αφού έρθει το δέμα του κωτσόβολου) σε πόσες ώρες/ημέρες το ενεργοποιούν?

Αμέσως ενεργοποιείται από την εφαρμογή, αν θυμάμαι καλά πληρώνεις και το κόστος του μήνα , 40 ευρώ 

11 λεπτά πριν, magicmixball είπε

Καλησπερα θελω να παρω το κιτ της Starlink απο Κωτσοβολο και η ενεργοποιηση να γινει σε μεταγενεστερο χρονο λογω οτι δεν εχω ακομα ρευμα σε νεα κατοικια, μιας και το εχουν προσφορα μιση τιμη απο το Gen3 που εχει βγει και φυσικα δεν περισσευουν λεφτα.

Εχω κανει αιτηση στο ΔΕΔΔΗΕ και περιμενω να μου βαλουν το ρολοι. Αυτο ισως παρει ακομα 2 μηνες. Μπορω να το ενεργοποιησω αργοτερα χωρις να αρχισει η χρεωση εφοσον το παρω απο μεταπωλητη;

Ο ΟΤΕ θελει 600€ για να μου περασει καλωδιο και κολωνα (50μ καλωδιο) για να εχω θεωρητικα VDSL 50Mbps απο Αστικο Κεντρο και η αποσταση του καλωδιου ειναι περιπου 350μ αν και το Α/Κ ειναι απεναντι ακριβως στα 50μ, επομενως μιλαμε για ταχυτητες για κλαμματα οπως ρωτησα και τον γειτονα που ειναι στον ιδιο κατανεμητη ΟΤΕ που θα παρω και εγω. 30mbps πιανει αυτος με προβληματα αποσυνδεσεων κτλ.

 

Όποτε θέλεις το ενεργοποιείς και όποτε επίσης θέλεις το απενεργοποιείς, καλύτερα να το πάρεις από το επίσημο site, σε οποιοδήποτε πρόβλημα σου στέλνουν καινούργιο  εξοπλισμό, δε ξέρω αν γίνεται αυτό και στην περίπτωση που το πάρεις από μεταπωλητή 

Επεξ/σία από bilt128
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω στη σελιδα τους εχεις 30μερες να το ενεργοποιησεις αλλιως αρχιζει μονο του και χρεωνει. Εγω θελω σε 2 μηνες πχ να το ενεργοποιησω απλα να το παρω τωρα σαν εξοπλισμο για να γλιτωσω την διπλη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...