Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Hamurabi said:

Παιδιά διάβασα για throttling στα τορρεντσ. Throttling εννοούμε ότι πέφτει πολύ η ταχύτητα ή δεν κατεβαίνουν καθόλου;

Υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί;

Επίσης διαβάζω στο reddit όταν κάποιοι απλά ενεργοποίησαν thn IPv6 όπου προσφέρεται απτή σταρλινκ όποτε λύθηκε το θέμα του cgnat κ έτσι 

Οπωσδήποτε vpn με τα τόρρεντ. Ο Έλον δεν αστειεύεται με αυτά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, CleanthisD είπε

Οπωσδήποτε vpn με τα τόρρεντ. Ο Έλον δεν αστειεύεται με αυτά

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό;δεν μπορείς να κατεβάσεις; Το βλέπουν και σου κόβουν τη συνδρομή;κατεβάζεις αλλά με χαμηλή ταχύτητα; Τι ακριβως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Hamurabi said:

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό;δεν μπορείς να κατεβάσεις; Το βλέπουν και σου κόβουν τη συνδρομή;κατεβάζεις αλλά με χαμηλή ταχύτητα; Τι ακριβως;;

Ότι συμβαίνει σε όλο τον κόσμο με τα τορεντ. Σου έρχονται προστιματα. Το ότι πέφτει λίγο η ταχύτητα είναι το λιγότερο κακο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Ότι συμβαίνει σε όλο τον κόσμο με τα τορεντ. Σου έρχονται προστιματα. Το ότι πέφτει λίγο η ταχύτητα είναι το λιγότερο κακο

A οκ ευχαριστώ δεν το ήξερα καθόλου αυτό. Εγώ έχω το τορρεντ app στο raspbbrry . Η σωστή λύση θα ήταν ένα vpn λοιπόν μόνιμα ανοιχτό σωστά;κάποια πρόταση για vpn για το raspbbery?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Hamurabi said:

A οκ ευχαριστώ δεν το ήξερα καθόλου αυτό. Εγώ έχω το τορρεντ app στο raspbbrry . Η σωστή λύση θα ήταν ένα vpn λοιπόν μόνιμα ανοιχτό σωστά;κάποια πρόταση για vpn για το raspbbery?

Έχω την εντύπωση πως μόνο την ταχύτητα γλιτώνεις από το vpn. Το πρόστιμο ενδέχεται να έρθει χωρίς να είμαι σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το έφερε η κουβέντα, έπεσε η τιμή του priority plan στα 50 ευρώ/μήνα. Το οποίο δίνει προτεραιότητα στο κατέβασμα των πρώτων 40GB (που δεν είναι πολλά) αλλά κυρίως δίνει public IP. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Έχω την εντύπωση πως μόνο την ταχύτητα γλιτώνεις από το vpn. Το πρόστιμο ενδέχεται να έρθει χωρίς να είμαι σίγουρος 

Κάποιος να μας πει σχετικά με αυτό τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ελλάδα δεν νομίζω να έχει ακουστεί τίποτα γιατί για να ενεργήσει η Starlink και να στείλει προειδοποίηση, θα πρέπει πρώτα να γκρινιάξει οποίος διαχειρίζεται τα copyrights του εκάστοτε υλικού. Που στην Ελλάδα νομίζω αυτό δεν το κάνουν ούτε για τους παραδοσιακούς παρόχους, τουλάχιστον όχι συστηματικά. 

Στον εξωτερικό όμως έχω διαβάσει στο reddit για περιπτώσεις που έπεσε και ban από το Starlink μετά από 5-6 προειδοποιήσεις. Ακόμα κι έτσι ο τύπος έγραψε ότι απλώς μετέφερε τη σύνδεση στο όνομα της γυναίκας του και συνέχισε να χρησιμοποιεί το Starlink, αν και πλέον χωρίς πειρατικά torrents. 

Για πρόστιμα και τέτοια, δεν έχω διαβάσει κάτι. Ούτε αν οι private trackers είναι πιο ασφαλείς από τους απλούς.

Θεωρώ πως με vpn δεν θα υπάρχει θέμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Σε Ελλάδα δεν νομίζω να έχει ακουστεί τίποτα γιατί για να ενεργήσει η Starlink και να στείλει προειδοποίηση, θα πρέπει πρώτα να γκρινιάξει οποίος διαχειρίζεται τα copyrights του εκάστοτε υλικού. Που στην Ελλάδα νομίζω αυτό δεν το κάνουν ούτε για τους παραδοσιακούς παρόχους, τουλάχιστον όχι συστηματικά. 

Στον εξωτερικό όμως έχω διαβάσει στο reddit για περιπτώσεις που έπεσε και ban από το Starlink μετά από 5-6 προειδοποιήσεις. Ακόμα κι έτσι ο τύπος έγραψε ότι απλώς μετέφερε τη σύνδεση στο όνομα της γυναίκας του και συνέχισε να χρησιμοποιεί το Starlink, αν και πλέον χωρίς πειρατικά torrents. 

Για πρόστιμα και τέτοια, δεν έχω διαβάσει κάτι. Ούτε αν οι private trackers είναι πιο ασφαλείς από τους απλούς.

Θεωρώ πως με vpn δεν θα υπάρχει θέμα. 

10 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Έχω την εντύπωση πως μόνο την ταχύτητα γλιτώνεις από το vpn. Το πρόστιμο ενδέχεται να έρθει χωρίς να είμαι σίγουρος 

 

Υπάρχει κάποια πρόταση για vpn  για raspbbery  για τέτοια χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/04/2024 at 18:57, nzeppos said:

Για την Ελλάδα τυπικά 250-350 Mbps download ανάλογα την ώρα της μέρας. Δεν είναι σταθερό αφού επηρεάζεται από την κίνηση άλλων χρηστών Starlink κοντά στην περιοχή σου

Το "κοντά στην περιοχή σου" πώς ορίζετε στο starlink? Προφανώς όταν μιλάμε για επίγειες έχουμε τα καφάο κτλ, εδώ τι παίζει? Είναι λίγο "ψείρισμα" τώρα αυτό αλλά έχει ενδιαφέρον.

(παρεμπιπτόντως ούτε φωνή από κώτσο ακόμα. Παραγγελία 03-04)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως χωρίζουν γεωγραφικά τις περιοχές και τα τυχόν cells των δορυφόρων. Είναι όντως ενδιαφέρον θέμα για μελέτη, αλλά πιθανώς είναι περισσότερο σε θεωρητικό επίπεδο γιατί στην πράξη αμφιβάλλω αν σε μια μικρή περιοχή σαν την Ελλάδα υπάρχουν σημαντικές διακυμάνσεις. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει. Πιθανώς να υπάρχουν μόνο στην Αθήνα τώρα που έχουν αυξηθεί οι χρήστες Starlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, doucaniggia said:

παρεμπιπτόντως ούτε φωνή από κώτσο ακόμα. Παραγγελία 03-04)

Τι να πω κι εγώ … από 27 Φεβρουαρίου … 2 μήνες σχεδόν… απαράδεκτοι! 

IMG_0010.png.4e9408b5f315843caa9941d1683275ba.png

Επεξ/σία από enlightened
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, enlightened είπε

Τι να πω κι εγώ … από 27 Φεβρουαρίου … 2 μήνες σχεδόν… απαράδεκτοι! 

IMG_0010.png.4e9408b5f315843caa9941d1683275ba.png

Παραγγελία απο Κώτσο στις 27 Φεβρουαριου αλλα το πρωι κατα τις 11, παρελαβα στις 22 Μαρτιου, μάλλον ηταν η πρωτη παρτιδα που ελεγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους τους εξαίρετους συμμετέχοντες στο thread που δίνουν απλόχερα όχι μόνο συμβουλές αλλά και λύσεις - το thread είναι παράδειγμα προς μίμηση, πραγματικά! 

@nzeppos, μερικές διευκρινήσεις για το (κατατοπιστικό αλλά και 'μπερδευτικό') διάγραμμα που είχες την καλοσύνη να βάλεις: α) υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που το unmanaged switch κουμπώνει σε managed; Αν το unmanaged  'τροφοδοτούσε' ένα Deco, θα υπήρχε πρόβλημα; β) χρειάζεται το Edgerouter X, εάν/εφ'όσον δεν έχω ανάγκη από advanced networking settings;

(αναμένω την άφιξη του πακέτου μου σήμερα και σχεδόν δεν κρατιέμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...