Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παράγγειλα κι εγώ χθές απόγευμα κ μου γράφει

Αναφορά σε κείμενο

Εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής: 5/3/24 - 11/3/24

Αυτό σημαίνει πως κάποια στιγμή από αύριο θα φύγει από αυτούς;
Και πόσο καιρό κάνει συνήθως να φτάσει Ελλάδα; κ ειδικά Βόλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο κάνει για όλη την Ελλάδα. Περίπου 10 μέρες από την ημερομηνία αποστολής. Συνήθως στέλνουν αρκετά πριν το τέλος του παραθύρου, στην περίπτωση σου δηλαδή πιστεύω θα φύγει μέσα στην τρέχουσα βδομάδα και θα το έχεις μέσα Μαρτίου. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, έρχεται με DHL και δίνουν tracking number για να έχεις εικόνα.

Καλώς να σου έρθει!

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/03/2024 at 18:15, _filippos_ said:

μια ερώτηση (έχω κάνει κ αντίστοιχο post στο facebook group)...

Εαν τοποθετήσω την κεραία στον ίδιο ιστό (στον τοίχο του σπιτιού) που έρχεται το καλώδιο από τον στύλο της ΔΕΔΔΗΕ στον μετρητή θα έχω παρεμβολές ή δυσλειτουργία της κεραίας / modem router starlink;

 

εγω θα απεφευγα γιατι αν πεσει κεραυνος κοντα θε ειναι νουμερα 1 στοχος....περα απο αυτο νομιζω οτι απαγορευεται

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Tzagaman said:

Άλλαξε η τιμή στο οικιακό από €40 σε €50 το μήνα. 

Στο site γράφει ακόμα 40 πάντως.

Starlink | Service Plans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, nzeppos said:

Για ποια χώρα είναι αυτό; Δεν έχουν όλες οι χώρες την ίδια τιμή. Για Ελλάδα πάντως ακόμα 40 βγάζει. 

Yeah κι εγώ ακόμα 40/μήνα βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thresh είπε

Yeah κι εγώ ακόμα 40/μήνα βλέπω.

Συγνώμη. Δικό μου το λάθος. Δεν είχα προσέξει ότι ήταν για άλλη χώρα (Ιρλανδία) η τιμή που έβλεπα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε μια βδομάδα μου ήρθε ο βασικός εξοπλισμός (κεραία, καλώδιο, μοντεμ, βάση Χ) και μετά απο 2 μέρες, δηλαδή σήμερα μου ήρθε ο lan adaptor και adaptor ιστού.
Τα πέρασα στην ταράτσα και μέχρι τώρα, ελάχιστη ταχύτητα που πιάνω είναι τα 200Mbps


IMG_5750.jpg.13282fe719921da44ac4bd02a2cb372e.jpg
Θεματάκι έχω με το wifi του modem.
Στον ίδιο χώρο με το modem πιάνω καλή ταχύτητα Συσκευή έως Δρομολογητή.
Εαν αλλάξω δωμάτιο με τοίχο στα ενδιάμεσα τότε η ταχύτητα αυτή μπορεί να πέσει ακόμα και στα 10Mbps.
Αύριο θα συνδέσω πάνω του το ubiquiti router , λογικά δεν θα έχω αυτό το θέμα.
 

Spoiler

Το αστείο είναι πως με την adsl έπιανα μέγιστο 5Mbps (και παλαιότερα 7Μbps).

Τις τελευταίες 10 μέρες είχα αποσυνδέσεις με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας να είμαι χωρίς ιντερνετ και (voip) τηλέφωνο. Γι' αυτό εξάλλου και παράγγειλα το Starlink.

Δηλωμένο από τότε ως βλάβη. Το δίκτυο χαλκού είναι άθλιο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και απ ότι βλέπω η κοσμοτε θα καεί την έξτρα σιμ από τα 3€ στα 25€ , ήρθε η ώρα να εξετάσουμε και το θέμα starlink. 
το μόνο πρόβλημα είναι το gaming. Παίζω cos,ping,lol. Τι ping παίζει σε αυτά ; Επίσης διάβασα κάτι περίεργα για Ip , ότι δεν έχει; Δεν πολύ κατάλαβα είναι η αλήθεια. 
θα μπορώ να κατεβάζω torrents και να δουλεύω stremio;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Torrents παίζουν μια χαρά. Stremio (με ή χωρίς realdebrid) παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε ανάλυση. Το ping τυπικά είναι στα 50-60ms με σπάνια spikes στα 100-150ms (καναδυο την ώρα και αν). Πρακτικά όσο μιας τυπικής interleaved adsl/vdsl, ίσως λίγο γρηγορότερο. 

Το πόσο latency θέλεις για τα παιχνίδια σου, το ξέρεις καλύτερα ο ίδιος ανάλογα πόσο ανταγωνιστικά παίζεις. Γενικά όμως δεν υπάρχει θέμα. Κάποια στιγμή το latency θα πέσει κι άλλο όταν φτιαχτεί ground station στην Ελλάδα. 

Το "περίεργο" που μάλλον διάβασες έχει να κάνει με το ότι το Starlink δεν σου δίνει public IP γιατί σε έχει πίσω από CGNAT. Υπάρχουν διάφορα workarounds αν χρησιμοποιήσεις VPN, αλλά γενικά περισσότερο επηρεάζονται κάμερες που θέλουν port forwarding και δεν παίζουν μέσω cloud, πιθανώς καμία P2P εφαρμογή κλπ. Εγώ ενάμιση χρόνο τώρα δεν έχω δει ούτε ένα πρόβλημα, αλλά θεωρητικά είναι πιθανό να συμβεί. Ανάλογα τι χρήση κάνει ο καθένας. 

ps: θυμήσου να παραγγείλεις οπωσδήποτε και τον ethernet adapter. Μην βασιστείς στο wifi που δίνει το starlink router. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, nzeppos said:

Torrents παίζουν μια χαρά. Stremio (με ή χωρίς realdebrid) παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε ανάλυση. Το ping τυπικά είναι στα 50-60ms με σπάνια spikes στα 100-150ms (καναδυο την ώρα και αν). Πρακτικά όσο μιας τυπικής interleaved adsl/vdsl, ίσως λίγο γρηγορότερο. 

Το πόσο latency θέλεις για τα παιχνίδια σου, το ξέρεις καλύτερα ο ίδιος ανάλογα πόσο ανταγωνιστικά παίζεις. Γενικά όμως δεν υπάρχει θέμα. Κάποια στιγμή το latency θα πέσει κι άλλο όταν φτιαχτεί ground station στην Ελλάδα. 

Το "περίεργο" που μάλλον διάβασες έχει να κάνει με το ότι το Starlink δεν σου δίνει public IP γιατί σε έχει πίσω από CGNAT. Υπάρχουν διάφορα workarounds αν χρησιμοποιήσεις VPN, αλλά γενικά περισσότερο επηρεάζονται κάμερες που θέλουν port forwarding και δεν παίζουν μέσω cloud, πιθανώς καμία P2P εφαρμογή κλπ. Εγώ ενάμιση χρόνο τώρα δεν έχω δει ούτε ένα πρόβλημα, αλλά θεωρητικά είναι πιθανό να συμβεί. Ανάλογα τι χρήση κάνει ο καθένας. 

ps: θυμήσου να παραγγείλεις οπωσδήποτε και τον ethernet adapter. Μην βασιστείς στο wifi που δίνει το starlink router. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν το ping είναι όσο εχω τωρα , αντε και 10-15% πάνω δεν με ενοχλεί προκειμένου να φύγω από τα 50/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω stremio αλλά στο youtube βλέπω κανονικά 4K βίντεο που στην σάπια adsl έβλεπα άνετα μέχρι 720p.
Απο online gaming παίζω xbox apex κ δεν έχω το παραμικρό θέμα.
Επίσης τα torrents κατεβαίνουν κανονικά αλλά παρατηρώ πως μέχρι τώρα πιάνω max 5 - 6 Mbps downloading torrents όταν στο speedtest φτάνω σχεδόν τα 400Mbps. Υποψιάζομαι κόφτη...

Το μονο αρνητικό που βρίσκω είναι το cgnat, δεν εχει public ip, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ στο home assistant που έχω ή openvpn αν και:
- έχω πρόσβαση στις κάμερες μέσα απο τις δικές τους εφαρμογές
- έχω κανονικά voip τηλεφωνία
- συνδέομαι μέσω ubiquiti teleport στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού, κ αποκτώ πρόσβαση σε home assistant ως πετσοκομένη λύση αν κ δεν ειναι λειτουργική ή σωστή.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, _filippos_ said:

Δεν έχω stremio αλλά στο youtube βλέπω κανονικά 4K βίντεο που στην σάπια adsl έβλεπα άνετα μέχρι 720p.
Απο online gaming παίζω xbox apex κ δεν έχω το παραμικρό θέμα.
Επίσης τα torrents κατεβαίνουν κανονικά αλλά παρατηρώ πως μέχρι τώρα πιάνω max 5 - 6 Mbps downloading torrents όταν στο speedtest φτάνω σχεδόν τα 400Mbps. Υποψιάζομαι κόφτη...

Το μονο αρνητικό που βρίσκω είναι το cgnat, δεν εχει public ip, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ στο home assistant που έχω ή openvpn αν και:
- έχω πρόσβαση στις κάμερες μέσα απο τις δικές τους εφαρμογές
- έχω κανονικά voip τηλεφωνία
- συνδέομαι μέσω ubiquiti teleport στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού, κ αποκτώ πρόσβαση σε home assistant ως πετσοκομένη λύση αν κ δεν ειναι λειτουργική ή σωστή.

Για torrent ρώτησα γιατί κάποιοι γράφοντας για public up κολλούσαν από πίσω και για τα τορεντ. Το στρεμιο πάλι τορεντ είναι όποτε θα παίζει και αυτό κανονικά.

για home assistant δεν έχω στο πρόγραμμα κάτι , μόνο το κλιματιστικό δουλεύω αλλά από το app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...