Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με torrent δεν έχω δει θέμα. Πιάνει και 20 και 30 MB/s αν και προφανώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν. Ίσως να υπάρχει θέμα σε ορισμένους private trackers, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι αυτό είναι αποτρεπτικό από το να βάλει κάποιος starlink.

Δεν είναι ότι θα το προτιμήσει έναντι της fiber που έχει public IP κλπ. Το starlink το βάζεις όταν έχεις εξαντλήσει όλες τις άλλες εναλλακτικές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, nzeppos said:

Με torrent δεν έχω δει θέμα. Πιάνει και 20 και 30 MB/s αν και προφανώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν. Ίσως να υπάρχει θέμα σε ορισμένους private trackers, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι αυτό είναι αποτρεπτικό από το να βάλει κάποιος starlink.

Δεν είναι ότι θα το προτιμήσει έναντι της fiber που έχει public IP κλπ. Το starlink το βάζεις όταν έχεις εξαντλήσει όλες τις άλλες εναλλακτικές. 

Δεν υπάρχει λύση καμία και είμαστε σε δύσκολη περιοχή εδώ. Για να έρθει εδώ ίνα θα χρειαστούν χρόνια όποτε η λύση είναι ή 5g ή σταρλινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Δεν υπάρχει λύση καμία και είμαστε σε δύσκολη περιοχή εδώ. Για να έρθει εδώ ίνα θα χρειαστούν χρόνια όποτε η λύση είναι ή 5g ή σταρλινκ

Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ σε τέτοια περίπτωση ήμουν. Και να φανταστείς πως είμαι εντός ιστού πόλης με μια σάπια προπολεμική καμπίνα που τελικά δεν αναβαθμίστηκε σε vdsl.
Δοκίμασα το 4G με mikrotik και παρόλο που έχει τα θετικά κ αρνητικά του, στο ζύγισμα έγερναν τα αρνητικά, γι' αυτό κ διάλεξα το Starlink.
Ειδικά την περίοδο των καταστροφών (Σεπτέμβρης -> Νοέμβρης 2023) απο τις πλημμύρες, internet μέσω 4G/5G ήταν σε επίπεδο Edge. Προφανώς είχαν δώσει προτεραιότητα στην φωνή.
Δεύτερη μέρα σήμερα και στο μόνο που προσπαθώ να βρω λύση είναι πως θα έχω πρόσβαση στο home assistant (raspberry pi 3b+) με duckdns.org. Διαφορετικά είναι μπόμπα η υλοποίηση! Χαλάλι τα 40€. Τόσα χρόνια στα μίζερα 5Mbps με αποσυνδέσεις ήταν κλεψιά τα 24€ / μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα απο κεντρικη ευβοια (Μαλακωντα)  .
Και εδω το προβλημα ειναι οτι το adsl που εχω εινα για τα κλαματα και ψαχνω λυσεις .
Στο μυαλο παιζουν 2 πραγματα :
1) μια καρτα 4g  ,  frog ετησια με 120 + ενα οικονομικο router   ή vodafone με 18,5€ το μηνα και δωρεαν εξοπλισμο  
2) Να βαλω στην ταρατσα ( μονοκατοικια ειμαι ) και εγω Starkink  τωρα που επεσαν οι τιμες .

Εχουμε καποιον εδω μεσα απο την περιοχη να μου πει πως τα παει ?

 

Ερωτησεις : το καλωδιο απο πιατο μεχρι συσκευη ποσα μετρα ειναι ? ακυρο το ειδα 15,2 m  

Για το βαλω σε κλασικο ιστο κεραιας πρεπει να παρω προσαρμογεα ή μπορει να πιασει με "δαγκανες" οπως παρακατω θα ειναι ασφαλες ?

Spoiler

Μπορεί να είναι εικόνα ανεμόμυλος

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, _filippos_ said:

Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ σε τέτοια περίπτωση ήμουν. Και να φανταστείς πως είμαι εντός ιστού πόλης με μια σάπια προπολεμική καμπίνα που τελικά δεν αναβαθμίστηκε σε vdsl.
Δοκίμασα το 4G με mikrotik και παρόλο που έχει τα θετικά κ αρνητικά του, στο ζύγισμα έγερναν τα αρνητικά, γι' αυτό κ διάλεξα το Starlink.
Ειδικά την περίοδο των καταστροφών (Σεπτέμβρης -> Νοέμβρης 2023) απο τις πλημμύρες, internet μέσω 4G/5G ήταν σε επίπεδο Edge. Προφανώς είχαν δώσει προτεραιότητα στην φωνή.
Δεύτερη μέρα σήμερα και στο μόνο που προσπαθώ να βρω λύση είναι πως θα έχω πρόσβαση στο home assistant (raspberry pi 3b+) με duckdns.org. Διαφορετικά είναι μπόμπα η υλοποίηση! Χαλάλι τα 40€. Τόσα χρόνια στα μίζερα 5Mbps με αποσυνδέσεις ήταν κλεψιά τα 24€ / μήνα.

Θεωρητικά , το 5g αν είναι καλό στην περιοχή είναι μονόδρομος. Εγώ πιάνω 800+ σε ώρες αιχμής. Αλλά δεν ξερω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω σχετικά με αγορά από θείο Κώτσο. Παραγγελία 28 Φεβρουαρίου, χθες μου έστειλαν sms για τον αριθμό αποστολής. Λογικά από βδομάδα θα το έχω. Φοβήθηκα μην με ακυρώσουν και περιμένω τζάμπα όποτε όλα καλά. Γλιτώσαμε τα 25 ευρω για την αποστολη της Starlink και το να δεσμευτώ με την συνδρομή, καθώς δεν ξέρω ακόμα ποτε θα το ενεργοποιήσω. Καλός ο Κωτσόβολος αρκεί να πας με τα νερά του. Μια μας ξελασπωσε με iphone με τη μεθοδο refresh, μια τωρα.. χαλάλι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, ideal09 said:

Ενημερώνω σχετικά με αγορά από θείο Κώτσο. Παραγγελία 28 Φεβρουαρίου, χθες μου έστειλαν sms για τον αριθμό αποστολής. Λογικά από βδομάδα θα το έχω. Φοβήθηκα μην με ακυρώσουν και περιμένω τζάμπα όποτε όλα καλά. Γλιτώσαμε τα 25 ευρω για την αποστολη της Starlink και το να δεσμευτώ με την συνδρομή, καθώς δεν ξέρω ακόμα ποτε θα το ενεργοποιήσω. Καλός ο Κωτσόβολος αρκεί να πας με τα νερά του. Μια μας ξελασπωσε με iphone με τη μεθοδο refresh, μια τωρα.. χαλάλι του.

Ακόμα διαβάζω για refresh και ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Στο θέμα μας, στο site του ελον γράφει ότι ενεργοποιήσεις γίνονται μόνο από επισημο μεταπωλητή. Dixons ή Κωτσόβολο δεν έχει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Ακόμα διαβάζω για refresh και ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Στο θέμα μας, στο site του ελον γράφει ότι ενεργοποιήσεις γίνονται μόνο από επισημο μεταπωλητή. Dixons ή Κωτσόβολο δεν έχει πουθενά.

Ναι δεν με ενδιαφερει αυτό. Απλά δεν έχω σκοπό να το ενεργοποιήσω αμεσα οποτε δεν θα μπω στη διαδικασια να ζητησω παραταση κλπ. Θα ενεργοποιησω το προγραμμα οταν ερθει η ωρα, χωρις να δεσμευομαι απο την αρχη. Υποθετω πως η διαδικασια ειναι απλη οσο φαινεται. Μπαινω στο site της starlink και με τον κωδικο της συσκευης κανω εγγραφη. Σωστα;

 

29 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Ακόμα διαβάζω για refresh και ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι

😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Ακόμα διαβάζω για refresh και ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Στο θέμα μας, στο site του ελον γράφει ότι ενεργοποιήσεις γίνονται μόνο από επισημο μεταπωλητή. Dixons ή Κωτσόβολο δεν έχει πουθενά.

Το είχα ψάξει και εγώ γιατί στην αρχική σελίδα δεν τον έβγαζε αλλά τελικά είναι κανονικά στη λίστα εξουσιοδοτημένων καταστημάτων λιανικής:

https://support.starlink.com/?topic=8a90222d-7c32-edd7-51f6-f696ece07105

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 hours ago, nzeppos said:

Το ping τυπικά είναι στα 50-60ms με σπάνια spikes στα 100-150ms (καναδυο την ώρα και αν). Πρακτικά όσο μιας τυπικής interleaved adsl/vdsl, ίσως λίγο γρηγορότερο. 

Με εξωτερικό ή Ελλάδα αυτά τα νούμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με την ενεργοποίηση ψάξτε το λιγάκι.
Γράφει πως εαν μέσα σε 1 μήνα από την ημέρα παραλαβής δεν το ενεργοποιήσει ο χρήστης, θα ενεργοποιηθεί αυτόματα απο την starlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2024 στις 9:05 ΜΜ, nzeppos είπε

Torrents παίζουν μια χαρά. Stremio (με ή χωρίς realdebrid) παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα σε οποιαδήποτε ανάλυση. Το ping τυπικά είναι στα 50-60ms με σπάνια spikes στα 100-150ms (καναδυο την ώρα και αν). Πρακτικά όσο μιας τυπικής interleaved adsl/vdsl, ίσως λίγο γρηγορότερο. 

Το πόσο latency θέλεις για τα παιχνίδια σου, το ξέρεις καλύτερα ο ίδιος ανάλογα πόσο ανταγωνιστικά παίζεις. Γενικά όμως δεν υπάρχει θέμα. Κάποια στιγμή το latency θα πέσει κι άλλο όταν φτιαχτεί ground station στην Ελλάδα. 

Το "περίεργο" που μάλλον διάβασες έχει να κάνει με το ότι το Starlink δεν σου δίνει public IP γιατί σε έχει πίσω από CGNAT. Υπάρχουν διάφορα workarounds αν χρησιμοποιήσεις VPN, αλλά γενικά περισσότερο επηρεάζονται κάμερες που θέλουν port forwarding και δεν παίζουν μέσω cloud, πιθανώς καμία P2P εφαρμογή κλπ. Εγώ ενάμιση χρόνο τώρα δεν έχω δει ούτε ένα πρόβλημα, αλλά θεωρητικά είναι πιθανό να συμβεί. Ανάλογα τι χρήση κάνει ο καθένας. 

ps: θυμήσου να παραγγείλεις οπωσδήποτε και τον ethernet adapter. Μην βασιστείς στο wifi που δίνει το starlink router. 

Εγω πάντως με κάμερα δεν είχα θεμα... Plug & play και την κοιταω απο το κινητο οταν ειμαι εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • paredwse έχει "καρφιτώσει" αυτό το θέμα
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, αφού διάβασα αύθονο από το thread σας εδώ, αποφάσισα να κλείσω το σταθερό εντελώς και να γυρίσω σε starlink. Στην περιοχή μου έχω 100, οι 200άρες δώθηκαν για λίγο αλλά τις σταμάτησαν γιατί έπιαναν ~130 μαξ, οπτική δε βλέπω να έρχεται ποτέ γιατί είναι χωριό (ανατολικό προάστιο θεσσαλονίκης, αλλά χωριό). Παράγγειλα τον εξοπλισμό από τον Κοτσόβολο προχθες, είναι σε αναμονή αποθέματος. Από όσους έχετε εμπειρία μεγάλης διάρκειας, οι τιμές του Ελον: 
- αν αρχίσουν να ανεβαίνουν μπορεί αυτό να έχει κάποιο συσχετισμό με το τι τιμή θα πάρεις ξεκινώντας? Πχ αν το παραγγείλω στα 40 και μετά ανέβει, εγώ ανεβαίνω ή μένω στα 40? (υποθέτω ανεβαίνει γιατί δεν υπάρχει συμβόλαιο, ρωτάω για επιβεβαίωση)

και επίσης, έχει κανείς άποψη για το πόσο χρόνο κάνει ο κοτσοβολος για εξοπλισμό starlink "κατόπιν παραγγελίας" για να αρχίσω διαδικασίες διακοπής του σταθερού?

Θα ενημερώνω και εγώ με τη σειρά μου όταν με το καλό ξεκινήσω, απαλλαγώ από cosmote και μπλέξω με τον Ελον
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...