Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 minutes ago, doucaniggia said:

Καλησπέρα σε όλους, αφού διάβασα αύθονο από το thread σας εδώ, αποφάσισα να κλείσω το σταθερό εντελώς και να γυρίσω σε starlink. Στην περιοχή μου έχω 100, οι 200άρες δώθηκαν για λίγο αλλά τις σταμάτησαν γιατί έπιαναν ~130 μαξ, οπτική δε βλέπω να έρχεται ποτέ γιατί είναι χωριό (ανατολικό προάστιο θεσσαλονίκης, αλλά χωριό). Παράγγειλα τον εξοπλισμό από τον Κοτσόβολο προχθες, είναι σε αναμονή αποθέματος. Από όσους έχετε εμπειρία μεγάλης διάρκειας, οι τιμές του Ελον: 
- αν αρχίσουν να ανεβαίνουν μπορεί αυτό να έχει κάποιο συσχετισμό με το τι τιμή θα πάρεις ξεκινώντας? Πχ αν το παραγγείλω στα 40 και μετά ανέβει, εγώ ανεβαίνω ή μένω στα 40? (υποθέτω ανεβαίνει γιατί δεν υπάρχει συμβόλαιο, ρωτάω για επιβεβαίωση)

και επίσης, έχει κανείς άποψη για το πόσο χρόνο κάνει ο κοτσοβολος για εξοπλισμό starlink "κατόπιν παραγγελίας" για να αρχίσω διαδικασίες διακοπής του σταθερού?

Θα ενημερώνω και εγώ με τη σειρά μου όταν με το καλό ξεκινήσω, απαλλαγώ από cosmote και μπλέξω με τον Ελον
 

Αν το βιαζόσουν κακώς το πήρες από Κώτσο. Οι τιμές αλλάζουν όποτε θέλει αυτός γιατί είναι χωρίς συμβόλαιο πράγμα το οποίο όσο βολεύει εσένα βολεύει και αυτόν. Υπολόγισε 30 μέρες για να είσαι μέσα με τον Κωτσόβολο γιατί πρέπει να έπεσαν άφθονες παραγγελίες. Επίσης η διακοπή σταθερού θα σου κοστίσει κάποια χρήματα ανάλογα το υπόλοιπο που έχεις στο συμβόλαιο. Με 100αρα διαθέσιμη δεν θα πήγαινα σε starlink πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο Κωτσόβολο που είδα ότι έχει για προπαραγγελία το gen 3 στα 449 €, τι φάση;;

Το είχα αφήσει ότι διατίθεται μόνο σε Αμερική και αργότερα θα πάρει έγκριση και για Ευρώπη. Θα κάνει παραεισαγωγή ο Κώτσος; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι το λέει δεν σημαίνει ότι θα το κάνει κιόλας στην ώρα του. Ας εισπράξει την προπαραγγελία και... βλέπουμε.

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο αγοράζει ο κόσμος από Κωτσόβολο, εκτός ίσως για να γλυτώσει τα 24 ευρώ των μεταφορικών και υπό προϋποθέσεις να περιμένει λιγότερο για την παραλαβή (που ούτως ή άλλως απευθείας από τη Starlink δεν αργεί πάρα πολύ, 10-15 μέρες κάνει μαξ, οπουδήποτε στην Ελλάδα). Αν δεν κάνω λάθος ο Κωτσόβολος πουλάει μόνο πιάτο και router αλλά όχι τα παρελκόμενα (πχ. τον απολύτως απαραίτητο ethernet adapter, μακρύτερο καλώδιο, έξτρα βάσεις κλπ). Επίσης είναι ο γνωστός... Κωτσόβολος, του ύψους ή του βάθους. Εγώ θα τον απέφευγα.

Επίσης τα 449 του Gen3 δεν είναι απαραίτητο ότι αξίζουν σε σχέση με τα 225 του Gen2, γιατί όπως γράφαμε και αλλού γενικά είναι μειονέκτημα ότι το νέο πιάτο θέλει χειροκίνητη στόχευση (ειδικά αν τοποθετηθεί σε δύσκολα προσβάσιμο μέρος), ενώ τα έξτρα που δίνει το νέο router (ενσωματωμένες πόρτες ethernet, wifi 6) έχουν workaround στο Gen2 που παίζουν το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα, πχ. ethernet adapter που πέφτει σε ξεχωριστό switch, ξεχωριστό access point (κατά προτίμηση με mesh) κλπ. Συνολικά καλύτερο το Gen3, δεν λέω. Αλλά όχι σε διπλάσια τιμή. Με τη διαφορά των 250 ευρώ αγοράζεις πολύ καλύτερο switch, access point αλλά και router τύπου Ubiquiti/Mikrotik με απείρως περισσότερες ρυθμίσεις.

Για το μηνιαίο πάγιο των 40 ευρώ, ισχύει το ίδιο για όλους. Το ότι αγοράζεις τώρα, δεν σημαίνει ότι κλειδώνεις σε αυτά τα λεφτά για Χ μήνες. Αν και όταν ανέβει/κατέβει το πάγιο, θα εφαρμοστεί το ίδιο για όλους μας. Δεν υπάρχουν κλειδωμένες τιμές, όπως δεν υπάρχουν και δεσμεύσεις (δηλαδή σταματάς να πληρώνεις όποτε θέλεις, συνεχίζεις όποτε θέλεις κλπ).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/04/2024 at 15:50, Lewnidas1995 said:

Αν το βιαζόσουν κακώς το πήρες από Κώτσο. Οι τιμές αλλάζουν όποτε θέλει αυτός γιατί είναι χωρίς συμβόλαιο πράγμα το οποίο όσο βολεύει εσένα βολεύει και αυτόν.

Δεν το βιάζομαι οπότε αυτό δεν με ενοχλεί. Όταν λες οι τιμές αλλάζουν εννοείς τον Ελον υποθέτω, όχι τον κωτσόβολο ... )) 

On 05/04/2024 at 15:50, Lewnidas1995 said:

Επίσης η διακοπή σταθερού θα σου κοστίσει κάποια χρήματα ανάλογα το υπόλοιπο που έχεις στο συμβόλαιο.

Συμβόλαιο τέλος ... τιμές στα ύψη. Εξ ου και παίρνω πόδι. Τουλάχιστον να δοκιμάσω

On 05/04/2024 at 15:50, Lewnidas1995 said:

Με 100αρα διαθέσιμη δεν θα πήγαινα σε starlink πάντως 

Γιατί το λες. Αν όπως φαίνεται η κατώτερη είναι 200, δεν βλέπω γιατί όχι. Όσο κρατάνε οι ταχύτητες εκεί βέβαια. 

On 05/04/2024 at 20:46, nzeppos said:

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο αγοράζει ο κόσμος από Κωτσόβολο

Καθαρά για το τιμολόγιο. Αφου μπορώ να το περάσω σαν έξοδο αφαιρώ ΦΠΑ, αφαιρώ φόρο. Δεν είναι λίγο. 

On 05/04/2024 at 20:46, nzeppos said:

Αν δεν κάνω λάθος ο Κωτσόβολος πουλάει μόνο πιάτο και router αλλά όχι τα παρελκόμενα (πχ. τον απολύτως απαραίτητο ethernet adapter, μακρύτερο καλώδιο, έξτρα βάσεις κλπ). Επίσης είναι ο γνωστός... Κωτσόβολος, του ύψους ή του βάθους. Εγώ θα τον απέφευγα.

Αυτό δεν ακούγεται καλό και δεν το πρόσεξα κάπου. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doucaniggia είπε

Δεν το βιάζομαι οπότε αυτό δεν με ενοχλεί. Όταν λες οι τιμές αλλάζουν εννοείς τον Ελον υποθέτω, όχι τον κωτσόβολο ... )) 

Συμβόλαιο τέλος ... τιμές στα ύψη. Εξ ου και παίρνω πόδι. Τουλάχιστον να δοκιμάσω

Γιατί το λες. Αν όπως φαίνεται η κατώτερη είναι 200, δεν βλέπω γιατί όχι. Όσο κρατάνε οι ταχύτητες εκεί βέβαια. 

Καθαρά για το τιμολόγιο. Αφου μπορώ να το περάσω σαν έξοδο αφαιρώ ΦΠΑ, αφαιρώ φόρο. Δεν είναι λίγο. 

Αυτό δεν ακούγεται καλό και δεν το πρόσεξα κάπου. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

Τα παρελκόμενα όντως δε τα πουλάει ο Κωτσόβολος αλλά δε σε νοιάζει γιατί όταν κάνεις λογαριασμό στη Starlink και συνδεθείς, τα αγοράζεις από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, doucaniggia είπε

Καθαρά για το τιμολόγιο. Αφου μπορώ να το περάσω σαν έξοδο αφαιρώ ΦΠΑ, αφαιρώ φόρο. Δεν είναι λίγο.

+ Δεν χρειαζεται ασχοληθεις με τη συνδρομη εφοσν δεν το βιαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 5:13 ΜΜ, grayfox23 είπε

Στο Κωτσόβολο που είδα ότι έχει για προπαραγγελία το gen 3 στα 449 €, τι φάση;;

Το είχα αφήσει ότι διατίθεται μόνο σε Αμερική και αργότερα θα πάρει έγκριση και για Ευρώπη. Θα κάνει παραεισαγωγή ο Κώτσος; 😁


προσοχή, να έχεις ορατότητα στον Βορρά εκεί κοιτάνε όλα εδώ στην Ελλάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε Starlink όσο προλαβαίνετε γιατί σε λίγο θα αφήσουμε δια παντός πίσω μας την εποχή του χαλκού και θα έχουμε όλοι οπτική στο σπίτι. 

https://www.protothema.gr/technology/article/1485187/tahutites-idernet-to-shedio-gia-na-xekollisoume-apo-tin-teleutaia-thesi-tis-europis/

Αρκεί να φτάσουν τα λεφτά των ΕΣΠΑ ή όπως αλλιώς λένε τώρα τις επιδοτήσεις. 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφού διάβασα όλο το thread (ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες για τη συμμετοχή τους και extra kudos στον @nzeppos ) έκανα το μεγάλο βήμα προς Starlink: παραγγελία μέσω επίσημου site και αναμονή για παραλαβή (παρήγγειλα φυσικά και Ethernet adapter).

Επειδή διαβάζω για συγκεκριμένα router, θα έχω θέμα αν "κουμπώσω" το UTP καλώδιο από τον ethernet adapter στο Deco X50 για να μοιράσω μετά στο σπίτι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, paredwse said:

Επειδή διαβάζω για συγκεκριμένα router, θα έχω θέμα αν "κουμπώσω" το UTP καλώδιο από τον ethernet adapter στο Deco X50 για να μοιράσω μετά στο σπίτι; 

Αν θυμάμαι καλά το Χ50 έχει 3 πόρτες ethernet; Θεωρητικά μπορείς να το έχεις σε λειτουργία "Operation mode: Wi-Fi Router" και να δρομολογεί αυτό όλη την κίνηση του σπιτιού, οπότε στο Starlink router θα πρέπει να επιλέξεις το Bypass mode (δηλ. να γίνει bridged). Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δοκιμάσει.

Νομίζω όμως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το Starlink σαν κύριο router και βάζουν τα Deco να παίζουν σε "Operation mode: Access point" ίσα ίσα για να φτιάξουν το mesh. Σε αυτή την περίπτωση το πρώτο βήμα είναι να απενεργοποιήσεις τον DHCP server από το X50, για να μοιράζει IPs μόνο το Starlink router. Τώρα για την σύνδεση νομίζω έχεις 2 επιλογές, ανάλογα τι καλωδίωση έχεις στο σπίτι.

  • Είτε κουμπώνεις το UTP από τον adapter στο Χ50 και μετά με ξεχωριστό UTP στην άλλη πόρτα του Χ50 "τροφοδοτείς" το υπόλοιπο σπίτι και τα υπόλοιπα Χ50 (που φαντάζομαι ότι έχεις) για να φτιάξεις wireless mesh με ενσύρματο backhaul, που είναι και η ιδανική λύση. Αν για τα υπόλοιπα Χ50 δεν έχει τραβηχτεί καλώδιο για ενσύρματη σύνδεση, τότε αναγκαστικά θα παίξουν μόνο ασύρματα χάνοντας ελαφρώς σε ταχύτητα.
  • Είτε βάζεις ένα switch, κουμπώνεις εκεί το UTP του adapter, συνδέεις επίσης πάνω στο ίδιο switch το Χ50 και μετά βάζεις στο switch και τρίτο καλώδιο που θα μοιράζει στο υπόλοιπο σπίτι. 

Εγώ έχω κάνει τη δεύτερη λύση και επειδή είμαι σίγουρος ότι όπως τα γράφω παραπάνω μπερδεύω τον κόσμο, να δώσω ένα παράδειγμα. Ορίστε ένα πολύ μπακάλικο διάγραμμα τι έχω κάνει μέχρι στιγμής:

image.png.421a820054d83e456224d9e1ae7fbd5b.png

Πρακτικά όλο το δίκτυο του σπιτιού πέφτει πάνω στo κεντρικό managed switch. Απλώς το Deco Μ4 που είναι δίπλα στο Starlink router έχει δηλωθεί σαν primary, συνεπώς όλα τα υπόλοιπα Μ4 τραβάνε από αυτό με ενσύρματο backhaul στα 1Gbps. Στη πραγματικότητα είναι λίγο πιο περίπλοκο γιατί τουλάχιστον ένα Deco τραβάει μέσω powerline από πριζάκι που πέφτει πάνω στο managed switch. Με λίγα λόγια... κουλουβάχατα. Όμως το όλο δίκτυο παίζει μια χαρά πάνω από ένα χρόνο τώρα, οπότε προς το παρόν δεν αλλάζω κάτι.

Η Tplink γενικά λέει ότι στην υλοποίηση backhaul το primary Deco θα πρέπει ιδανικά να κουμπώνει απευθείας πάνω στο router (νομίζω περισσότερο θέλουν τα υπόλοιπα Decos να μην πέφτουν πάνω στο ίδιο switch με το primary, αλλά να τραβάνε απευθείας από αυτό). Αλλά α) με το Starlink router v2 δεν υπάρχει αυτή τη δυνατότητα ούτως ή άλλως, αφού δεν έχει έξτρα πόρτες, β) χρειάζομαι το switch στο υπόγειο για να κάνω δοκιμές με άλλα μηχανήματα.

Η ιδανική λύση προφανώς είναι να φιλοτιμηθώ να ενεργοποιήσω επιτέλους το Edgerouter, οπότε να λειτουργήσει ως router για τα πάντα και αυτό της Starlink να αλλάξει σε Bypass λειτουργία. Σε αυτή την περίπτωση, το primary Deco θα κουμπώσει πάνω στο Edgerouter όπως συνιστά η Tplink.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

ps: θα βγάλω αύριο μια φωτό να σας δείξω πως έχω στερεώσει το δικό μου, είναι ένα έργο τέχνης με μια τάβλα πάνω σε ένα πηγάδι και 2 ξύλα με μια κοτρώνα για στήριγμα επειδή κάτι φορές το έπαιρνε ο αέρας.

Επειδή θυμήθηκα ότι το είχα αφήσει σαν εκκρεμότητα:

image.png.146fc7d9a5c76b75af81c5a779f250b4.png

Αφού δουλεύει, δεν το πειράζω.

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...