Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τις τιμές που αλλάζουν συνέχεια (όχι απαραίτητα προς το καλύτερο) είναι κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου.

Από την άλλη τα βρίσκουν και τα κάνουν, γιατί ακόμα και στα 100 ευρώ/μήνα δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Ο μεν χρήστης που όντως τριγυρνάει με RV σε Αμερικές και Ευρώπες ως digital nomad ή συνταξιούχος ή οτιδήποτε, μπορεί να έχει πιο αξιόπιστη σύνδεση από 4/5G, ο δε Έλληνας που το χρειάζεται για 2-4 ή παραπάνω βδομάδες για το χωριό το καλοκαίρι πιστεύω ευχαρίστως θα τα πληρώσει προκειμένου να μην εξαρτάται από την κινητή (που συχνά μπουκώνει τέτοιους μήνες).

Νομίζω όμως το είχα τσεκάρει όταν έγραψα το αρχικό μήνυμά μου και όντως είχε 75 τότε. Τι άλλαξε μέσα σε δυο μήνες, μόνο ο Elon το ξέρει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

σκεφτομαι να παω σε starlink (γιατι στην περιοχη που μενω ουτε η κεραια δεν λειτουργει σωστα) ξερει καποιος να μου πει αν τα data ειναι unlimited η 1TB επισης το εχουν 60€ το μηνα αυτη ειναι η υπιρεσια του ιντερεντ η θα πληρωνω και κατι εξτρα;

Επεξ/σία από insgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, insgamer είπε

Καλησπερα,

σκεφτομαι να παω σε starlink (γιατι στην περιοχη που μενω ουτε η κεραια δεν λειτουργει σωστα) ξερει καποιος να μου πει αν τα data ειναι unlimited η 1TB επισης το εχουν 60€ το μηνα αυτη ειναι η υπιρεσια του ιντερεντ η θα πληρωνω και κατι εξτρα;

Unlimited, 60 ευρω τον μηνα + οσα δωσεις για εξοπλισμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά κάποια στιγμή θα εμφανιστεί ως είδηση και στην πρώτη σελίδα του Insomnia, οπότε πάμε να προλάβουμε τις καταστάσεις:

https://www.kathimerini.gr/economy/562499506/den-poylaei-to-doryforiko-internet-stin-ellada/

Ελαφρώς γελάω με την (πληρωμένη) δημοσιογραφία από τα Λιντλ. Σε λίγο θα προσπαθήσουν να μας πείσουν ότι ΟΤΕ και λοιπό συνάφι έχουν βάλει οπτική παντού μέσω "επενδύσεων" αλλά εμείς οι αχάριστοι πάμε ντε και σώνει να τα σκάσουμε στον Μασκ.

Το συγκεκριμένο εδάφιο πάντως αγγίζει τα όρια της γελοιότητας:

Quote

Ισως δεν είναι τυχαίο ότι η Starlink προχώρησε πρόσφατα, όχι μόνο σε νέες μειώσεις τιμών, περιορίζοντας το κόστος αγοράς του εξοπλισμού σε 300 από 400 ευρώ, αλλά κατάργησε και τα συμβόλαια, καθώς η χρήση της υπηρεσίας μπορεί να γίνεται σε μηνιαία βάση.

Οι σταδιακές μειώσεις είναι λογικές όσο αυξάνεται ο αριθμός των χρηστών και η συγκεκριμένη πολιτική έχει ανακοινωθεί χρόνια πριν (εκτός του ότι υπάρχουν και χώρες που η συνδρομή αυξάνεται αντί να μειώνεται). Επίσης στα 400+ ευρώ συμπεριλαμβάνονταν τα μεταφορικά, ενώ τώρα χρεώνονται έξτρα (24 ευρώ αλλά αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή ήταν πάνω από 50), οπότε η μείωση δεν είναι τόσο μεγάλη. Παράλληλα τα ίδια τα πιάτα γίνονται πιο φθηνά όσο αυξάνεται η παραγωγή τους.

Ειδικά στα νησιά αλλά και σε ηπειρωτικές τουριστικές περιοχές, οι εταιρίες που αναλαμβάνουν εγκαταστάσεις Starink δεν προλαβαίνουν να μαζεύουν παραγγελίες.

Να φανταστώ ότι κάποιος έταξε στον αρθρογράφο φθηνότερο συμβόλαιο για το εξοχικό του που οι "επενδύσεις" των τριών ελληνικών μεγάλων δεν έχουν φτάσει ακόμα (εννοείται με μηνιαία χρέωση και 2ετή δέσμευση για τα 5-10Mbps, αντί για τα ευέλικτα πλάνα του Starlink).

ps: το μέσο upload του Starlink στην Ελλάδα συνήθως δεν είναι 15Mbps όπως αναφέρεται στο άρθρο, αλλά αρκετά παραπάνω (τυπικά 25 έως 50Mbps).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατάσταση σε κεραμίδια είναι δύσκολη υπόθεση; Παρέχει κάποιο accessory  (σαν extra φυσικά με το ανάλογο κόστος) για εγκατάσταση σε τέτοια επιφάνεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
10 λεπτά πριν, patousitsas είπε

Το γνωριζω ψιλο ασχετο αλλα μηπως ειναι κανεις στην Ισπανια να το παρουμε με την εκπτωση που τρεχει τωρα τον Αυγουστο;

δε νομιζω να δουλεψει εδω αν το παρεις για ισπανια... Αυτα ειναι geo locked γιατι σου λεει οτι αν θες να το μετακινήσεις πρεπει να πληρωσεις. και αν ειναι ετσι χανεις την οποια εκπτωση. Εκτος και ειναι τσαμπα η αγορα του που τοτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gorge18 είπε

δε νομιζω να δουλεψει εδω αν το παρεις για ισπανια... Αυτα ειναι geo locked γιατι σου λεει οτι αν θες να το μετακινήσεις πρεπει να πληρωσεις. και αν ειναι ετσι χανεις την οποια εκπτωση. Εκτος και ειναι τσαμπα η αγορα του που τοτε παω πασο.

δεν μπορεις μετα την αγορά να αλλάξεις διέυθυνση? 
Αν κανω εναν λογαριασμό και το παραγγείλω Ισπανία παραδειγματως χαρη και μετα το φέρω Ελλαδα και ανοίξω 2ο λογαριασμό απο Ελλαδα και βάλω οτι εχω δικο μου starlink σαν επιλογή οπως εχει δεν θα δουλεψει? 
 

Ακόμα και αν θελουμε να ειμαστε 100% εντάξει και να μην κανουμε παγαποντιά:
Εστω οτι καποιος υποθετικα αγοραζει το starlink και το πουλαει ebay. Για ποιο λογο να μην μπορεις να το αγορασεις απο αλλη χωρα?
Και πρόστιμο να εχεις που κανονικά δεν θα επρεπε αν ειναι κατω απο 250 ευρω που ειναι η διαφορα τιμης (200ευρω αγορα απο Ισπανία αντι 450 αγορά Ελλαδα) θα βγεις κερδισμενος.

Αν καποιος γνωρίζει στα σιγουρα παρακαλώ να δωσει τα φωτα του.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που γραφω ειναι αυτο που λεει μεσα οτι για να αλλαξει θεση πρεπει να γινει διαδικασια. Τωρα για να ανοιξει πρωτη φορα δεν ξερω σιγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς vpn server πίσω από το router τους;

Συγκεκριμένα, θα βάλω unifi dream machine και κατά 99% teleport (vpn wireguard), αλλά δεν έχω βρει κάτι στην κοινότητα της ubiquiti, πέρα από τα προβλήματα που αναφέρουν λόγω CGNAT και τις πατέντες για site-to-site.

Εγώ θέλω client (εκτός starlink) να μπαίνει μέσα στον server (εντός starlink).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι παίζει με ενοικίαση;

Φαντάζομαι αν θέλεις να το σταματήσεις πρέπει να πληρώσεις τα μεταφορικά για να το στείλεις πίσω. Αλλά που πρέπει να το στείλεις και πόσο μπορεί να κοστίσει αυτό;

 

Η Ισπανική προσφορά θα μας βόλευε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να πάρουμε από εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Ελλάδα οι ισχύουσες τιμές ενοικίασης είναι οι παρακάτω:

image.png.269b7500525cd80dc5ebebebe4e8ba68.png

Δηλαδή πάγιο 75 ευρώ το μήνα, συν τα 50+24 εφάπαξ. Απ' όσο έχω διαβάσει, γενικά στέλνουν μεταχειρισμένο εξοπλισμό αλλά δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό. Δεν είναι ότι θα πάρεις router και εξοπλισμό 10ετίας, αφού μέσες άκρες όλα πρόσφατα είναι.

Τα παραπάνω αναφέρονται μόνο σε σύνδεση από σταθερό σημείο, καθώς δεν δίνεται δυνατότητα πακέτων για τροχόσπιτο, καράβι ή οτιδήποτε άλλο που κινείται διαρκώς. Φαντάζομαι όμως αν κάποια στιγμή αλλάξεις τη διεύθυνση μέσω του site, μπορείς να μεταφέρεις το πιάτο σε διαφορετική τοποθεσία (όπως άλλωστε γίνεται και στο πακέτο που αγοράζεις τον εξοπλισμό). Τώρα πόσο συχνά σου επιτρέπουν να το κάνεις αυτό είναι άλλη ιστορία, δεν το έχω ψάξει.

Η διακοπή ενοικίασης μπορεί να γίνει όποτε θέλει ο χρήστης και η σύνδεση θα τερματιστεί στο τέλος του μηνιαίου κύκλου πληρωμής. Νομίζω όμως ότι η Starlink σου δίνει ένα περιθώριο 30 ημερών να επιστρέψεις τον εξοπλισμό (προφανώς σε καλή κατάσταση) από τη στιγμή που έκανες τη διακοπή και όχι από τότε που σταμάτησε να λειτουργεί η υπηρεσία. Διαφορετικά θα χρεώσουν όλο τον εξοπλισμό. Τώρα αν τυχόν ο χρήστης ακυρώσει την όποια μέθοδο πληρωμής και... σφυρίξει αδιάφορα σε μελλοντικές χρώσεις, δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο το κυνηγάει η Starlink (λογικά όμως μπανάρει το πιάτο και το ρούτερ για να μην μπορεί να τα χρησιμοποιήσει άλλος). 

Φαντάζομαι ότι οι 30 μέρες μετράνε έως τη στιγμή που τους στείλεις κάποιο tracking number ότι το δέμα έφυγε από τα χέρια σου. Για χρέωση δεν λένε κάτι όμως, ούτε ότι αναλαμβάνουν αυτοί το κόστος των μεταφορικών. Απλώς σου λένε ότι σου στέλνουν να εκτυπώσεις ετικέτα για τη μεταφορική για δική σου ευκολία. Δεν ξέρω κάποιον από Ελλάδα να έχει στείλει πίσω το πακέτο ενοικίασης, αλλά πιστεύω μια χρέωση 20-40 ευρώ θα είναι αναμενόμενη.

Σημειωτέον πως αν κάποιος διακόψει την ενοικίαση εντός των πρώτων 30 ημερών (πχ. επειδή το μετάνιωσε ή επειδή το πιάτο δεν κατάφερε να λειτουργήσει όπως πρέπει λόγω τοποθεσίας κλπ), του επιστρέφεται το ποσό ενεργοποίησης των 50 ευρώ.

Παραθέτω τι ακριβώς λέει το επίσημο FAQ:

Quote

Kit Return and Full Refund.

You may return an undamaged, untampered and unmodified Starlink Kit and any accessories within 30 days of receipt for a full refund for any reason, including the inability to receive Services due to field-of-view issues. If you purchased a Starlink Kit or accessories, you will be refunded the price of the equipment. If you rented Starlink Kit, you will be refunded your Activation Price only. To return the Starlink Kit or any accessories, follow instructions in the Return Policy in the Starlink Customer Portal.

Rented Kit Returns and Fees.

If you have rented a Starlink Kit, you must return your equipment in an undamaged, untampered and unmodified condition (except normal wear and tear, determined by Starlink) within 30 days of Service cancellation or you will be charged the full retail price of the Kit as described in the online Order. You will be directly responsible for loss, repair, replacement and other costs, damages, fees and charges if you do not return the Starlink Kit to us in good condition. Starlink will issue you a return shipping label to allow you to return the Kit. Follow instructions in Starlink’s Return Policy for returning rented Kits in the Starlink Customer Portal. Starlink Kits may only be rented for the Standard Service Plan; however, at Starlink’s sole discretion, renting Kits may be made available for Priority, Mobile, or Mobile Priority Service Plans.

Σχετικά με την Ισπανία, νομίζω είναι περίπλοκο το καθεστώς αγοράς από ξένη χώρα. Ίσως πληρώνεις κάτι παραπάνω σαν πάγιο λόγω mobility αλλά θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει ότι επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί εκτός χώρας μέχρι 2 μήνες ή κάτι τέτοιο όσο παραμένεις στην ίδια ήπειρο. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται μετά. Είτε το διακόπτουν εντελώς και σου ζητάνε να αγοράσεις νέο, είτε σε βάζουν σε κάποια ακριβότερη συνδρομή  που σε βάθος χρόνου θα πληρώσεις παραπάνω από ότι αν είχες αγοράσει από Ελλάδα. Νομίζω δεν είναι συνηθισμένη πρακτική αυτό με την παραγγελία από άλλες χώρες.

Σε άλλα νέα, έρχεται το νέο router τρίτης γενιάς με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

  • Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax Tri Band radio
  • 2 LAN Ethernet ports
  • WPA2 security
  • Support for up to 235 devices
  • Compatible with gen 2 and gen 3 mesh nodes

Κάτι ακούγεται για σχετικά μικρό κόστος γύρω στα 200 δολάρια αλλά δεν είναι σαφές αν θα υπάρξει κάποιο πλαίσιο αντικατάστασης των τωρινών συσκευών, έστω επί πληρωμή (λογικά όχι).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πέσει σε ελαττωματική καμπίνα vodafone στα Ιωάννινα. Από τον τεχνικό ειπώθηκε ότι μέχρι τέλους Οκτωβρίου θα έχουν αλλαχθεί οι ρεγκλετες. 

Εδώ και ένα 7μηνο έχω 10+ αποσυνδέσεις την ημέρα και ταχύτητα που σςνχως πέφτει ενώ τα λάθη αυξάνονται. Αποτέλεσμα η αποσύνδεση. Το θέμα ειναι ότι ενώ για 1 χρόνο ήταν όλα τέλεια ξαφνικά άρχισε αυτή η ιστορία. 

Αν μέχρι τέλους του χρόνου η κατάσταση μείνει έτσι με βλέπω για star link... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Έχω πέσει σε ελαττωματική καμπίνα vodafone στα Ιωάννινα. Από τον τεχνικό ειπώθηκε ότι μέχρι τέλους Οκτωβρίου θα έχουν αλλαχθεί οι ρεγκλετες. 

Εδώ και ένα 7μηνο έχω 10+ αποσυνδέσεις την ημέρα και ταχύτητα που σςνχως πέφτει ενώ τα λάθη αυξάνονται. Αποτέλεσμα η αποσύνδεση. Το θέμα ειναι ότι ενώ για 1 χρόνο ήταν όλα τέλεια ξαφνικά άρχισε αυτή η ιστορία. 

Αν μέχρι τέλους του χρόνου η κατάσταση μείνει έτσι με βλέπω για star link... 

δεν συμφερει ειναι πανακριβη

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...