Προς το περιεχόμενο

Αλυσίδες αυτοκινήτου


DjTony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Η ουσία είναι οτι ψάχνουν αφορμή να πετάξουν το μπαλάκι...

Και αυτή η αμφιλεγόμενη οδηγία κάνει τα πράγματα πιο εύκολα (για τους αν-αρμόδιους).

 

 

και εμείς τους την δίνουμε απλόχερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που είναι το ΑλυσίδεςPass; 🤣

Οκ χιόνισε 2 συνεχόμενες χρόνιες στην Αθήνα, είναι λογικό να υπάρξει κάποιο μέτρο παρ' όλ' αυτά κλείνουν σχολεία/δημόσια και σχεδόν όλα τα μαγαζιά για 2-3 μέρες που κρατάει οπότε θα έχουμε τις αλυσίδες μόνο για τυχών έλεγχο της αστυνομίας..... που θα την νοιάζει μόνο αν έχεις αλυσίδες, τώρα αν δεν έχεις πυροσβεστήρα, φαρμακείο δεν έγινε και κάτι.

Στο βασικό αυτοκίνητο έχω αλυσίδες πολύ καλές για κάτι έκτακτο, το θέμα είναι ότι υπάρχουν άλλα δύο στην οικογένεια που δεν υπάρχει περίπτωση να κινηθούν με χιόνι οπότε λέω να πάρω κάτι τέτοια απλά για τον έλεγχο https://www.skroutz.gr/s/30941334/Autoline-Tire-Ups-Πλαστικές-Αντιολισθητικές-Αλυσίδες-για-Επιβατικό-Αυτοκίνητο-10τμχ-14433.html#reviews
 

Δημοσιεύθηκε η Υπουργική Απόφαση Δ30/Δ5α/73567/2022 επιβάλλεται στους ιδιοκτήτες των οχημάτων να εφοδιάζουν τα οχήματά τους με αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά

Πιάνονται στα ανάλογα τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι υποχρεωση των δημων και της περιφερειας να κρατα τους δρομους ανοιχτους. Τωρα επειδη αυτοι ειναι ανικανοι, μεταφερουν την υποχρεωση στον πολιτη. Εχετε δει αμαξια στις βορειες χωρες γερμανι, δανια, σουηδια κλπ να φορουν αλυσιδες το χειμωνα?

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, geo555 είπε

Ειναι υποχρεωση των δημων και της περιφερειας να κρατα τους δρομους ανοιχτους. Τωρα επειδη αυτοι ειναι ανικανοι, μεταφερουν την υποχρεωση στον πολιτη. Εχετε δει αμαξια στις βορειες χωρες γερμανι, δανια, σουηδια κλπ να φορουν αλυσιδες το χειμωνα?

Φοράνε χειμερινά ελαστικά όμως. 

Έχει μια μικρή διαφορά

Επεξ/σία από nikopoup
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, geo555 είπε

Ειναι υποχρεωση των δημων και της περιφερειας να κρατα τους δρομους ανοιχτους. Τωρα επειδη αυτοι ειναι ανικανοι, μεταφερουν την υποχρεωση στον πολιτη. Εχετε δει αμαξια στις βορειες χωρες γερμανι, δανια, σουηδια κλπ να φορουν αλυσιδες το χειμωνα?

υποχρεωτικά απο τον νόμο φοράνε χειμερινά ελαστικά τους χειμερινους μήνες. Κανένα κράτος δεν μπορεί να κρατάει τα πάντα ανοιχτά ειδικά σε χιονοκαταιγίδες που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geo555 είπε

Ειναι υποχρεωση των δημων και της περιφερειας να κρατα τους δρομους ανοιχτους. Τωρα επειδη αυτοι ειναι ανικανοι, μεταφερουν την υποχρεωση στον πολιτη. Εχετε δει αμαξια στις βορειες χωρες γερμανι, δανια, σουηδια κλπ να φορουν αλυσιδες το χειμωνα?


Αποποιηση ευθυνων λεγεται αυτο. Να τα ριχνουμε στους αλλους (κρατος )για να μην αγορασουμε αλυσιδες επειδη εριξε 2 τονους χιονι σε ενα βραδυ.
Η να μην χρειαστεις πυροσβεστηρα στο αμαξι, γιατι το κρατος θα πρεπει να εχει απο ενα πυροσβεστικο σε καθε τετραγωνο για τον καθε πολιτη.

Επισης οι χωρες που λες φορανε υποχρεωτικα χιονολαστιχα. Εχεις ιδεα τι σημαινει αυτο ; Οτι δε χρειαζεσαι αλυσιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cyberguy είπε

υποχρεωτικά απο τον νόμο φοράνε χειμερινά ελαστικά τους χειμερινους μήνες. Κανένα κράτος δεν μπορεί να κρατάει τα πάντα ανοιχτά ειδικά σε χιονοκαταιγίδες που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά

Γερμανία τα χειμερινά ελαστικά ΔΕΝ είναι έτσι γενικά υποχρεωτικά.Είναι υποχρεωτικά μόνο σε χιόνι,πάγο.Δηλαδή μπορείς να κυκλοφορείς Δεκέμβριο μήνα με λιακάδα,10 βαθμούς,και στεγνό δρόμο με καλοκαιρινά ελαστικά νόμιμα,

αν όμως την επόμενη μέρα χιονίζει,με τα καλοκαιρινά ελαστικά πέφτει πρόστιμο,νομίζω 60 ευρώΑν δημιουργήσει ατύχημα τότε πιο μεγάλο προστιμο.Τότε είσαι υποχρεωμένος να βάλεις χειμερινά.

Επειδή λοιπόν κάτι τέτοιο είναι τεχνικά αδύνατο,τα αυτοκίνητα από τέλη Οκτώβρη μέχρι τέλη Μαρτίου/αρχές Απρίλη φοράνε χειμερινά.Αλυσιδες δεν έχει σχεδόν κανενας.Γίνεται χαμός στα λάστιχαδικα Οκτώβριο και Απρίλιο.

Τέλος όπως σωστά είπες,και εκεί μια χαρά κλείνουν για ώρες οι δρόμοι και οι Autobahn,σε χιονοθύελλες,κυρίως λόγω τροχαίων.Με το φορτηγό κάποιες  φορές έχει τύχει να απόκλειστώ λόγω χιονια σε πολλες χωρες της κεντρικής Ευρώπης.Η μοναδική χώρα που δεν μου έτυχε και που μου έχουν πει άλλοι οδηγοί ότι δεν έχουν δει ποτέ να κλείνουν οι δρόμοι είναι η Τσεχία,και πέφτει και εκεί πολύ χιόνι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Γερμανία τα χειμερινά ελαστικά ΔΕΝ είναι έτσι γενικά υποχρεωτικά.Είναι υποχρεωτικά μόνο σε χιόνι,πάγο.Δηλαδή μπορείς να κυκλοφορείς Δεκέμβριο μήνα με λιακάδα,10 βαθμούς,και στεγνό δρόμο με καλοκαιρινά ελαστικά νόμιμα,

αν όμως την επόμενη μέρα χιονίζει,με τα καλοκαιρινά ελαστικά πέφτει πρόστιμο,νομίζω 60 ευρώΑν δημιουργήσει ατύχημα τότε πιο μεγάλο προστιμο.Τότε είσαι υποχρεωμένος να βάλεις χειμερινά.

Επειδή λοιπόν κάτι τέτοιο είναι τεχνικά αδύνατο,τα αυτοκίνητα από τέλη Οκτώβρη μέχρι τέλη Μαρτίου/αρχές Απρίλη φοράνε χειμερινά.Αλυσιδες δεν έχει σχεδόν κανενας.Γίνεται χαμός στα λάστιχαδικα Οκτώβριο και Απρίλιο.

Τέλος όπως σωστά είπες,και εκεί μια χαρά κλείνουν για ώρες οι δρόμοι και οι Autobahn,σε χιονοθύελλες,κυρίως λόγω τροχαίων.Με το φορτηγό κάποιες  φορές έχει τύχει να απόκλειστώ λόγω χιονια σε πολλες χωρες της κεντρικής Ευρώπης.Η μοναδική χώρα που δεν μου έτυχε και που μου έχουν πει άλλοι οδηγοί ότι δεν έχουν δει ποτέ να κλείνουν οι δρόμοι είναι η Τσεχία,και πέφτει και εκεί πολύ χιόνι.

 

 

 

ισχυει, σε πιο βόρειες χώρες ειναι υποχρεωτικό και αυτό βέβαια μπορεί να αλλάζει απο επαρχία σε επαρχία. Αυτο που δεν καταλαβαίνει ο μέσος οδηγός ειναι οτι τα χειμερινά δεν τα θέλεις μόνο για τα χιόνια, αλλά για τις κρύες περιόδους. Τα θερινά ελαστικά κάτω απο 15 βαθμούς υπολειτουργούν, για να έχεις σωστό φρένο με χαμηλές θερμοκρασίες θέλεις χειμερινό ελαστικό. Και πάλι βέβαια στην Ελλάδα έχει να κάνει με το που ζεις. Π.χ. στην Ρόδο το θεωρώ υπερβολή να αλλάζεις ελαστικά.

Στην βορεια Ελλάδα που ζω ειναι όμως  υποχρεωτικό και το εφαρμόζω και στα δύο μου αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι ακριβώς,τα χειμερινά εχουν πολύ καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες γενικά,όχι μόνο σε πάγο,χιόνι.

15 βαθμοι ομως είναι υψηλή θερμοκρασία για χειμερινά.Σαν μέση θερμοκρασία όπου τα χειμερινά αρχίζουν να έχουν καλύτερη απόδοση από τα καλοκαιρινά  ειναι οι 7 βαθμοί θερμοκρασία αέρα.Η άσφαλτος έχει λίγο παραπάνω.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι κάτι εποχές (πριν κάνα 15 χρόνια) στην Πτολεμαΐδα παραμονή πρωτοχρονιάς ο καιρός μια χαρά σχετικά το πρωί πάμε στο Νοσοκομείο (είναι σε υψόμετρο + 100 μέτρα από την πόλη) γιατί είχε ένα θέμα η μάνα μου. Βάλε τον κόσμο που είχε, τους γιατρούς που δεν είχε και μέχρι να κάνει τις εξετάσεις (αίμα κτλ) φάγαμε 4 - 5 ώρες. Σε αυτό το διάστημα πατάει ένα χιόνι που το έστρωσε για πλάκα. Εγώ με χειμερινά (όπως πάντα από 1η Νοέμβρη) πολλοί με καλοκαιρινά. Στο κατέβασμα από το Νοσοκομείο και γενικά εκείνη την ημέρα έτρεχαν και δεν έφταναν όλες οι οδικές. 3 έφυγαν στα χωράφια σε απόσταση 2χλμ (Νοσοκομείο - Πόλη) και δύο ακόμα πέτυχα μέχρι να φτάσω σπίτι να έχουν χτυπήσει σε γειτονιές. 

Ακόμα και στα πρόσφατα χρόνια που δεν υπάρχει χιόνι ούτε για δείγμα στην περιοχή τα χειμερινά κάνουν δουλειά ειδικά το πρωί και το βράδυ που κυκλοφορεί ο κόσμος για την δουλειά του. 

Τα Sava Eskimo S3 + τα εμπιστεύομαι χρόνια σε τρία αυτοκίνητα. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 6:43 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Το περσινό χάος πάνε να διορθώσουν. Αυτό υποτίθεται ότι είναι το πνεύμα του ΦΕΚ, το οποίο βγήκε μετά το χάος με την Αττική Οδό. 

Ε βγήκε φεκ μετά το χάος, αφού κανείς δεν άκουσε τους αρμόδιους που συνιστούσαν αλυσίδες ή όχι μετακινήσεις πριν το χάος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στη βόρεια Αττική έχω καταβολευτεί με 4- εποχών (με M+S και 3PSFM) συν αλυσίδες ζόρικες (Konig XG-12 PRO) για τα ζόρια. Πέρσι μ' έβγαλαν ασπροπρόσωπο για τις αναγκαίες μετακινήσεις, ενώ στο πολύ ζόρι, απλά... χουχούλιασα στο τζάκι. 

Φέτος, ελέω ΦΕΚ, πήρα άλλο ένα ζευγάρι αλυσίδες με 40€ (απλές) για το μικρό αμάξι μη μας γράψουν απλά. Άχρηστες θα'ναι, αφού αυτό δε βγαίνει ποτέ με κακοκαιρία, αλλά ποτέ δε ξέρεις πότε θα 'ρθει έλεγχος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2022 στις 12:56 ΜΜ, Klausx είπε

Που είναι το ΑλυσίδεςPass; 🤣

Οκ χιόνισε 2 συνεχόμενες χρόνιες στην Αθήνα, είναι λογικό να υπάρξει κάποιο μέτρο παρ' όλ' αυτά κλείνουν σχολεία/δημόσια και σχεδόν όλα τα μαγαζιά για 2-3 μέρες που κρατάει οπότε θα έχουμε τις αλυσίδες μόνο για τυχών έλεγχο της αστυνομίας..... που θα την νοιάζει μόνο αν έχεις αλυσίδες, τώρα αν δεν έχεις πυροσβεστήρα, φαρμακείο δεν έγινε και κάτι.

Στο βασικό αυτοκίνητο έχω αλυσίδες πολύ καλές για κάτι έκτακτο, το θέμα είναι ότι υπάρχουν άλλα δύο στην οικογένεια που δεν υπάρχει περίπτωση να κινηθούν με χιόνι οπότε λέω να πάρω κάτι τέτοια απλά για τον έλεγχο https://www.skroutz.gr/s/30941334/Autoline-Tire-Ups-Πλαστικές-Αντιολισθητικές-Αλυσίδες-για-Επιβατικό-Αυτοκίνητο-10τμχ-14433.html#reviews
 

Δημοσιεύθηκε η Υπουργική Απόφαση Δ30/Δ5α/73567/2022 επιβάλλεται στους ιδιοκτήτες των οχημάτων να εφοδιάζουν τα οχήματά τους με αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά

Πιάνονται στα ανάλογα τι λέτε;

 

Τελικά ρε παιδιά αυτά πιάνονται στα "ανάλογα"; Δε μας λέτε 

20210910125256_autoline_alysides_plastikes_tire_ups_10tmch.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2022 στις 10:18 ΜΜ, liakinen είπε

Θυμάμαι κάτι εποχές (πριν κάνα 15 χρόνια) στην Πτολεμαΐδα παραμονή πρωτοχρονιάς ο καιρός μια χαρά σχετικά το πρωί πάμε στο Νοσοκομείο (είναι σε υψόμετρο + 100 μέτρα από την πόλη) γιατί είχε ένα θέμα η μάνα μου. Βάλε τον κόσμο που είχε, τους γιατρούς που δεν είχε και μέχρι να κάνει τις εξετάσεις (αίμα κτλ) φάγαμε 4 - 5 ώρες. Σε αυτό το διάστημα πατάει ένα χιόνι που το έστρωσε για πλάκα. Εγώ με χειμερινά (όπως πάντα από 1η Νοέμβρη) πολλοί με καλοκαιρινά. Στο κατέβασμα από το Νοσοκομείο και γενικά εκείνη την ημέρα έτρεχαν και δεν έφταναν όλες οι οδικές. 3 έφυγαν στα χωράφια σε απόσταση 2χλμ (Νοσοκομείο - Πόλη) και δύο ακόμα πέτυχα μέχρι να φτάσω σπίτι να έχουν χτυπήσει σε γειτονιές. 

Ακόμα και στα πρόσφατα χρόνια που δεν υπάρχει χιόνι ούτε για δείγμα στην περιοχή τα χειμερινά κάνουν δουλειά ειδικά το πρωί και το βράδυ που κυκλοφορεί ο κόσμος για την δουλειά του. 

Τα Sava Eskimo S3 + τα εμπιστεύομαι χρόνια σε τρία αυτοκίνητα. 

Άρρωστο ελαστικό το έχω και εγώ στο troc. Δυστυχώς στο μικρό αυτοκίνητο δεν τον άκουσα τον λαστιχά και έβαλα Nokian το οποίο το θεωρώ πολύ κατώτερο από τα sava . Καλά είναι τα χειμερινά λάστιχα και εγώ έχω και τα αλλάζω σεζόν αλλά καλό θα ήταν να μην τα θεοποιούμε. Το 2017 εδώ στη Θεσσαλονίκη έριξε τόσο χιόνι όσο δεν έριξε όλα τα προηγούμενα χρόνια μαζί. Όταν βγήκα από το σπίτι το χιόνι ήταν περίπου μέχρι το γόνατο μου και λίγο πιο ψηλά. Αυτό που είδα γιατί πήγαινα στο ιατρείο στη δουλειά ήτανε αυτοκίνητα εκτός δρόμου. Μόνο με αντιολισθητικές αλυσίδες μπόρεσα να φτάσω στη δουλειά και να γυρίσω πίσω. Ακόμα και suv 4χ4 άνευ αλυσίδας ήταν εκτός δρόμου. Έκανα την κίνηση να πάω πίσω από το Φίλυρο ελεω ότι ο δρόμος από τα Πεύκα είχε κίνηση. Εγώ μπορούσα να κινηθώ με 30 χιλιόμετρα και δευτέρα και αργά καθώς είχα αλυσίδες και όλοι υπόλοιποι ήταν εκτός δρόμου. Το vw up χωρίς αλυσίδες μου άναβε το anti spin και δεν ανέβαινε με χιονολαστιχα. Προσπάθησα να το κατεβάσω σιγά-σιγά γιατί είχε ανέβει κάποια μέτρα σε κάποια ανηφόρα  και το αυτοκίνητο γλιστρούσε άσχημα πριν βάλω τις αλυσίδες. Οπότε να ενημερώσω ότι το πιο σωστό μέτρο είναι η πρόληψη. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν οδηγούμε αν και αυτό κράτησε αρκετές μέρες εδώ στη Θεσσαλονίκη ήτανε οι μέ Προσπάθησα να το κατεβάσω σιγά-σιγά γιατί είχε ανέβει κάποια μέτρα σε κάποια ανηφόρα και το αυτοκίνητο γλιστρούσε άσχημα πριν βάλω τις αλυσίδες. Οπότε να ενημερώσω ότι το πιο σωστό μέτρο είναι η πρόληψη. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν οδηγούμε (αν και αυτό κράτησε αρκετές μέρες εδώ στην Θεσσαλονίκη ήτανε οι μέρες που είχε χιονίσει μέχρι μέσα στη θάλασσα), Και δεν στηριζόμαστε ποτέ μόνο στα χιονολαστιχα εάν είναι επιβεβλημένη η μετακίνηση μας. Θέλει γάντια και αλυσίδες.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...