Προς το περιεχόμενο

Λάστιχα ling long


nadal1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Eγώ είχα στο Α4 1.8 tsi 160 Goodyear Assymetric ένα πολύ καλό ελαστικό και όταν τα άλλαξα με Michelin Pilot Sport 4 είδα τεράστια διαφορά στα πάντα. Στον θόρυβο κύλισης, στο πόσο μαλακή ήταν η γόμα, πόσο κράταγε στα πάντα και όλα αυτά από Goodyear.

Σε τι βαθμό πιστεύεις έπαιξε ρόλο ότι είχες συνηθίσει σταδιακά τη φθορά των Goodyear, με αποτέλεσμα τα φρέσκα Michelin να σου φαίνονται τόσο ανώτερα;

Είσαι σίγουρος ότι αν άλλαζες από Pilot Sport σε Assymetric θα έβλεπες κάτι διαφορετικό;

8 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Αν θεωρούσε τον εαυτό της καλύτερο θα έπαιζε στις ίδιες τιμές. Δεν είναι τυχαία εκεί οι φίρμες. Εχουν χτίσει όνομα και αξιοπιστία.

Κάποιοι (πολλοί) υποστηρίζουν ότι πληρώνεις τη διαφήμιση και το premium status που έχουν χτίσει. Αν είσαι απολύτως βέβαιος ότι αυτό δεν ισχύει γενικά ή συγκεκριμένα στα ελαστικά, πάω πάσο.

Κουβέντα κάνουμε εδώ.

Το να βάλει κάποιος ένα επώνυμο ελαστικό δε μου λέει κάτι, την ώρα που ελάχιστοι ασχολούνται με τις πιέσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα και βλέπεις στο δρόμο ελαστικά με χαμηλές πιέσεις, ή όποτε το θυμηθούν όταν βάζουν βενζίνη βάζουν και αέρα στην τύχη, αφού σχεδόν κανένα δε λειτουργεί σωστά στα βενζινάδικα και άντε μάντεψε ποια είναι η πραγματική πίεση.

Άλλοι αλλάζουν αμορτισέρ μόνο για να περάσουν ΚΤΕΟ, αλλά Ακάκιεεε, το ελαστικό να είναι Michelin!

Άλλοι βάζουν Eagle F1 και τρέχουν στην άσφαλτο της Αθήνας και περιμένουν να σταματήσουν.

Μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο τουλάχιστον.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς και δεν συγκρίνω φθαρμένο GY με καινούριο Michelin, Μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου. Δεν είμαι μικρός έχω πολλά χλμ στην πλάτη μου. Επειδή η κουβέντα είναι αδιέξοδη σταματώ εδώ. Ο καθένας ας επιλέξει ότι αντέχει η τσέπη του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εβαλα αυτα και εδω και 2 χρονια δεν εχω κανενα προβλημα

Μαλιστα μου φαινονται καλυτερα απο τα goodyear efficient grip performance που ειχα πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Προφανώς και δεν συγκρίνω φθαρμένο GY με καινούριο Michelin, Μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου. Δεν είμαι μικρός έχω πολλά χλμ στην πλάτη μου. Επειδή η κουβέντα είναι αδιέξοδη σταματώ εδώ. Ο καθένας ας επιλέξει ότι αντέχει η τσέπη του. 

Να με συγχωρείς, δεν υποτίμησα τη νοημοσύνη σου. Θεωρώ λογικό μετά από 2-4 χρόνια να μην θυμάται κάποιος πώς ήταν αρχικά το ελαστικό του.

Αυτό που λέω είναι να μην κολλάμε τόσο σε επωνυμίες, και να ασχολούμαστε και με άλλα πράγματα στο όχημά μας.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Να με συγχωρείς, δεν υποτίμησα τη νοημοσύνη σου. Θεωρώ λογικό μετά από 2-4 χρόνια να μην θυμάται κάποιος πώς ήταν αρχικά το ελαστικό του.

Αυτό που λέω είναι να μην κολλάμε τόσο σε επωνυμίες, και να ασχολούμαστε και με άλλα πράγματα στο όχημά μας.

Μου φαίνεται πολύ παράξενο να μην θυμάται κάποιος τι λάστιχα φοράει.

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Το να βάλει κάποιος ένα επώνυμο ελαστικό δε μου λέει κάτι, την ώρα που ελάχιστοι ασχολούνται με τις πιέσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα και βλέπεις στο δρόμο ελαστικά με χαμηλές πιέσεις, ή όποτε το θυμηθούν όταν βάζουν βενζίνη βάζουν και αέρα στην τύχη, αφού σχεδόν κανένα δε λειτουργεί σωστά στα βενζινάδικα και άντε μάντεψε ποια είναι η πραγματική πίεση.

Άλλοι αλλάζουν αμορτισέρ μόνο για να περάσουν ΚΤΕΟ, αλλά Ακάκιεεε, το ελαστικό να είναι Michelin!

Πόσο δίκιο έχεις. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι πιέσεις προτείνει ο κατασκευαστής, ούτε τι είναι ένα πιεσόμετρο. Βάλε αέρα μια στο τόσο και άστο. Κατα τ'άλλα μην τυχόν και είναι φθηνό το ελαστικό, απαπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Πόσο δίκιο έχεις. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι πιέσεις προτείνει ο κατασκευαστής, ούτε τι είναι ένα πιεσόμετρο. Βάλε αέρα μια στο τόσο και άστο. Κατα τ'άλλα μην τυχόν και είναι φθηνό το ελαστικό, απαπα

Μιλάμε για ανθρώπους που έχουν πέντε δράμια μυαλό. Να το πούμε και το αυτονόητο γιατί πρέπει βλέπω.Το συνήθες πάντως είναι ότι οι παραπάνω που περιγράφετε βάζουν ότι τους πει ο λαστιχάς το φτηνότερο.

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Προφανως και επώνυμα ελαστικά τύπου Michelin,που κατασκευάζει λάστιχα για πάνω από 100 χρόνια είναι ανώτερα από Ling Long.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα Ling Long είναι επικίνδυνα,ειδικά όταν είναι καινούρια.Οτι πληρώνεις παίρνεις.Κανεις δεν θα βάλει κινεζικό για την ποιότητα του,αλλα για την τιμή.

Τα συγκεκριμένα green max hp010 σε τεστ της ADAC ήταν μεσαια βαθμολογία,3,5 με άριστα το 1 και σκάρτα το 6.Δεν είχαν κάτι ιδιαίτερα θετικό,αρνητικό ήταν η γρήγορη φθορά και η πρόσφυση σε στεγνό δρόμο.

Σχετικά με το ότι κόβουν από παντού,ρωτάω πάντα αν καπνίζει κάποιος.Σχεδον πάντα δεν έχουν λεφτά για καλά ελαστικά,συντήρηση κλπ αλλά έχουν πάντα 100-200 ευρώ ΚΑΘΕ μήνα για τσιγάρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jmmys είπε

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Προφανως και επώνυμα ελαστικά τύπου Michelin,που κατασκευάζει λάστιχα για πάνω από 100 χρόνια είναι ανώτερα από Ling Long.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα Ling Long είναι επικίνδυνα,ειδικά όταν είναι καινούρια.Οτι πληρώνεις παίρνεις.Κανεις δεν θα βάλει κινεζικό για την ποιότητα του,αλλα για την τιμή.

Τα συγκεκριμένα green max hp010 σε τεστ της ADAC ήταν μεσαια βαθμολογία,3,5 με άριστα το 1 και σκάρτα το 6.Δεν είχαν κάτι ιδιαίτερα θετικό,αρνητικό ήταν η γρήγορη φθορά και η πρόσφυση σε στεγνό δρόμο.

Σχετικά με το ότι κόβουν από παντού,ρωτάω πάντα αν καπνίζει κάποιος.Σχεδον πάντα δεν έχουν λεφτά για καλά ελαστικά,συντήρηση κλπ αλλά έχουν πάντα 100-200 ευρώ ΚΑΘΕ μήνα για τσιγάρα.

αν έχουν σαν αρνητικό την πρόσφυση σε στεγνό δρόμο........όταν ένα ελαστικό στην Ελλάδα κάνει το 80% (μήπως λέω και λίγο) των χιλιομέτρων του σε στεγνό δρόμο τότε υπάρχει πρόβλημα.Και το τεστ μιλάει για πρόσφυση σε γερμανικό δρόμο που δεν νομίζω να έχει πολύ σχέση με τους ελληνικούς δρόμους γυαλί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

αν έχουν σαν αρνητικό την πρόσφυση σε στεγνό δρόμο........όταν ένα ελαστικό στην Ελλάδα κάνει το 80% (μήπως λέω και λίγο) των χιλιομέτρων του σε στεγνό δρόμο τότε υπάρχει πρόβλημα.Και το τεστ μιλάει για πρόσφυση σε γερμανικό δρόμο που δεν νομίζω να έχει πολύ σχέση με τους ελληνικούς δρόμους γυαλί.

Ε ναι,ένα φθηνό ελαστικό είναι με την ανάλογη ποιότητα.Εδω το τεστ

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/185-65-r15-h/linglong-green-max-hp010-id-4083/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jmmys είπε

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Προφανως και επώνυμα ελαστικά τύπου Michelin,που κατασκευάζει λάστιχα για πάνω από 100 χρόνια είναι ανώτερα από Ling Long.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα Ling Long είναι επικίνδυνα,ειδικά όταν είναι καινούρια.Οτι πληρώνεις παίρνεις.Κανεις δεν θα βάλει κινεζικό για την ποιότητα του,αλλα για την τιμή.

Τα συγκεκριμένα green max hp010 σε τεστ της ADAC ήταν μεσαια βαθμολογία,3,5 με άριστα το 1 και σκάρτα το 6.Δεν είχαν κάτι ιδιαίτερα θετικό,αρνητικό ήταν η γρήγορη φθορά και η πρόσφυση σε στεγνό δρόμο.

Σχετικά με το ότι κόβουν από παντού,ρωτάω πάντα αν καπνίζει κάποιος.Σχεδον πάντα δεν έχουν λεφτά για καλά ελαστικά,συντήρηση κλπ αλλά έχουν πάντα 100-200 ευρώ ΚΑΘΕ μήνα για τσιγάρα.

Ούτε καπνίζω, ούτε πίνω, ούτε χάνομαι που λέει και ένα λαϊκό άσμα 😅😅

Απλώς πρέπει να αλλάξω ελαστικά και είμαι πολύ ζόρικα αυτόν τον καιρό. Αλλιώς συμφωνώ ότι ένα επώνυμο σου παρέχει άλλη ασφάλεια σε όλα τα επίπεδα. Απλώς είπα να το τσεκάρω σαν επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ε ναι,ένα φθηνό ελαστικό είναι με την ανάλογη ποιότητα.Εδω το τεστ

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/185-65-r15-h/linglong-green-max-hp010-id-4083/

Καλά, το ADAC βγάζει πρώτο το Goodyear Efficient Grip Performance 2 στη 205/55/16: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Προσωπικά δε μπορώ να πω ότι μ' έχει συγκινήσει ιδιαίτερα.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλά, το ADAC βγάζει πρώτο το Goodyear Efficient Grip Performance 2 στη 205/55/16: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Προσωπικά δε μπορώ να πω ότι μ' έχει συγκινήσει ιδιαίτερα.

Μαζί με τα Conti PC6, και σχεδόν ίδια βαθμολογία με τα Primacy και T005.

Γενικά η κάθε έρευνα δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα,αλλά σε γενικές γραμμές τα πρώτα 5-6 ελαστικά είναι τα ίδια,απλά αλλάζει μερικές φορές η κατάταξη.Η ADAC κάνει τεστ ελαστικών 50 χρόνια τώρα,συνεπώς δεν νομίζω ότι τα αποτελέσματα της απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

53 λεπτά πριν, NERRY είπε

Ούτε καπνίζω, ούτε πίνω, ούτε χάνομαι που λέει και ένα λαϊκό άσμα 😅😅

Απλώς πρέπει να αλλάξω ελαστικά και είμαι πολύ ζόρικα αυτόν τον καιρό. Αλλιώς συμφωνώ ότι ένα επώνυμο σου παρέχει άλλη ασφάλεια σε όλα τα επίπεδα. Απλώς είπα να το τσεκάρω σαν επιλογή 

Για οικονομικά και vfm δες και τα Falken Ziex Ze310,οικονομικό λάστιχο με πολύ καλές κριτικές.Εδω πάλι σε τεστ της ADAC,με πολύ καλη βαθμολογία,  2.3.Σκεψου ότι τα πρώτα είχαν βαθμό 2.0 και 2.1.

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/falken-ziex-ze310-ecorun-id-4695/

Πολυ καλά σε βρεγμένο και στεγνό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jmmys είπε

Μαζί με τα Conti PC6, και σχεδόν ίδια βαθμολογία με τα Primacy και T005.

Γενικά η κάθε έρευνα δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα,αλλά σε γενικές γραμμές τα πρώτα 5-6 ελαστικά είναι τα ίδια,απλά αλλάζει μερικές φορές η κατάταξη.Η ADAC κάνει τεστ ελαστικών 50 χρόνια τώρα,συνεπώς δεν νομίζω ότι τα αποτελέσματα της απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

Για οικονομικά και vfm δες και τα Falken Ziex Ze310,οικονομικό λάστιχο με πολύ καλές κριτικές.Εδω πάλι σε τεστ της ADAC,με πολύ καλη βαθμολογία,  2.3.Σκεψου ότι τα πρώτα είχαν βαθμό 2.0 και 2.1.

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/falken-ziex-ze310-ecorun-id-4695/

Πολυ καλά σε βρεγμένο και στεγνό δρόμο.

Αυτά φοράω τώρα, τα έβαλα αρχές του 2020. Πολύ καλό ελαστικό, συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήσεις αχταρμάς. Ο άνθρωπος ρωτάει για Nissan N16 και του λένε βάλε Michelin  γιατί φοράω τα pilot sport και είναι κορυφαία.
 

Να σου πω την γνώμη μου. Δεν υπάρχει καλό και κακό λάστιχο υπάρχει τι θέλεις και με τι το συγκρίνεις. Ούτε αποκλειστικά καλές ή κακές μάρκες. Όπως είπανε κάποιοι σωστά έχει σημασία και το μοντελο.  Παλιότερα θυμάμαι πολλοί λέγανε  πεταξανε τα good year efficient grip performance πριν την ώρα τους γιατί δεν ήταν καλά. Όπως επίσης για παλιότερα αυτοκίνητα με μικρές διαστάσεις οι επιλογές είναι περιορισμένες.

Αγόρασα αμάξι με 196/65/15 Nexxen cp661a τελειωμένα μετά από λιγοτερο από 20 χιλιάδες χλμ και με 2 χιλιοστά πέλμα.  Έβαλα Toyo Nanoenergy 3 made in Japan και η διαφορά ήταν μέρα με την νύχτα προς το χειρότερο αμέσως. Αφού πήγα πίσω να δει πιέσεις νόμιζα ότι κάτι δεν έκανε σωστά. Επιτάχυνση και φρένο δεν γλιστρούσαν αλλά στις στροφές καμία σχέση η αίσθηση. Τα Nexxen άλλη κατηγορία αλλά με 2 χιλιοστά πέλμα δεν πας πουθενά στο βρεγμένο. Τελείωσαν όμως πολύ γρήγορα. Τώρα φοράει kumho es01 γιατί με ενδιέφερε να είναι αθόρυβα που αυτά είναι.

Αν κοιτάς σε ling long προφανώς σε ενδιαφέρει η τιμή και αν τα παλιά λάστιχα είναι τελειωμένα και δεν μπορείς να δώσεις παραπάνω τότε βάλε τα. Καλύτερα καινούργια  κινεζικά παρά καμένα καλύτερη μάρκα. Ξέρεις όμως τι αγοράζεις. Μπορεί να κάνουν θόρυβο παραπάνω μπορεί να τυχεις σε κανένα στραβό και να τραβάει, μπορεί να σου ανεβάσουν την κατανάλωση και το πιο πιθανό αν τα συγκρίνεις με τίποτα Michelin Primacy ούτε θα σταματάει ούτε θα στρίβει το ίδιο. Μπορείς να δώσεις όμως τα παραπάνω χρήματα;

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα λάστιχα είναι σημαντικά για την ασφάλεια αλλά το ίδιο είναι και οι αναρτήσεις αλλά ελάχιστοι αλλάζουν αμορτισέρ. Το καλύτερο λάστιχο να βάλεις αν το αμορτισέρ είναι ψόφια μικρή σημασία έχουν. Επίσης άλλη ασφάλεια έχει ένα αυτοκίνητο 20ετιας όπως το Nissan n16 άλλη ένα οποιοδήποτε καινούργιο αλλά μπορείς να αγοράσεις καινούργιο; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι απόφαση σου πρέπει να έχει λογική με βάση τις δυνατότητες σου.  Δες την ετικέτα στις διαστάσεις που θέλεις και βάλε τα καλύτερα που μπορείς να αγοράσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gakost είπε

Απαντήσεις αχταρμάς. Ο άνθρωπος ρωτάει για Nissan N16 και του λένε βάλε Michelin  γιατί φοράω τα pilot sport και είναι κορυφαία.

Το Nissan N16 που το είδες?  Toyota auris του 2007 έχει και ψάχνει για 205/55/16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...