Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lordvec είπε

Καλημέρα,

την τσίμπησα και εγώ τη 43c635. Μια χαρά σε πρώτη φάση, αλλά με βασανίζει το μενού της. Τέσπα, τρεις ερωτήσεις αν έχει κάποιος

1) Όταν κάνω αναζήτηση εφαρμογής δεν βρίσκει ποτέ τίποτα. Στην πρώτη σελίδα κάποιος έγραψε ότι κάνει search μέσω του Play store και του φέρνει. Πώς γίνεται αυτό;

2) Στην εφαρμογή tcl home, σύνδεση (μέσω magiconnect) μπορώ να κάνω μόνο αν την έχω συνδεδεμένη με wifi την τηλεόραση. Αν την συνδέσω με καλώδιο δεν φαίνεται να τη βλέπει, ακόμα και αν την έχω συνδέσεις από πρίν (προσωρινά στο wifi για να γίνει register στην εφαρμογή). Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος; Γενικά διάφορες εφαρμογές λένε "πρέπει να είναι στο ίδιο wifi δίκτυο" αλλά στην πράξη παίζουν και wired. Επίσης η τηλεόραση στο tcl home φαίνεται off line αν είναι κλειστή, δε δείχνει να έχει δυνατότητα ενεργοποίησης

3) Δεν μπορώ να κάνω import τη συσκευή στο google home μέσω του tcl home. Δίνω authorization,  linking account... αλλά no devices found. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Για το 1 το εχω και εγω απορια...το μονο που ξερω οτι μπορεις να κανεις ειναι εφοσον εχεις βαλει το google account σου στην tv ...μεσα απο το Playstore με  κινητο /ταμπλετ /pc βρισκεις οτι εφαρμογης θες και εφοσον γινεται την στελνεις στην tv (σου δινει επιλογη). Κατευεθειαν δεν μου βγαζει και εμενα τπτ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ison είπε

Για το 1 το εχω και εγω απορια...το μονο που ξερω οτι μπορεις να κανεις ειναι εφοσον εχεις βαλει το google account σου στην tv ...μεσα απο το Playstore με  κινητο /ταμπλετ /pc βρισκεις οτι εφαρμογης θες και εφοσον γινεται την στελνεις στην tv (σου δινει επιλογη). Κατευεθειαν δεν μου βγαζει και εμενα τπτ.

Μάλλον βρήκα αυτό που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα, πρέπει να είναι εδώ, σελίδα 10. Αυτό που γράφεις να βρεις την εφαρμογή στο play του κινητού το έχω δοκιμάσει, παίζει. Ίσως με τη λογική της παρακάτω λύσης να παίζει και sideload του play store;

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναποσταρω αυτο γιατι χαθηκε:

Επίσης μια απορία Bug ( έχω 55c635) ... Όταν βλέπω cosmote tv με ήχο από τα ακουστικά bluetooth κολλάει σταματάει τέλειος η ταινία και δεν εμφανίζει υπότιτλους καθόλου.. Μόλις κλείνω bluetooth όλα καλά. Netflix κανένα θέμα... Έχει κάνα ηληθιο drm η cosmote και δεν αφήνει bluetooth ακουστικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ison είπε

Το ξαναποσταρω αυτο γιατι χαθηκε:

Επίσης μια απορία Bug ( έχω 55c635) ... Όταν βλέπω cosmote tv με ήχο από τα ακουστικά bluetooth κολλάει σταματάει τέλειος η ταινία και δεν εμφανίζει υπότιτλους καθόλου.. Μόλις κλείνω bluetooth όλα καλά. Netflix κανένα θέμα... Έχει κάνα ηληθιο drm η cosmote και δεν αφήνει bluetooth ακουστικά? 

Σε μένα πάντως δουλεύει κανονικά συνδέεται με Bluetooth στο ηχοσύστημα και παίζει κανονικά. Έχει παρατηρήσει κάποιος στα τηλεοπτικά κανάλια στα πρόσωπα κυρίως στις ειδήσεις που έχει έντονο φωτισμό ότι η φωτεινότητα στο πρόσωπο τρεμοπαιζει? Ειναι φυσιολογικό? Δοκίμασα αρκετά προφίλ εικόνας. Επίσης το παρατήρησα και σε άσπρα ρούχα σε κοντινό πλάνο σε φωτισμό στουντιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2023 στις 11:58 ΠΜ, thodoris1985 είπε

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε όλους.

@Satzik τελικά πρόλαβα. Για να δούμε τι θα γίνει στον δεύτερο γύρο

Όλα καλά με το 2ο γύρο; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ο unboxing σε λίγες μέρες ωραίος.... 😉Πάντως καλά το χειριστηκες γλύτωσες service και ιστορίες κ πήρες κατευθείαν μια καινούργια. Είχες την ταλαιπωρία βέβαια να πας τη μία να πάρεις την άλλη αλλά τέλος καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλαιπωρία σίγουρα. 1 ώρα πήγαινε-έλα, αλλά φαίνεται να άξιζε τον κόπο γιατί η δεύτερη δε φαίνεται να έχει κάποιο θέμα, και η αμέσως φτηνότερη στο skroutz ήταν +50€

Η αλλαγή δεν έγινε έτσι.

Στην ουσία ακυρώθηκε η πρώτη και ενημέρωσαν τα ΕΛΤΑ courier να έρθουν να παραλάβουν (ήρθαν χτες). Η δεύτερη έγινε κράτηση τηλεφωνικά με το κατάστημα και πλήρωσα/παρέλαβα στις 31/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως ταλαιπωρία. Πλήρωσες δλδ 2 φορές και περιμένεις επιστροφή της μιας αν κατάλαβα καλά. Και με payzy όλα φαντάζομαι.Το θέμα είναι τι θα σου επιστρέψουν τώρα. 

Καλοδούλευτη η νέα τουλάχιστον να ναι γιατί είναι πολύ καλή για τα λεφτά που την πηραμε με την επιστροφή. Εγώ έχω πάθει πλάκα όσο τη συνηθίζω κ τη μαθαίνω.

Βάζει κάτω άνετα ότι άλλη tv mid range έχω ψάξει κ έχω δει από κοντα

Επεξ/σία από Satzik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2023 στις 10:20 ΠΜ, lordvec είπε

Καλημέρα,

την τσίμπησα και εγώ τη 43c635. Μια χαρά σε πρώτη φάση, αλλά με βασανίζει το μενού της. Τέσπα, τρεις ερωτήσεις αν έχει κάποιος

1) Όταν κάνω αναζήτηση εφαρμογής δεν βρίσκει ποτέ τίποτα. Στην πρώτη σελίδα κάποιος έγραψε ότι κάνει search μέσω του Play store και του φέρνει. Πώς γίνεται αυτό;

 

Αυτό το έκανες?

https://www.youtube.com/watch?v=59eTleNuO-A&feature=emb_title&ab_channel=TCLSupport

 

 

Επεξ/σία από achilles_g_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, giokspy said:

Σε μένα πάντως δουλεύει κανονικά συνδέεται με Bluetooth στο ηχοσύστημα και παίζει κανονικά. Έχει παρατηρήσει κάποιος στα τηλεοπτικά κανάλια στα πρόσωπα κυρίως στις ειδήσεις που έχει έντονο φωτισμό ότι η φωτεινότητα στο πρόσωπο τρεμοπαιζει? Ειναι φυσιολογικό? Δοκίμασα αρκετά προφίλ εικόνας. Επίσης το παρατήρησα και σε άσπρα ρούχα σε κοντινό πλάνο σε φωτισμό στουντιο

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το CLEAR LED MOTION

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε παιδια για  την ερώτηση αλλα μιας και εκλεισε το νημα του γερμανου δεν εχω που αλλου να ρωτησω.Προλαβα την 55 αρα σαββατο μεσημερι και την παράγγειλα με παραλαβη απο το καταστηαμα.Στην εξελιξη παραγελειας πλην της διεύθυνσης του καταστήματος και τον αριθμο δε βγαζει κατι αλλο.Στο τηλ κεντρο δεν πιάνεις γραμμή με τιποτα.Υπαρχει μια ανησυχία λογο τελευτεας  στιγμής και λογο προϊστορίας του γερμανου.

Οσοι λοιποιν παραλάβατε απο καταστημα πως ακριβώς ηταν η διαδικασια και τι σταδια ειχε στην εξελιξη παραγγελίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filipprin είπε

Συγνωμη ρε παιδια για  την ερώτηση αλλα μιας και εκλεισε το νημα του γερμανου δεν εχω που αλλου να ρωτησω.Προλαβα την 55 αρα σαββατο μεσημερι και την παράγγειλα με παραλαβη απο το καταστηαμα.Στην εξελιξη παραγελειας πλην της διεύθυνσης του καταστήματος και τον αριθμο δε βγαζει κατι αλλο.Στο τηλ κεντρο δεν πιάνεις γραμμή με τιποτα.Υπαρχει μια ανησυχία λογο τελευτεας  στιγμής και λογο προϊστορίας του γερμανου.

Οσοι λοιποιν παραλάβατε απο καταστημα πως ακριβώς ηταν η διαδικασια και τι σταδια ειχε στην εξελιξη παραγγελίας

2 με 3 εργάσιμες κάνει. Λογικά το αργότερο μέχρι την Πέμπτη θα την έχεις ίσως κ αύριο ανάλογα. Εγω την παρήγγειλα Πέμπτη πρωί από το κατάστημα κ ηρθε Σαββατο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...