Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vins είπε

Έχω την 75 c735 και την έχω λιώσει, απίστευτη τηλεόραση!

Παρεμπιπτόντως αν κάποιος έχει κονσόλα και θέλει vrr αλλά δεν το εμφανίζει στις ρυθμίσεις (εμένα σε series x το είχε γκριζαρισμενο και δεν μπορούσα να το επιλέξω), πατάτε αυτό το game bar στην τηλεόραση να εμφανιστεί και πάτε στο game boost και το κλικάρετε. Μετά μπορείτε να το επιλέξετε και στην κονσόλα και έχετε vrr.

Οντως η τηλεόραση είναι φοβερή για το Series X. Και εγώ την έχω και την έχω λειώσει...Τώρα είμαι εκτός βέβαια...Απο αυριο θα δοκιμάσω να βάλω και το stremio!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Το πρόβλημα με το πάγωμα της εικόνας δε λέει να φτιάξει με τίποτα.

Πήρα τηλέφωνο στην cosmote πριν λίγο και ζήτησα επιστροφή.

Θεωρώ/ελπίζω ότι θα μου επιστρέψουν όλο το ποσό (ασχετα με την επιστροφή payzy) και να μην έχασα τουλάχιστον αυτήν την προσφορά γιατί δε μου έμεινε ούτε χρόνος ούτε αποθεμα υπάρχει για την ίδια τηλεόραση...

Κρίμα φίλε μου έτυχες μάλλον προβληματικό κομμάτι. Τη δέχτηκαν την επιστροφή; Δεν παίζει να στην αντικαταστήσουν με καινούρια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ison είπε

Δεν έχω καταλάβει το realdebrid είναι επί πληρωμή? Εγώ μονο το pirate Bay add on εχω.. Τι άλλο να βάλω στο stremio? 

Επίσης μια απορία Bug ( έχω 55c635) ... Όταν βλέπω cosmote tv με ήχο από τα ακουστικά κολλάει σταματάει τέλειος η ταινία και δεν εμφανίζει υπότιτλους καθόλου.. Μόλις κλείνω bluetooth όλα καλά. Netflix κανένα θέμα... Έχει κάνα ηληθιο drm η cosmote και δεν αφήνει bluetooth ακουστικά? 

Βάλε και το torrentio στα πρόσθετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, Satzik said:

Κρίμα φίλε μου έτυχες μάλλον προβληματικό κομμάτι. Τη δέχτηκαν την επιστροφή; Δεν παίζει να στην αντικαταστήσουν με καινούρια; 

Δέχτηκαν την επιστροφή. Πιστωτικό για άλλη αγορά ίδιας αξίας ή επιστροφή χρημάτων.δεν την εχουν στο eshop ομως. Την βρηκα σε καταστημα και την εχω κανει κρατηση... Αλλα δε με βλεπω να προλαβαινω γιατι κλείνουν στις 6

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 75 c735 και προσπαθώ να καταλάβω εάν η επεξεργασία εικόνας που κάνει η τηλεόραση είναι καλή ή όχι.

Αρχικά ρυθμίζω την έξοδο εικόνας που δίνει το eon box σε 1080p60hz και στη συνέχεια πατάω το κεντρικό πλήκτρο του πληκτρολογίου της τηλεόρασης και εμφανίζεται πάνω δεξιά η ένδειξη με την ίδια ανάλυση (1080p60hz). Ψάχνω να βρω πως ρυθμίζεται το upscalling σε 4κ και δεν το βρίσκω...

Στη συνέχεια ρυθμίζω την έξοδο εικόνας που δίνει το eon box σε 4κ2κ60hz, χρωματικό εύρος YCbCr444, HDR μόνιμα και στη συνέχεια πατάω το κεντρικό πλήκτρο του πληκτρολογίου της τηλεόρασης και εμφανίζεται πάνω δεξιά η ένδειξη με ανάλυση 3840Χ2160p50hz HDR PQ16. Η εικόνα τώρα είναι σαφώς καλύτερη.

Εσείς έχετε βρει τρόπο να δοκιμάσετε το upscalling σε 4κ ?

Έχετε βρει καλύτερες ρυθμίσεις για την εικόνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποίος έχει δορυφορικό πιάτο στραμμένο σε hotbed astra εχει ελευθερα καναλια σε 4Κ .... 

το παγκόσμιο που είδαμε σε 4Κ ήταν απόλαυση στη TCL ...εχω και Σονυ 4Κ η οποια εχει περισσοτερες ρυθμισεις αλλα η

QLED ηταν ενα κλικ καλυτερη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Αντώνης Τ. said:

835, poio to erotima?

Τα πάντα όλα 😅

Διαβάζω ότι χτυπάει σχεδόν στα ίσα τα αντίστοιχα ακριβότερα μοντέλα Sony / LG / Samsung!

Αν μπορείς να κάνεις ένα μικρό review καθώς είναι σχεδόν ίδια με την 935 αν εξαιρέσουμε ότι η 935 έχει quantum dot υλοποίηση Sony και1000 dimming zones και subwoofer αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, VaggD είπε

Τα πάντα όλα 😅

Διαβάζω ότι χτυπάει σχεδόν στα ίσα τα αντίστοιχα ακριβότερα μοντέλα Sony / LG / Samsung!

Αν μπορείς να κάνεις ένα μικρό review καθώς είναι σχεδόν ίδια με την 935 αν εξαιρέσουμε ότι η 935 έχει quantum dot υλοποίηση Sony και1000 dimming zones και subwoofer αν δεν κάνω λάθος.

subwoofer εχει και η 65C835, οκ καλούτσικοσ ηχος αλλά θέλει ανεβασμένη ένταση για να καταλάβεις ότι υπάρχει. σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστά homecinema αλλά για καθημερινή χρήση δε βρίσκω λόγο να ανοίγω ενισχυτή. Καλύπτομαι πλήρως από την TV.

Εγώ θα σου πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος. Είδα reviews πάμπολλα και την προτίμησα γιατί σε mini-led η TCL φαίνεται να είναι πιο χωμένη από τους υπόλοιπους.

Ήμουν ανάμεσα σε mini-led και oled και ζυγίζοντας τα κατέληξα σε mini-led. Για να μην πλατιάζω στα ίδια λεφτά δεν θα πάρεις καλύτερη φωτεινότητα (απίστευτη μιλάμεγια φωτιστικό κανονικό ) και φορτωμένα χαρακτηριστικά και φαίνεται να παίρνεις ποιότητα τουλαχιστον πολύ κοντινή σε υλοποιήσεις 1.5 φορα πιο ακριβές.. Και στα μαύρα αν δεν είσαι "περίεργος" δεν θα σε απογοητεύσει. Χώρια που δεν έχεις να φοβάσαι τα μειονεκτήματα των oled. Τονίζω ότι αγόρασα calibration ρυθμίσεις από τον τυπά του παρακάτω review και ως συνήθως οι ρυθμίσεις τύπου smooth motion κτλ είναι off η σε ελάχιστα επίπεδα.

Tο μενού (Google TV) δεν λαγκάρει πουθενά, smoothness ανωτατου επιπέδου. Αυτά που αναφέρουν εδώ κάποιοι φίλοι δεν τα έχω αντιμετωπίσει καθόλου, παίζω μόνο disney+, youtube, ελάχιστα TV.  Μη σου πω σε κάποια σημεία θα ήθελα delay, πχ αυξομειώνοντας ήχο ή στην αλλαγή καναλιών. 

Αξίζει να δεις το review. hands down που λεγαμε και στο χωριό το πληρέστερο.

Αν έχεις κάποια άλλη απορία μετά χαράς αλλά πιο περιεκτικός από αυτόν δε μπορώ να είμαι.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, Αντώνης Τ. said:

subwoofer εχει και η 65C835, οκ καλούτσικοσ ηχος αλλά θέλει ανεβασμένη ένταση για να καταλάβεις ότι υπάρχει. σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστά homecinema αλλά για καθημερινή χρήση δε βρίσκω λόγο να ανοίγω ενισχυτή. Καλύπτομαι πλήρως από την TV.

Εγώ θα σου πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος. Είδα reviews πάμπολλα και την προτίμησα γιατί σε mini-led η TCL φαίνεται να είναι πιο χωμένη από τους υπόλοιπους.

Ήμουν ανάμεσα σε mini-led και oled και ζυγίζοντας τα κατέληξα σε mini-led. Για να μην πλατιάζω στα ίδια λεφτά δεν θα πάρεις καλύτερη φωτεινότητα (απίστευτη μιλάμεγια φωτιστικό κανονικό ) και φορτωμένα χαρακτηριστικά και φαίνεται να παίρνεις ποιότητα τουλαχιστον πολύ κοντινή σε υλοποιήσεις 1.5 φορα πιο ακριβές.. Και στα μαύρα αν δεν είσαι "περίεργος" δεν θα σε απογοητεύσει. Χώρια που δεν έχεις να φοβάσαι τα μειονεκτήματα των oled. Τονίζω ότι αγόρασα calibration ρυθμίσεις από τον τυπά του παρακάτω review και ως συνήθως οι ρυθμίσεις τύπου smooth motion κτλ είναι off η σε ελάχιστα επίπεδα.

Tο μενού (Google TV) δεν λαγκάρει πουθενά, smoothness ανωτατου επιπέδου. Αυτά που αναφέρουν εδώ κάποιοι φίλοι δεν τα έχω αντιμετωπίσει καθόλου, παίζω μόνο disney+, youtube, ελάχιστα TV.  Μη σου πω σε κάποια σημεία θα ήθελα delay, πχ αυξομειώνοντας ήχο ή στην αλλαγή καναλιών. 

Αξίζει να δεις το review. hands down που λεγαμε και στο χωριό το πληρέστερο.

Αν έχεις κάποια άλλη απορία μετά χαράς αλλά πιο περιεκτικός από αυτόν δε μπορώ να είμαι.

Σε ευχαριστώ πλ, εννοείται ότι θα παρακολουθήσουν το βίντεο!

Μια ακόμη ερώτηση από που την αγόρασες και αν επιτρέπεται τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VaggD είπε

Σε ευχαριστώ πλ, εννοείται ότι θα παρακολουθήσουν το βίντεο!

Μια ακόμη ερώτηση από που την αγόρασες και αν επιτρέπεται τιμή?

1.6 κώτσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

την τσίμπησα και εγώ τη 43c635. Μια χαρά σε πρώτη φάση, αλλά με βασανίζει το μενού της. Τέσπα, τρεις ερωτήσεις αν έχει κάποιος

1) Όταν κάνω αναζήτηση εφαρμογής δεν βρίσκει ποτέ τίποτα. Στην πρώτη σελίδα κάποιος έγραψε ότι κάνει search μέσω του Play store και του φέρνει. Πώς γίνεται αυτό;

2) Στην εφαρμογή tcl home, σύνδεση (μέσω magiconnect) μπορώ να κάνω μόνο αν την έχω συνδεδεμένη με wifi την τηλεόραση. Αν την συνδέσω με καλώδιο δεν φαίνεται να τη βλέπει, ακόμα και αν την έχω συνδέσεις από πρίν (προσωρινά στο wifi για να γίνει register στην εφαρμογή). Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος; Γενικά διάφορες εφαρμογές λένε "πρέπει να είναι στο ίδιο wifi δίκτυο" αλλά στην πράξη παίζουν και wired. Επίσης η τηλεόραση στο tcl home φαίνεται off line αν είναι κλειστή, δε δείχνει να έχει δυνατότητα ενεργοποίησης

3) Δεν μπορώ να κάνω import τη συσκευή στο google home μέσω του tcl home. Δίνω authorization,  linking account... αλλά no devices found. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...