Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, andreaspA είπε

ηρθε και αναβαθμιση...

μολις την εκανα και ο Χριστός βοηθός!

Εμένα δεν ήρθε κάτι 65c635. Το firmware είναι το 508 στο τέλος που έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα μου έβγαλε μήνυμα για αναβάθμιση τώρα το πρωί που την άνοιξα (43C635) - δεν την έκανα επειδή έφευγα για δουλειά. Την πέρασε κανείς να μας πει αλλαγές, γιατί δεν βρίσκω online κάπου changelog?

Edit: μόλις την περασα, πηγε έκδοση 508 απο 477. Αμέσως μόλις πρώτοανοίξει έχει πάρα πολύ σκούρα μαύρα τα οποία επανέρχονται με ένα πλήρες shutdown της τηλεόρασης (δεν χρειάζεται να τη βγάλετε από το ρεύμα όπως διαβάζω αλλού). 

Πέραν αυτού οι μόνες αλλαγές που βλέπω είναι μία (νομίζω) νέα επιλογή για αυτόματη προσαρμογή της έντασης του ήχου βάση περιβάλλοντος, και ότι ΝΙΩΘΩ να χρειάζεται μείωση του gamma κατά 1 με 2 κλικ για να έρθει η φωτεινότητα στα ίδια επίπεδα με πριν. Δυστυχώς δεν εχουν φτιάξει κάτι που κάτι που με χαλάει, το ότι χρειάζεται να γυρίσεις τα μενού στα ελληνικά για να μπορέσεις να διαβάσεις ελληνικές πληροφορίες προγράμματος.

Επεξ/σία από Marcos_Aurilius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@giokspy εγώ έχω την c635, και είχα την έκδοση που τελειώνει σε 508, αλλά νομίζω ότι δε μπορώ να δοκιμάσω το dolby vision στο netflix, γιατί έχω τον λογαριασμό με τα 2 accounts.

 

Στο disney και με το θέμα των bluetooth ακουστικών (το οποίο νομίζω δεν είναι θέμα της τηλεόρασης γιατί στο reddit είδα αρκετές ερωτήσεις για το roku και για άλλες andrid συσκευές γενικότερα), δε βρήκα πως να απενεργοποιήσω το "surround sound setting" στην τηλεόραση αλλά είδα ως πρόταση να πας στις ρυθμίσεις του disney+ και να ενεργοποιήσεις το "Save Data" και τα ακουστικά δουλεύουν κανονικά, βέβαια θυσιάζεις την ποιότητα, οπότε δεν......

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα επειδή είχα αυτόματη ενημέρωση είχα την 508 ήδη αλλά πάλι έχει θέμα το Dolby vision οπότε παραμένουμε στο hack που είχε περιγράψει στο xda. Έτσι κι αλλιώς το βράδυ κλείνω την τροφοδοσία αντί να τη βάζω συνεχώς σε αδρανοποίηση που δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την τελευταία αναβάθμιση του disney έχω πρόβλημα με το dolby vision..... Παίζει τις ταινίες με σπάσιμο frames..... Μόνο στο disney και μόνο στις ταινίες dolby vision.. Στο Netflix που έβαλα παίζει μια χαρά. 

 

 

Update:βρήκα λύση για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα. Όταν είμαστε στο disney πατάμε ρυθμίσεις μετά οθόνη και ήχος μετά εικόνα έπειτα λειτουργία εικόνας και εκεί από το ντολμπυ θέαση iq που είναι επιλεγμένο το αλλάζουμε με την επιλογή φωτεινό ή σκοτεινό. Και φτιάχνει.. 

 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να αγοράσω την TCL 65P635, την αγοράσω λόγω ότι χάλασε η προηγούμενη τηλεόραση μέσα σε 2,5 χρόνια, κατά την γνώμη και την εμπειρία σας η TCL ως εταιρία έχει καλή ποιότητα κατασκευής και οι τηλεοράσεις αντέχουν αρκετά ανα τα χρόνια ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vaggos_17 είπε

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να αγοράσω την TCL 65P635, την αγοράσω λόγω ότι χάλασε η προηγούμενη τηλεόραση μέσα σε 2,5 χρόνια, κατά την γνώμη και την εμπειρία σας η TCL ως εταιρία έχει καλή ποιότητα κατασκευής και οι τηλεοράσεις αντέχουν αρκετά ανα τα χρόνια ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να προτιμήσεις η την 65C635 η την 65P735, έχουν ωραιότερο σχεδιασμό χωρίς πλαίσια πάνω και στα πλάγια και καλύτερο ήχο. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή για τα λεφτά που ζητάει έχουν λειτουργικό το Google TV που είναι η μετεξέλιξη του Android TV όπου μπορείς να βρεις αμέτρητες εφαρμογές κάθε είδους να κατεβάσεις. Οι τηλεοράσεις αντέχουν όσο και των άλλων γνωστών εταιριών, μίας και όπως έχουν γίνει τώρα με της smart λειτουργίες και της εφαρμογές αν δεν την αλλάξεις σε 5 χρόνια θα αρχίζουν τα προβλήματα με κολλήματα με να αργή να φόρτωση εφαρμογές κτλ. Αν την χρησιμοποιείς μόνο για να βλέπεις τα κανάλια τότε μπορεί να σε βγάλει και 10 χρόνια. Όπως σε όλες της μάρκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Να προτιμήσεις η την 65C635 η την 65P735, έχουν ωραιότερο σχεδιασμό χωρίς πλαίσια πάνω και στα πλάγια και καλύτερο ήχο. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή για τα λεφτά που ζητάει έχουν λειτουργικό το Google TV που είναι η μετεξέλιξη του Android TV όπου μπορείς να βρεις αμέτρητες εφαρμογές κάθε είδους να κατεβάσεις. Οι τηλεοράσεις αντέχουν όσο και των άλλων γνωστών εταιριών, μίας και όπως έχουν γίνει τώρα με της smart λειτουργίες και της εφαρμογές αν δεν την αλλάξεις σε 5 χρόνια θα αρχίζουν τα προβλήματα με κολλήματα με να αργή να φόρτωση εφαρμογές κτλ. Αν την χρησιμοποιείς μόνο για να βλέπεις τα κανάλια τότε μπορεί να σε βγάλει και 10 χρόνια. Όπως σε όλες της μάρκες. 

Καλησπέρα,

μεταξύ 50C635 & 50P735 υπάρχει άλλη ουσιαστική διαφορά εκτός του ότι η C είναι ελαφρώς QLED (όπως όλες αυτής της τιμής), δεδομένου ότι έχουν την ίδια πλακέτα (RT51M Platform) και τόσα άλλα κοινά;

Είναι δηλαδή τόσο μεγάλη η διαφορά εικόνας, δεδομένου ότι η χρήση που θα κάνω είναι αποκλειστικά Digea, Movies, Netflix, Apple TV, Amazon (δλδ όχι gaming με 120Hz, κόλπα τύπου fluid motion κλπ) που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής και την αγορά της QLED;

Τις έχει δει κανείς δίπλα δίπλα για να ξεχωρίσει τις διαφορές; Η αλλιώς, σε blind test καταλαβαίνει κανείς ποια είναι ποια;

Γιατί διαβάζω ότι και η P έχει εξαιρετικό panel.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν παίζεις παιχνίδια και την θέλεις μόνο για τα κανάλια και για Netflix πάρε την P735 που έχω κι εγώ, είναι εξαιρετική τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα την 50P731και μετά απ όλο το σετάρισμα και την εξερεύνηση έχω 3 απορίες για όποιον γνωρίζει

1. εξωτερικό usb με ταινίες μου βγάζει τους υπότιτλους κάτι ακαταλαβίστικα #$%^& αντί για ελληνικά, μπορώ να κάνω κάτι ( σε μια samsung τα διαβάζει κανονικά )

2. Το tcl channel εμφανίζει με κάποιο τρόπο υπότιτλους?

3. Και κάτι όχι τόσο σημαντικό απλά το ψαχνω ώρα και δεν μπορώ να το βρω, στο κεντρικο μενού του google tv κάτω απο τις εφαρμογές μου, έχει προτάσεις απο disney ταινίες, από tcl channel και από google ταινίες για ενοικίαση η αγορά. Πως μπορώ να προσθέσω του netflix και να αφαιρέσω τις google tv που προτείνει?

Τι τηλεόραση είναι αυτή?? τι εικόνα?? πήρα tcl λόγω κριτικών και πραγματικά έχω πάθει πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη, να την χαρείς. Για το 1 δεν γνωρίζω, για το 2 δεν έχει υπότιτλους τουλάχιστον όχι στα Ελληνικά. Για το 3 η Google TV προσθέτει περιεχόμενο από μόνη της όσο παρακολουθείς. Αν βλέπεις Νετφλιξ θα σου βγάλει προτάσεις της πλατφόρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! ωραία, το μόνο που μένει είναι να βρω με τους υπότιτλους τι μπορώ να κάνω! ίσως είναι από τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...