Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Αγόρασα στις 28/11/22 την 50άρα C635 και πριν από δύο μέρες παρέδωσε το πνεύμα (!! ) από θέμα εικόνας .

Παρόλες τις προσπάθειες δεν έγινε τίποτα και επικοινώνησα με Κωτσόβολο και την Astra Service για τα περαιτέρω.

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως αναφέρθηκε από την εταιρεία που έχει αναλάβει την εγγύηση - service της TCL  ότι όπως και ναναι θα επισκευαστεί και δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης, όπως και το ότι εάν ο τεχνικός διαπιστώσει πως είναι κάτι απλό και δεν πρόκειται για βλάβη σε χρεώνουν 49€ επίσκεψη!!

Έχω προβληματιστεί παρά πολύ με αυτή την ιστορία και εάν όντως είναι σοβαρό το θέμα και δεν δεχτούν αντικατάσταση της τηλεόρασης θα το τραβήξω όσο δεν παίρνει...μιλάμε για TV με ελάχιστη χρήση, ωρών θα έλεγα αφού μεσολάβησαν οι γιορτές και το σπίτι ήταν κλειστό.

Η τηλεόραση βρίσκεται Αθήνα κι εγώ δυστυχώς που την παρήγγειλα δεν μπορώ να πάω επιτόπου και να την παραδώσω στο κατάστημα του Κωτσόβολου από όπου την πήρα ο ίδιος προσωπικά.

Πιστεύω ότι έχουμε θέμα γενικά με την εγγύηση της εταιρείας στις TV.

Δεν βρήκα τίποτα σχετικό με αντιπροσωπεία κλπ. Μόνο το service που σου παρέχει το κατάστημα μέσω της Astra Service η οποία έχει αναλάβει κι άλλες μάρκες.

Δεν είδα κανένας να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, BigJim34 said:

Καλημέρα σε όλους!

Αγόρασα στις 28/11/22 την 50άρα C635 και πριν από δύο μέρες παρέδωσε το πνεύμα (!! ) από θέμα εικόνας .

Παρόλες τις προσπάθειες δεν έγινε τίποτα και επικοινώνησα με Κωτσόβολο και την Astra Service για τα περαιτέρω.

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως αναφέρθηκε από την εταιρεία που έχει αναλάβει την εγγύηση - service της TCL  ότι όπως και ναναι θα επισκευαστεί και δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης, όπως και το ότι εάν ο τεχνικός διαπιστώσει πως είναι κάτι απλό και δεν πρόκειται για βλάβη σε χρεώνουν 49€ επίσκεψη!!

Έχω προβληματιστεί παρά πολύ με αυτή την ιστορία και εάν όντως είναι σοβαρό το θέμα και δεν δεχτούν αντικατάσταση της τηλεόρασης θα το τραβήξω όσο δεν παίρνει...μιλάμε για TV με ελάχιστη χρήση, ωρών θα έλεγα αφού μεσολάβησαν οι γιορτές και το σπίτι ήταν κλειστό.

Η τηλεόραση βρίσκεται Αθήνα κι εγώ δυστυχώς που την παρήγγειλα δεν μπορώ να πάω επιτόπου και να την παραδώσω στο κατάστημα του Κωτσόβολου από όπου την πήρα ο ίδιος προσωπικά.

Πιστεύω ότι έχουμε θέμα γενικά με την εγγύηση της εταιρείας στις TV.

Δεν βρήκα τίποτα σχετικό με αντιπροσωπεία κλπ. Μόνο το service που σου παρέχει το κατάστημα μέσω της Astra Service η οποία έχει αναλάβει κι άλλες μάρκες.

Δεν είδα κανένας να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης;

 

 

Η Astra Service από οτι έχω δει ειναι το επίσημο service της TCL και δεν το παρέχει ο Κωτσόβολος, απλά αυτός κάνει τα δέοντα. Στο θέμα της τηλεόρασης, θεωρώ λογική την απάντηση πως αν επισκευάζεται θα επισκευαστεί και δεν θα γίνει αλλαγή(λογικά έχουν περάσει οι όσες μέρες μπορεί να δίνει DOA η κάθε εταιρεία) και επίσης αυτό με την χρέωση αναμενόμενο θα πω αλλά υψηλό το ποσό και αυτό όντως είναι βλακεία. Θα πρότεινα αν δεν γίνεται χρήση αυτής να περιμένεις μέχρι να πας Αθήνα για να γλυτώσεις αυτό το 50άρικο αν γίνει καμια στραβή. Τέλος γενικά αν δεις τις αξιολογήσεις της Αστρα Σερβις στο Google θα πάρεις μια εικόνα. Smartec σίγουρα δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Θα πρότεινα αν δεν γίνεται χρήση αυτής να περιμένεις μέχρι να πας Αθήνα για να γλυτώσεις αυτό το 50άρικο αν γίνει καμια στραβή. Τέλος γενικά αν δεις τις αξιολογήσεις της Αστρα Σερβις στο Google θα πάρεις μια εικόνα. Smartec σίγουρα δεν είναι.

Δυστυχώς χρειαζόμαστε την τηλεόραση  και είναι σίγουρο ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες και δεν υπάρχει περίπτωση να φταίνε ρύθμιση - λογισμικό - κεραία - ρεύμα - τηλεκοντρόλ ή δεν ξέρω τι άλλο. Φοβάμαι ότι είναι θέμα πάνελ, έχει μόνο ήχο και το παρουσίασε ενώ είχε κλείσει κανονικά την  προηγούμενη μέρα. Δεν το έκανε εν λειτουργία.  Εννοείται ότι είναι με καλό πολύμπριζο ασφαλείας από την πρώτη μέρα.

Όσο για την Astra Service δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι αναγκαστική λύση οπότε περιμένω τον τεχνικό την επόμενη Τρίτη.

Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία ή μπορεί να  σκεφτεί  κάτι άλλο θα του ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Δυστυχώς χρειαζόμαστε την τηλεόραση  και είναι σίγουρο ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες και δεν υπάρχει περίπτωση να φταίνε ρύθμιση - λογισμικό - κεραία - ρεύμα - τηλεκοντρόλ ή δεν ξέρω τι άλλο. Φοβάμαι ότι είναι θέμα πάνελ, έχει μόνο ήχο και το παρουσίασε ενώ είχε κλείσει κανονικά την  προηγούμενη μέρα. Δεν το έκανε εν λειτουργία.  Εννοείται ότι είναι με καλό πολύμπριζο ασφαλείας από την πρώτη μέρα.

Όσο για την Astra Service δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι αναγκαστική λύση οπότε περιμένω τον τεχνικό την επόμενη Τρίτη.

Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία ή μπορεί να  σκεφτεί  κάτι άλλο θα του ήμουν υπόχρεος.

εχουν καει τα led.αλλαζουν αν θες αλλα καλυτερα να σου αλλαξουν εξολοκληρου την τηλεοραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, georgiouu είπε

εχουν καει τα led.αλλαζουν αν θες αλλα καλυτερα να σου αλλαξουν εξολοκληρου την τηλεοραση

Την Πυθία μου θυμίζει η απάντηση σου...δλδ. τι εννοείς;

Λογικά το πιθανότερο είναι να υπάρχει θέμα με τα Led αλλά κάηκαν σε καινούργια τηλεόραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Την Πυθία μου θυμίζει η απάντηση σου...δλδ. τι εννοείς;

Λογικά το πιθανότερο είναι να υπάρχει θέμα με τα Led αλλά κάηκαν σε καινούργια τηλεόραση;

κινεζοτηλεοραση ειναι,πληρωνουμε φθηνα με τα αναλογα ρισκα.το σιγουρο ειναι οτι καηκαν τα led,ειμαι σαφης δεν κανω την πυθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2023 στις 10:17 ΠΜ, LAZ_HLI είπε

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! ωραία, το μόνο που μένει είναι να βρω με τους υπότιτλους τι μπορώ να κάνω! ίσως είναι από τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης κάτι..

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω σε μια 65C635 με τους υποτιτλους. Τους εκανα save ξανα σε αλλο αρχειο , και στο τελος διαλεξα  εκει που λεει Windows ,  Unix  κλπ  ,     " Tελος γραμμης " -  Unix-Linux  ---- και παιζουν μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 3:52 ΜΜ, ison είπε

Το ξαναποσταρω αυτο γιατι χαθηκε:

Επίσης μια απορία Bug ( έχω 55c635) ... Όταν βλέπω cosmote tv με ήχο από τα ακουστικά bluetooth κολλάει σταματάει τέλειος η ταινία και δεν εμφανίζει υπότιτλους καθόλου.. Μόλις κλείνω bluetooth όλα καλά. Netflix κανένα θέμα... Έχει κάνα ηληθιο drm η cosmote και δεν αφήνει bluetooth ακουστικά? 

Καλησπέρα,

εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην TCL TV μου. Έχω την αίσθηση ότι παλαιότερα δεν υπήρχε το πρόβλημα. Μάλλον προέκυψε μετά από κάποιο update ή της TV ή του application. Καμία ιδέα για την λύση του προβλήματος υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνω και εγώ TV 55΄ κοντά στα 500€ και βλέπω ότι πολλοί πήγατε στην 55C635. Αξίζει ακόμα και τώρα η αγορά της μιας και βγήκε το 2022?

Το περίεργο είναι ότι δεν την βλέπω εύκολα διαθέσιμη στο amazon.

Άπο άποψη τιμής βρίσκεται στο 500αρι τώρα. Δεν βλέπω μεγάλη πτώση τιμής αν και περίοδος εκπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, golden33 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνω και εγώ TV 55΄ κοντά στα 500€ και βλέπω ότι πολλοί πήγατε στην 55C635. Αξίζει ακόμα και τώρα η αγορά της μιας και βγήκε το 2022?

Το περίεργο είναι ότι δεν την βλέπω εύκολα διαθέσιμη στο amazon.

Άπο άποψη τιμής βρίσκεται στο 500αρι τώρα. Δεν βλέπω μεγάλη πτώση τιμής αν και περίοδος εκπτώσεων.

Καλησπέρα φίλε, όταν λες αξίζει ακόμα μιας και βγήκε το 22 τι εννοείς ακριβώς; Ακόμα δεν φτάσαμε στο τέλος του Γενάρη του 23! 😄

Εχω την 75αρα της σειρασ 735 και την έχω καταευχαριστηθει. Προσπάθησε να βρεις κατάστημα που να έχει στημένο το μοντέλο που σε ενδιαφερει για να πας να τη δεις από κοντά αν μπορείς. Αυτό είναι το καλύτερο.

Δες τα features που προσφέρει και δες αν καλύπτουν τις ανάγκες σου προσωπικά!

Υπαρχει περίπτωση να μην τις καλύπτουν, υπάρχει περίπτωση και τα τις υπερκαλύπτουν, δλδ να μην τα χρειάζεσαι όλα και να μπορείς να βολευτείς και με κάτι πιο οικονομικό.

Επεξ/σία από vins
Λάθος σειρά μοντέλου
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, golden33 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνω και εγώ TV 55΄ κοντά στα 500€ και βλέπω ότι πολλοί πήγατε στην 55C635. Αξίζει ακόμα και τώρα η αγορά της μιας και βγήκε το 2022?

Το περίεργο είναι ότι δεν την βλέπω εύκολα διαθέσιμη στο amazon.

Άπο άποψη τιμής βρίσκεται στο 500αρι τώρα. Δεν βλέπω μεγάλη πτώση τιμής αν και περίοδος εκπτώσεων.

είναι διαθέσιμη στο amazon.de στα 479€ και 599€ η 65αρα 

Η τιμή δε θα πέσει άλλο είναι είδη χώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas-d είπε

είναι διαθέσιμη στο amazon.de στα 479€ και 599€ η 65αρα 

Η τιμή δε θα πέσει άλλο είναι είδη χώμα.

Πάντως το Amazon.de δε στέλνει στην Ελλάδα, τουλάχιστον αυτό το μοντέλο. Μόνο τη 43άρα: 

https://www.amazon.de/dp/B09XMFKJHJ?tag=kimovil0c-21&th=1&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 12:26 ΠΜ, kinakos7 είπε

Καλησπέρα,

εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην TCL TV μου. Έχω την αίσθηση ότι παλαιότερα δεν υπήρχε το πρόβλημα. Μάλλον προέκυψε μετά από κάποιο update ή της TV ή του application. Καμία ιδέα για την λύση του προβλήματος υπάρχει;

Μαλλον θεμα του λογισμικου ειναι αφου και σε mi box s, παλιοτερα, οταν συνδεα bluetooth ακουστικα κολλουσαν τα παντα. Στην tcl μου που τα δοκιμασα δεν εμφανιζε υποτιτλουϛ αλλα κατα τα αλλα επαιζε κανονικα. Η λυση που βρηκα και δοκιμασα για λιγο ειναι να συνδεσω τα ακουστικα αφου εχει εμφανισει τουϛ πρωτουϛ υποτιτλουϛ και μετα συνεχιζουν. Επισηϛ δεν επαιζε καθολου το disney plus και το ελυσα με απεγκατασταση και εκ νεου εγκατασταση τηϛ εφαρμογηϛ. Φαινεται οτι android tv και bluetooth ακουστικα δεν τα πανε καλα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sugardad είπε

Πάντως το Amazon.de δε στέλνει στην Ελλάδα, τουλάχιστον αυτό το μοντέλο. Μόνο τη 43άρα: 

https://www.amazon.de/dp/B09XMFKJHJ?tag=kimovil0c-21&th=1&psc=1

E δε πειράζει πάρτη από Ελλάδα τόσα μαγαζιά υπάρχουν πού τρώνε ψωμάκι τόσοι υπάλληλοι!

όλα online μετά λέμε ανεργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...