Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλοκαίρι που μας πέρασε άλλαξα κουφώματα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Εγγύηση 30 χρόνια, PVC το οποίο δεν κιτρινίζει με τα χρόνια (νομίζω είναι από polycarbonate) , μηχανισμοί με εγγύηση για 30.000 ανοιγοκλεισίματα τη στιγμή που άλλοι έχουν εγγύηση για 10.000.

Στις μπαλκονόπορτες έβαλα τζάμι 4 εποχών ημιδιάφανο.Το αργόν μου είπε ο εγκαταστάτης να μην το προτιμήσω.Είναι περισσότερο εφφέ παρά ουσία.

Στην εγκατάσταση κουβαλήθηκε ολόκληρο συνεργείο και κάνανε άψογη εφαρμογή.Επέλεξα τη σειρά Link.png Site: Eurofutur Classic Σκωτία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ "tstavrou":

Παρακαλώ, ευχαρίστηση μου να βοηθώ όπως μπορώ!

 

@ "eidikos33": 

Πολύ γενικό το ερώτημα σου, η τιμή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Είναι σα να ρωτάς "πόσο κάνει ένα κινητό/ρολόι/μολύβι/αμάξι"! :P

 

@ "tarantules":

Καλορίζικα κι εύχομαι να κάνουν σύντομα απόσβεση του κόστους τους!

Θα σημειώσω μόνο ότι τα περί εγγύησης είναι συνήθως "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" (υπάρχουν πάντοτε ειδικοί όροι που ποτέ δεν μπορείς να αποδείξεις ότι τηρήθηκαν ή/& να τους τηρήσεις), ειδικά όταν αυτές είναι πολύχρονες ή/& αφορούν αριθμό λειτουργιών μηχανισμού (btw, μήπως έχουν ενσωματωμένο chip καταμέτρησης ανοιγοκλεισιμάτων; :P ). Με αυτά δεν εννοώ κάτι κακό για τα συγκεκριμένα κουφώματα που έβαλες (ή/& την εταιρεία), είναι γενικό το θέμα. Βασικό είναι να παρέχει υποστήριξη σε βάθος χρόνου η εταιρεία που τα πήρες. 

 

BTW, τα έγχρωμα pvc κουφώματα (π.χ. σε μίμηση ξύλου) είναι πιο "ευαίσθητα" από τα λευκά, διότι:

  • Το προφίλ του pvc είναι (συνήθως...) σκούρο, άρα ζεσταίνεται περισσότερο από τον έντονο καλοκαιρινό ήλιο.
  • Η μορφή της τελικής επιφάνειας που βλέπουμε (τα "νερά" του ξύλου) διαμορφώνεται με το κόλλημα μιας μεμβράνης. Λένε ότι αντέχει. Το πιστεύω, αλλά δεν ξέρω πόσο αντέχει σε βάθος χρόνου & με θερμοκρασίες Ελληνικών καλοκαιριών.

Βέβαια... κουφώματα είναι, δεν τα παντρευόμαστε & για μια ζωή! :lol: Πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι καταναλωτές, αλλά κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί που τα παράγουν/εμπορεύονται, δεν θα γίνουν (ούτε είναι) όλοι κλέφτες! :ph34r:  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έβαλε κουφώματα μιας εταιρίας που για μένα είναι πρωτοπόρος στα κουφώματα PVC στην Ευρώπη.
Ναι γενικά για τα pvc δεν ξέρουμε γενικα πόσο αντέχουν στην θερμή Ελλάδα μιας και ο ήλιος είναι ο χειρότερος εχθρός τους. Είναι ας πούμε λίγο χλωμό το τοπίο . Αλλά για μένα θεωρώ ότι έβαλες σε κούφωμα οτι καλύτερο σε PVC απο άποψη αντόχής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη εγγύηση για τα ανοιγοκλεισίματα, όχι δεν έχει κανένα τσιπάκι ενσωματωμένο :-D απλά οι μηχανισμοί των μεντεσέδων μου είπε οτι προορίζονται για επαγγελματικές εγκαταστάσεις όπου η χρήση είναι πολύ περισσότερη και πιο συχνή απότι σε οικιακές.

Οι εγγυήσεις πάντως που δίνει , δείχνουν τη σιγουριά για το συγκεκριμένο προϊόν.Χαρακτηριστικά μου είπε οτι τα συγκεκριμένα τα βάζει σε νησιά και γενικότερα σε περιοχές με προβλήματα υγρασίας και έχουν δείξει την αντοχή τους.Θέλω να πιστεύω οτι έβαλα κάτι καλό.Ο χρόνος θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι που μας πέρασε άλλαξα κουφώματα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Εγγύηση 30 χρόνια, PVC το οποίο δεν κιτρινίζει με τα χρόνια (νομίζω είναι από polycarbonate) , μηχανισμοί με εγγύηση για 30.000 ανοιγοκλεισίματα τη στιγμή που άλλοι έχουν εγγύηση για 10.000.

Στις μπαλκονόπορτες έβαλα τζάμι 4 εποχών ημιδιάφανο.Το αργόν μου είπε ο εγκαταστάτης να μην το προτιμήσω.Είναι περισσότερο εφφέ παρά ουσία.

Στην εγκατάσταση κουβαλήθηκε ολόκληρο συνεργείο και κάνανε άψογη εφαρμογή.Επέλεξα τη σειρά Link.png Site: Eurofutur Classic Σκωτία

και γω φιλε αυτα εχω βαλει πριν 3 χρονια περιπου.οτι καλυτερο σε συνθετικο.για το αργον και μενα μου πε μια απο τα ιδια.για να βαλεις αργον μεσα και να μπει ετσι οπως πρεπει ετσι ωστε σε 4-5 μηνες να μην εξαφανιστει πρεπει να εχουν ειδικο μηχανημα και στην ελλαδα δεν εχει κανεις.μονο γερμανια μερικα εργοστασια συναρμολογησης εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω οτι έβαλα κάτι καλό.Ο χρόνος θα δείξει.

 

Κι εγώ έβαλα pvc σε κάποιες περιπτώσεις, κι εγώ ελπίζω/πιστεύω ότι ήταν καλά & vfm, κι εγώ περιμένω τι θα δείξει ο... πανδαμάτωρ χρόνος! :lol:

 

υπαρχει επιδοτηση για να βαλει κουφωματα αλουμινιου μεσω καποιου προγραμματος που εχει σχεση με το περιβαλλον;

 

Googleαρε για "εξοικονομω κατ οικον" & θα βρεις μπόλικη πληροφόρηση. ;)

 

για το αργον και μενα μου πε μια απο τα ιδια.για να βαλεις αργον μεσα και να μπει ετσι οπως πρεπει ετσι ωστε σε 4-5 μηνες να μην εξαφανιστει πρεπει να εχουν ειδικο μηχανημα και στην ελλαδα δεν εχει κανεις.

 

Δυστυχώς έτσι είναι με την πλήρωση ειδικού αερίου (δεν υπάρχει μόνο το Argon).

Γενικά, το θέμα με τους τζαμτζήδες στην Ελλάδα & το "ντεμέκ" CE που έχουν, είναι να μην το πιάσει κανείς... :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ρωτήσεις/ψάξεις/διαβάσεις/δοκιμάσεις/πάθεις δεν μαθαίνεις! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ρωτήσεις/ψάξεις/διαβάσεις/δοκιμάσεις/πάθεις δεν μαθαίνεις! :P

καταλαβα οτι εχει γραφειοκρατεια και μπλεκεις με δανεια,οποτε μακρια απο μας! αν και θα το κοιταξω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου μιας και παρακολουθώ αρκετά το θέμα.

- Το σπίτι είναι παλιό ~20ετία σε τετραόροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα ανά όροφο, και έχει συρόμενα κουφώματα με μονό τζάμι.
- Στην τουαλέτα έχει ένα μεταλλικό που είναι αρκετά βαρύ, ανοίγει μόνο από πάνω προς τα κάτω και φυσικά μπάζει πολύ.
- Είναι στον τελευταίο όροφο και δεν έχει άλλες οικοδομές το ίδιο ψηλές κτλ.
- Αρκετή φασαρία από λεοφώρο αν και 4 τετράφωνα μέσα. Φυσσικά το βουητό φαίνεται να μπαίνει από το παράθυρο και τις μπαλκονόπορτες, όπως και αν μιλά πχ κάποιος έξω από αυτές ακούγεται πετνακάθαρα μέσα στο δωμάτιο.
- Περιοχή ψηλά, Χαλάνδρι, με αρκετό αέρα.

Το σχέδιο λέει να αλλάξω τουλάχιστον στα 2 υπνοδωμάτια και το παράθυρο της τουαλέτας αρχικά, και με στόχο την μείωση των απωλειών σε θέρμανση και μείωση της ηχορύπανσης.
Ερωτήσεις:
1) Μπορεί να βάλω ανοιγοκλεινόμενα αντί για συρόμενα;
2) Το ποσό που υπολογίζω να διατεθεί είναι 300€ για παράθυρο και από 1000€ κάθε πόρτα.
Σε τι τιμές παίζουν τα παραπάνω; Με τα παραπάνω ποσά θα μπορεί να υπάρξει βελτίωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι που περιγράφεις τα κουφώματα, φαντάζομαι ότι είναι παλιά συρόμενα (ελπίζω όχι εξωτερικά του τοίχου) αλουμινίου, που -διαχρονικά- ήταν ό,τι τραγικότερο μονωτικά υπήρξε.

 

Αν θέλεις οικονομικά κουφώματα που να παρέχουν καλή θερμομόνωση (ηχομόνωση όλα παρέχουν πάνω/κάτω την ίδια, αφού τον κύριο ρόλο τον παίζει το τζάμι & η εφαρμογή στο κλείσιμο), τα λευκά ανοιγόμενα pvc είναι που πρέπει να κοιτάξεις. Όχι μόνο μπορείς να βάλεις ανοιγόμενα (θα πρέπει βέβαια να σκεφτείς πιθανά "θεματάκια" λειτουργίας στο χώρο αφού θ' ανοίγουν μέσα), αλλά μείνε μακρυά από συρόμενα, διότι είναι πολύ κατώτερα από άποψη μόνωσης. Ακόμη & τα πολύ ακριβά συρόμενα (τύπου HS) είναι κατώτερα μονωτικά των πολύ οικονομικότερων ανοιγόμενων. Τα μόνα συρόμενα που παρέχουν μονωτικές ιδιότητες αντίστοιχες με των ανοιγόμενων είναι τα λεγόμενα "τύπου VW", αλλά κι αυτά έχουν πολύ ακριβότερο κόστος από τα ανοιγόμενα.

 

Για τιμές πάρε προσφορές, διότι εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες (π.χ. θέλεις παντζούρια; ρολά; σίτες; τι τζάμια; τι διαστάσεις; πού είναι η τοποθέτηση; τρόπος πληρωμής; κλπ-κλπ).

 

Λάβε υπόψη ότι αν κυνηγάς τη μέγιστη απόδοση, αυτή μπορείς να την έχεις ή στη θερμομόνωση ή στην ηχομόνωση. Αυτό εξαρτάται κυρίως από τα τζάμια που θα επιλέξεις. Υπάρχουν τζάμια που συνδυάζουν καλά αποτελέσματα κι από τα 2, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα η max δυνατή θερμομόνωση λειτουργεί εις βάρος της max δυνατής ηχομόνωσης (& το αντίστροφο), διότι παίζει σημαντικό ρόλο το διάκενο ανάμεσα στα τζάμια. Όπως έγραψα & σε προηγούμενο post μου, θα πρότεινα ένα απλό "ενεργειακό" (LE) τζάμι, το οποίο δίνει & αρκετά καλά αποτελέσματα σε ηχομόνωση (όχι βέβαια αρκετά ικανοποιητικά αν είσαι δίπλα σε αεροδρόμιο - τότε θες πιο ηχομονωτικό). Έτσι κι αλλιώς όμως, σε σχέση με τα κουφώματα που έχεις, όποιο νέο κούφωμα & να επιλέξεις κι όποιο τζάμι & να 'χει, θα δεις τεράστιες διαφορές (αρκεί να έχουν κατασκευαστεί-τοποθετηθεί σωστά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τύπου VW"

 

Γίνεται να σύρονται έξω στο μπαλκόνι και όχι μέσα αυτά; Τα λεφτά δεν είναι θέμα γιατι μια φορά θα τα βάλεις. Ε κάποιος που έχει οικονομική εξαθλίωση δεν αλλάζει κουφώματα. Τι είναι το αργόν;

Μην αποκλείετε τα συρόμενα για κόσμου που ταλαιπωρείται με τα ανοιγόμενα, πως στέκονται αυτά ανοιχτά; Πρέπει να βιδώσεις ψαλίδια στο δάπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συρόμενα έχουν μεγάλες απώλειες σε σχέση με τα ανοιγόμενα . Υπάρχουν βέβαια συρόμενα με τρομερές δυνατότητες αλλα μιλάμε για τρελό κόστος.

Το βασικότερο πρόβλημα με τα συρόμενα είναι η αεροστεγανότητα τους και ύστερα η θερμομόνωση τους. 

Hamerz ένας εμπειρικός κανόνας λέει ότι τα κουφώματα σε ενα σπίτι ευθύνονται για περίπου 50 % + - των απωλειών ενός χώρου ! :)

Θα δεις μεγάλη διαφορά στο εγγυώμαι και στην ηχομόνωση επίσης. Εγω δεν ακούω με τίποτα την βροχή (ακόμα και την πλυμήρα που έγινε αυτό το μήνα στην Αθήνα δεν άκουγα) Έχω σύγχρονο κούφωμα ανοιγόμενο της alumil με διπλα τζάμια και χωρίς θερμοδιακοπή. Εχω την απλή σειρά . Δεν θυμάμαι μοντέλο.
Δεν αξίζει π.χ να επενδύσεις σε θερμομόνωση τοιχοποιίας γιατί αφού η πολυκατοικία είναι 20ετίας τότε κατα  90 % έχει μια τυπική θερμομόνωση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...