Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και βέβαια.. ποιος εγκλήματιας στο εκανε αυτό? Το ενεργειακό γυαλί μπαίνει σε κουφώματα με θερμόγέφυρα αλλιώς είναι δώρο άδωρο και έχει τα αποτελέσματα που βλέπεις...

 

Δοκίμασε να αέριζεις τον χώρο που έχεις το θέμα...

 

Στα τζαμια στο κουφώμα έχει λάστιχα μεσα-εξω??

 

Τρύπες αποροης υδάτων έχει κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΚΑΙ αυτο μπορεί να ισχύει. Αλλα δεν μ απαντάς στα αλλα... Αν δεν έχει λάστιχα μέσα έξω κ ακουμπά το γυαλί στο μεταλο τότε θα υδροστατει.. το ίδιο κ αν δεν το χει τακαρει αλλα αυτό δεν μπορείς να το δεις εσυ...

 

Βέβαια αν το κτίριο έχει θέμα με υγράσια τότε μην περιμένεις πολλά απ τα κουφώματα... γιαυτό κ προτείνω αερισμό του χώρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαστιχα εχει μεσα-εξω και για λιγοτερο κοστος εγινε ετσι(με το ψυχρο)

Με το κλιματιστικο δεν εχω θεμα.. Τωρα δουλευω σομπα υγραεριου και μου τα κανει αυτα..!

με 1 βαθμο εξω και 19.5 μεσα μου κανει αυτη την ιστορια αλλα μολις ανοιξω για 5 λεπτα την πορτα του δωματιου αρχιζει να υποχωρει η θαμπαδα που εχει το τζαμι.. στο δε αλουμινιο σταζουν νερα..!!!

Επισης μετρησα με μια συσκευη που μετραει θερμοκρασιες αντικειμενων και υπαρχει μια διαφορα 8 βαθμων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα υποχωρεί όταν αερισεις τον χώρο.. παραπάνω δε μπορώ να πω αν δε το δω (αδύνατον κ αυτό) απλά μια εικόνα γενικά ελπίζω να σ δωσα.. ρώτα κ τον κατασκευαστή σ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα υποχωρεί όταν αερισεις τον χώρο.. παραπάνω δε μπορώ να πω αν δε το δω (αδύνατον κ αυτό) απλά μια εικόνα γενικά ελπίζω να σ δωσα.. ρώτα κ τον κατασκευαστή σ!

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το καλοκαιρι υπηρχε διαφορα το μεσα με το εξω οταν εβαζες την παλαμη σου, τωρα ομως που ειναι χειμωνας η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη..

Ποια θερμοκρασια πρεπει να εχω μεσα και ποια εξω για να βαλω την παλαμη μου και να δω πχ οτι μεσα ειναι ζεστο και απ εξω κρυο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Καλή Χρονιά να έχουν όλοι.

 

Στην ίδια διαδικασία και εγώ. Κουφώματα σε διαμέρισμα 1ου ορόφου στο Χαλάνδρι.

Η πολυκατοικία είναι του 1988 και το διαμέρισμα έχει 5 συρόμενα χωνευτά κουφώματα (4 μονά και 1 διπλό).

 

Το δικό μου πρόβλημα είναι στην κουζίνα που αντί για πόρτα στο μπαλκόνι έχει συρόμενο κούφωμα με αποτέλεσμα όταν κλείνει να σκοτεινιάζει εντελώς η κουζίνα. Μαύρο σκοτάδι. Οπότε αναζητώ λύση για να ρίξω και φυσικό φως στη κουζίνα. Μπέρδεμα.

 

Καμιά ιδέα ή άποψη;

 

Καλησπέρα.

Καμιά ιδέα για το παραπάνω;

Εσείς τι τρόπο θα σκεφτόσασταν για να ρίξετε φυσικό φως σε κουζίνα η οποία αντί για πόρτα έχει συρόμενο παντζούρι και τζαμιλίκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Καμιά ιδέα για το παραπάνω;

Εσείς τι τρόπο θα σκεφτόσασταν για να ρίξετε φυσικό φως σε κουζίνα η οποία αντί για πόρτα έχει συρόμενο παντζούρι και τζαμιλίκι;

Το προβλημα δεν εχω καταλαβει.. Εχει το πατζουρι και το ανοιγεις οσο θες για το φως..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μόνιμο φυσικό φως στην κουζίνα. Και όχι να ανοιγοκλείνω παντζούρια και ηλεκτρικούς διακόπτες.

 

Θέλω να μπαίνει φυσικό φως στο σπίτι μέσω της κουζίνας και να μην είμαι διαρκώς με το χέρι στους διακόπτες με τα φώτα σαν τον τυφλοπόντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πρόταση. Θα το ψάξω με τους αλουμινάδες. Πιθανά να υπάρχει η δυνατότητα στο παντζούρι να προσαρμόσω και τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Ψάχνομαι για κουφώματα μιας και δεν εχω ξανα ασχοληθεί με το θεμα.

Τι πρεπει να προσέξω για την επιλογή;

 

Επίσης έχετε άποψη για κουφώματα compass;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ψάχνομαι για κουφώματα μιας και δεν εχω ξανα ασχοληθεί με το θεμα.

Τι πρεπει να προσέξω για την επιλογή;

 

Επίσης έχετε άποψη για κουφώματα compass;

 

Αν ενδιαφέρεσαι για αλουμινίου να σιγουρευτείς ότι μιλάτε για θερμομονωτική σειρά και όχι ψυχρή. Σίγουρα ενεργειακά τζάμια και περιμετρικούς μηχανισμούς επώνυμους (GU, Roto, Siegenia).

 

Αν μιλάμε για συνθετικό, προσοχή στη μάρκα. Salamander, Rehau είναι από τις πιο αξιόπιστες.

 

Μεγάλη υπόθεση είναι η σωστή τοποθέτηση. Επίσης στα ανοιγόμενα απέφυγε το χερούλι στο 2ο φύλλο καθώς μπαίνει με πατέντα και δεν συνιστάται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα θα ειναι συρωμενα μιας και δεν μου αρεσουν τα ανοιγομενα.

Οταν λες συνθετικο ειναι αυτα που λενε "πλαστικά" ;

 

Πλαστικό = συνθετικό.

 

Στα συρόμενα ξεχνάς τα συνθετικά και κοιτάς μόνο αλουμινίου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ελπίζω να μην είναι εξωτερικά συρόμενα γιατί τότε δεν υπάρχει ουσιαστική θερμομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...