Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αξίζει π.χ να επενδύσεις σε θερμομόνωση τοιχοποιίας γιατί αφού η πολυκατοικία είναι 20ετίας τότε κατα  90 % έχει μια τυπική θερμομόνωση .

 

Διαφωνώ. Αν η οικοδομή είναι "εργολαβική" (άρα ποιος ξέρει τι σόι "τυπική" θερμομόνωση έγινε) κι άνω της 20ετίας, η θερμομόνωση στο κέλυφος (σε συνδυασμό με την αλλαγή κουφωμάτων με θερμομονωτικά) προσφέρει μεγάλα οφέλη (πολύ σημαντική επίσης στο να μη σχηματίζεται εύκολα εσωτερική υγρασία-μούχλα όπου υπάρχουν θερμογέφυρες - κυρίως σε δοκάρια/κολόνες με ανύπαρκτη/ελλιπή εξωτερική μόνωση & σε χώρους που δεν αερίζονται καλά ή/& έχουν πολύ υγρασία το χειμώνα, όπως οι κουζίνες & οι χώροι που κάθονται ώρες οι χρήστες).

Από άποψη ενεργειακής αναβάθμισης του σπιτιού (κατάταξη σε καλύτερη κατηγορία) αυτά που επηρεάζουν περισσότερο το αποτέλεσμα είναι οι Η/Μ επεμβάσεις (π.χ. προσθήκη ηλιακού, νέα ατομική εγκατάσταση ΦΑ κλπ).

Αν όμως δεν λάβουμε μέτρα για το κέλυφος, δύσκολα θα ζεσταθούμε το χειμώνα (& δροσιστούμε το καλοκαίρι).

 

Επαναλαμβάνω πως ακόμη & τα ακριβότερα (φωτιά & λαύρα :devil: ) επάλληλα συρόμενα, δεν φτάνουν τη θερμομόνωση ενός αντίστοιχα καλού (με θερμομονωτικό προφίλ) ανοιγόμενου (ή συρόμενου VW). Αν κάποιος έχει/θέλει πολύ μεγάλα ανοίγματα για θέα, δεν ενδιαφέρεται για τα χρήματα που θα ξοδέψει για το κούφωμα κι έχει -σε βάθος χρόνου- να ξοδεύει περισσότερα για θέρμανση-κλιματισμό-επισκευή (ράουλα έχουν & τα ακριβότερα), ας τα επιλέξει! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θεωρώ ότι πολυκατοικία 20ετίας θα έχεις μια μια μόνωση έστω τυπική. Ξέρω ότι δνε γίνεται αυτό πάντα όπως ξέρω ότι τα πάχοι των μονώσεων ακόμα και στις τωρίνες που φτιάχνονται είναι πολύ μικρά έως ανύπαρκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ στο ότι μπορεί να έχει "τυπική μόνωση", αλλά στο ότι "δεν αξίζει να επενδύσει κανείς σε θερμομόνωση τοιχοποιίας" που έγραψες στο προηγούμενο, προφανώς με τη λογική ότι αυτή η "τυπική μόνωση" προσφέρει τόσα ώστε να καθιστά ασύμφορη την περαιτέρω θερμομόνωση της τοιχοποιίας. Οι σύγχρονες θερμοπροσόψεις αυξάνουν σημαντικά τη θερμομόνωση, κατά την άποψη μου αξίζουν την επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ στο ότι μπορεί να έχει "τυπική μόνωση", αλλά στο ότι "δεν αξίζει να επενδύσει κανείς σε θερμομόνωση τοιχοποιίας" που έγραψες στο προηγούμενο, προφανώς με τη λογική ότι αυτή η "τυπική μόνωση" προσφέρει τόσα ώστε να καθιστά ασύμφορη την περαιτέρω θερμομόνωση της τοιχοποιίας. Οι σύγχρονες θερμοπροσόψεις αυξάνουν σημαντικά τη θερμομόνωση, κατά την άποψη μου αξίζουν την επένδυση.

Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ την τυπική μόνωση μιας πολυκατοικίας αρκετή .Γιατί αρκετή θα έλεγα είναι μια μόνωση πάχους 25 εκατοστα και πάνω . Δεν είναι ασύμφορο να επενδύσει σε θερμομόνωση σε σπίτι με τυπική θερμομόνωση . Απλά αφου έχει μια στοιχειώδη μόνωση και τα αλουμίνια είναι χάλια τότε ας επενδύσει σε καλά αλουμίνια γιατι πέρα απο την θερμομόνωση έχουμε και το θέμα της αεροστεγανότητας. Μιλάω για την περίπτωση του και σύμφωνα με το budget του . Αμα διέθετε 10.000 ευρώ ναι θα του λεγα πήγαινε να κάνεις και τα 2  και βάλε και τριπλα τζάμια. 

Για την συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑ-ΧΑ! :lol: "Dare-Devil", έτσι που είχα διαβάσει το 1ο σχετικό post σου, δεν το είχα καταλάβει έτσι όπως το εξήγησες τώρα.

 

Σίγουρα το να μονωθεί το κέλυφος & ν' αλλαχτούν & τα κουφώματα είναι το πιο σωστό, πιο σίγουρα όμως ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του. B) Το να προστεθεί όμως θερμοπρόσοψη πάχους 25cm είναι υπερβολικό για Ελλάδα (εκτός να μιλάμε για δικέλυφη τοιχοποιία με διάκενο αερισμού - & πάλι όμως, τα 8-14cm είναι διάκενο αερισμού). Στα ~10cm είναι μια σωστή τεχνοοικονομικά λύση. Για μια τέτοια πρόσθετη θερμομόνωση, το κόστος (υλικά & εργασία) σήμερα είναι ~30-35 €/m2.

 

 

Σημ.: Οι περισσότεροι στην Ελλάδα, όταν μιλάνε για κουφώματα, συνηθίζουν να λένε "τα αλουμίνια" που έγραψες κι εσύ. Αυτό προφανώς οφείλεται στο ότι τα κουφώματα αλουμινίου είναι τα πλέον διαδεδομένα στην Ελλάδα (πολλοί οι λόγοι γι' αυτό, κυρίως οι πολλές βιομηχανίες διέλασης κι η διαφήμιση-marketing που κάνουν σε βάθος χρόνου, με αποτέλεσμα να κατέχουν το υψηλότερο μερίδιο στην αγορά). Τ' άλλα υλικά κατασκευής των κουφωμάτων όμως... τι έγιναν βρε παιδιά; Γιατί τα ισοπεδώνουμε όλα; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑ-ΧΑ! :lol: "Dare-Devil", έτσι που είχα διαβάσει το 1ο σχετικό post σου, δεν το είχα καταλάβει έτσι όπως το εξήγησες τώρα.

 

Σίγουρα το να μονωθεί το κέλυφος & ν' αλλαχτούν & τα κουφώματα είναι το πιο σωστό, πιο σίγουρα όμως ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του. B) Το να προστεθεί όμως θερμοπρόσοψη πάχους 25cm είναι υπερβολικό για Ελλάδα (εκτός να μιλάμε για δικέλυφη τοιχοποιία με διάκενο αερισμού - & πάλι όμως, τα 8-14cm είναι διάκενο αερισμού). Στα ~10cm είναι μια σωστή τεχνοοικονομικά λύση. Για μια τέτοια πρόσθετη θερμομόνωση, το κόστος (υλικά & εργασία) σήμερα είναι ~30-35 €/m2.

 

 

Σημ.: Οι περισσότεροι στην Ελλάδα, όταν μιλάνε για κουφώματα, συνηθίζουν να λένε "τα αλουμίνια" που έγραψες κι εσύ. Αυτό προφανώς οφείλεται στο ότι τα κουφώματα αλουμινίου είναι τα πλέον διαδεδομένα στην Ελλάδα (πολλοί οι λόγοι γι' αυτό, κυρίως οι πολλές βιομηχανίες διέλασης κι η διαφήμιση-marketing που κάνουν σε βάθος χρόνου, με αποτέλεσμα να κατέχουν το υψηλότερο μερίδιο στην αγορά). Τ' άλλα υλικά κατασκευής των κουφωμάτων όμως... τι έγιναν βρε παιδιά; Γιατί τα ισοπεδώνουμε όλα; :P

Μόνο αλουμίνια και τίποτα άλλο !!! :P  

 

Μην θεωρείς υπερβολική μια μόνωση πάχους 30 εκατοστών. Τίποτα δεν είναι υπερβολικό. Υπάρχουν σπίτια στην Ελλάδα με τέτοια μόνωση (και διάφορα άλλα τεχνάσματα σχεδιασμού) και έχουν κατανάλωση   μέγιστη 15 kwh /m^2   για την περίοδο θέρμανσης και άλλο τόσο για την περίοδο ψύξης.  (μιλάμε πάντα ότι το σπίτι διατηρεί τις θερμοκρασίες άνεσης όλο το 24ωρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου πεις ποια είναι αυτά τα σπίτια. Συγκεκριμένα, γιατί θα είναι μετρημένα! :P  :mrgreen:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου πεις ποια είναι αυτά τα σπίτια. Συγκεκριμένα, γιατί θα είναι μετρημένα! :P  :mrgreen:  :lol:

Τα παθητικά κτίρια η οποία φιλοσοφία σχεδίασης τους είναι το μελλον στον κτηριακό τομέα γιατί υπάρχει και σχετική νομοθεσία της Ευρωπαικής ένωσης όπου Σύμφωνα με την οδηγία 31/2010 της ευρωπαϊκής ένωσης όλα τα νέα κτήρια που θα κτίζονται  μετά τις 31/12/2020 θα πρέπει να είναι σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης. Δηλαδή να καταναλώνουν ακόμα λιγότερη ενέργεια από τα σπίτια που χτίζονται σήμερα με το νέο ΚΕΝΑΚ (Κανονισμό Ενεργειακής Απόδοσης Κτηρίων).. Στην Ελλάδα προς το παρόν είναι λίγα. Γιατί πριν 2 χρόνια έγινε γνωστό εδώ το πρότυπο των παθητικών κτιρίων.

Στο Εξωτερικό δεν είναι κάτι καινούριο. Το πρώτο παθητικό σπίτι φτιαχτηκε το 1991 στην Γερμανία που στην ουσία ήταν το μεγάλο πείραμα.  

Στην Ελλάδα φτιάχτηκε πέρυσι στην Πεντέλη το πρώτο απο το ελληνικό ινστιτούτο παθητικών κτηρίων που ήταν κατα κάποιο τρόπο και αυτό πείραμα για να δούνε αν θα πετύχει σε θερμό κλίμα . Πέτυχε ! (έχουν φτιαχτεί μερικές δεκάδες στην Ελλάδα ως τώρα και οι κατασκευαστικές εταιρίες που έχουν πιστοποιηθεί είναι μετρημένες στα δαχτυλα προς το παρόν στην Ελλάδα)

 

Γενικά για να χαρακτηριστεί ένα σπίτι παθητικό και να πιστοποιηθεί απο το ινστιτούτο πρέπει να πληρεί τις εξής προδιαγραφές:

 

Οι προϋποθέσεις που έχει ορίσει το Ινστιτούτο Παθητικών Σπιτιών PHI για να χαρακτηριστεί ένα σπίτι παθητικό είναι : 

* Ενεργειακή κατανάλωση για θέρμανση <=15 kWh/(m2a) ή μέγιστο θερμικό φορτίο κτηρίου <=10 W/m2 .

* Ενεργειακή κατανάλωση για ψύξη <=15 kWh/(m2a) 

*  Ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας για όλες τις χρήσεις <=120 kWh/(m2a)

* Αεροστεγανότητα κτηρίου <=0,6m3/h

 

http://www.econ3.gr/readmore.php?article_id=90581311345308

 

Η Γερμανία αν θυμάμαι καλά έχει περάσει νόμο όπου όποιο δημόσιο κτίριο κατασκευαζεται θα πρέπει να είναι παθητικό .

 

Γενικά παρακολουθώ το θέμα αυτό πολύ. Τεχνικά σεμινάρια του Ελληνικού ινστιτούτου συνέδρια κτλ.  και πέρα απο όσα λένε, για μένα είναι βιώσιμη επένδυση και το μέλλον στο σχεδιασμό κτιρίων (αν όχι το παρόν).

 

Αξίζει να το ψάξεις. Δες το σαν φιλοσοφία σχεδίασης κτιρίων. Εμένα μου άνοιξε τα μάτια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα όσα έγραψες "Dare-Devil" & πολύ καλά κάνεις που το παρακολουθείς & το ψάχνεις! plus1.gif
Σχετικά με το "Αξίζει να το ψάξεις", το θεωρώ απόλυτα σωστή προτροπή προς οποιονδήποτε (όχι μόνο προς τους Μηχανικούς κι όσους ασχολούνται με το χώρο της οικοδομής).
 
Προσωπικά το είχα ψάξει από τα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας, λόγω τότε επαγγελματικής απασχόλησης μου στον τομέα των ποιοτικών κουφωμάτων (τη σημερινή μου επαγγελματική κατάσταση ας μην τη συζητάμε... :( ). Συγκεκριμένα, το είχα παρακολουθήσει από τα σπάργανα του, από την "CasaClima" στο Bolzano. Γνωρίζοντας λοιπόν (από τότε - τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν ασχολούμαι) πόσο δύσκολη είναι η κατασκευή κι η πιστοποίηση ενός κτιρίου στις κορυφαίες κατηγορίες σύμφωνα με τις απαιτήσεις της (οι προδιαγραφές/πιστοποιήσεις, απ' όσο θυμάμαι, διαφέρουν ανάλογα με το ποιος/πού σε πιστοποιεί), χαίρομαι ιδιαίτερα που -όπως έγραψες- κάποιες Ελληνικές κατασκευαστικές εταιρείες έχουν πιστοποιηθεί (δεν ξέρω από ποιον, αν πιστοποιήθηκαν πάντως σύμφωνα με τα της CasaClima, είναι πάρα πολύ σημαντικό) για τέτοιες κατασκευές! Πριν από κάποια φεγγάρια μάλιστα, ως εκπαιδευτής (του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ & άλλων εκπαιδευτικών οργανισμών) σε υποψήφιους Ενεργειακούς Επιθεωρητές (κάποιοι εκ των οποίων ήταν συνάδελφοι με μεγαλύτερη πείρα από εμένα icon_redface.gif ) για τις οικοδομικές παρεμβάσεις για βελτίωση μόνωσης που παρουσίαζα, προσπαθούσα να εμφυσήσω την ανάγκη για βιοκλιματικό σχεδιασμό των κτιρίων. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός σε αυτόν, αλλά όσο περισσότερο ακούγεται, τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν οι βασικές αρχές του να περάσουν σιγά-σιγά στην κατασκευή. ;)
 
Η οδηγία της Ε.Ε. που γράφεις σαφώς μιλάει για νέα σπίτια ενεργειακά αυτόνομα από το 2020-'21, αλλά το πόσες οδηγίες της Ε.Ε. έχουμε καθυστερήσει & καθυστερούμε) να εφαρμόσουμε στον τόπο μας δεν λέγεται! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο κακομοίρης ο ΚΕΝΑΚ (που ήταν απαιτούμενος για εφαρμογή οδηγίας της ΕΕ & για τη σήμανση CE στα κουφώματα, ώστε να ξέρουν οι κατασκευαστές τι υποχρεούνται να δηλώνουν στην ετικέτα βάσει Ελληνικής νομοθεσίας), που ήταν μια πολύ πονεμένη ιστορία, κάτι σαν το γεφύρι της Άρτας :P μέχρι να μπει -επιτέλους- σε εφαρμογή. Περιληπτικά, είχαμε -έστω καθυστερημένα- ψηφισμένη νομοθεσία (Ν. 3661/2008 - ήταν υποχρέωση μας η νομοθετική εναρμόνιση με τη σχετική οδηγία 2002/91/ΕΚ της ΕΕ έως 4/1/2006), αλλά έλειπαν οι παράμετροι (π.χ. η μέθοδος υπολογισμού και οι ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης) που θα τους όριζε ο -ανύπαρκτος τότε- ΚΕΝΑΚ. Εξαιτίας της καθυστέρησης του ΚΕΝΑΚ λοιπόν, είχαμε κι άλλη ουσιαστική καθυστέρηση εναρμόνισης. dizzy2.gif  Όχι κι ότι από τότε που τέλειωσε η ιστορία με τον ερχομό του ΚΕΝΑΚ είναι όλα όμορφα/καλά/ωραία & σοφά πλασμένα  :unsure: , αλλά τουλάχιστον μπήκε το νερό σ' ένα αυλάκι... B)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οι προδιαγραφές/πιστοποιήσεις, απ' όσο θυμάμαι, διαφέρουν ανάλογα με το ποιος/πού σε πιστοποιεί), χαίρομαι ιδιαίτερα που -όπως έγραψες- κάποιες Ελληνικές κατασκευαστικές εταιρείες έχουν πιστοποιηθεί (δεν ξέρω από ποιον, αν πιστοποιήθηκαν πάντως σύμφωνα με τα της CasaClima, είναι πάρα πολύ σημαντικό) για τέτοιες κατασκευές! Πριν από κάποια φεγγάρια μάλιστα, ως εκπαιδευτής (του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ & άλλων εκπαιδευτικών οργανισμών) σε υποψήφιους Ενεργειακούς Επιθεωρητές (κάποιοι εκ των οποίων ήταν συνάδελφοι με μεγαλύτερη πείρα από εμένα icon_redface.gif ) για τις οικοδομικές παρεμβάσεις για βελτίωση μόνωσης που παρουσίαζα, προσπαθούσα να εμφυσήσω την ανάγκη για βιοκλιματικό σχεδιασμό των κτιρίων. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός σε αυτόν, αλλά όσο περισσότερο ακούγεται, τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν οι βασικές αρχές του να περάσουν σιγά-σιγά στην κατασκευή. ;)

 

 

Την οργάνωση casaclima δεν την γνώριζα. Εριξα μια ματιά στο site της. Απο τι κατάλαβα δίνει έμφαση στον βιοκλιματικό σχεδιασμό  (βλέπω ότι προτείνει τον μηχανικό αερισμό στα κτίρια όπως και το παθητικό ινστιτούτο που το θεωρεί απαραίτητο και αναγκαίο λόγο σχεδιασμού του κτιρίου που δεν αναπνέει με φυσικο τρόπο)

Ανάλογη οργάνωση είναι και το ινστιτούτο παθητικού κτιρίου απλά στοχεύει ακόμα πιο ψηλά απο την casaclima όσον αφορά την μείωση των θερμικών και ψυκτικών φορτίων σε ένα κτίριο.

Το ινστιτούτο παθητικών κτιρίων ξεκίνησε απο την Γερμανία απο έναν φυσικό ο οποίος κατασκεύασε το πρώτο παθητικό κτιριο (οικίες) ως ένα πείραμα όπως έχω πει. Κάθε χώρα της Ευρώπης έχει το δικό της ινστιτούτο πλέον απλά τα κεντρικά είναι στην Γερμανία. Οι πιστοποιήσεις δίνονται μετά απο εξετάσεις στο ινστιτούτο (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι γνώριζα ότι πρέπει να πας να δώσεις στην Γερμανία τις εξετάσεις πιστοποίησης και ότι κάποια στιγμή θα δίνονται και στο ελληνικό ινστιτούτο.) Όσον αφορά τις πιστοποιήσεις υπάρχουν 2 για το ανθρώπινο δυναμικό: Πιστοποίηση σχεδιαστή παθητικού κτιρίου και πιστοποίηση συμβούλου παθητικού κτιρίου. 

Περα απο αυτά τα κτίρια πιστοποιούνται απο το παθητικό ινστιτούτο . (δεν είναι απαραίτητο αν θες το κάνεις π.χ για θέμα marketing )

Επίσης υπάρχει μια παγκόσμια βάση δεδομένων του ινστιτούτου όπυο εκεί μέσα υπάρχουν όλα τα μέλη των ινστιτούτων και όλοι οι πιστοποιημένοι (ανθρωπινο δυναμικο εταιριες κτλ ) καθώς και όλα τα δομικά και μηχανολογικά υλικά τα οποία έχουν πιστοποιηθεί απο το ινστιτούτο ότι πετυχαίνουν τους στόχους που ορίζει το ινστιτούτο και τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά είναι ακριβώς αυτά που ορίζουν οι εταιρίες. (π.χ κουφώματα , συστηματα γεωθερμιας αέρα με μηχανικό αερισμό και εναλλάκτη θερμότητας, μονώσεις κ.α. ). Στην βάση δεδομένων μπορείς να βρείς αν θυμάμαι καλά και δεδομένα (διαγραμματα κτλ ) παθητικων κτρίων στην Ευρώπη όπου ελέγχονται απο αισθητήρες για το πως συμπεριφέρονται .

 

Στην Ελλάδα απο περυσι άρχισαν εταιρίες να φτιάχνουν και να εισάγουν δομικά και μηχανολογικά υλικά για την κατασκευή παθητικών κτιρίων και το extra κοστος για να κάνεις το σπίτι παθητικό έχει μειωθεί πάρα πολύ (γιατί στην Αρχή πολλά δομικά και μηχναολογικά εισάγονταν απο το εξωτερικό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπερα

Κανω ανακαινιση στο σπιτι μου και θα ηθελα να μου προτεινετε μια σειρα αλουμινιου να βαλω. Απο οτι διαβασα στο ποστ θα πρεπει να επιλεξω ανοιγομενα γιατι τα συρομενα εχουν αρκετες θερμικες απωλειες. Προκεται για πολυκατοικια του 1980 με μια τυπικη θερμομονωση κελυφους(δυο τουβλα μονο)

Ευχαριστω

Θοδωρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά να έχουν όλοι.

 

Στην ίδια διαδικασία και εγώ. Κουφώματα σε διαμέρισμα 1ου ορόφου στο Χαλάνδρι.

Η πολυκατοικία είναι του 1988 και το διαμέρισμα έχει 5 συρόμενα χωνευτά κουφώματα (4 μονά και 1 διπλό).

 

Το δικό μου πρόβλημα είναι στην κουζίνα που αντί για πόρτα στο μπαλκόνι έχει συρόμενο κούφωμα με αποτέλεσμα όταν κλείνει να σκοτεινιάζει εντελώς η κουζίνα. Μαύρο σκοτάδι. Οπότε αναζητώ λύση για να ρίξω και φυσικό φως στη κουζίνα. Μπέρδεμα.

 

Καμιά ιδέα ή άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το ενεργειακο τζαμι οταν υγροποιειται τι σημαινει??? Σε μενα το κανει οταν ζεσταινω το χωρο.

Ειναι φυσιολογικο.. ή κατι δεν παει καλα με το ενεργειακο τζαμι???

Θεωρια:Δεν μπορει να ακολουθησει την εσωτερικη θερμοκρασια με αποτελεσμα να δημιουργειται διαφορα θερμοκρασιας και ετσι να υγροποιειται...???!!!

Καλημέρα και Καλή Χρονιά να έχουν όλοι.

 

Στην ίδια διαδικασία και εγώ. Κουφώματα σε διαμέρισμα 1ου ορόφου στο Χαλάνδρι.

Η πολυκατοικία είναι του 1988 και το διαμέρισμα έχει 5 συρόμενα χωνευτά κουφώματα (4 μονά και 1 διπλό).

 

Το δικό μου πρόβλημα είναι στην κουζίνα που αντί για πόρτα στο μπαλκόνι έχει συρόμενο κούφωμα με αποτέλεσμα όταν κλείνει να σκοτεινιάζει εντελώς η κουζίνα. Μαύρο σκοτάδι. Οπότε αναζητώ λύση για να ρίξω και φυσικό φως στη κουζίνα. Μπέρδεμα.

 

Καμιά ιδέα ή άποψη;

Καλημέρα και Καλή Χρονιά να έχουν όλοι.

 

Στην ίδια διαδικασία και εγώ. Κουφώματα σε διαμέρισμα 1ου ορόφου στο Χαλάνδρι.

Η πολυκατοικία είναι του 1988 και το διαμέρισμα έχει 5 συρόμενα χωνευτά κουφώματα (4 μονά και 1 διπλό).

 

Το δικό μου πρόβλημα είναι στην κουζίνα που αντί για πόρτα στο μπαλκόνι έχει συρόμενο κούφωμα με αποτέλεσμα όταν κλείνει να σκοτεινιάζει εντελώς η κουζίνα. Μαύρο σκοτάδι. Οπότε αναζητώ λύση για να ρίξω και φυσικό φως στη κουζίνα. Μπέρδεμα.

 

Καμιά ιδέα ή άποψη;

Το Χαλανδρι εχει πολυ υγρασια ιδιως αυτοι που μενουν στο κατω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδροστατει ενέργειακο τζάμι? Τότε η έχεις βάλει ενέργειακο τζάμι σε "κρυο" κουφώμα(χωρίς θερμόγέφυρα) η είναι μουφα το ενεργειακό τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδροστατει ενέργειακο τζάμι? Τότε η έχεις βάλει ενέργειακο τζάμι σε "κρυο" κουφώμα(χωρίς θερμόγέφυρα) η είναι μουφα το ενεργειακό τζάμι.

Ναι εχει μπει σε ψυχρο.. παιζει ρολο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...