Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα θα ειναι συρωμενα μιας και δεν μου αρεσουν τα ανοιγομενα.

Οταν λες συνθετικο ειναι αυτα που λενε "πλαστικά" ;

Υπόψιν ότι καλύτερη μόνωση θα έχεις με ανοιγόμενα στα ίδια λεφτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1: Μπορούν να μπουν ανοιγόμενα σε υπάρχοντα κουφώματα που είναι συρόμενα;

Ερώτηση 2: Ποια προσφέρουν καλύτερη ασφάλεια; Τα συρόμενα ή τα ανοιγόμενα;

Ερώτηση 3: Τα ανοιγόμενα ή τα συρόμενα προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες για ασφάλεια; Π.χ. πύρους, κλειδαριές κλπ...κλπ...;;;;

Ερώτηση 4: Εκτός από την θερμομόνωση τα ανοιγόμενα υπερέχουν σε κάτι άλλο;

Ερώτηση 5: Αν μπουν ανοιγόμενα θα πρέπει να μονωθεί το κενό που έμπαινε το συρόμενο στον τοίχο με κάποιο υλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 4 μπορώ να σου απαντήσω  Με τα ανοιγόμενα έχουμε καλύτερη αεροστεγανότητα του χώρου άρα καλύτερη μόνωση .  Μιλάω στο ίδιο budget χρημάτων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1: Μπορούν να μπουν ανοιγόμενα σε υπάρχοντα κουφώματα που είναι συρόμενα;

Ερώτηση 2: Ποια προσφέρουν καλύτερη ασφάλεια; Τα συρόμενα ή τα ανοιγόμενα;

Ερώτηση 3: Τα ανοιγόμενα ή τα συρόμενα προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες για ασφάλεια; Π.χ. πύρους, κλειδαριές κλπ...κλπ...;;;;

Ερώτηση 4: Εκτός από την θερμομόνωση τα ανοιγόμενα υπερέχουν σε κάτι άλλο;

Ερώτηση 5: Αν μπουν ανοιγόμενα θα πρέπει να μονωθεί το κενό που έμπαινε το συρόμενο στον τοίχο με κάποιο υλικό;

 

1. Τι εννοείς σε υπάρχοντα κουφώματα; Θα βγει το συρόμενο και θα τοποθετηθεί το νέο ανοιγόμενο.

2. Τα ανοιγόμενα.

3. Πάνω κάτω το ίδιο. Είναι όλα πατέντες.

4. Στεγάνωση.

5. Τώρα βλέπω ότι μιλάμε για χωνευτό συρόμενο. Φυσικά και θα πρέπει να κλείσει το κενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τι εννοείς σε υπάρχοντα κουφώματα; Θα βγει το συρόμενο και θα τοποθετηθεί το νέο ανοιγόμενο.

2. Τα ανοιγόμενα.

3. Πάνω κάτω το ίδιο. Είναι όλα πατέντες.

4. Στεγάνωση.

5. Τώρα βλέπω ότι μιλάμε για χωνευτό συρόμενο. Φυσικά και θα πρέπει να κλείσει το κενό.

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Σίγουρα με ενδιαφέρει η περίπτωση του ανοιγόμενου γιατί με αυτό το τρόπο πιθανά να μπορέσω να βάλω ανοιγόμενη πόρτα αντί για συρόμενο παντζούρι στη κουζίνα. Θα το κοιτάξω όμως και για τα υπόλοιπα συρόμενα. Φυσικά το κύριο λόγο παίζει το κόστος, γιατί αν με τις μονώσεις στα κενά πιθανά να ανεβαίνει πολύ το συνολικό κόστος.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί τα ανοιγόμενα προσφέρουν περισσότερη ασφάλεια;

 

Δυστυχώς έχω άσχημη εμπειρία από ανοιγόμενα αλουμινίου. Άνοιξαν τα παντζούρια για την πλάκα τους (ξεβίδωσαν σε ένα σημείο το μεντεσέ, έβγαλαν προς τα έξω το παντζούρι, ίσα-ίσα για να σηκώσουν το χερούλι στο κλείστρο, έσπασαν το τζαμιλίκι σε σημείο ώστε να βάλουν χέρι για να το ανοίξουν το εσωτερικό χερούλι και μπήκαν μέσα σαν κύριοι.

 

Έχω μία υποψία ότι στα συρόμενα παντζούρια έχουν περισσότερες δυνατότητες για ασφάλεια, σε αντίθεση με τα ανοιγόμενα, όπου το μόνο που βρήκα ήταν κάποιοι μικροί σύρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Σίγουρα με ενδιαφέρει η περίπτωση του ανοιγόμενου γιατί με αυτό το τρόπο πιθανά να μπορέσω να βάλω ανοιγόμενη πόρτα αντί για συρόμενο παντζούρι στη κουζίνα. Θα το κοιτάξω όμως και για τα υπόλοιπα συρόμενα. Φυσικά το κύριο λόγο παίζει το κόστος, γιατί αν με τις μονώσεις στα κενά πιθανά να ανεβαίνει πολύ το συνολικό κόστος.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί τα ανοιγόμενα προσφέρουν περισσότερη ασφάλεια;

 

Δυστυχώς έχω άσχημη εμπειρία από ανοιγόμενα αλουμινίου. Άνοιξαν τα παντζούρια για την πλάκα τους (ξεβίδωσαν σε ένα σημείο το μεντεσέ, έβγαλαν προς τα έξω το παντζούρι, ίσα-ίσα για να σηκώσουν το χερούλι στο κλείστρο, έσπασαν το τζαμιλίκι σε σημείο ώστε να βάλουν χέρι για να το ανοίξουν το εσωτερικό χερούλι και μπήκαν μέσα σαν κύριοι.

 

Έχω μία υποψία ότι στα συρόμενα παντζούρια έχουν περισσότερες δυνατότητες για ασφάλεια, σε αντίθεση με τα ανοιγόμενα, όπου το μόνο που βρήκα ήταν κάποιοι μικροί σύρτες.

 

Το ανοιγόμενο που έχει περιμετρικό μηχανισμό με "μανιτάρια" είναι πιο ασφαλές γιατί έχει περισσότερα σημεία κλειδώματος (η θέση ανάκλισης δεν προσφέρει φυσικά καμία ασφάλεια). Τα τζάμια είναι πάντα ένα αδύναμο σημείο από άποψη ασφάλειας σε ένα κούφωμα, είτε συρόμενο, είτε ανοιγόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα..

Το κενό του τοίχου είναι 14cm.

Ο αλουμινας μου είπε ότι για να χωρέσουν κουφώματα με θερμοδιακοπη πρέπει να μπουν compass . Η άλλη μάρκα που έχει είναι Europa και δεν χωράνε με θερμοδιακοπη.

Η ερώτηση είναι compass με θερμοδιακοπη και ενεργειακό τζάμι ή Europa χωρίς θερμοδιακοπη άλλα με ενεργειακό τζάμι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα..

Το κενό του τοίχου είναι 14cm.

Ο αλουμινας μου είπε ότι για να χωρέσουν κουφώματα με θερμοδιακοπη πρέπει να μπουν compass . Η άλλη μάρκα που έχει είναι Europa και δεν χωράνε με θερμοδιακοπη.

Η ερώτηση είναι compass με θερμοδιακοπη και ενεργειακό τζάμι ή Europa χωρίς θερμοδιακοπη άλλα με ενεργειακό τζάμι ?

 

 

Όχι κούφωμα χωρίς θερμοδιακοπή το 2016, τσάμπα χρήματα θα δώσεις. Άλλωστε χωρίς θερμοδιακοπή ακυρώνεις αμέσως το ενεργειακό τζάμι και θα έχεις προβλήματα με υγροποίηση υδρατμών στο κούφωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα..

Το κενό του τοίχου είναι 14cm.

Ο αλουμινας μου είπε ότι για να χωρέσουν κουφώματα με θερμοδιακοπη πρέπει να μπουν compass . Η άλλη μάρκα που έχει είναι Europa και δεν χωράνε με θερμοδιακοπη.

Η ερώτηση είναι compass με θερμοδιακοπη και ενεργειακό τζάμι ή Europa χωρίς θερμοδιακοπη άλλα με ενεργειακό τζάμι ?

Προς θεού. Η θερμοδιακοπή είναι περίπου η μισή θερμομόνωση του κουφώματος ..... εννοείται με θερμοδιακοπή. Γιατί δεν κοιτάς σε άλλα προφιλ ; Π.χ alumil . Η europa είναι πολύ ακριβή για αυτά που προσφέρει . 

Το αλουμίνιο απο μόνο του είναι χειρότερο κατα πολύ σε σχέση με το ξύλινο κούφωμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψαχτω και αλλο.

Για την compass τι γνωμη εχετε;

Διάβασε αυτό τον οδηγό . Είναι ακριβώς όπως τα λέει . 

 

http://fenestral.gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B1/%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%83-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1/

 

και αυτόν εδώ:

 

http://www.oiko.net/adm_articles.asp?artID=243

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όχι κούφωμα χωρίς θερμοδιακοπή το 2016, τσάμπα χρήματα θα δώσεις. Άλλωστε χωρίς θερμοδιακοπή ακυρώνεις αμέσως το ενεργειακό τζάμι και θα έχεις προβλήματα με υγροποίηση υδρατμών στο κούφωμα.

Εβαλα εγω ψυχρο με ενεργειακο και θαμπωνει το μισο τζαμι το πρωι και το αλουμινιο νερουλιαζει!!! γιατι?

Απο διαφορα θερμοκρασιας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα εγω ψυχρο με ενεργειακο και θαμπωνει το μισο τζαμι το πρωι και το αλουμινιο νερουλιαζει!!! γιατι?

Απο διαφορα θερμοκρασιας???

Ναι επειδή οι υδρατμοί που υπάρχουν στο σπίτι, υγροποιούνται όταν βρουν χαμηλή θερμοκρασία, πράγμα που συμβαίνει στα ψυχρά προφίλ. Το ενεργειακό τζάμι έχει ήδη ακυρωθεί από το κρύο προφίλ.

Περί υγροποίησης: http://koufomata-expert.blogspot.gr/2011/06/blog-post.html?m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όταν έψαξα εγώ για κουφώματα-που το έψαξα πάρα πολυ- είχα διαβάσει μια περίπτωση για έναν μάστορα που τοποθετούσε κουφώματα compass και ήταν απαράδεκτος. Γενικά εκανε προχειροδουλειά και ο άνθρωπος που τον προτίμησε τα είχε δει όλα.

 

Γενικά ο εγκαταστάτης έιναι το Α και το Ω. Εννοείται πως πας μόνο σε κούφωμα με θερμοδιακοπή. Είναι ακριβότερα αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις απλές σειρές. Πάρε προσφορές απο πολλούς μάστορες αν δεν τα βιάζεσαι. Εγω συγκεκριμένα είχα κάνει εγγραφή στο texnitesonline.gr και στο kostologisikoufomaton.gr και είχα πάρει πολλές προσφορές απο διάφορους εγκαταστάτες. Διάβασα και κριτικές απο τις δουλείες τους και έτοιμος.

 

Επειδή βλέπω πως αγχώνεσαι αρκετά με το θέμα ασφάλεια προτίμησε παντζούρια αλουμινίου και όχι πλαστικά. Φυσικά και θα πας σε επώνυμες κλειδαριές με πολλαπλά κλειδώματα αλλά αν θες το κατι παραπάνω βάλε και έναν συναγερμό και προστατεύεσαι ακόμη καλύτερα.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...