Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το site της Fenestral φαίνεται πολύ οργανωμένο και να έχουν εμπειρία.

Θα τους φωνάξω να έρθουν να δουν το διαμέρισμα και να μου δώσουν προσφορά.

 

Φυσικά δεν ξέρω αν κάνουν καλή δουλειά... αλλά πρέπει να πάρω και άλλες προσφορές και η Fenestral φαίνεται να είναι οργανωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση 1: Μπορούν να μπουν ανοιγόμενα σε υπάρχοντα κουφώματα που είναι συρόμενα;

Ερώτηση 2: Ποια προσφέρουν καλύτερη ασφάλεια; Τα συρόμενα ή τα ανοιγόμενα;

Ερώτηση 3: Τα ανοιγόμενα ή τα συρόμενα προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες για ασφάλεια; Π.χ. πύρους, κλειδαριές κλπ...κλπ...;;;;

Ερώτηση 4: Εκτός από την θερμομόνωση τα ανοιγόμενα υπερέχουν σε κάτι άλλο;

Ερώτηση 5: Αν μπουν ανοιγόμενα θα πρέπει να μονωθεί το κενό που έμπαινε το συρόμενο στον τοίχο με κάποιο υλικό;

 

1) Ναι

2) τα ανοιγομενα είναι καλύτερα σε όλους τους τομείς

3) Τα ανοιγόμενα

4) Θερμομόνωση, ηχομόνωση, ασφάλεια και γενικά σε όλες τις παραμέτρους

5) Το σωστό αυτό θα ήταν φυσικά.

 

 

Όποιος ψάχνεις αλουμίνια να ενημερώνεται για τους θερμικούς συντελεστές που έχουν το πλαίσιο, το τζάμι, αν υπάρχει αδρανές αέριο ανάμεσα στο τζάμι, ο συνολικός συντελεστής του κουφώματος (U), το διάκενο μεταξύ των τζαμιών κλπ

 

το 95% να θυμάστε είναι αυτός που θα το κατασκευάσει και θα το τοποθετήσει. Μια εκπληκτική σειρά αλουμίνιου αν κατασκευαστει λάθος ή βιαστικά είναι τζάμπα λεφτά.

 

Aπο όλες τις εταιρίες αυτή που προσφέρει την καλύτερη υποστήριξη, έχει τα καλύτερα υλικά τα οποία παράγονται στην Ελλάδα και γενικά είναι προσεγμένη σε όλους τους τομείς είναι η Europa.

 

Γενικά οι τιμές παίζουν. Σίγουρα οι τιμές είναι -40% σε σχέση με το 2010, ακόμα και σήμερα όμως για τα ίδια αλουμίνια μπορέις να βρεις διαφορά τιμής απο ένα κατασκευαστή σε άλλον έως 30%. 

 

Τέλος μην κοιτάξεις σαν αποκλειστική προτεραιότητα την τελική τιμή (που φυσικά παίζει ρόλο), αλλά το πόσο καλός είναι ο μαστορας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θεωρείς ότι έχουν πέσει οι τιμές σε σχέση με το 2010;

 

Είχα την εντύπωση ότι οι τιμές σε αυτά δεν πέφτουν.

 

Είχα βάλει κουφώματα αλουμινίου στο διαμέρισμα που μένω τώρα, το 2009 και είχα δώσει κάπου στα 5000euro.

(όλα ανοιγόμενα, 4 παράθυρα δωματίων, 1 διπλή μπαλκονόπορτα, 1 κουζινόπορτα, 1 μικρό παράθυρο wc, ένα μικρό παράθυρο κουζίνας, διπλά τζάμια όλα, με απλά πόμολα). Κάνανε άριστη δουλειά. Κανένα παράπονο.

 

Τώρα στο νέο διαμέρισμα που πάω θα βάλω με θερμοδιακοπή, διπλό τζάμι κλπ...:

- 3 μονές χωνευτές συρόμενες μπαλκονόπορτες (δωμάτια)

- 1 διπλή χωνευτή συρόμενη μπαλκονόπορτα (σαλόνι).

- 1 κουζινόπορτα με ανοιγόμενο και ανακλινόμενο τζάμι (αντί για συρόμενη)

- 1 μικρό παράθυρο WC

 

Φυσικά θα μπουν τυχόν κλειδώματα στα παντζούρια για ασφάλεια κλπ...

 

Αναρωτιέμαι πόσα χρήματα θα μου ζητήσουν...

 

Από την άλλη βδομάδα ξεκινώ τα ραντεβού στο διαμέρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει ραντεβού. Πάρε μέτρα, στείλε 5 μαιλ σε αυτούς που θεωρείς καλούς και να ζητάς προσφορά με συγκεκριμένες σειρές που θες και χαρακτηριστικά σε όλους. Και μόλις πάρεις τιμές προχωράς παρακάτω.

 

Πριν απολλα αυτά καλό θα ήταν να πας σε μερικούς να δεις απο κοντά τις σειρές και να σου εξηγήσουν περισσότερα

 

χοντρά χοντρά έτσι όπως τα βλέπω για μεσαίες σειρές, 5-6000 με ΦΠΑ σε κόβω


Το site της Fenestral φαίνεται πολύ οργανωμένο και να έχουν εμπειρία.

Θα τους φωνάξω να έρθουν να δουν το διαμέρισμα και να μου δώσουν προσφορά.

 

Φυσικά δεν ξέρω αν κάνουν καλή δουλειά... αλλά πρέπει να πάρω και άλλες προσφορές και η Fenestral φαίνεται να είναι οργανωμένη.

Ναι έχει φτιάξει καλό site και έχει πολλές πληροφορίες, αλλά βγάζει όλους τους άλλους κλέφτες και απατεώνες και στάνταρντ προδιαγραφές που έχουν τα αλουμίνια αυτός τα περνάει σαν δική του μοναδική δουλειά που δεν την κάνει κανένας άλλος.

 

Στο τέλος της ημέρας ΝΑΙ μπορεί να κερδίζει πελάτες, σίγουρα όμως δεν είναι ο καλύτερος και ούτε ο φθηνότερος. Απλά θάβει τους ανταγωνιστές έμμεσα και έτσι κερδίζει δουλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τύχη θα παίξω. Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία από καλούς τεχνικούς/εγκαταστάτες.

 

Από αυτά που γράφεις πάντως η Fenestral μάλλον δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά επειδή ψάχνομαι και εγώ (και είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, διάβασα εδώ το τοπικ και τα λινκ που αναφέρετε όπως αυτό της fenestral) και κατάλαβα ότι ψάχνω απλή οικονομική σειρά με διπλά τζάμια ενεργειακά (με επώνυμους μηχανισμούς) και θερμοδιακοπή.

 

οκ αυτά είναι τα χαρακτηριστικά αλλά μπορείτε να προτείνετε συγκεκριμένα σειρές από τις διάφορες εταιρείες?  π.χ. ποια σειρά κοιτάμε από alumil, ελβιαλ, εξαλκο, europa ? (μόνο για την etem κατάλαβα ότι η οικονομική αλλά καλή είναι η σειρά E45)

το ρωτάω αυτό γιατί δεν έχω ιδέα από σειρές.

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πάντως που εκανα ανακαίνιση προτίμησα ξύλινα κουφωματα, ποιοτικά, με CE, διπλα ενεργειακα τζαμιά απο την εταιρεια ΕΞΠΑ. στην Πάρο. Τα ξύλινα κουφώματα είναι επιπλο και διαρκούν πολλλλάάάάάάάά χρόνια. Ρίξτε και εκει μια ματιά. Ελληνική εταιρεία και τα κουφωματα κατασκεύαζονται στην Ελλάδα. Δεν ερχονται απ'έξω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πάντως που εκανα ανακαίνιση προτίμησα ξύλινα κουφωματα, ποιοτικά, με CE, διπλα ενεργειακα τζαμιά απο την εταιρεια ΕΞΠΑ. στην Πάρο. Τα ξύλινα κουφώματα είναι επιπλο και διαρκούν πολλλλάάάάάάάά χρόνια. Ρίξτε και εκει μια ματιά. Ελληνική εταιρεία και τα κουφωματα κατασκεύαζονται στην Ελλάδα. Δεν ερχονται απ'έξω!!!

 

 

Τα πάντα έχουν να κάνουν με το συντελεστή U. Τα καλά αλουμίνια/κούφωματα παίζουν στο Uw2, το ξύλο στο Uw1, το γυαλί στο Ug1 και απο αυτά βγαίνει το συνολικό U.

 

Προφανώς το ξύλο είναι καλύτερο αλλά αρκετά πιο ακριβό. Δεν γίνεται με ξύλο να φτιάξεις καλό παράθυρο με τα ίδια χρήματα με αλουμίνιο. Η τιμή πάει 3*

συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά επειδή ψάχνομαι και εγώ (και είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, διάβασα εδώ το τοπικ και τα λινκ που αναφέρετε όπως αυτό της fenestral) και κατάλαβα ότι ψάχνω απλή οικονομική σειρά με διπλά τζάμια ενεργειακά (με επώνυμους μηχανισμούς) και θερμοδιακοπή.

 

οκ αυτά είναι τα χαρακτηριστικά αλλά μπορείτε να προτείνετε συγκεκριμένα σειρές από τις διάφορες εταιρείες?  π.χ. ποια σειρά κοιτάμε από alumil, ελβιαλ, εξαλκο, europa ? (μόνο για την etem κατάλαβα ότι η οικονομική αλλά καλή είναι η σειρά E45)

το ρωτάω αυτό γιατί δεν έχω ιδέα από σειρές.

 

ευχαριστώ.

 

 

Σε διαφορετικές εταιρίες για να συγκρίνεις τα ίδια πράγματα βλέπεις να είναι ίδια:

 

Βλέπεις το Συνολικό U της σειράς σε μια διάσταση

να έχει το ίδιο διάκενο μεταξύ τζαμιών

και το πάχος του πολυαμιδίου.

 

Έτσι χονδρικά ψάχνεις τα ίδια πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα έχουν να κάνουν με το συντελεστή U. Τα καλά αλουμίνια/κούφωματα παίζουν στο Uw2, το ξύλο στο Uw1, το γυαλί στο Ug1 και απο αυτά βγαίνει το συνολικό U.

 

Προφανώς το ξύλο είναι καλύτερο αλλά αρκετά πιο ακριβό. Δεν γίνεται με ξύλο να φτιάξεις καλό παράθυρο με τα ίδια χρήματα με αλουμίνιο. Η τιμή πάει 3*

 

Επετρεψε μου φιλτατε να διαφωνησω ως προς τα χρηματα. Το θεμα το εψαχνα 1 χρονο περιπου και αν συγκρινεις τις προσφορες που ελαβα απο αλουμιναδες/πλαστικαδες σε σχεση με το ξυλο ηταν περιπου στα ιδια λεφτα. Αντε 1000 ευρω παραπανω στο συνολο στα ξυλινα κουφωματα. Οποτε ειναι σα να συγκρινεις μια Φεραρι με ενα Φιατ......!! Προτιμησα να δωσω αυτο το 1000αρικο το παραπανω να παρω κατι ποιοτικο, παρα να τα τσιγκουνευτω και στο μελλον να τρεχω!!

 

Οσο για το συντελεστη θερμοδιαπερατοτητας με το ξυλο πετυχαινεις τρελες τιμες εως και 0,7 ισως και πιο κατω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πάντως που εκανα ανακαίνιση προτίμησα ξύλινα κουφωματα, ποιοτικά, με CE, διπλα ενεργειακα τζαμιά απο την εταιρεια ΕΞΠΑ. στην Πάρο. Τα ξύλινα κουφώματα είναι επιπλο και διαρκούν πολλλλάάάάάάάά χρόνια. Ρίξτε και εκει μια ματιά. Ελληνική εταιρεία και τα κουφωματα κατασκεύαζονται στην Ελλάδα. Δεν ερχονται απ'έξω!!!

 

Θεωρείς την ΕΞΠΑ καλή εταιρεία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιάνω λίγο το φτυάρι, αν και είναι φετινό topic :P

 

Αποφασίσαμε μετά από 22 χρόνια επιτέλους να αλλάξουμε τα ξύλινα συρόμενα κουφώματα του σπιτιού...

 

Έχουμε πάρει κάποιες προσφορές αλλά με διαφορετικά αλουμίνια/pvc:

 

PVC: Kommerling 76MD/88plus και Rehau Geneo

 

Αλουμίνιο: Aluminco 570D και Elvial Xclusive 86i2 (η σειρά 87i2 με πραγματικό ξύλο ξεφεύγει :P )

 

Θα ζήταγα κι Alumil αλλά οι απλές σειρές δεν έχουν τόσο καλούς συντελεστές όσο αυτή της Elvial κι οι Alumil Supreme που έχουν αντίστοιχους και καλύτερους ξεφεύγουν σε τιμές...

 

 

Ανοιγόμενα ασφαλώς απομίμηση ξύλου + τριπλά τζάμια όποια κι αν είναι η επιλογή...

 

 

 

Elvial VS Rehau Geneo προς το παρόν, αλλά μάλλον προς Elvial το βλέπω...

 

Any thoughts? :)

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To 5500 Hybrid έχει Uf=2,5W/(m2*K), αρκετά μεγάλο...

 

Το 5500 S.I είναι πολύ καλό με Uf=0.89W/(m2*K), αλλά λογικά φεύγει κι εκεί η τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην έρευνα που έκανα πριν από 1 χρόνο περίπου (δεν προχώρησα λόγω οικονομικής αδυναμίας) είχα καταλήξει σε 2 συμπεράσματα:

 

1. Τα pvc είναι καλά αλλά ταιριάζουν περισσότερα σε ψυχρά (βόρεια) κλίματα ενώ στην Αττική δεν τα έχουμε ανάγκη.

2. Η Aloumil σειρά 20000 έχει καλούς συντελεστές (εγώ θέλω ανοιγόμενα και όχι συρόμενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

2. Η Aloumil σειρά 20000 έχει καλούς συντελεστές (εγώ θέλω ανοιγόμενα και όχι συρόμενα).

http://www.alumil.com/gr/proioda/anoigomena/basic-/m20000/

 

Γι' αυτή λες? Αρκετά μεγάλο κι αυτή :(

 

http://www.alumil.com/gr/proioda/anoigomena/basic-/m11500/

 

Αυτή είναι η μόνη που έχει κάτω από 2 κι η M23000 που έχει ξύλινη επένδυση εσωτερικά...

 

Για καλύτερους μόνο η σειρά Supreme που ξεφεύγει τελείως νομίζω σε κόστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...