Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά να θυμίσω τί έδειξαν στο showcase του 2021 από first party και αποκλειστικά :

God of War Ragnarok

Spiderman 2

Wolverine

Gran Tourismo

KOTOR remake

Project Eve (Stellar blade)

Forspoken (Αν και πατάτα, έδειχνε καλό τότε)

Deathloop (console timed exclusive)

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αρκετοί,δεν ξέρω εγώ γιατί, ίσως γιατί δεν βρίσκετε ενδιαφέρον σε υπάρχοντα παιχνίδια, hypeάρεστε έντονα από διάφορες φήμες που κυκλοφορούν ελαφρά την καρδία στο internet και μετά όταν έρχονται οι ανακοινώσεις των εταιριών σας πιάνει απογοήτευση. Και εγώ θέλω remakes των Dino Crisis, Parasite Eve, Legacy of Kain, Syphon Filter, Ico κτλ κτλ και μέχρι να έρθουν απογοητεύομαι. Το πρόβλημα όμως το έχω εγώ με την νοσταλγία μου, όχι οι εταιρείες. Κάτι μου λέει ότι όσοι απογοητεύεστε εύκολα πάσχετε και εσείς από νοσταλγία..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, SabotazNic said:

Το ξανά είδα το βίντεο. Λέει "remote play over wifi". Δεν νομίζω ότι είναι για χρήση μόνο για σπίτι/shared.

Ναι, έχεις δίκιο, έτσι λέει. Σε άλλο forum διάβασα για shared wifi, ο Jim δεν το ανέφερε.

Ωστόσο, έχω τις επιφυλάξεις μου. Αν μπορεί να παίζει από το PS5 εκτός του local wifi, γιατί να μην μπορεί να παίζει και από το cloud;

Τέσπα, αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αρκετοί,δεν ξέρω εγώ γιατί, ίσως γιατί δεν βρίσκετε ενδιαφέρον σε υπάρχοντα παιχνίδια, hypeάρεστε έντονα από διάφορες φήμες που κυκλοφορούν ελαφρά την καρδία στο internet και μετά όταν έρχονται οι ανακοινώσεις των εταιριών σας πιάνει απογοήτευση. Και εγώ θέλω remakes των Dino Crisis, Parasite Eve, Legacy of Kain, Syphon Filter, Ico κτλ κτλ και μέχρι να έρθουν απογοητεύομαι. Το πρόβλημα όμως το έχω εγώ με την νοσταλγία μου, όχι οι εταιρείες. Κάτι μου λέει ότι όσοι απογοητεύεστε εύκολα πάσχετε και εσείς από νοσταλγία..

Δεν είναι μόνο θέμα hype ή remakes. Η παρουσίαση ήταν απογοητευτική. 

Πολλά cgi trailers, διάφορα pvp/online/gaas, 2-3 καλά multiplatform και από Sony 1st parties είδαμε μόνο ένα παιχνίδι που έτσι και αλλιώς θα βγει σύντομα. 

Και ειδικά όσο αναφορά τα cgi trailers, στην ουσία γίνονται όταν δεν έχεις να δείξεις κάτι ουσιαστικό.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ωστόσο, έχω τις επιφυλάξεις μου. Αν μπορεί να παίζει από το PS5 εκτός του local wifi, γιατί να μην μπορεί να παίζει και από το cloud;

Θεωρώ για να μπορεί να παίζει και ότι CD έχει αφήσει ο κάτοχος μέσα στην κονσόλα. Γενικά να συνεχίζει τα games που έχει εκείνη την ώρα εγκατεστημένα. Λογικά δεν θα περιορίζει τους premium subs στο να streamαρουν και τα διαθέσιμα προς stream games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αρκετοί,δεν ξέρω εγώ γιατί, ίσως γιατί δεν βρίσκετε ενδιαφέρον σε υπάρχοντα παιχνίδια, hypeάρεστε έντονα από διάφορες φήμες που κυκλοφορούν ελαφρά την καρδία στο internet και μετά όταν έρχονται οι ανακοινώσεις των εταιριών σας πιάνει απογοήτευση. Και εγώ θέλω remakes των Dino Crisis, Parasite Eve, Legacy of Kain, Syphon Filter, Ico κτλ κτλ και μέχρι να έρθουν απογοητεύομαι. Το πρόβλημα όμως το έχω εγώ με την νοσταλγία μου, όχι οι εταιρείες. Κάτι μου λέει ότι όσοι απογοητεύεστε εύκολα πάσχετε και εσείς από νοσταλγία..

Σωστό.

Σίγουρα φούσκωσαν από πλευράς μας οι προσδοκίες και θέλαμε τον ουρανό με τ'άστρα αλλά όταν μια εταιρία κάνει showcase κάθε 2 χρόνια να μην υποθέσουμε ότι θα δείξει κάτι εντυπωσιακό για το μέλλον? Να υποθέσουμε ότι θα δείξει ένα και μοναδικό καινούριο ΑΑΑ που ξέραμε ούτως ή άλλως ότι θα βγει στους επόμενους μήνες?

Άλλωστε ο ένας και μοναδικός λόγος που γίνεται μια παρουσίαση είναι για να δημιουργήσει hype. Όταν δε το κάνει αυτό μάλλον δεν έχει λόγο να συμβεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το showcase ήταν θαρρώ το χειρότερο που έχω δεί ποτέ απο Sony. Νομίζω ξέρανε οτι θα φάνε κατακραυγή, αλλα αργά η γρήγορα έπρεπε να αρχίσουν να σπρώχνουν τα GaaS που ξέρουμε οτι ετοιμάζουν εδώ και κανα χρόνο. Δυστυχώς η ευτυχώς με τον ανταγωνισμό που ανθίζει πλέον, χρειάζονται πολύ κασέρι για να κάνουν τα GoW και τα TLOU τους και τα GaaS είναι είναι λαχείο αν έστω και ένα είναι καλό και κάτσει σωστά.

Όταν ανακοινώθηκε το showcase, το Xbox ήταν στα πατώματα με τον Phil να βγαίνει να παίρνει ευθύνες για κακό QC και τον CMA να μπλοκάρει με πολύ κόσμο να λέει οτι πρέπει να παραιτηθεί και να κλείσει το Xbox. Ε, είδαν την ευκαιρία και έσπρωξαν ό,τι ήταν να σπρώξουν που κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει. Το κάναν πρίν το E3 period ωστε όοοοολο αυτό να έχει ξεχαστεί σε κάνα μήνα.

Στα ωραία της παρουσίασης, το Spiderman φαίνεται σαν Spiderman on steroids οπότε ίσως GoTY contender, το Phantom Blade φαίνεται σαν πιο cinematic bloodborne-ικό για τους λάτρεις. Απο τα άλλα μόνο κάτι indie μου άρεσαν προσωπικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εβγαλε αυτην την εντυπωση το showcase χθες

 

Εγω κραταω  το phantom blade 0 το οποιο μου φανηκε καλο.Θυμιζε πολυ εντονα sekiro αλλα κραταω τερασταια επιφυλαξη στο πως θα ειναι gameplay wise καθως αυτο που εδειξαν μου φανηκε ολο σκηνοθετημενο.Επισης το spiderman καθως το πρωτο το απολαυσα πραγματικα.

Ειναι οι προσδοκιες παντως που κανουν την ζημια.Οταν ειχε η nintendo να κανει κανονικο direct κοντα 1,5 χρονο αν θυμαμαι καλα οι προσδοκιες ηταν στα υψη.Εεε ιδια αντιδραση με το showcase το χθεσινο.Ωστοσο εγω που δεν ειχα καθολου προσδοκιες παλι απογοητευτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα το project Q (αν και το βγαζω απο τον "κοιλια μου"), αν εχεις τη δυνατοτητα: α. να παιζεις απο οπουδηποτε εισαι (και οχι μονο στο ιδιο wifi με το PS5) και β. Να το χρησιμοποιεις και ως δευτερο χειριστηριο παιζοντας αντιπαλος με καποιον που θα παιζει στην κονσολα, ισως αποκτα καποια χρησιμοτητα.

Σε οτι εχει να κανει με το κοστος, οταν ενα απλο Dualsense εχει αρχικη τιμη 70,00€, νομιζω η συζητηση για το project Q ξεκιναει απο τα 150,00€ τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά τα πράγματα.. Αν το ίδιο showcase το έκανε η ms θα λέγαμε για τραγωδία κτλπ κτλπ... Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους και πρεπει να πούμε μήπως είχαμε εμείς το πρόβλημα που είχαμε το hype.. Τα playstation στούντιο έλαμψαν δια της απουσίας τους... Στο spiderman 2 δεν δώσανε καν ημερομηνία κυκλοφορίας! Ο τεχνικός τομέας του δε δεν πείθει για παιχνίδι νέας γενιάς... Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν βγήκε το πρώτο gameplay του  halo έπεσε το internet για τον τεχνικό τομέα και τώρα το spiderman και γενικά η sony πρεπει να έχει ασυλία!Υπάρχει μια δυσαρέσκεια αλλά οκ όλοι λένε είδαμε όμως παιχνιδια που θέλουμε να παίξουμε.. Ε χαίρω πολύ!!! Το θέμα ήταν ότι χθες ήταν PLAYSTATION showcase και είχε να γίνει σχεδόν 2 χρόνια !!!!!!! 

Επεξ/σία από metallica 13
  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Swimmer21 said:

Αν δείτε στα πρώτα σχόλια μετά την ανακοίνωση του switch, τα ίδια λέγαμε. Ότι θα είναι μάπα κλπ.

Με ότι έχουν δείξει μέχρι τώρα δεν βλέπω τι σχέση έχουν αυτά τα 2 μηχανήματα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, metallica 13 είπε

Απλά τα πράγματα.. Αν το ίδιο showcase το έκανε η ms θα λέγαμε για τραγωδία κτλπ κτλπ... Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους και πρεπει να πούμε μήπως είχαμε εμείς το πρόβλημα που είχαμε το hype.. Τα playstation στούντιο έλαμψαν δια της απουσίας τους... Στο spiderman 2 δεν δώσανε καν ημερομηνία κυκλοφορίας! Ο τεχνικός τομέας του δε δεν πείθει για παιχνίδι νέας γενιάς... Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν βγήκε το πρώτο gameplay του  halo έπεσε το internet για τον τεχνικό τομέα και τώρα το spiderman και γενικά η sony πρεπει να έχει ασυλία!Υπάρχει μια δυσαρέσκεια αλλά οκ όλοι λένε είδαμε όμως παιχνιδια που θέλουμε να παίξουμε.. Ε χαίρω πολύ!!! Το θέμα ήταν ότι χθες ήταν PLAYSTATION showcase και είχε να γίνει σχεδόν 2 χρόνια !!!!!!! 

Είναι διαφορετική η αγανάκτηση για τις 2 εταιρίες.

Με τη Sony τα βάζουμε αποκλειστικά για το showcase. Για το ότι δεν έδειξε τα χαρτιά της. Όχι για το αν είναι καλά τα χαρτιά της ή αν υπάρχουν. 

Με τη MS είναι διαφορετική ιστορία. Υπάρχουν θέματα μεγαλύτερα από ένα 60λεπτο βίντεο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το project Q πιστεύω δεν χρειάζεται αν δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτόνομα ως φορητή κονσόλα χωρίς να εξαρτάται από το Ps5. Αν δεν είναι χρήσιμο και δεν είναι σε λογική τιμή τότε θα μείνει στο ράφι παράδειγμα το Vr2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το project Q δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Απλά όλοι είμαστε προιδεασμένοι ότι θα είναι πανάκριβο.

Όταν έχεις παιδιά στο σπίτι που παίζουν ps5 και θέλουν να παίξουν ps5 αλλιώς τα σπάνε όλα μέσα στο σπίτι αλλά εσύ θες να δεις μία ταινία, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, onlyfans, whatever, είναι μία πολύ καλή λύση να του δώσεις να παίξει τα παιχνίδια του στο "Project Q" χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις άλλη μία παιχνιδομηχανή και άντε πάλι τα ίδια παιχνίδια εκεί.

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...