Προς το περιεχόμενο

Freedom 24


greg2310

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, katanalwtis είπε

sorry αλλά γιατί να τη προτιμήσει κάποιος έναντι της freedom24?

Για να μη σου κρατήσει 7 ευρώ όταν θέλεις να σηκώσεις χρήματα. Δεν κρατάει τίποτα.

13 ώρες πριν, katanalwtis είπε

Επισης πως βγαζει κερδος;

Αγοραπωλησίες μετοχών σε διάφορα χρηματιστήρια, διάφορα ETF και τοκισμός των αδιάθετων χρημάτων. Επίσης μπορείς να επιτρέψεις το δανεισμό των μετοχών σου έναντι αμοιβής. Τα 2 τελευταία είναι προαιρετικά και δεν προσφέρουν ιδιαίτερη απόδοση, εγώ τα έχω ενεργά πάντως.

(μάζευε κι ας είναι και ρόγες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και απο θεμα ασφαλειας χρηματων πως τα παει; 
Εννοω οταν κατι σου το δινουν τζαμπα ποτε δεν ειναι τζαμπα με καποιο τροπο θα πληρωσεις αργα ή γρηγορα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/09/2023 at 15:37, kostikasre said:

Επίσης μπορείς ν' ανοίξεις μια δουλειά, να πάρεις το S21 (δικό σου το παράδειγμα) χωρίς Φ.Π.Α., να το περάσεις και στα έξοδά σου και ν' αφήσεις ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στην άκρη και να πληρώσεις και λιγότερο φόρο του χρόνου μετά την εκκαθάριση της δήλωσής σου...αλλά όταν το μυαλό σου όταν έχεις 1.300€ (όλα κι όλα) αντί να περιστρέφεται γύρω απ' το πως θα τα κάνεις μέσω της (όποιας) δουλειάς σου 130.000€ ή έστω 13.000€ (για να έχει το minimum νόημα η όποια συζήτηση περί επενδύσεων), περιστρέφεται γύρω απ' το «που και πως πρέπει να επενδύσω τα φραγκοδίφραγκά μου για να κονομήσω, ν' «αυτοσυνταξιοδοτηθώ» το συντομότερο κ.λπ.», τότε δε σου φταίει καμία Freedom24!😏

Με άλλα λόγια πρέπει κανείς αν δεν έχει κεφάλαιο έτοιμο από μπαρμπαδια να το δημιουργήσει.

Το να ανοίξεις επιχείρηση με κεφαλαίο=0 προφανώς και δεν γίνεται. Οπότε και πάλι νωρίτερα πρέπει να έχεις φροντίσει να μαζέψεις το κάτιτις πριν καταληξεις στον δανεισμό.

Και γιατί να μην δεις την αποταμίευση αυτή καθαυτή σαν επένδυση και ας τα βάζεις και το στρώμα. Το θέμα είναι ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανεις, αμφιβάλλεις για αυτό; 

Το "όχημα" που διαλέγει κάνεις για να τα πολλαπλασιάσει είναι κουβέντα που έρχεται μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το θέμα είναι ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανεις, αμφιβάλλεις για αυτό;

Κάποιος ο οποίος δεν έχει καθόλου ή ελάχιστα χρήματα στην άκρη (δηλαδή ένας πιτσιρικάς ή ένας μπατίρης μεγαλύτερης ηλικίας, που προφανώς για κάποιους λόγους παρέμεινε μπατίρης και όχι γιατί «δεν τα βρήκε έτοιμα») έχει ΠΟΛΛΑ και ΠΟΛΥ πιο σημαντικά πράγματα και θέματα να δει, συζητήσει, μάθει, ζήσει, λύσει κ.ο.κ. προτού καταλήξει να συζητάει για μετοχές, αμοιβαία κεφάλαια κ.λπ. που (πρέπει να) αφορούν ΜΟΝΟ ανθρώπους που έχουν το επαγγελματικό/οικονομικό πρόβλημά τους λυμένο...

Επεξ/σία από kostikasre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε εν μέρει, διαφωνούμε εν μέρει. Αλλά ας μη ξεχειλώνουμε το νήμα το οποίο έχει να κανει με τη freedom24.

Τουλάχιστον για αυτή συμφωνούμε 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ασχοληθώ μακροπρόθεσμα για αγορά ETFs. Είμαι ανάμεσα σε interactive brokers και freedom24. Μπορείτε να μου πείτε πια πλατφόρμα είναι πιο ασφαλή σε βάθος χρόνου και τι πλεονεκτήματα έχει η κάθε πλατφόρμα; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα θέλω να ασχοληθώ μακροπρόθεσμα για αγορά ETFs. Είμαι ανάμεσα σε interactive brokers και freedom24. Μπορείτε να μου πείτε πια πλατφόρμα είναι πιο ασφαλή σε βάθος χρόνου και τι πλεονεκτήματα έχει η κάθε πλατφόρμα; Ευχαριστώ 

Σα να λες θέλω ν' αγοράσω αυτοκίνητο κι είμαι ανάμεσα σε Porsche Cayenne και Dacia Sandero!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν δε θες να ποντάρεις τα λεφτά σου σε μια εταιρία του Καζακστάν με ρίζες στη Ρωσία που να την ελέγχει η CYsec (μιλάμε η μεγαλόνησος ήταν καλό πλυντήριο ρώσικου χρήματος μέχρι να το γυρίσουν το φύλο) τότε ναι η ΙΒ ίσως να είναι πιο σίγουρη επιλογή ας πούμε (όσο σίγουρος μπορεί να είναι κανείς για οτιδήποτε κινείται στο χρηματοπιστωτικό σύστημα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2023 στις 11:55 ΜΜ, Αντώνης Τ. είπε

Το να ανοίξεις επιχείρηση με κεφαλαίο=0 προφανώς και δεν γίνεται.

Πως δε γίνεται.

Θα πας σε μια τράπεζα και θα πάρεις δάνειο με "προσωπική εγγύηση".

Μέχρι και καράβι αγοράζεις έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DrLo είπε

Πως δε γίνεται.

Θα πας σε μια τράπεζα και θα πάρεις δάνειο με "προσωπική εγγύηση".

Μέχρι και καράβι αγοράζεις έτσι.

Θαλασσοδάνειο λέγεται, φλυαρείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgioteo13 είπε

Δείτε την trade republic !!! Είναι γερμανική  regulated από την bafin κι έχει και ασφάλεια καταθέσεων ως 100000 ευρώ 

Ζητάει διαβατήριο οπωσδήποτε για ταυτοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...