Προς το περιεχόμενο

Netflix: Η απαγόρευση κοινής χρήσης ενός λογαριασμού εκτός νοικοκυριού έφτασε και στην Ελλάδα


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Dead-Poet said:

Ακόμα και φορολογικά, στο ίδιο νοικοκυριό ανήκει ένα παιδί που σπουδάζει σε άλλη πόλη. Για το δε εξοχικό, είναι τουλάχιστον υπερβολή να απαιτούμε/προσδοκούμε να διατηρεί κάποιος και δεύτερο λογαριασμό για 15-20-25 μέρες (αθροιστικά) το χρόνο που θα πάει εκεί. Αν το Netflix δεν μπορεί να κάνει ορισμένες βασικές διακρίσεις εννοιών επειδή δεν μπορεί να χτυπήσει το πραγματικό πρόβλημα και διέπεται από την αρχή "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά", τότε ευχαριστούμε αλλά να λείπει το βύσσινο.

Δεν εχει καμια σχεση η φορολογικη εννοια με το netflix, ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα. Hμουν σαφης νομιζω. Ιδιο λογαριασμο εχουν αυτοι που μενουν μονιμα στο ιδιο συγκεκριμενο σπιτι. Ετσι ηταν παντα.

Και για να σε προλαβω, δεν υπερασπιζομαι το netflix. Εχω και γω και μολις μου ερθει ειδοποιηση, το εκοψα. Αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι, οχι οπως τα ειχαμε συνηθισει, η οπως θα θελαμε να ειναι.

Το netflix απλα πλεον εφαρμοζει σωστα αυτο που ειχε παντα και αυτο που εγραφε στους ορους του

A Netflix account is meant to be shared by people who live together in one household.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο διάβασα ξεκίνησε και στους γείτονες πριν λίγες ημέρες (σε κύματα).

Αφού δηλώσεις household, δεν σε αφήνει να δεις στο "εξωτερικό" χωρίς VPN. Mετά από 29 ημέρες παίζει κανονικά χωρίς VPN πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2023 στις 10:48 ΜΜ, Theos_Gr είπε

Εγω θελω να δω πλεον και στο business κομματι που πολλα ξενοδοχεια εχουν πλεον νετφλιξ και ο πελατης συνδεεται με τον λογαριασμο του να δω τι θα γινει εκει.

Στο ξενοδοχείο που είμαι που άνοιξε από πέρσι και είχε netflix δεν μπορούσε κανεις να συνδεθεί από πέρσι. Το κατάργησαν γιατί τς παράπονα από κόσμο που δεν καταλάβαινε πέφτανε βροχή. Η λύση που έδινα εγώ στους πελάτες (όσο φαινόταν να τους κοβει) ήταν με cast από το κινητό. Έτσι δουλευε για κάποιο διάστημα, τώρα πλέον δεν ξέρω.

Επεξ/σία από radical239
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2023 στις 10:41 ΜΜ, poulinos είπε

tv γενικα.πολλοι πληρωνουν πχ ant1+ για formula.μην κολλας στο netflix μονο αφου μια πρακτικη που κανει ενας συνηθως την ακολουθουν και αλλοι.πχ αυξηση τιμων. ο 40αρης 50αρης δεν θα παρι σε τορρεντ αλλα καπου θα τα πληρωσει ακομα και αν αλλαξει εταιρεια

Πλέον λόγω οδηγίας της ΕΕ τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα είναι διαθέσιμα free-to-air:

https://www.antenna.gr/F1/program

Δεν νομίζω να πληρώνει κανείς για να δει qualifying laps και τα συναφή.

Ο,τι αρπαχτή κάνανε από το ANT1+ τελειώνει φέτος εκεί στο κανάλι του Αμαρουσίου.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, redcom7 είπε

Δε ξέρω.. Όντως δεν έχει τίποτα της προκοπής? 

 

Ίσως τότε κάνα δυο μήνες και μετά τέλος και αυτοί... 

 

Μην σου πω ότι μου φαίνεται πιο καλό το ant1plus... 

 

Το Netflix πάντως με κούρασε... 

 

Γενικά πάντως δεν είμαι και πολύ της τηλεόρασης 

Welcome to Stremio then….

23 ώρες πριν, ardi21 είπε

Πληρωνω μονος μου Youtube Premium και πραγματικα το κανω με την καρδια μου γιατι τα αξιζει η υπηρεσια. Και θα το κρατησω ακομα και αν αυξηθει.

Τα 12 και τα 14 ευρω, δεν τα αξιζει το Netflix ουτε για αστειο. Eιναι ενας τεραστιος σκουπιδοτοπος που ψαχνεις να βρεις κατι καλο με το κυαλι. Με το που ερθει ειδοποιηση στο account μου, το επομενο δευτερολεπτο το εκοψα.

Ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη γνωμη.

Και εγώ με την καρδιά μου πληρώνω κάθε μήνα το YouTube premium...

Screenshot_20230724_092609_Revolut.jpg

3 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Πλέον λόγω οδηγίας της ΕΕ τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα είναι διαθέσιμα free-to-air:

https://www.antenna.gr/F1/program

Δεν νομίζω να πληρώνει κανείς για να δει qualifying laps και τα συναφή.

Ο,τι αρπαχτή κάνανε από το ANT1+ τελειώνει φέτος εκεί στο κανάλι του Αμαρουσίου.

Οι φίλοι του αθλήματος θα πληρώσουν και για μένα που είμαι φαν του σπορ της formula ένα τα 30 € που έδωσα για εννιά μήνες δεν ήταν τίποτα…. Επίσης κατσε δες τον αγώνα στην ελεύθερη τηλεόραση και θα φτύσεις αίμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, aypnia είπε

Θα βλέπετε για ένα μήνα. Αν δεν οριστούν και οι δικές σας συσκευές μέσα σε ένα μήνα σαν οικογένεια και να μεταφέρετε τις συσκευές σας στο σπίτι του διαχειριστή και να συνδεθούν στο δικό του wifi θα σταματήσει η θέαση μετά από ένα μήνα. Όλες οι συσκευές πρέπει να συνδέονται τουλάχιστον μια φορά το μήνα στο wifi του διαχειριστή, αν δεν συνδεθούν διακόπτεται η θέαση και θα πρέπει να σας βάλει σαν extra συσκευή με το αντίστοιχο χρηματικό αντίτιμο. Νομίζω ότι είναι 1 ή 2 οι επιπλέον χρήστες που μπορούν να μπουν, όχι 4. Ουσιαστικά είστε σε "περίοδο χάριτος" για ένα μήνα.

Και κάτι άλλο για αυτούς που αγοράζουν από τη Πόλη συνδρομή κλπ. Στην Ινδία που επίσης άρχισε κι εκεί να εφαρμόζεται η νέα πολιτική ΔΕΝ δίνουν τη δυνατότητα προσθήκη χρηστών με χρηματικό αντίτιμο. Ο κάθε χρήστης πρέπει να κάνει καινούριο λογαριασμό να μεταφέρει το προφίλ του σε αυτόν και να πληρώνει τη full τιμή του πλήρους πακέτου. Δεν μπορεί να μπει σε υπάρχοντα λογαριασμό σαν extra χρήστης. Λογικά και στη Τουρκία το ίδιο θα κάνουν με την Ινδία. Οπότε ο τουρκικός λογαριασμός θα είναι αποκλειστικά για ένα άτομο χωρίς να μπορείτε να βάλετε άλλον με κάποιες τουρκικές λίρες παραπάνω.

βρηκα το παρακατω. αλλα και παλι δεν το καταλαβαινω... δλδ εχουμε 2 σπιτια το ενα διπλα στο αλλο... τοτε θα βλεπει απο το ip οτι ειναι στο ιδιο location και αρα μπορει να παιζει κανονικα... ενω αν ενας ειναι περιστερι ο αλλος πχ ιλιον.. θα βλεπει διαφορετικο location και θα το κοβει? Αν ομως ο  ενας παει στον αλλον μια φορα το μηνα με μια συσκευη mobile θα ερθει πισω σπιτι του καιθα παιζουν ολες οι συσκευες του? Γιατι εδω μιλαει για mobile device οχι tv px.

 

image.png.5670dab156f8b0f93a38dd908808d7eb.png

 

υπαρχει βεβαια και αυτο 

Netflix is keeping quiet about how exactly it detects if you’re sharing your account with someone you shouldn’t. In an FAQ on the website, the company says: “We use information such as IP addresses, device IDs, and account activity to determine whether a device signed into your account is part of your Netflix Household. We do not collect GPS data to try to determine the precise physical location of your devices.” Still, it’s unclear what will trigger the system. Presumably your device needs to connect to the Household internet connection with some regularity, but does a three week backpacking trip or semester abroad count as a holiday? Or will Netflix’s automated systems decide that someone needs to set up a new account. 

Similarly, if you have a complicated Wi-Fi setup, expect Netflix to have Household issues. In the same FAQ, the company says that for subscribers with “multiple Wi-Fi networks, we may only associate one with your Netflix Household. If you want to watch Netflix on devices that are connected to Wi-Fi networks using different ISP accounts or that have different external IP addresses, you may be asked to verify that device as part of your Netflix Household.”

 

που μιλαει για διαφορετικα ISP οπου σου ζηταει να κανεις επιβεβαιωση οτι εισαι στο houshold.. αυτο εχουμε κανει εμεις τωρα που παιζουμε οπως πριν πχ... αν τωρα θα θελει να πας 1 φορα το μηνα στο αλλο wifi τοτε.. τι να πω.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

βρηκα το παρακατω. αλλα και παλι δεν το καταλαβαινω... δλδ εχουμε 2 σπιτια το ενα διπλα στο αλλο... τοτε θα βλεπει απο το ip οτι ειναι στο ιδιο location και αρα μπορει να παιζει κανονικα... ενω αν ενας ειναι περιστερι ο αλλος πχ ιλιον.. θα βλεπει διαφορετικο location και θα το κοβει? Αν ομως ο  ενας παει στον αλλον μια φορα το μηνα με μια συσκευη mobile θα ερθει πισω σπιτι του καιθα παιζουν ολες οι συσκευες του? Γιατι εδω μιλαει για mobile device οχι tv px.

υπαρχει βεβαια και αυτο 

που μιλαει για διαφορετικα ISP οπου σου ζηταει να κανεις επιβεβαιωση οτι εισαι στο houshold.. αυτο εχουμε κανει εμεις τωρα που παιζουμε οπως πριν πχ... αν τωρα θα θελει να πας 1 φορα το μηνα στο αλλο wifi τοτε.. τι να πω.

Φίλε το έχουν κάνει να παίρνει πληροφορίες από το router, το id του κλπ για να ορίσει το household.

Δεν ορίζεται το househould από την ip ή τη τοποθεσία, ή από τον isp, η συσκευή πρέπει να "δει" το router τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Αυτό κοιτάζουν πρώτα από όλα. Τα μαζεύουν όλα, και τις ip, και το location κλπ αλλά σαν πρώτο κριτήριο έχουν τη σύνδεση στο router του household που αν δεν "ικανοποιηθεί" πρώτα αυτό δεν εξετάζουν ip και τοποθεσία.

Έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό γιατί το κάθε router έχει δικό του αναγνωριστικό κλπ και λογικά αν κάποιος αλλάξει router θα πρέπει να ορίσει ξανά household. Αν κάποιος δεν ορίσει household από ότι διάβασα το Netflix θα ορίσει μόνο του σε 1 μήνα και θα αρχίσει να κόβει συσκευές που δεν έχουν "δει" το router που έχει ορίσει το ίδιο.

Στις υπόλοιπες χώρες δεν αρκέστηκαν αν απλά έχεις επιβεβαιώσει ότι είσαι στο ίδιο household μετά από το μήνα, μετά το μήνα έκοβαν συσκευές. Δεν έχω διαβάσει κάπου να έχουν κάνει υποχώρηση σε αυτό σε κάποια χώρα που ήδη η νέα πολιτική εφαρμόζονται εδώ και καιρό. Προσωπικά το μήνα τον θεωρώ μικρό διάστημα, μακάρι να μην είναι στο μέλλον τόσο απόλυτοι, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aypnia είπε

Φίλε το έχουν κάνει να παίρνει πληροφορίες από το router, το id του κλπ για να ορίσει το household.

Δεν ορίζεται το househould από την ip ή τη τοποθεσία, ή από τον isp, η συσκευή πρέπει να "δει" το router τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Αυτό κοιτάζουν πρώτα από όλα. Τα μαζεύουν όλα, και τις ip, και το location κλπ αλλά σαν πρώτο κριτήριο έχουν τη σύνδεση στο router του household που αν δεν "ικανοποιηθεί" πρώτα αυτό δεν εξετάζουν ip και τοποθεσία.

Έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό γιατί το κάθε router έχει δικό του αναγνωριστικό κλπ και λογικά αν κάποιος αλλάξει router θα πρέπει να ορίσει ξανά household. Αν κάποιος δεν ορίσει household από ότι διάβασα το Netflix θα ορίσει μόνο του σε 1 μήνα και θα αρχίσει να κόβει συσκευές που δεν έχουν "δει" το router που έχει ορίσει το ίδιο.

Στις υπόλοιπες χώρες δεν αρκέστηκαν αν απλά έχεις επιβεβαιώσει ότι είσαι στο ίδιο household μετά από το μήνα, μετά το μήνα έκοβαν συσκευές. Δεν έχω διαβάσει κάπου να έχουν κάνει υποχώρηση σε αυτό σε κάποια χώρα που ήδη η νέα πολιτική εφαρμόζονται εδώ και καιρό. Προσωπικά το μήνα τον θεωρώ μικρό διάστημα, μακάρι να μην είναι στο μέλλον τόσο απόλυτοι, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω να είναι.

δε διαφωνω.. αλλα λεει να δει ενα mobile device στο χωρο του ρουτερ 1 φορα το μηνα.. αρα μετα αν παρεις το mobile device αυτο και το φερεις στο ρουτερ σου τοτε θα καταλαβει οτι εχει 2 royter? δεν ξερω.. πολυ περιεργα πραγματα.. αν εχεις δλ εξωχικο θα παιξει ετσι? η θα πρεπει καθε συσκευη που εχεις στο εξωχικο μια φορα το μηνα να ερθει στο σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/07/2023 at 00:41, poulinos said:

tv γενικα.πολλοι πληρωνουν πχ ant1+ για formula.μην κολλας στο netflix μονο αφου μια πρακτικη που κανει ενας συνηθως την ακολουθουν και αλλοι.πχ αυξηση τιμων. ο 40αρης 50αρης δεν θα παρι σε τορρεντ αλλα καπου θα τα πληρωσει ακομα και αν αλλαξει εταιρεια

Κάπου έχετε μπερδέψει τις ηλικίες μερικοί. Εγώ είμαι 43. Η γενιά μου ξεκίνησε το peer to peer (kazaa αργότερα torrents κτλ).   Στα 80s αντιγραμμένες κασέτες και floppy, στα late 90s αντιγραμμένα cd, early 2000s αντιγραμμένα dvd και peer to peer από τους υπολογιστές των πανεπιστημίων.  Θυμάται κανείς από τη γενιά μου να έχει κάποιος μη τσιπαρισμένη ps 1 κονσόλα;

 

Επεξ/σία από zaratustra
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

λεει να δει ενα mobile device στο χωρο του ρουτερ 1 φορα το μηνα.. αρα μετα αν παρεις το mobile device αυτο και το φερεις στο ρουτερ σου τοτε θα καταλαβει οτι εχει 2 royter? δεν ξερω.. πολυ περιεργα πραγματα.. αν εχεις δλ εξωχικο θα παιξει ετσι? η θα πρεπει καθε συσκευη που εχεις στο εξωχικο μια φορα το μηνα να ερθει στο σπιτι?

Αν στο εξοχικό έχεις smart τηλεόραση με το Netflix app εγκατεστημένο, πώς θα τη φέρεις "μια φορά το μήνα στο κανονικό σπίτι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Αν στο εξοχικό έχεις smart τηλεόραση με το Netflix app εγκατεστημένο, πώς θα τη φέρεις "μια φορά το μήνα στο κανονικό σπίτι";

οχι , mobilr device ειναι και το κινητο.. αν λοιπον μπεις με το κινητο στο κανονικο σπιτι μια φορα το μηνα και μετα πασ στο εξοχικο ... το κινητο θα μπει σε εκοινο το wifi.. αρα θα ματσαρει και το ρουτερ εκεινο.. λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...