Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 3k μου ελεγε φιλος οτι διεκοψε με δεη, και τα καλυπτει ολα στο σπιτι, εκτος απο θερμοσιφωνα και κουζινα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπορείς μαθε περισσότερα στοιχεία για την εγκατάσταση, έχει πολύ ενδιαφέρον. 

Εμένα μου φαίνονται πολύ λίγα τα 3χιλ€ ακόμα και μόνο αυτά να είναι για τις μπαταρίες, εκτός αν είναι πολύ μικρή η κατανάλωση του...

 

Σε σπίτι που φτιάχτηκε να είναι εκτός δικτύου, με όλες τις συσκευές με χαμηλή κατανάλωση ή χρήση υγραερίου και οι μπαταρίες πριν λίγο καιρό στοίχισαν πάνω από 10χιλ€. Και μιλάμε για σπίτι που φτιάχτηκε από την αρχή έτσι, γιατί δεν έδινε η ρεύμα η ΔΕΗ... Βέβαια αυτός γλιτώνει και τα έξοδα του δήμου, εσύ θα τα πληρώνεις...

 

Τα πάνελ έχουν περίπου 300€ τα 540w.

 

Υ.Γ. Σκέψη μου: Αν έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση άντε να φτάσεις τα 100-200€ σε ρεύμα τον μήνα, δηλαδή 2000€ τον χρόνο . Πότε θα κάνεις απόσβεση; Κι αν έχεις μεγάλη κατανάλωση ένα τέτοιο μικρό σύστημα δεν σου φτάνει, όταν για να καλύψεις την κατανάλωση σου με netmetering θέλεις 10-12χιλ€ για ένα σύστημα 8-9kw (πες σε 5 χρόνια απόσβεση), χωρίς μπαταρίες. Αν βάλεις και τις μπαταρίες +10χιλ€ (άλλα 5 χρόνια απόσβεση). Με πόσους περιορισμούς όμως... 

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την εγκατάσταση γιατί έχω χώρο και θα μπορούσα να το έχω κάνει αλλά με τις γνώσεις μου και ότι έψαξα μακροπρόθεσμα το κέρδος ήταν πολύ μικρό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αν μπορείς μαθε περισσότερα στοιχεία για την εγκατάσταση, έχει πολύ ενδιαφέρον. 

Εμένα μου φαίνονται πολύ λίγα τα 3χιλ€ ακόμα και μόνο αυτά να είναι για τις μπαταρίες, εκτός αν είναι πολύ μικρή η κατανάλωση του...

 

Σε σπίτι που φτιάχτηκε να είναι εκτός δικτύου, με όλες τις συσκευές με χαμηλή κατανάλωση ή χρήση υγραερίου και οι μπαταρίες πριν λίγο καιρό στοίχισαν πάνω από 10χιλ€. Και μιλάμε για σπίτι που φτιάχτηκε από την αρχή έτσι, γιατί δεν έδινε η ρεύμα η ΔΕΗ... Βέβαια αυτός γλιτώνει και τα έξοδα του δήμου, εσύ θα τα πληρώνεις...

 

Τα πάνελ έχουν περίπου 300€ τα 540w.

 

Υ.Γ. Σκέψη μου: Αν έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση άντε να φτάσεις τα 100-200€ σε ρεύμα τον μήνα, δηλαδή 2000€ τον χρόνο . Πότε θα κάνεις απόσβεση; Κι αν έχεις μεγάλη κατανάλωση ένα τέτοιο μικρό σύστημα δεν σου φτάνει, όταν για να καλύψεις την κατανάλωση σου με netmetering θέλεις 10-12χιλ€ για ένα σύστημα 8-9kw (πες σε 5 χρόνια απόσβεση), χωρίς μπαταρίες. Αν βάλεις και τις μπαταρίες +10χιλ€ (άλλα 5 χρόνια απόσβεση). Με πόσους περιορισμούς όμως... 

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την εγκατάσταση γιατί έχω χώρο και θα μπορούσα να το έχω κάνει αλλά με τις γνώσεις μου και ότι έψαξα μακροπρόθεσμα το κέρδος ήταν πολύ μικρό...

To full story, αν και υπαρχουν πολλα που δεν ξερω, το εγραψα στο αλλο νημα, γιατι εδω διαπιστωσα οτι η συζητηση ειναι για φ/β μεν, αλλα ως επι το πλειστον, συνδεδεμενα με το δικτυο της δεη. Ενω στο αλλο νημα για εντελως αυτονομο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, 

Με τις τελευταίες εξελίξεις στην τιμή του ρεύματος, άρχισα και εγώ να ψάχνω εναλλακτικές και επαναφέρω το παρόν τοπικ. Συζητώντας και με άνθρωπο της ΔΕΔΔΗΕ μου πρότεινε με κλειστά μάτια net metering μιας και έχω δικό μου ακίνητο οπότε μπορώ να βάλω στην ταράτσα/κεραμίδι.

Από αυτά που έχω διαβάσει και συζητήσεις αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής. Τις λοιπές χρεώσεις τις χρεωνόμαστε για το έλλειμμα ή για την κατανάλωση από το δίκτυο? Δηλαδή εγώ στο τετράμηνο αν κατάλαβα που γίνεται εκκαθάριση παράγω πχ 2000kwh και έκαψα 2500kwh. Πάμε στο χειρότερο/φανταστικό σενάριο ότι πχ όταν παραγόταν τα 2000kwh εγώ εκείνη την χρονική στιγμή είχα 0 κατανάλωση και όλη την έδινα στο δίκτυο, Τα βράδια που δεν είχα παραγωγή πήρα από το δίκτυο τις 2500kwh. Εγώ τρίτες χρεώσεις θα πληρώσω για τις 500kwh που πήρα επιπλέον από το δίκτυο ή για όλες τις 2500kwh επειδή τις πήρα βράδυ που δεν παρήγαγα?

Επίσης, Μπορεί κάποιος να μου πει/προτείνει συστήματα? Δηλαδή πανελς είτε μάρκα είτε τεχνολογία αν υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες, inverter κτλ. Υπολογίζω ότι έχω περίπου 4500kwh κατανάλωση/έτος οπότε με ένα 3kwp σύστημα είμαι ΟΚ. Στο δίκτυο βρίσκω συστήματα για τις καταναλώσεις μου κάτω από 5000 με ΦΠΑ αλλά με πολύ μεγάλο εύρος τιμών. Γιατί έτσι. Που είναι οι παγίδες?.

 Από ότι κατάλαβα μπορώ να τα αγοράσω μέσω δικτύου/τηλεφώνου κτλ αλλά ο εγκαταστάτης πρέπει να είναι κάποιος πιστοποιημένος?

Μένω σε μη διασυνδεδεμένο νησί (Λέσβος) οπότε και η τοπική αγορά είναι μικρή. 

Ξεκινάω με αυτές τις ερωτήσεις και θα ακολουθήσουν σίγουρα νέες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2022 στις 10:52 ΜΜ, leoy είπε

Σκεφτομαι και εγω αυτο που σκεφτονται φανταζομαι πολλοι εδω μέσα.

Με ολα αυτα που γινονται με το ρευμα, τις διακοπες τις φυσικες καταστροφες και εγω δεν ξερω τι αλλο το να αυτονομηθεις ως ενα βαθμο με λιγα χρηματα και να προσθετεις σιγα σιγα ειναι το πλεον φυσικο που σκεφτομαι.

 

Ποιο ειναι το πλανο μου?
3 Μέρη:

1. Αντικατασταση μιας φάσης με  hybrid inverter 5kW με εναλλακτικη λειτουργια απο ΦΒ η απο Δίκτυ ή απο μπαταριες.
Εδω εξαρταται το  budget. Αν εχεις 3Κ πχ θα πας για inverter (1200-1500Ε) + 5 πανελ 450W+ (1200-1500Ε) + Ενα καλο μεροκαματο στον ηλεκτρολογο να στα κανει re-route.
H φαση θα πηγαινει στο inverter και το inverter αποκλειστικα θα δινει στον πινακα ( 1 φαση μονο).

2. Προσθηκη Μπαταριες + αλλα πανελ οταν υπαρχει δυνατοτητα 

3. 99% απεξαρτηση με πληρη αντικατασταση  με δευτερο inverter η και τριτο σε βαθος 3-5ετιας, αφου δεις σε πραγματικο χρονο τις αναγκες σου.

Το δικτυο ειναι optional να το καταργησεις.

Οι δικες μου καταναλωσεις ειναι χαμηλες (300-500ΚW) τον μηνα οποτε ξερω οτι αυτο θα δουλεψει.
Αν ειχα αντλιες θερμοτητας δεν νομιζω οτι θα ειχε νοημα αυτο.


Τα αρνητικα:
Το περισσιο ρευμα θα πηγαινει αχρησιμοποοιητο,  τα  inverter αυτα δεν γυρνανε πισω στο δικτυο.

Τα θετικα:
Μπορεις να ξεκινησεις να μειωνεις τους λογαριασμους και να εχεις και μια σχετικη αυτονομια αρκετα γρηγορα.
Μπορεις να το επεκτεινεις αναλογα το πορτοφολι σου και με μεγαλυτερη εμπειρια οσο το δουλευεις.
Ειδικα το καλοκαιρι με 5 πανελ 500αρια και ενα 5KW inverter μπορεις να παιξεις τα πλυντηρια σου, τα ac sou τον φουρνο σου χωρις να ζητας απο το δικτυο , αρκει να κανεις smart timing. 
Και αν χρειαστεις να τα τρεξεις μαζι μπορεις γιατι το ταβανι ειναι 5KW απλα το εξτρα θα το πληρωσεις απο το δικτυο.

Οταν θα βαλεις και αλλα πανελ, μετα εχεις φουλ δυνατοτητα.
Προσθετεις και τις μπαταριες και μετα μηδενιζεις και τα νυχτερινα σου.

Εννοειτε οτι δεν βαζεις πλυντηριο βραδυ η αναβεις τον φουρνο. Αλλιως μετα θες γουρουνι μπαταρια.

Μπορεί πράγματι να γίνει αυτό όπως το λες;
Για το πλυντήριο ρούχων και τον φούρνο αναφέρομαι.

Οι επαγγελματίες μηχανολόγοι στις ομάδες του Facebook για τα φωτοβολταϊκά που κάνουν αυτή την δουλειά, λένε όλοι ότι αν πας για αυτονομία (OFF GRID) φούρνο πρακτικά τον ξεχνάς (ακόμα και την ημέρα) και να προχωρήσεις σε αγορά ενός που δουλεύει με γκάζι.
Τα ίδια λένε και για το πλυντήριο (το ξεχνάς).

Εξαίρεση αν σκάσεις τουλάχιστον 20.000+ € και πάλι με πολύ σωστό προγραμματισμό θα μπορείς να τα δουλεύεις και όχι κάθε μέρα (τουλάχιστον τον χειμώνα).

Τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μπορεί πράγματι να γίνει αυτό όπως το λες;
Για το πλυντήριο ρούχων και τον φούρνο αναφέρομαι.

Οι επαγγελματίες μηχανολόγοι στις ομάδες του Facebook για τα φωτοβολταϊκά που κάνουν αυτή την δουλειά, λένε όλοι ότι αν πας για αυτονομία (OFF GRID) φούρνο πρακτικά τον ξεχνάς (ακόμα και την ημέρα) και να προχωρήσεις σε αγορά ενός που δουλεύει με γκάζι.
Τα ίδια λένε και για το πλυντήριο (το ξεχνάς).

Εξαίρεση αν σκάσεις τουλάχιστον 20.000+ € και πάλι με πολύ σωστό προγραμματισμό θα μπορείς να τα δουλεύεις και όχι κάθε μέρα (τουλάχιστον τον χειμώνα).

Τι ισχύει;

Δηλαδη αν εχει νταλα ηλιο και εχεις φωτοβολταικα > 5000w , δεν μπορει να δουλεψει ο φουρνος τον 2500 watt?
Με σωστο sizing ολα γινονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, leoy είπε

Δηλαδη αν εχει νταλα ηλιο και εχεις φωτοβολταικα > 5000w , δεν μπορει να δουλεψει ο φουρνος τον 2500 watt?
Με σωστο sizing ολα γινονται. 

Τι να σου πω, εμπειρικά δεν ξέρω. Είμαι άσχετος και ψάχνομαι.

Εγώ απλά μεταφέρω αυτά που διάβασα και τι μου είπαν 2 μηχανικοί-εγκαταστάτες στο τηλέφωνο.

Και αναφέρομαι σε OFF GRID σύστημα στην περίπτωση ο φούρνος να λειτουργεί μόνο την ημέρα, τον χειμώνα, χωρίς κάποιο άλλο μεγάλο φορτίο πάνω παράλληλα, πέρα από τον ψυγειοκαταψύκτη.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, leoy είπε

Δηλαδη αν εχει νταλα ηλιο και εχεις φωτοβολταικα > 5000w , δεν μπορει να δουλεψει ο φουρνος τον 2500 watt?
Με σωστο sizing ολα γινονται. 

Ναι με 5kw που θα τα πιάσει όμως για μισή ώρα (και δεν θα είναι 5 θα είναι 4κάτι γιατί 5 είναι τα ονομαστικά σε εργαστηριακές συνθήκες), θα δουλέψει μια χαρά ο φούρνος. Αλλά μέχρι να ψηθεί το φαί δεν θα έχει μείνει αρκετή ενέργεια για να φορτίσεις και τις μπαταρίες να σου μείνει για τις υπόλοιπες χρήσεις, μέσα στην ημέρα. Κι αν είναι χειμώνας, και δεν έχει ηλιοφάνεια; Θα μείνεις νηστικός; Εξ' ου και για τα φορτία που μπορούν να αποφευχθούν, προτείνεται άλλου τύπου λύση που κοστίζει λιγότερο από το να υπερδιαστασιολογήσεις ένα φωτοβολταϊκό χωρίς πραγματικά να χρειάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει κι εγώ να σκέφτομαι για μικρό φ/β με zero-export. Ακούγεται ωραίο. Τραβάς όσο μπορεί το φ/β και από 'κει κι έπειτα "συμπληρώνεις" όση ισχύ χρειάζεσαι απ' το δίκτυο. Χωρίς μπαταρίες. Άμα ρίξω 4 πάνελ των 540W είμαι σούπερ ακόμα και για air-condition (άλλωστε, στο ρελαντί δουλεύει όλη μέρα).

Επειδή έχω 3Φ δε ξέρω τι γίνεται όμως, ίσως να δώσω στη μία φάση... σε πρώτη φάση (pun intended! :P). Τώρα αν ρίξω και μπαταρίες αργότερα, δε ξέρω... το βράδυ έχω μικρές καταναλώσεις.

Μ' έβαλε στο ψάξιμο το BBQ, που 'χει επικλινή στέγη που κοιτάει νοτιοδυτικά :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα.

Είμαι στην Κρήτη και ψάχνω για εγκατάσταση φωτοβολταϊκού. Προσανατολίζομαι όχι για net metering αλλά για χρήση απ'ευθείας την ενέργειας που παράγεται με μια μικρή μπαταρία ίσα ίσα για να δουλεύει σωστά ο inverter με βάση τα λεγόμενα του τεχνικού και χρήση της αποθηκευμένης π.χ. το βράδυ. Καταρχήν, είναι σωστή αυτή η σκέψη; Ή κάτι δεν έχω σκεφτεί σωστά; 

Μου έκαναν μια προσφορά, τα παρακάτω:

10 τεμ φωτοβολταϊκά πάνελ 545w Tiger Pro 72HC jinkosolar  MONO-FACIAL
10  τεμ βασεις αλουμινιου για εγκατάσταση σε κεραμίδι
1   τεμ inverter SPF5000ES off grid (Growatt; )
1   τεμ μπαταρία λιθίου US3000C (Pylontech; )
1   τεμ πίνακας AC
1   τεμ πίνακας DC

Και το κόστος για ολοκληρωμένη εγκατάσταση βγαίνει στα 10,800+ΦΠΑ. 

Μπορείτε να μου πείτε αν γενικά είμαι σε σωστό δρόμο όσον αφορά όπως σκέφτομαι να το κάνω και επίσης αν τα χρήματα που ζητάει είναι φυσιολογικά; ή με γδύνει;

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μια πρωτη εικονα σε γδύνει και μαλιστα πολυ...

επιπλέον το θεωρω ανωφελο να μη το δουλευεις net metering (εκτος εαν δεν εισαι συνδεδεμενος στο δικτυο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, planetman είπε

Καλημέρα στην ομάδα.

Είμαι στην Κρήτη και ψάχνω για εγκατάσταση φωτοβολταϊκού. Προσανατολίζομαι όχι για net metering αλλά για χρήση απ'ευθείας την ενέργειας που παράγεται με μια μικρή μπαταρία ίσα ίσα για να δουλεύει σωστά ο inverter με βάση τα λεγόμενα του τεχνικού και χρήση της αποθηκευμένης π.χ. το βράδυ. Καταρχήν, είναι σωστή αυτή η σκέψη; Ή κάτι δεν έχω σκεφτεί σωστά; 

Μου έκαναν μια προσφορά, τα παρακάτω:

10 τεμ φωτοβολταϊκά πάνελ 545w Tiger Pro 72HC jinkosolar  MONO-FACIAL
10  τεμ βασεις αλουμινιου για εγκατάσταση σε κεραμίδι
1   τεμ inverter SPF5000ES off grid (Growatt; )
1   τεμ μπαταρία λιθίου US3000C (Pylontech; )
1   τεμ πίνακας AC
1   τεμ πίνακας DC

Και το κόστος για ολοκληρωμένη εγκατάσταση βγαίνει στα 10,800+ΦΠΑ. 

Μπορείτε να μου πείτε αν γενικά είμαι σε σωστό δρόμο όσον αφορά όπως σκέφτομαι να το κάνω και επίσης αν τα χρήματα που ζητάει είναι φυσιολογικά; ή με γδύνει;

Τώρα ξεκίνησα αντίστοιχο εγχείρημα για net metering. Με περίπου 11χιλ€ (δεν ξέρω ακριβώς +-200€ γιατί θα κάνει ο μηχανικός και κάτι άλλα) + 500€ ΔΕΔΔΗΕ βάλαμε σχεδόν 9kw πάνελ με όλα μέσα.

Αν θέλεις στείλε μου π.μ. να σου πω περισσότερα και να σου δώσω και τα στοιχεία από τον μηχανικό, που είναι από την Κρήτη κιόλας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexb_10 είπε

Τι απόδοση έχει αυτό?

Θα μπορούσες να μας δώσεις περισότερες πληροφορίες σε παρακαλώ?

Λόγω κακού προσανατολισμού περιμένουμε λιγότερο από 8, είναι 16*540kw, άρα περίπου 11-12χιλkwh/έτος. Αυτό είναι το μειονέκτημα του προσανατολισμού, πληρώσαμε 2 πάνελ παραπάνω για να έχουμε την ίδια απόδοση. Αλλά έχουμε πλεονέκτημα το μεγαλύτερο εύρος παραγωγής. Από ότι έχω καταλάβει όταν έχεις ιδανικό προσανατολισμού Β-Ν παράγει 8-2 ή 11-4 αλλά εμάς που είναι Α-Δ έχουμε από την ανατολή μέχρι και τη δύση του ηλίου, μειωμένη παραγωγή αλλά καθόλη την διάρκεια της ηλιοφάνειας.

Το κόστος ανέβηκε λίγο γιατί βάλαμε μεγαλύτερο inverter που αντέχει άλλα 4 πάνελ, για μελλοντική αναβάθμιση.

 

Θεωρητικά με τα μοντέλα κατανάλωσης θα έχουμε κάνει απόσβεση σε 7-9 χρόνια. Την πραγματική οικονομία θα την δω μόλις κλείσω ένα χρόνο και εκεί θα μπορέσω να κάνω και πρόβλεψη εξοικονόμησης. Τότε θα πάρω και την απόφαση για αντλία θερμότητας. Φέτος κλιματισμός και ξύλα (ίσως και πετρέλαιο αν είναι στο 1€/λ 😟...). Αν σταματήσουμε και την χρήση πετρελαίου για θέρμανση, τότε το μοντέλο λέει για 6-7 χρόνια απόσβεση της επένδυσης. 

Τώρα αν κάποια στιγμή καταφέρουμε να πάρουμε και ηλεκτρικό αυτοκίνητο, με χρήση 20χιλχλμ/ετησίως, εξοικονομούμε περίπου 1,5-2χιλ/έτος επιπλέον από το μικρό πετρέλαιο ή το μεγάλο βενζινοκίνητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...