Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@fredd0 Υπάρχουν διαθέσιμα τα Tesla Powerwall στην Ελλάδα; Ή τα έφερες από το εξωτερικό; Με τι κόστος αν επιτρέπεται; Υποθέτω δεν τα έχεις συνδέσει με Tesla Roof αλλά με κανονικά ΦΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

ΥΚΩ πληρωνεις για την ενεργεια που παραγεις + την ενεργεια που αποροφας απο το δικτυο - την ενεργεια που δινεις στο δικτυο. Δηλαδη, εγω 03/21-03/22 παρηγαγα  29,000 ΚWh εδωσα 9000 Kwh στο δικτυο και πηρα 7800 χρεωθηκα ΥΚΟ για 27,800  (29+7,8-9) (με αναγωγες στα τετραμηνα κλπ).  ΕΤΜΕΑΡ πληρωνεις κανονικα για οτι ενεργεια παιρνεις απο το δικτυο. ΔΕΔΔΗΕ πληρωνεις μονο αν τραβας ενεργεια εκτος νυκτερινου.

Εντελώς κουλό μου ακούγεται να χρεώνουν ΥΚΩ για την ενέργεια που παράγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, fredd0 είπε

ΥΚΩ πληρωνεις για την ενεργεια που παραγεις + την ενεργεια που αποροφας απο το δικτυο - την ενεργεια που δινεις στο δικτυο. Δηλαδη, εγω 03/21-03/22 παρηγαγα  29,000 ΚWh εδωσα 9000 Kwh στο δικτυο και πηρα 7800 χρεωθηκα ΥΚΟ για 27,800  (29+7,8-9) (με αναγωγες στα τετραμηνα κλπ).  ΕΤΜΕΑΡ πληρωνεις κανονικα για οτι ενεργεια παιρνεις απο το δικτυο. ΔΕΔΔΗΕ πληρωνεις μονο αν τραβας ενεργεια εκτος νυκτερινου.

ΥΚΩ πληρωνεις και για την ενεργεια που παραγεις!? Συμφερει? πολυ μεγαλη χρεωση η συγκεκριμενη για πολλες kw/h

Με τον ταυτοχρονισμο τι γινεται?

Ειπες παραγεις το καλοκαιρι χρησιμοποιεις το χειμωνα, αυτο πως επηρεαζει τις υπολοιπες χρεωσεις με γνωμονα τον ταυτοχρονισμο?

Ρωταω γιατι κοιταω να βαλω 10kwp σε σπιτι 16.000 kwh/year και προσπαθω να τα ξεπμλεξω και να δω ποτε θα κανω αποσβεση.

Ειχα κανει ενα θεμα και ακομα περιμενω προσφορα, μου ζητανε ενολιγοις 15-18 k για 10 kwp, αυτα δεν γινονται αποσβεση σε 5 χρονια...

 

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, fredd0 είπε

Εγω εχω 5 χρονια net metering, με (20kw πανελ + 4 tesla powerwall). Για μενα αν εχεις λογικες καταναλωσεις, το κοστος των μπαταριων δεν θα το παρεις πισω ποτε. Εγω εγω θερμανση/ψυξη σε μεγαλο σπιτι + θερμανση πισινας με ρευμα 24/7/365 και βγαζει καποιο νοημα.

 

Το φβ στης στεγες νομιζω χανεις. Πληρωνεσε ενα σταθερο ποσο, και πληρωνεις κυμενομενο, ρητρες κλπ. Στο net metering οτι παραγεις το παιρνεις πισω δωρεαν (απο αποψη χρεωσεων ενεργειας) και πληρωνεις μονο τα κοστη μεταφορας κλπ, που αν ανοιξεις ενα λογαριασμο ειναι σχετικα λιγα.

Που τα έχεις αυτά; Φαντάζομαι οχι Ελλάδα.

Γιατί απο όσο θυμάμαι και ξέρω, μπορούσες να βάλεις μέχρι 10Kw και η δυνατότητα να βάλεις μπαταρίες, προστέθηκε το τελευταίο έτος.

Επεξ/σία από zeys13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, red7genius είπε

@fredd0 Υπάρχουν διαθέσιμα τα Tesla Powerwall στην Ελλάδα; Ή τα έφερες από το εξωτερικό; Με τι κόστος αν επιτρέπεται; Υποθέτω δεν τα έχεις συνδέσει με Tesla Roof αλλά με κανονικά ΦΒ.

Απο ολλανδια, γυρω στα 7 κατι το 1 σε πακετο των 4ρων. Απλα πανελ LG

 

19 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Που τα έχεις αυτά; Φαντάζομαι οχι Ελλάδα.

Γιατί απο όσο θυμάμαι και ξέρω, μπορούσες να βάλεις μέχρι 10Kw και η δυνατότητα να βάλεις μπαταρίες, προστέθηκε το τελευταίο έτος.

Ελλαδα. Οι μπαταριες μπηκαν το 18 οταν το επετρεψε ο σχετικος νομος να μπουν σε εγκαταστασεις με net metering. Η προβλεψη για να μπουν ειχε γινει εξ αρχης. Το 20kw ισχυε απο πριν καν γινει η μελετη. Η μελετη εγινε το 2015, οταν σχεδιαστηκε και το ακινητο.

 

Εντιτ

https://www.kodiko.gr/nomologia/download_fek?f=fek/2018/a/fek_a_9_2018.pdf&t=58972c3b8cccfad532cfbe135992a3d1

αρθρο 23

"Επιτρέπεται η εγκατάσταση σταθμών Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (Α.Π.Ε.) και Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Απόδοσης (Σ.Η.Θ.Υ.Α.) και συστημάτων αποθήκευσης της παραγόμενης ενέργειας από αυτοπαραγωγούς για την κάλυψη ιδίων αναγκών τους, με εφαρμογή ενεργειακού συμψηφισμού."

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμασαι λαθος .... 10 ηταν σε μη διασυνδεδεμενα νησια αν δε κανω λαθος. Για μονοφασικο δεν εχω ιδεα.

"ισχύς κάθε φωτοβολταϊκού συστήματος μπορεί να ανέρχεται μέχρι 20 kWp. ή μέχρι το 50% της συμφωνημένης ισχύος κατανάλωσης (Ισχύς Φωτοβολταϊκού (kWp) - 0,5xΣυμφωνημένη Ισχύ Κατανάλωσης (kVA)), εφόσον η τιμή αυτή είναι μεγαλύτερη του ως άνω ορίου των 20 kWp."

απο το 2014 -> https://www.e-nomothesia.gr/energeia/upourgike-apophase-apeela-ph1-oik-24461-2014.html

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

Ευχαριστώ @fredd0 :)

μια ακόμη ερώτηση : στο Net Metering , όταν έχεις έλλειμμα ενέργειας και τραβάς απο τον πάροχο αυτή που είχες δώσει , πληρώνεις μόνο του ΔΕΔΔΗΕ (ματαφοράς διανομής) ή φορτώνουν και τις υπόλοιπες χρεώσεις ΥΚΩ, λοιπές , ΕΤΜΕΑΡ ?

Αν τραβάς κατα τη διάρκεια νυχτερινού πάλι πληρώνεις μεταφοράς και διανομής ?

@Qwerty_2 με συγχωρείς που χώθηκα 😁

Δηλαδή αν παράχθηκαν 5,000kwh και κατανάλωσα 1,000kwh στον επόμενο θα έχω τα 4.000kwh + ότι παραγούν; Και αυτό θα γίνεται για 3 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Δηλαδή αν παράχθηκαν 5,000kwh και κατανάλωσα 1,000kwh στον επόμενο θα έχω τα 4.000kwh + ότι παραγούν; Και αυτό θα γίνεται για 3 χρόνια;

Ναι αλλα οχι κυλιωμενα, στο 4ο ετος ξεκινας με 0 υπολοιπο, αν ειχες συνολικα τα 3 χρονια πλεονασμα το χαριζεις.

Προφανως αυτο ισχυει αν δεν αλλαξεις παροχο. Απο οσο ξερω (χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια)  αν αλλαξεις παροχο οτι πλεονασμα ειχες το χανεις, κιας εχεις 2 χρονια για να κλεισει 3ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα συμφέρει κάργα για θέρμανση με αντλία γιατί θα καταναλώνει μπόλικες kwh 

Ειδικά που σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρικό αυτοκίνητο γιατί μπορώ να φτιάξω υποδομές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

άρα συμφέρει κάργα για θέρμανση με αντλία γιατί θα καταναλώνει μπόλικες kwh 

Ειδικά που σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρικό αυτοκίνητο γιατί μπορώ να φτιάξω υποδομές

Μόλις ξέφυγες μια δεκαετία μπροστά.

Αν υπάρχει budget διαθέσιμο, προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο net metering δεν πουλάς τις κιλοβατώρες που παράγεις στη ΔΕΗ και αγοράζεις τις κιλοβατώρες που καταναλωσες?

Μπορεί να έχει διαφορά η τιμή πώλησης από την τιμή αγορά.

Δεν νομίζω να είναι + - και βάζεις την διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μόλις ξέφυγες μια δεκαετία μπροστά.

Αν υπάρχει budget διαθέσιμο, προχώρα.

Τις εργασίες ανακαίνισης θα τις συνδυάσω με το εξ οικονομώ και θα πάρω επιδότηση με το μετακινούμε ηλεκτρικα που σου κάλυπτει υποδομή για φόρτιση 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μονο εξοικονομω καλυπτε φβ, το προτελευταιο που λεγοταν Εξοικονομω - Αυτονομω. Το επομενο κανεις δε ξερει ποτε θα βγει, ουτε με τι ορους θα βγει.Το κινουμαι ηλεκτρικα εχει ξεκινησει και δε βλεπω να μενει πολυ ανοιχτο, τα τεσλα πουλανε σα ζεστα ψωμια.

12 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Στο net metering δεν πουλάς τις κιλοβατώρες που παράγεις στη ΔΕΗ και αγοράζεις τις κιλοβατώρες που καταναλωσες?

Μπορεί να έχει διαφορά η τιμή πώλησης από την τιμή αγορά.

Δεν νομίζω να είναι + - και βάζεις την διαφορά. 

τα εξηγησα στην προηγουμενη σελιδα. Εν συντομια οχι, δε δουλευει ετσι το net metering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Qwerty_2 είπε

Δηλαδή αν παράχθηκαν 5,000kwh και κατανάλωσα 1,000kwh στον επόμενο θα έχω τα 4.000kwh + ότι παραγούν; Και αυτό θα γίνεται για 3 χρόνια;

Για αυτό πας με την λογική να βάλεις για να παράγεις κάτι λιγότερο από όσα καις, γιατί αλλιώς θα κάνεις και περισσότερο καιρό για απόσβεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...