Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γρήγορη απάντηση:

Αν καις πολύ ρεύμα >1000kwh  βάζεις netmetering και πληρώνεις κόστος μεταφοράς. Αν διαλέξεις σωστά θα χαρίζεις ελάχιστο.

Αν δεν καις πολύ βάζεις το μέγιστο (νομίζω 6άρι είναι) και σου πληρώνει 87€ την Μwh, βγάλε και ότι φόρους έχουν μπει...

 

Αργή Απάντηση: διαβάζεις εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω 5 χρονια net metering, με (20kw πανελ + 4 tesla powerwall). Για μενα αν εχεις λογικες καταναλωσεις, το κοστος των μπαταριων δεν θα το παρεις πισω ποτε. Εγω εγω θερμανση/ψυξη σε μεγαλο σπιτι + θερμανση πισινας με ρευμα 24/7/365 και βγαζει καποιο νοημα.

 

Το φβ στης στεγες νομιζω χανεις. Πληρωνεσε ενα σταθερο ποσο, και πληρωνεις κυμενομενο, ρητρες κλπ. Στο net metering οτι παραγεις το παιρνεις πισω δωρεαν (απο αποψη χρεωσεων ενεργειας) και πληρωνεις μονο τα κοστη μεταφορας κλπ, που αν ανοιξεις ενα λογαριασμο ειναι σχετικα λιγα.

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fredd0 είπε

Εγω εχω 5 χρονια net metering, με (20kw πανελ + 4 tesla powerwall). Για μενα αν εχεις λογικες καταναλωσεις, το κοστος των μπαταριων δεν θα το παρεις πισω ποτε. Εγω εγω θερμανση/ψυξη σε μεγαλο σπιτι + θερμανση πισινας με ρευμα 24/7/365 και βγαζει καποιο νοημα.

 

Το φβ στης στεγες νομιζω χανεις. Πληρωνεσε ενα σταθερο ποσο, και πληρωνεις κυμενομενο, ρητρες κλπ. Στο net metering οτι παραγεις το παιρνεις πισω δωρεαν (απο αποψη χρεωσεων ενεργειας) και πληρωνεις μονο τα κοστη μεταφορας κλπ, που αν ανοιξεις ενα λογαριασμο ειναι σχετικα λιγα.

Γιατί Γ1 μόνο θέλει; Δεν μπορείς να βάλεις home online ή σταθερό πρόγραμμα σε άλλον πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Γιατί Γ1 μόνο θέλει; Δεν μπορείς να βάλεις home online ή σταθερό πρόγραμμα σε άλλον πάροχο;

Στο net metering, τουλαχιστον οταν υπεγραψα εγω συμβαση, ενα προγραμμα ειχε ο καθε παροχος. Που δεν ηταν Γ1Ν στην ονοματολογια, αλλα χρεωσεις ιδιες με το Γ1Ν εχει.

Ο γενικος μπουσουλας, απο οσο εχω καταλαβει χωρις να το εχω ψαξει εξαντλητικα ειναι οτι για κυρια κατοικια σε συμφερει net metering και συστημα διαστασιολογημενο στις ετησιες ενεργειακες αναγκες σου. Αν τωρα η κυρια κατοικια ειναι διαμερισμα και δε μπορει μπει φβ, και εχεις κανα εξοχικο, πατρικο, ξεχασμενο σπιτι στο χωριο, μπορει να σε συμφερει μικρο φβ και πωληση ενεργειας, για να αποσβεσεις καποιο απο το κοστος της καταναλωσης της κυριας κατοικιας, και εν καιρο να αποσβεσεις το κοστος των ΦΒ. ΦΒ στη στεγη δηλαδη. Θα εισπρατεις 9 σεντς τη kw που παραγεις. Και φυσικα στην κυρια οικια σου βαζεις οτι προγραμμα θες. Αν βρεις κατι που να σου πουλαει ενεργεια με 9 σεντς τη kw πασας στα γιαννενα. Αλλα να βαλεις στην κυρια κατοικια και να πουλας το πρωι 9 σεντς/Lw και να την αγοραζεις το βραδυ 25 σεντς ειναι λιγο χαζο, οταν μπορεις απλα να μη πληρωνεις τπτ. Το ιδανικο για οσους μενουν σε διαμερισματα θα ηταν virtual net metering, αλλα προς το παρον αυτο το εχουν μονο το κρατος, μκο κλπ.

Αλλα αυτα καλυτερα ειναι τα κουβεντιασεις με τον ηλεκτρολογο μηχανικο που θα σου κανει την μελετη του συστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filarhos είπε

Αν δεν καις πολύ βάζεις το μέγιστο (νομίζω 6άρι είναι) και σου πληρώνει 87€ την Μwh, βγάλε και ότι φόρους έχουν μπει...

Δηλαδη οι παροχοι μας χτυπανε το ρευμα αγοραζοντας το στα 200+ την mwh απο τους γνωστους τους, αλλα οταν την αγοραζουν απο ΦΒ, την αγοραζουν τοσο χαμηλα? Καταλαβα λαθος?

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2022/05/202204-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι ρήτρα Μητσοτάκη, η τιμή ορίζεται με την μεγαλύτερη σε κόστος παραγωγή ενέργειας δηλαδή το φυσικό αέριο. Δεν πανα παράχθηκε περισσότερο από ανανεώσιμες θα υπολογιστεί με το φυσικό άεριο δηλαδή το ακριβότερο. 'Επρεπε εχθές να είχε μπει πλαφον σε κάθε μορφή και να τους έδινε περιθώριο κέρδους έως 10% μαξ και να μην υπάρχει αυτή η λιστρική ρήτρα Μητσοτάκη. Απλά οι 4 μεγαλοολιγάρχες πλουτίζουν με την υποστήριξη της κυβέρνησης ενώ εμείς φτωχοποιούμαστε 

η αγορα ενεργειας, και συγκεκριμενα η ΟΤΣ που σε καιει ρυθμιζεται απο την ΕΕ οχι την Ελλαδα. Παντου στην ΕΕ η ΟΤΣ καθοριζεται απο την τελευταια προσφορα ενεργειας που γινεται δεκτη. Αν δηλαδη ζητας 1000Mwh και αγορασεις 950 στα 10 ευρω και 50 στα 200 η ΟΤΣ οπου και στην ΕΕ να εισαι θα ειναι 200 ευρω. Και με τον τωρα, και με τον προηγουμενο, και με σενα αυrιανο πρωθυπουργο το ιδιο θα γινεται.

Η ΟΤΣ σχεδιαστηκε ετσι με σκοπο να δωσει κινητρα να φτιαχτουν ΑΠΕ. Τοτε τα ΑΠΕ ηταν ακριβα, και ΦΑ τζαμπα. Η ΟΤΣ επετρεπε στα ακριβα ΑΠΕ να "συναγωνιζονται" το φτηνο αεριο. Τωρα ολη η ΕΕ αυτομουτζωνεται. Οι μονοι που δυνητικα τη γλυτωνουν ειναι οσοι εχουν πυρηνικους σταθμους και δυνατοτητα καλυψης της περισσειας ζητησης (απο κει βγαινει η ΟΤΣ) απο αυτους.

Μπορεις να ενημερωθεις για την ευρωπαικη αγορα ενεργειας, την ΟΤΣ κλπ απο εδω -> 

https://energy.ec.europa.eu/topics/markets-and-consumers/market-legislation/electricity-market-design_en

η πως βγαινει η τιμη σε 4 σχετικα μεγαλες ευρωπαικες χωρες εδω -> 

https://www.next-kraftwerke.be/en/knowledge-hub/day-ahead-trading/

spoler alert με τον ιδιο τροπο που βγαινει και στην Ελλαδα, "This market clearing price, which is basically the last bid accepted, is then paid by all market participants for the respective product. The market clearing price is the basis of the merit order effect."

  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όλο το ΧΕ είναι για κλάματα και δεν έχει απολύτως καμία λογική ,\

άσε που σε 2 χρόνια που θα εναρμονιστούμε με την Ε.Ε. και απο 3+€ που πουλάνε το κιλοβάτ στις έκτακτες με πλαφόν 4€ θα πάει το πλαφόν 99€, άρα κάπου εκεί θα φτάσουν .... 0,50 το κιλοβάτ θα θεωρούμε οτι είναι και καλό

 

11 ώρες πριν, Qwerty_2 είπε

Με το Net Metering θα συμψηφίζεται η παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια από αυτή που θα τραβάω από το δίκτυο ενώ η πλεονάζουσα θα χαρίζεται ενώ με το φωτοβολταϊκα στις στέγες θα παίρνω χρήματα για κάθε kwh και θα συμψηφίζεται με τον λογαριασμό ρεύματος. Τι να διαλέξω;

να ρωτήσω : με τα φωτοβολταϊκα στις στέγες , δεν τραβάς όση ενέργεια καταναλώνεις απευθείας και πουλιέται ότι περισσεύει  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

να ρωτήσω : με τα φωτοβολταϊκα στις στέγες , δεν τραβάς όση ενέργεια καταναλώνεις απευθείας και πουλιέται ότι περισσεύει  ?

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

οκ, άρα γιατί κάποιος να βάλει Net Metering ? βασικά τι διαφορές έχει απο το Net Metering ?

net metering = παραγεις ενεργεια, οτι δε καταναλωνεις παει στο δικτυο, οταν εχεις ελλειμμα ενεργειας ο παροχος σου δινει πισω την ενεργεια που του εδωσες και πληρωνεις μονο τα εξοδα μεταφορας, δεδδηε κλπ. Το δικτυο δηλαδη λειτουργει σαν μια τεραστια αποθηκη ενεργειας, οτι πλεοναμασμα εχεις αποθηκευεται για 3 χρονια, και οταν το χρειαζεσαι το καταναλωνεις  πληρωνοντας μονο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις (αν δεν εχεις μπαταριες, αν εχεις μπορεις να "αγοραζεις" ενεργεια το βραδυ με χαμηλοτερες/μηδενικες ρυθμιζομενες). Μειονεκτημα, μετα απο 3 χρονια οτι πλεονασμα εχεις το χανεις. Δινεις δηλαδη ενεργεια τζαμπα στο δικτυο. Εδω παιζει ρολο η μελετη, να μην αγοραζεις μεγαλυτερο φβ απο οτι χρειαζεσαι.

φβ στη στεγη = παραγεις ενεργεια, οτι δε καταναλωνεις τη στιγμη που το παραγεις το πουλας στον παροχο με ρυθμισμενη τιμη 9 σεντς/Kwh. Οταν εχεις ελλειμα ενεργειας αγοραζεις ενεργεια απο τον παροχο με τιμες τιμοκαταλογου

Εγω πχ με net metering  φορτωνω το καλοκαιρι την μπανκα και καταναλωνω το χειμωνα. Εχω και τις μπαταριες και ουσιαστικα οι λογαριασμοι μου ειναι μηδενικοι (ΕΡΤ και Δημου εξαιρουμενων)

Με φβ στη στεγη αφενως εχει περιορισμο στο μεγεθος του ΦΒ (μεχρι 6Kw) που εμενα δε μου φτανουν, και αφετερου θα πουλαω το καλοκαιρι ενεργεια προς 9cents και το βραδυ που δεν εχει ηλιο θα την αγοραζω με τιμες παροχου (20φευγα σεντς)

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @fredd0 :)

μια ακόμη ερώτηση : στο Net Metering , όταν έχεις έλλειμμα ενέργειας και τραβάς απο τον πάροχο αυτή που είχες δώσει , πληρώνεις μόνο του ΔΕΔΔΗΕ (ματαφοράς διανομής) ή φορτώνουν και τις υπόλοιπες χρεώσεις ΥΚΩ, λοιπές , ΕΤΜΕΑΡ ?

Αν τραβάς κατα τη διάρκεια νυχτερινού πάλι πληρώνεις μεταφοράς και διανομής ?

@Qwerty_2 με συγχωρείς που χώθηκα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

Ευχαριστώ @fredd0 :)

μια ακόμη ερώτηση : στο Net Metering , όταν έχεις έλλειμμα ενέργειας και τραβάς απο τον πάροχο αυτή που είχες δώσει , πληρώνεις μόνο του ΔΕΔΔΗΕ (ματαφοράς διανομής) ή φορτώνουν και τις υπόλοιπες χρεώσεις ΥΚΩ, λοιπές , ΕΤΜΕΑΡ ?

Αν τραβάς κατα τη διάρκεια νυχτερινού πάλι πληρώνεις μεταφοράς και διανομής ?

@Qwerty_2 με συγχωρείς που χώθηκα 😁

ΥΚΩ πληρωνεις για την ενεργεια που παραγεις + την ενεργεια που αποροφας απο το δικτυο - την ενεργεια που δινεις στο δικτυο. Δηλαδη, εγω 03/21-03/22 παρηγαγα  29,000 ΚWh εδωσα 9000 Kwh στο δικτυο και πηρα 7800 χρεωθηκα ΥΚΟ για 27,800  (29+7,8-9) (με αναγωγες στα τετραμηνα κλπ).  ΕΤΜΕΑΡ πληρωνεις κανονικα για οτι ενεργεια παιρνεις απο το δικτυο. ΔΕΔΔΗΕ πληρωνεις μονο αν τραβας ενεργεια εκτος νυκτερινου.

 

17 λεπτά πριν, Helionar είπε

Έχεις net metering ή το πρόγραμμα "φωτοβολταϊκα στη στέγη" στο σπίτι σου; 

net metering

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

να ρωτήσω : με τα φωτοβολταϊκα στις στέγες , δεν τραβάς όση ενέργεια καταναλώνεις απευθείας και πουλιέται ότι περισσεύει  ?

Κατοχος Φ/Β
Τα φωτοβολταϊκα στις στεγες καταρχην εχουν διαφορετικο μετρητη απο τον κοινο της ΔΕΗ.Οτι παραγεις παει κατευθειαν στο δικτυο και δε γινεται καταναλωση απευθειας.Απλα πλεον δε συμφερει να βαλεις Φ/Β οταν η τιμη πωλησης εχει οπως λενε εχει 9 cents γιατι η αποσβεση του ολου συστηματος θα ειναι πανω απο 10ετη.Επισης σε κοινο black out το συστημα δε δουλευει!

Πιο λεπτομερης επεξηγηση παρακατω μεταξυ των 2 συστηματων

 

Screenshot_17.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βρε παιδια προσανατολιζομαι σε ενεργειακη αυτονομια με τα φωτοβολταικα και ενα υβριδικο συστημα με μπαταριες για να μην ασχολουμε με τους τιμοκαταλογους λιανικης. 
Ομως το net metering ειναι δελεαστικο μεχρι να στησεις αρκετες μπαταριες.
Παιζει ακομα το net metering η ειναι κορεσμενο το δικτυο που εχω διαβασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...