Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το ρεύμα μας έρχετε κούκος αηδόνι με τις προσαυξήσεις κάπου στο μυαλό μας περιστρέφετε η λέξη φωτοβολταϊκά.

Αλλά όλο και κάποιες απορίες υπάρχουν. Εδώ εσείς τα λέτε ΟΛΑ:

  1. Σαφώς showcase το setup σας δείξτε the green eco mean machine σας,
    τον νο1 φόβο των πετρελαϊκών εταιρειών και εξολοθρευτάρι των εκπομπών CO2 ;)
    και brag για την παραγωγή σας σε ρεύμα on its own glory.
  2. Λύνετε απορίες που έχετε ή
  3. Ρωτάτε τις δικιές σας απορίες (including me)

So αρχίζοντας από το τέλος έχω κάποιες απορίες:

  1. Για αρχή ένα πάνελ πόσα χρόνια θα μπορεί να λειτουργεί θα πρέπει να αντικαθιστώ;
  2. Τι άλλες ενέργειες θα πρέπει να κάνω για να συντηρώ την εγκατάσταση των φωτοβολταικών;
  3. Πως θα μπορώ να δω πόσο μεγάλο φωτοβολταϊκό έχω ανάγκη; Μέτρησα τον τελευταίο λογαριασμό και μου ήλθε περίπου στις 600Kwh θα πρέπει να δω μόνο αυτό;
  4. Πως μπορώ να δώ αν αξίζει τον κόπο τι θα πρέπει να υπολογίσω πριν σηκώσω το τηλέφωνο και επικοινωνήσω για να λάβω προσφορά;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχαν συμβολαια 25χρονια...σε μονοψηφια ετη ειχαν κανει αποσβεση -τοτε 10κ euro-(σε νορμαλ περιοχες βαση ηλιακων χαρτων)...

κ ας μειωσαν τιμες π αγοραζουν η δεδδηε σε αρκετα συμβολαια 

πλεον με νεο νομοσχεδιο τα 10kw στην σκεπη τα εκαναν 6...παρολο π πλεον με τα νεα πανελ βαζεις τα μισα σε τετραγωνικα  κ ειχες αποδοση10kw ...στους αγροτες αυξηθηκαν τα φωτοβολταικα παρκα κ συμφερει..

https://www.oikopv.gr/

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kage είπε

στα 10 χρονια μαξ εκαναν αποσβεση ολοι...κ ας μειωσαν τιμες π αγοραζουν σε αρκετα συμβολαια 

πλεον με νεο νομοσχεδιο τα 10kw στην σκεπη τα εκαναν 5...παρολο π πλεον με τα νεα πανελ βαζεις τα μισα  κ ειχες 10kw ...στους αγροτες αυξηθηκαν κ συμφερει..

Το βλέπω κυρίως ότι καταναλώνω Χ KWh το μήνα και πληρώνω Ψ€, άρα για να έχω όφελός θα πρέπει να μου βγαίνει Z€ με το Z<Ψ. Σωστά;
Πως μετράς με χαρτί και μολύβι ότι αν ξοδέψω κάποιο ποσό θα πάρω τα λεφτά μου πίσω; Προσωπικά θέλω απλά να αλλάξω όλη την κατανάλωσή απο Grid σε Φωτοβολταϊκό.

Ακόμα με το παρακάτω τι εννοείς μπορείς να το εξηγήσεις λόγο ότι δεν έχω γνώση περί του νομοσχεδίου;

6 λεπτά πριν, kage είπε

πλεον με νεο νομοσχεδιο τα 10kw στην σκεπη τα εκαναν 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλεον θελει σκεψη γιατι η χρεωση kw εχει πολλαπλασιαστει κ δεν ξερω σε τι τιμη πωλησης κλεινουν τα νεα συμβολαια!

ξερουν απο αλλα εργα π εχουν κανει ποσο αποδιδει η καθε περιοχη... δεν γινεται να μην παρεις τα λεφτα σου πισω...οι τραπεζες εδιναν κ δανεια τοτε..

... γραψε φωτοβολταικα +περιοχη σου κ θα βρεις ινφο απο τεχνικα γραφεια..

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/54145_neo-orosimo-gia-ta-fotoboltaika-stegis-trimino-2022-i-apofasi 

https://www.insider.gr/epiheiriseis/206392/xekina-fotoboltaika-stis-steges-oi-oroi-kai-oi-dikaioyhoi

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kage είπε

ξερουν απο αλλα εργα π εχουν κανει ποσο αποδιδει η καθε περιοχη... δεν γινεται να μην παρεις τα λεφτα σου πισω...οι τραπεζες εδειναν κ δανεια...

... γραψε φωτοβολταικα +περιοχη σου κ θα βρεις ινφο απο τεχνικα γραφεια..https://www.businessdaily.gr/oikonomia/54145_neo-orosimo-gia-ta-fotoboltaika-stegis-trimino-2022-i-apofasi 

https://www.insider.gr/epiheiriseis/206392/xekina-fotoboltaika-stis-steges-oi-oroi-kai-oi-dikaioyhoi

Δλδ αντί να καταναλώνω το ρεύμα μόνος μου συμφέρει να το πουλάω πίσω στην ΔΕΔΔΗΕ και ότι περισεύει να το πληρώνω στον λογαριασμό σωστά;

Απ την άλλη το net metering θέλει παραπάνω εξοπλισμό ενώ αυτοκατανάλωση λιγότερο και το grid πρακτικά να είναι το backup μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Δλδ αντί να καταναλώνω το ρεύμα μόνος μου συμφέρει να το πουλάω πίσω στην ΔΕΔΔΗΕ και ότι περισεύει να το πληρώνω στον λογαριασμό σωστά;

Απ την άλλη το net metering θέλει παραπάνω εξοπλισμό ενώ αυτοκατανάλωση λιγότερο και το grid πρακτικά να είναι το backup μου.

Εάν σκέφτεσαι τα φ/β γι' αυτοκατανάλωση, το βράδυ π.χ. πως θ' ανάψεις φούρνο; Θα πρέπει είτε να 'χεις μπαταρίες (τεράστιες, για τέτοια φορτία) ή να τραβήξεις απ' το δίκτυο. Από την άλλη, επειδή η χωρητικότητα του δικτύου είναι πολύ μεγαλύτερη, δίνοντας "πίσω" στο ΔΕΔΔΗΕ εκμεταλλεύεσαι φουλ την παραγωγή σου.

Μάλιστα παλιότερα (δε παίρνω και όρκο για το αν συμβαίνει ακόμα) η τιμή που αγόραζαν την kWh από τα φ/β ενός ιδιώτη, ήταν μεγαλύτερη απ'την τιμή που πουλούσαν την ίδια ενέργεια στον ίδιο... οπότε ΔΕΝ συνέφερε η αυτοκατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Εάν σκέφτεσαι τα φ/β γι' αυτοκατανάλωση, το βράδυ π.χ. πως θ' ανάψεις φούρνο; Θα πρέπει είτε να 'χεις μπαταρίες (τεράστιες, για τέτοια φορτία) ή να τραβήξεις απ' το δίκτυο. Από την άλλη, επειδή η χωρητικότητα του δικτύου είναι πολύ μεγαλύτερη, δίνοντας "πίσω" στο ΔΕΔΔΗΕ εκμεταλλεύεσαι φουλ την παραγωγή σου.

Μάλιστα παλιότερα (δε παίρνω και όρκο για το αν συμβαίνει ακόμα) η τιμή που αγόραζαν την kWh από τα φ/β ενός ιδιώτη, ήταν μεγαλύτερη απ'την τιμή που πουλούσαν την ίδια ενέργεια στον ίδιο... οπότε ΔΕΝ συνέφερε η αυτοκατανάλωση. 

Και σαφώς λες ότι μπορώ αντί να συνδέσω στο κύκλωμα του σπιτιού μου μπορώ απλά να το πουλώ στην ΔΕΔΔΗΕ έτσι αν μου έλθει ο μηνιαίος λογαριασμός στα 600€ πρακτικά θα είναι σαν να πληρώνω 600-Τιμή της ΔΕΔΔΗΕ €. Αλλά αυτό δεν ξέρω πόσο με συμφέρει.

Απ την άλλη μπορώ να έχω της ενεργοβόρες συσκευές (Κουζίνα, ψυγείο και Θερμοσίφωνα) στο grid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PC_MAGAS είπε

Και σαφώς λες ότι μπορώ αντί να συνδέσω στο κύκλωμα του σπιτιού μου μπορώ απλά να το πουλώ στην ΔΕΔΔΗΕ έτσι αν μου έλθει ο μηνιαίος λογαριασμός στα 600€ πρακτικά θα είναι σαν να πληρώνω 600-Τιμή της ΔΕΔΔΗΕ €. Αλλά αυτό δεν ξέρω πόσο με συμφέρει.

Δες πόσο είναι η τιμή αγοράς της kWh. Εάν είναι μεγαλύτερη (ακόμα) από την τιμή πώλησης, σαφώς και σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα πολύ καλό άρθρο είναι εδώ:

https://energypress.gr/news/me-ena-fotovoltaiko-sti-stegi-mporo-na-apofygo-ti-fotia-stoys-logariasmoys-reymatos-pote

Η ΔΕΔΔΗΕ αγοράζει την KWh από τα φωτοβολταικά στις στέγες στα 0,087 €/kwh

Μπορείς να βάλεις μέχρι 6KW στη στέγη σου, χοντρικά δηλαδή θα εισπράτεις περίπου 600-700 € το χρόνο... 

Για τη μόνιμη κατοικία νομίζω συμφέρει το net metering

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tsino είπε

ένα πολύ καλό άρθρο είναι εδώ:

https://energypress.gr/news/me-ena-fotovoltaiko-sti-stegi-mporo-na-apofygo-ti-fotia-stoys-logariasmoys-reymatos-pote

Η ΔΕΔΔΗΕ αγοράζει την KWh από τα φωτοβολταικά στις στέγες στα 0,087 €/kwh

Μπορείς να βάλεις μέχρι 6KW στη στέγη σου, χοντρικά δηλαδή θα εισπράτεις περίπου 600-700 € το χρόνο... 

Για τη μόνιμη κατοικία νομίζω συμφέρει το net metering

Στο net metering ξερεις αν γλυτωνεις τις προσθετες χρεωσεις; Εγω εχω το παλαιο προγραμμα αν και σκοπευω να βαλω μελλοντικα και αλλα πανελ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθιστε ρε παιδια ,εφοσον πλεον εχουμε χρηματιστηριακη τιμη ρευματος γιατι να ειναι 0,087 μονο, απο φωτοβολταικο?

λογικα θα πρεπει να εκτοξευτει και αυτη οπως εγινε προσφατα απο τη ΔΕΗ και ολους τους παροχους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές λύσης για αυτονόμηση με Φ/Β. Πολλά σπίτια στο εξωτερικό (πχ Αμερική) είναι εκτός δικτύου και λειτουργούν με συστημα μπαταριών που τροφοδοτείται από Φ/Β. Υπάρχουν επίσης πολλοί calculators με τους οποίους μπορεί ο καθένας να υπολογίσει τις ανάγκες του σε ρεύμα και να προσδιορίσει το μέγεθος και αριθμό πανελς και μπαταριών που θα χρειαστεί για να αυτονομηθεί πλήρως ή μερικώς από τους παρόχους ηλεκτρικού ρεύματος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

...
Απ την άλλη μπορώ να έχω της ενεργοβόρες συσκευές (Κουζίνα, ψυγείο και Θερμοσίφωνα) στο grid.

Και τι ακριβώς τότε θα έχεις στα ΦΒ; Τις λάμπες του σπιτιού, την τηλεόραση και το pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το net metering  δεν πληρώνεις τελικά την διαφορά της ισχύος που κατανάλωσες μείον αυτής που παρήγαγες; Οπότε αν έχεις κάνει σωστή διαστασιολόγηση έρχεται μια η άλλη.

Γιατί μιλάτε για ποσά αποζημίωσης για net metering ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Στο net metering ξερεις αν γλυτωνεις τις προσθετες χρεωσεις; Εγω εχω το παλαιο προγραμμα αν και σκοπευω να βαλω μελλοντικα και αλλα πανελ.

 

Εννοείς τις ρυθμιζόμενες ;

Νομίζω πως όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...