Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πανελ ισως να μπορω να βαλω ενα λογο πτωσης αποδοσης απο δεκαετια+ μη ιδανικου προσανατολισμου αν και δεν ειναι νομιμο. Βεβαια δε θα ξεφυγω απο την συμφωνημενη ισχυ΄.

Στα χαρτια γραφει πως δε γινεται να εχεις και net metering αλλα ο ΔΕΔΔΗΕ δε μου απανταει αν γινεται. Εχω κανει 5 ερωτηματα και δε μου απαντανε. Τηλεφωνικα βρισκουν δικαιολογια οτι λειπει κατι απο τα στοιχεια κτλ παντα.

Λογικά θα μπορούν να το δουν από τον δορυφόρο, την αλλαγή.

Άντε να βγάλεις άκρη...

Δυστυχώς δεν θέλουν να βοηθήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας

δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα καθόλου με το θέμα, ούτε έχω γνώσεις κλπ

έπεσε το μάτι μου στο NRG Photovoltaic πριν λίγο και επειδή προσφέρουν υπηρεσία από υπολογισμο μέχρι τελική εγκατάσταση μου φάνηκε ενδιαφέρον. Έχουν και ένα εργαλείο υπολογισμού το οποίο στην περίπτωση μου δίνει τα παρακάτω (τα οποία είναι φυσικά εκτίμηση). Εκτός από το όφελος το οποίο δεν γνωρίζω με τι τιμές το υπολογίζουν η εκτίμηση κόστους τελικής εγκατάστασης είναι 5.000€ με θεωρητική απόσβεση σε 6,5 - 7 χρόνια. Το έχει ψάξει κανείς? Πως σας φαίνονται τα παρακάτω νούμερα?

 

Η ετήσια κατανάλωση μου είναι 4800 kwh σύνολο (οι 1000 είναι νυχτερινό) 

Περίπου 2500kwh από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο + 2300kwh Νοέμβριο-Μάρτιο (θέρμανση με κλιματιστικά) 

O προσανατολισμός του σπιτιού είναι πολυ καλός και δεν υπάρχουν δίπλα ψηλότερα κτίρια (Αθήνα ανατολικο-μεσημβρινός - τον χειμώνα ανάβουμε θερμοσίφωνα σύνολο 10-12 ώρες και από Απρίλιο και έπειτα σπάνια). Διαθέσιμα τετραγωνικά στην ταράτσα το για τα φωτοβολταικά το πολύ μέχρι 30τμ και το budget είναι μέχρι 5-6Κ

image.png.48187602e8ad744362ce1eb1d4d41ed4.png

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2022 στις 9:13 ΠΜ, zeys13 είπε

 Σε ενα πμ μου έχουν γράψει για 2 σπίτια 150 τμ εκαστο με μια αντλία, μέση κατανάλωση 20.000kwh.

στα 17000 είμαι εγω με Α.Θ.  daiking 16kwt που δουλευει απο Οκτωβριο εως τέλος απριλίου  α . Η Α.Θ. τροφοδοτεί 2 διαμερίσματα συνολο 240 τμ και επειδή δεν ζεστένει ικανοποιητικά δουλευει υβριδικά μι 500 λίτρα πετρέλαιο τη χειμερινη σεζον . Η περιοχή μου Διόνυσος έχει αρκετό κρύο και το σπίτι μετριας μόνωσης οπότε δεν πευτω το χειμώνα κατω απο 100 kwtt την μερα 

Επεξ/σία από giannis_ath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση 

βλεπω προσφορες σε συστηματα net metering κ εχω μια απορια 

αφου εχουν βγει πανελ 540 βατ οποτε θελεις λιγοτερα ,ποιος ο λογος που βαζουν μικροτερης ισχυος πανελ που στο τελος θελουν παραπανω εως διπλασια τεμαχια ?

εμενα που η τατατσα μου ειναι ας πουμε 30 τετραγωνικα θα με βολευαν τα 540 εκτος αν εχουν καποια μειον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2022 στις 1:25 ΜΜ, karthan7 είπε

 Για off grid κατάσταση ψάχνω αρκετά τις τελευταίες μέρες. Θέλω να δουλέψω το ψυγείο και κάποιες άλλες συσκευές μικρής κατανάλωσης, ρούτερ , switch, ubiquity, sonoff κλπ πού στο σύνολο τους θα έχουν ένα σεβαστό ποσοστό κατανάλωσης.

ΔΕν βρίσκω νομοθεσία πού να ξεκαθαρίζει αν επιτρέπεται. Μένω σε ιδιόκτητο διαμερίσματα πολυκατοικίας και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν πρόβλημα να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα.

ΤΟ σύστημα πού σκέφτομαι να φτιάξω είναι

Hybrid inverter 5kva 48v με μπαταρίες. Αυτά τα inverter τραβάνε την ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά και από τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Τραβάμε ενέργεια από τα φωτοβολταϊκά, φορτίζουν τις μπαταρίες (48v) και βγάζουν 220-230v καθαρού ημιτόνου. Όταν η ενέργεια στις μπαταρίες μας είναι σε χαμηλό επίπεδο τραβάνε ρεύμα από τον πάροχο μας, φορτίζουν τις μπαταρίες και καταναλώνουμε ενέργεια. 

inverter υπάρχουν mppt  και pwm. Οι mppt έχουν καλύτερη απόδοση, προστασία στη μπαταρία κλπ καλουδια. Mppt υπάρχουν με τοροιδη μετασχηματιστές (αν το γράφω σωστά) και κλασικοί.

Λόγο κόστους στις καλές μπαταρίες θα ξεκινήσω με 4 μπαταρίες αυτοκινήτων 12v (48) πού έχω διαθέσιμες. 

ΓΙα πάνελ κοιτάζω σε 24v και αρκετά βατ όσο μπορεί να αντέξει η τσέπη μου και σε συνδυασμό με το vdc max. PV array power. Θα πρέπει να "ταιριάζουν" τα χαρακτηριστικά εξόδου από τα πάνελ στο inverter.

Τεράστια προσοχή χρειάζεται σε όλα τα καλώδια για να μπορούν να διαχειριστούν τα φορτία. Χρειάζονταν διακόπτες απομόνωσης και ασφάλειες προστασία υπέρτασης αν τους γράφω σωστά.

 

Να θυμόμαστε πάντα ότι το ρεύμα δεν είναι παιχνίδι. Είναι εύκολο να διαβάσουμε, να ψάξουμε κλπ αλλά σε αυτές τις τάσεις ακόμα και αν έχουν κατασταλάξει στο σύστημα πού θέλουμε να φτιάξουμε πρέπει να πάρουμε τη γνώμη επαγγελματία για το αν μπορούν να συνδυαστούν τα υλικά και να του αναθέσουμε την εγκατάσταση. 

 

Οποιαδήποτε διόρθωση / λάθος σε αυτά πού γράφω θα χαρώ να με διορθώσετε.

Η φωτογραφία δείχνει ένα hybrid inverter 

 

IMG-326ad7090c1a93db26b194c3a289c64c-V.jpg

Αφού έχεις/θα έχεις και πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας, τότε δεν είναι είναι off grid αυτό που περιγράφεις.

Στα υπόλοιπα, πολύ ενδιαφέρουσα η ανάρτηση σου.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2022 στις 5:12 ΜΜ, giannis_ath είπε

στα 17000 είμαι εγω με Α.Θ.  daiking 16kwt που δουλευει απο Οκτωβριο εως τέλος απριλίου  α . Η Α.Θ. τροφοδοτεί 2 διαμερίσματα συνολο 240 τμ και επειδή δεν ζεστένει ικανοποιητικά δουλευει υβριδικά μι 500 λίτρα πετρέλαιο τη χειμερινη σεζον . Η περιοχή μου Διόνυσος έχει αρκετό κρύο και το σπίτι μετριας μόνωσης οπότε δεν πευτω το χειμώνα κατω απο 100 kwtt την μερα 

Πολλές δεν είναι οι 17000;

Αν το έχεις ανοιχτό για 120 μέρες με μέση τιμή τα 100 kwatt βγαίνει 12000.

Το δικό μας θέλει περίπου 2500 λίτρα πετρέλαιο. Ψάχνω την αναλογία σε kWh..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, filarhos είπε

Πολλές δεν είναι οι 17000;

Αν το έχεις ανοιχτό για 120 μέρες με μέση τιμή τα 100 kwatt βγαίνει 12000.

Το δικό μας θέλει περίπου 2500 λίτρα πετρέλαιο. Ψάχνω την αναλογία σε kWh..

 

Ανοιγει μέσα Οκτωμβρίου έως 20-30 Απρίλίου . 180 μέρες Χ (ΜΟ) 80 πιάνω τις 14000 .  Βαλε και του σπιτιού ... 17000-18000 χρειάζομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giannis_ath είπε

Ανοιγει μέσα Οκτωμβρίου έως 20-30 Απρίλίου . 180 μέρες Χ (ΜΟ) 80 πιάνω τις 14000 .  Βαλε και του σπιτιού ... 17000-18000 χρειάζομαι 

Πολύ κατανάλωση έχεις, εμείς όταν το βάλουμε θα το βοηθάμε με το ενεργειακό τζάκι ή με τον καυστήρα τα κρύα βράδια.

Από μονώσεις; Πριν λίγο καιρό βάλαμε επιπλέον μόνωση στην πλάκα και θεωρητικά θα έχουμε μείωση των απωλειών 20-30%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2022 στις 12:25 ΠΜ, Aurumnus είπε

Αφού έχεις/θα έχεις και πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας, τότε δεν είναι είναι off grid αυτό που περιγράφεις.

Στα υπόλοιπα, πολύ ενδιαφέρουσα η ανάρτηση σου.

Έχει λογικά άλματα πολλά. Πρώτα από όλα από την στιγμή που έχεις πάροχο όπως λες κι εσύ, βασικά είναι περιττές οι μπαταρίες, πας σε καθαρό net metering. Τώρα μπορείς να βάλεις μπαταρίες για να έχεις καλύτερο ταυτοχρονισμό στις καταναλώσεις σου αν θέλεις, και να έχεις και back up σε περίπτωση ρεύματος αλλά όχι μπαταρίες αυτοκινήτου!!! 

Επίσης στα πάνελ θες συστοιχίες που σε σειρά θα δίνουν αθροιστικά μεγάλη τάση, για να μην πουληθείς στο καλώδιο και να μην έχεις απώλειες στην παραγωγή. 1000 volt ας πούμε ένα string.

 

Στις 25/4/2022 στις 11:14 ΜΜ, takis1964 είπε

παιδια μια ερωτηση 

βλεπω προσφορες σε συστηματα net metering κ εχω μια απορια 

αφου εχουν βγει πανελ 540 βατ οποτε θελεις λιγοτερα ,ποιος ο λογος που βαζουν μικροτερης ισχυος πανελ που στο τελος θελουν παραπανω εως διπλασια τεμαχια ?

εμενα που η τατατσα μου ειναι ας πουμε 30 τετραγωνικα θα με βολευαν τα 540 εκτος αν εχουν καποια μειον 

Λόγω τιμής, τα πιο χαμηλής απόδοσης είναι πιο φθηνά. Αν έχεις θέμα χώρου βάζεις πιο υψηλής. 

Επίσης αν σου χαλάσει ένα, πρέπει να αλλάξεις μεγαλύτερη ισχύ (και χάνεις και παραγωγή) από το αν είχες 2 και σου χαλαγε το 1.

10 ώρες πριν, filarhos είπε

Πολλές δεν είναι οι 17000;

Αν το έχεις ανοιχτό για 120 μέρες με μέση τιμή τα 100 kwatt βγαίνει 12000.

Το δικό μας θέλει περίπου 2500 λίτρα πετρέλαιο. Ψάχνω την αναλογία σε kWh..

 

7.500kwh από αντλία (χονδρικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

 

7.500kwh από αντλία (χονδρικά)

 

7500kwh είναι η θερμογόνος δύναμη των 2500λίτρων (με τις απώλειες) ή τόσο θα χρειαστεί να παράγει η αντλία για να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα; Γιατί για το δεύτερο για 7500kwh θεωρητικά με 2-3 απόδοση θα κάψει λιγότερο από 3000kwh.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

 

7500kwh είναι η θερμογόνος δύναμη των 2500λίτρων (με τις απώλειες) ή τόσο θα χρειαστεί να παράγει η αντλία για να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα; Γιατί για το δεύτερο για 7500kwh θεωρητικά με 2-3 απόδοση θα κάψει λιγότερο από 3000kwh.

 

2.500 λίτρα * 0,83 kg/lt *11.6 kwh/kg, περί τις 24.000 kwh είναι η θερμογόνος δύναμη των 2.500 λίτρων πετρελαίου.
Ωστόσο αυτή αποδίδεται στην κατοικία με ένα βαθμό απόδοσης 0.85 (χονδρικά) οπότε η κατοικία ενώ καίει 24.000kwh, χρειάζεται για να ζεσταθεί τις 20.000 kwh. Αν αυτές τις 20.000 τις πάρουμε με αντλία θερμότητας καλά διαστασιολογημένη, που έχει ένα συντελεστή γύρω στο 3-3.5, θα "κάψουμε" περίπου 7.000 kwh, πες 7.500 να είσαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 2:07 ΜΜ, mechpanos είπε

2.500 λίτρα * 0,83 kg/lt *11.6 kwh/kg, περί τις 24.000 kwh είναι η θερμογόνος δύναμη των 2.500 λίτρων πετρελαίου.
Ωστόσο αυτή αποδίδεται στην κατοικία με ένα βαθμό απόδοσης 0.85 (χονδρικά) οπότε η κατοικία ενώ καίει 24.000kwh, χρειάζεται για να ζεσταθεί τις 20.000 kwh. Αν αυτές τις 20.000 τις πάρουμε με αντλία θερμότητας καλά διαστασιολογημένη, που έχει ένα συντελεστή γύρω στο 3-3.5, θα "κάψουμε" περίπου 7.000 kwh, πες 7.500 να είσαι μέσα.

Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 9:25 ΠΜ, mechpanos είπε

Επίσης αν σου χαλάσει ένα, πρέπει να αλλάξεις μεγαλύτερη ισχύ (και χάνεις και παραγωγή) από το αν είχες 2 και σου χαλαγε το 1.

Τι βάθμο αστοχίας έχουν γενικά τα πάνελ;

Έχει χαλάσει σε κάποιον ηλιακό πάνελ; Σε πόσο χρόνο μετά την εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Τι βάθμο αστοχίας έχουν γενικά τα πάνελ;

Έχει χαλάσει σε κάποιον ηλιακό πάνελ; Σε πόσο χρόνο μετά την εγκατάσταση;

Όπως όλα τα μηχανήματα, έχουν κι αυτά την φθορά τους! Η οποία επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, όπως από το αν βλέπει σκίαση ή όχι ένα πάνελ, σε όλη την επιφάνεια ή όχι , και για πόση ώρα. Μια κολώνα ας πούμε, η οποία ρίχνει έναν γραμμικό ίσκιο σε μέρος της επιφάνειας του πάνελ, τα σακατεύει! Στα πάρκα αποφεύγονται τέτοια φαινόμενα σε στέγες όμως που γειτνιάζουν με άλλα κτίρια, δέντρα κλπ, πολλές φορές όχι!
Οπότε εγώ θα έλεγα ότι περίπου μισό στα εκατό κάθε χρόνο χονδρικά, θα βγάλει κάποιο προβληματάκι καμμένη δίοδος ή κάτι που αν θες να διατηρήσεις την παραγωγή σου, θα πρέπει να το αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...