Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, NT1G είπε

Και τι ακριβώς τότε θα έχεις στα ΦΒ; Τις λάμπες του σπιτιού, την τηλεόραση και το pc;

Βασικά στο σπίτι μου δίνω και σε άλλα (βασικά έτσι χτίστηκε δεν το έχτισα εγώ και μένω με τους γονείς μου) και μου ήλθε ο εκκαθαριστικός κάνα 600ρι.
Έτσι ψάχνω αυτοπαραγωγή ώστε να μπορέσω να κόψω την παροχή από τους άλλους ποιο εύκολα. Η αν είναι και δεν πληρώνουν τουλάχιστον να πληρώσω μια και καλή και να μην μου έρχετε κούκος Αηδόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, PC_MAGAS είπε

Βασικά στο σπίτι μου δίνω και σε άλλα (βασικά έτσι χτίστηκε δεν το έχτισα εγώ και μένω με τους γονείς μου) και μου ήλθε ο εκκαθαριστικός κάνα 600ρι.
Έτσι ψάχνω αυτοπαραγωγή ώστε να μπορέσω να κόψω την παροχή από τους άλλους ποιο εύκολα. Η αν είναι και δεν πληρώνουν τουλάχιστον να πληρώσω μια και καλή και να μην μου έρχετε κούκος Αηδόνι.

600 εκκαθαριστικός; ψαξε τι κανεις λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Άρχισα να σκέφτομαι τη προσθήκη ενός net metering, για να τελειώνω με το σπίτι.

Κάποιος από εσάς που έχει τοποθετήσει; 

Το δώσατε εργολαβία; Αυτεπιστασια; Κόστος για φάκελο, παράβολα κτλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου δωστο σε εταιρία που είναι το αντικείμενο της. Με το κλειδί στο χέρι. Ξέρουν τις διαδικασίες και θα γίνει πολύ πιο γρήγορα από το να το κάνεις μόνος σου με αυτεπιστασια. Γραπτές εγγυήσεις κλπ. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο net metering πάντως πληρώνεις όλα τα γύρω γύρω όπως δήμο αδμηε και όλα τα κερατιατικα τα οποία υπενθυμίζω (όχι όλα) πάνε ανα κιλοβατώρα όποτε να περιμένει κανεις μια μείωση λογαριασμού πολύ χοντρικά στο 1/3 από ότι πλήρωνε.

το άλλο το προγραμμα που σε πληρώνουν δεν το ήξερα ότι υπάρχει αλλά η τιμή που δίνουν είναι εξευτελιστική. Όταν αυξάνουν την πώληση να αυξάνουν και την αγορά. Βέβαια στο προγραμμα με την πώληση επειδή γινετια χρηματικός συμψηφισμός στο τελικό σύνολο του λογαριασμού εκεί ίσως κάποιοι με χαμηλές καταναλώσεις να γλιτώνουν και τα αδμηε κλπ που δεν αφαιρούνται από το net metering. Γενικά το πιο safe είναι το net metering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δειτε και αυτο in short.. btw ετσι για την συζητηση σε 2-3 χρονια θα βγει και αλλο προγραμμα net metering οπου θα πουλας την ενεργεια πισω αλλα δεν θα ισχυει ο 3-ετης συμψηφισμος οπως ισχυει τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fragos είπε

 

Δειτε και αυτο in short.. btw ετσι για την συζητηση σε 2-3 χρονια θα βγει και αλλο προγραμμα net metering οπου θα πουλας την ενεργεια πισω αλλα δεν θα ισχυει ο 3-ετης συμψηφισμος οπως ισχυει τωρα

Απ' την άλλη υπάρχουν άλλα προγράμματα net metering πέρα του φωτοβολταϊκά στην στέγη;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Net metering μπορώ να πώ ότι δεν θα καλύπτω με φωτοβολταϊκά το 100% των αναγκών ενέργειας αλλά θα καλύψω ένα χ-ψ μέρος αυτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Στο Net metering μπορώ να πώ ότι δεν θα καλύπτω με φωτοβολταϊκά το 100% των αναγκών ενέργειας αλλά θα καλύψω ένα χ-ψ μέρος αυτών;

Ότι θες βάζεις σε εγκατεστημένη ισχύ και απλά στο τέλος κανείς σούμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fragos είπε

 

Δειτε και αυτο in short.. btw ετσι για την συζητηση σε 2-3 χρονια θα βγει και αλλο προγραμμα net metering οπου θα πουλας την ενεργεια πισω αλλα δεν θα ισχυει ο 3-ετης συμψηφισμος οπως ισχυει τωρα

Με λίγα λόγια όλα τα προγράμματα μούφα.

Τι με εμποδίζει να βάλω φωτοβολταϊκά μόνος μου με αποθήκευση σε μπαταρίες σε τέτοια επιφάνεια/επιδόσεις που να καλύπτω τις προσωπικές μου ανάγκες και να τα συνδέσω κατευθείαν σπίτι μου και να μην πληρώνω ερτ και όλα τα κοινής αφέλειας κτλ και να ειμαι αποκομμένος τελείως απο την ΔΕΗ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Τι με εμποδίζει να βάλω φωτοβολταϊκά μόνος μου με αποθήκευση σε μπαταρίες σε τέτοια επιφάνεια/επιδόσεις που να καλύπτω τις προσωπικές μου ανάγκες και να τα συνδέσω κατευθείαν σπίτι μου και να μην πληρώνω ερτ και όλα τα κοινής αφέλειας κτλ και να ειμαι αποκομμένος τελείως απο την ΔΕΗ; 

Πρακτικά, θα έλεγα το κόστος. Για να ρίξεις όλα τα φορτία του σπιτιού, θέλεις κάτι inverter και μπαταρίες ... ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ. Για να ψηθεί αυτό το παστίτσιο ξέρεις πόση ενέργεια θέλει; :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Haldol είπε

Πρακτικά, θα έλεγα το κόστος. Για να ρίξεις όλα τα φορτία του σπιτιού, θέλεις κάτι inverter και μπαταρίες ... ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ. Για να ψηθεί αυτό το παστίτσιο ξέρεις πόση ενέργεια θέλει; :P

 

Ε ναι δεν ήθελα να γίνω συγκεκριμένος με όλα τα ενδιάμεσα παρελκόμενα. 

αλλά με 65 το πάνελ 1μ των 100watt βάζεις 20 τέτοια πάμε στα 1300 ευρώ πες βάσεις καλώδια κτλ 300 ευρώ 

inverter μπαταρίες κτλ πόσο να πάει; 6000 ευρώ; 


πάμε στα 8000 περίπου και έχεις 20 πάνελ των 100 watt πιστεύω υπερκαλύπτει ένα απλό νοικοκυριό και κατα συνέπεια μάλλον την βγάζεις και με λιγότερα πάνελ αλλά χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα καταλαβαίνω ότι δεν έχει τόσο σημασία (εκτός αν δεν υπάρχει χώρος ) μιας και το μεγαλύτερο κόστος ειναι στην υπόλοιπη υποδομή. 

 

Και δεν έχεις κανέναν νταβ#@$# πάνω στο κεφάλι σου :P  

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2022 στις 12:03 ΠΜ, Haldol είπε

Πρακτικά, θα έλεγα το κόστος. Για να ρίξεις όλα τα φορτία του σπιτιού, θέλεις κάτι inverter και μπαταρίες ... ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ. Για να ψηθεί αυτό το παστίτσιο ξέρεις πόση ενέργεια θέλει; :P

 

ΔΛΔ Αυτόνομο για ~600Kwh το δίμηνο πόσο θα κοστίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

ΔΛΔ Αυτόνομο για ~600Kwh το δίμηνο πόσο θα κοστίσει;

Δεν το υπολογίζεις έτσι (με την μέση κατανάλωση σου) 

Αλλά με τα φορτία που έχεις 

πχ αν έχεις 2000watt σκούπα και την χρησιμοποιείς 6 λεπτά μιλάμε για 200βατώρες 

Αλλά το inverter + το πλέγμα με τις μπαταρίες θα πρέπει να μπορεί να δώσει 2000watt για αυτά τα 6 λεπτά.  Να είναι αρκετά "δυνατό" δηλαδή για να κάνει κάτι τέτοιο. 

Αν ενώ χρησιμοποιείς τα 6 λεπτά την σκούπα παράλληλα έβαλες και τον φούρνο να ψήνει  ένα κοτόπουλο και ο φούρνος πχ ειναι 1000 watt τότε μιλάμε για peak 3000 watt όταν θα λειτουργούν και οι 2 συσκευές ταυτόχρονα άρα το σύστημα θα πρέπει να μπορεί να τροφοδοτήσει 3000 watt  


Άλλο η μέση κατανάλωση δηλαδή και άλλο τα φορτία του σπιτιού σου, σε κάθε συσκευή αναφέρει κάπου (συνήθως κοντά εκει που το καλώδιο της μπρίζας μπαίνει στην συσκευή ή πάνω σε κάποιο κουτάκι που ειναι συνδεμένο το καλώδιο ) είτε πόσα watt είναι η συσκευή είτε τα χαρακτηριστικά της σε  volt και ampere πολλαπλασιάζοντας αυτά τα δύο ξέρεις τα watt πχ 240 volt 2 Amp = 240* 2 = 480 watt ένας φορτιστής κινητού πχ μπορεί να λέει 5 volt 0,5 amp δηλαδή 2,5 watt 

Άρα σημειώνεις έναν πίνακα με τα φορτία σου και κοιτάς στην "χειρότερη" περίπτωση πόσα μπορεί να τύχει να λειτουργήσουν παράλληλα (πχ θερμοσίφωνας φούρνος σκούπα TV κτλ) έτσι ξέρεις πόσο ειναι το peak/κορυφή των απαιτήσεων σου και έτσι θα ξέρεις τι μπαταρίες panel κτλ θα χρειαστείς. 
 
Αυτό στην περίπτωση που θες να βάλεις και μπαταρίες για να είσαι πραγματικά αυτόνομος 

Αλλιώς απλά βάζεις όσα πάνελ θες(με metering) και να μην μπορούν να σηκώσουν τα φορτία του σπιτιού σου δεν πειράζει γιατί ότι παραπάνω καις θα το "παίρνεις" απο το "κλασσικό" ρεύμα της δεη (ή του όποιου παρόχου έχεις) με την εκάστοτε χρέωση του τιμολογίου σου. 

Μπορείς να βάλεις και μπαταρίες (θεωρητικά δεν ξέρω τι γίνεται απο θέμα γραφειοκρατίας/κανονισμών στην ελλάδα) και μπαταρίες με ξεχωριστό inverter και στο metering αν θες καθώς και τον κατάλληλο αριθμό πάνελ για να καις το δικό σου ρευμα ουσιαστικά μόνο απο το ρεύμα που παράγεις 24 ώρες το 24 ωρο  απλά δεν ειναι υποχρεωτικό. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.4eccd1b4787911257afd1a8c776e9a75.pngimage.png.5c7367168c34d5002f2d8613f7423a0a.png

Ορίστε ενας λογαριασμός ενός netemetering.

Ουσιαστικά γλιτώνεις το κόστος απο τις κιλοβατώρες, ΟΛΑ τα άλλα τα πληρώνεις. Το καλό είναι οτι δε σε απασχολεί η τιμή της κιλοβατώρας, ούτε υπάρχει τιμή αγοράς για τις κιλοβατώρες που παραάγεις απο τη ΔΕΗ. Απλα γίνεται συμψηφισμός έκαψες 1000, παραξες 800, πληρωνεις 200. Εκαψες 1000 παραξες 1200, χαρίζεις 200 στη ΔΕΗ....

Στα διάφορα βλέπεται οτι υπάρχει αρνητικό πρόσημο. Αυτό έχει γίνει γιατί κάθε μήνα απο μόνος μου πληρώνω ενα ποσό στη ΔΕΗ, και το έκανα γιατί ο λογαριασμός έρχετε μια φορά το χρόνο και είναι περίπου 1000 ευρώ σε εμένα ( τη πρώτη φορά μου ήρθε απο μαλακία της ΔΕΗ 1800 ευρώ και με βάρεσε εγκεφαλικό). Τώρα σε 1 μήνα περίπου περιμένω και το νέο λογαριασμό, να δω τι έχει γίνει με τις αυξήσεις και τη περίφημη ρήτρα αναπροσαρμογής. Θεωρώ οτι δεν θα έχω μεγάλη αύξηση, λόγω του οτι οι αυξήσεις είναι στη τιμή της κιλοβατώρας.

Επεξ/σία από zeys13
μικροδιορθωσεις
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...