Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το παλαιό πρόγραμμα με φωτοβολταϊκά στη στέγη. Βγάζουν 0.4κατι και έχει 6% πλέον φόρο.

Μου τα έχουν κάνει τσουρέκια έτοιμα να σκάσουν ότι γίνεται να έχω ταυτόχρονα net metering και το πρόγραμμα μου. Το θεωρώ παράνοια και αδύνατο προφανώς. Γίνεται στον ίδιο μετρητή να υπάρχουν και τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

image.png.49ca082a47724c7cf80af075da015e22.pngimage.png.d8e7212fefb0934a5e7a8d68723f5b2f.png

Ορίστε και ο νέος λογαριασμός, μου ήρθε πριν μια εβδομάδα περίπου.

Επειδή είχα κάποια pm, θα γράψω και εδώ κάποια γενικά πράγματα. Ο λογαριασμός λοιπόν είναι 852 και όπως μπορείτε να δείτε έχω προπληρώσει και 226, οπότε φτάνει στα 1078. Θεωρώ οτι είναι πολύ καλά για τις τιμές και τους λογαριασμούς που έρχονται σε όλο το κόσμο.

Έχω εγκαταστήσει 4,5kw φ/β, τον υπολογισμό τον έκανε ο μηχανικός, και μου είπε οτι το κλειδί ειναι να βάλεις ενα σύστημα που να καλυπτει τις ανάγκες σου , όχι μικρό για να σου φτάνουν οι kwh, ούτε μεγάλο για να χαρίζεις kw στη δεη.

Στο σπίτι υπάρχει αντλια θερμότητας 9 kw, η οποία δεν κλείνει ΠΟΤΕ.Ανοίγει Οκτώβρη και κλείνει Μάρτη για θέρμανση και το καλοκαίρι ανοίγει Ιουνιο και κλείνει Σεπτέμβρη. Μέσα στο σπίτι υπάρχουν 2 φανκοιλ που και αυτα δε κλεινουν ποτε.

Υπαρχει και ενα εξτρα κλιματιστικό 18 kw οχι ινβερτερ που και αυτό ανάβει όταν κρυώνει-ζεστένεται το μέλος της οικογένειας που ζει στο κάτω σπίτι, + οτι άλλες καταναλώσεις έχει ενα άτομο (τηλεόραση-ψυγειο-κουζίνα).

Γενικώς ναι είμαι ικανοποιημένος, θα ήθελα να είχα βάλει όμως φ/β πριν 10 χρόνια και να πέρνω το κατιτις μου.

Αυτό που θα πρέπει να βάλει καλά στο μυαλό του κάποιος είναι οτι και πάλι θα πληρώνει στη ΔΕΗ. Μην τος παραμυθιάζει η κάθε εταιρία οτι δεν θα πληρώνουν τπτ.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2022 στις 10:24 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Έχω το παλαιό πρόγραμμα με φωτοβολταϊκά στη στέγη. Βγάζουν 0.4κατι και έχει 6% πλέον φόρο.

Μου τα έχουν κάνει τσουρέκια έτοιμα να σκάσουν ότι γίνεται να έχω ταυτόχρονα net metering και το πρόγραμμα μου. Το θεωρώ παράνοια και αδύνατο προφανώς. Γίνεται στον ίδιο μετρητή να υπάρχουν και τα δύο;

Οχι δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zeys13 said:

 

Ορίστε και ο νέος λογαριασμός, μου ήρθε πριν μια εβδομάδα περίπου.

Επειδή είχα κάποια pm, θα γράψω και εδώ κάποια γενικά πράγματα. Ο λογαριασμός λοιπόν είναι 852 και όπως μπορείτε να δείτε έχω προπληρώσει και 226, οπότε φτάνει στα 1078. Θεωρώ οτι είναι πολύ καλά για τις τιμές και τους λογαριασμούς που έρχονται σε όλο το κόσμο.

Έχω εγκαταστήσει 4,5kw φ/β, τον υπολογισμό τον έκανε ο μηχανικός, και μου είπε οτι το κλειδί ειναι να βάλεις ενα σύστημα που να καλυπτει τις ανάγκες σου , όχι μικρό για να σου φτάνουν οι kwh, ούτε μεγάλο για να χαρίζεις kw στη δεη.

Στο σπίτι υπάρχει αντλια θερμότητας 9 kw, η οποία δεν κλείνει ΠΟΤΕ.Ανοίγει Οκτώβρη και κλείνει Μάρτη για θέρμανση και το καλοκαίρι ανοίγει Ιουνιο και κλείνει Σεπτέμβρη. Μέσα στο σπίτι υπάρχουν 2 φανκοιλ που και αυτα δε κλεινουν ποτε.

Υπαρχει και ενα εξτρα κλιματιστικό 18 kw οχι ινβερτερ που και αυτό ανάβει όταν κρυώνει-ζεστένεται το μέλος της οικογένειας που ζει στο κάτω σπίτι, + οτι άλλες καταναλώσεις έχει ενα άτομο (τηλεόραση-ψυγειο-κουζίνα).

Γενικώς ναι είμαι ικανοποιημένος, θα ήθελα να είχα βάλει όμως φ/β πριν 10 χρόνια και να πέρνω το κατιτις μου.

Αυτό που θα πρέπει να βάλει καλά στο μυαλό του κάποιος είναι οτι και πάλι θα πληρώνει στη ΔΕΗ. Μην τος παραμυθιάζει η κάθε εταιρία οτι δεν θα πληρώνουν τπτ.

Πόσο κόστισε το σύστημα των Φ/Β? 

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ για 5.5 KWp . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

@zeys13 ωραίος 

Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ παραγόμενης και εγχεόμενης ; 

 

Γιατί καταναλώνεις το ρεύμα σου, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

1 ώρα πριν, Tsino είπε

Πόσο κόστισε το σύστημα των Φ/Β? 

Επειδή ετοιμάζομαι και εγώ για 5.5 KWp . 

Νομίζω 7500 αλλα δε το έψαξα καθόλου. Είχα εμπιστοσύνη στο μηχανικό, είχαμε και κάποια αλληλοχροστούμενα οπότε πήγα κατευθείαν σε αυτόν. Τώρα θα ήθελα να το κάνω 5 kw πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Γιατί καταναλώνεις το ρεύμα σου, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

2 ώρες πριν, Tsino είπε

δεν το έχεις σε net meetering ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε netmetering  ειμαι. Παραγώ ρεύμα κατα τη διάρκεια της ημέρας. Αν δεν έχω καμία κατανάλωση όλο το παραγόμενο πηγαίνει στη δεη.

Αν εχω καταναλώσεις πρώτα καταναλώνω το δικό μου ρεύμα. Αν περισεύει κάτι πηγαίνει στη δεη. Αν δε μου φτάνει τραβάω ρεύμα και απο τη δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zeys13 είπε

Ναι σε netmetering  ειμαι. Παραγώ ρεύμα κατα τη διάρκεια της ημέρας. Αν δεν έχω καμία κατανάλωση όλο το παραγόμενο πηγαίνει στη δεη.

Αν εχω καταναλώσεις πρώτα καταναλώνω το δικό μου ρεύμα. Αν περισεύει κάτι πηγαίνει στη δεη. Αν δε μου φτάνει τραβάω ρεύμα και απο τη δεη.

A ok, είχα την εντύπωση ότι στο net metering το στέλνεις απευθείας στο δίκτυο και στο τέλος γίνεται η σούμα της διαφοράς 

Μάλλον με είχαν μπερδέψει τα παραδείγματα της ΔΕΗ, όπου η παραγόμενη είναι περίπου ίδια με την εγχεόμενη, και με έκαναν να θεωρήσω ότι δουλεύει έτσι 

Άρα για 10000 kwh κατανάλωση είχες 1000 ευρώ χρέωση, με τα πάντα όλα μέσα, δεν είναι κι άσχημα !

Υποχρεούσαι να είσαι στο Γ1, ή απλά δεν έχεις ασχοληθεί να πας σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς ρήτρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τον τελευταίο λογαριασμό σου βλέπω ότι τελικά έκαψες (6459-3539+4213+2609)=9742.

Παρατηρώ ότι στον λογαριασμό η μόνη διαφορά είναι στο Χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ, όπου εκεί λαμβάνει υπόψιν τα 11, 12, Ε και Π.

Όλα τα άλλα μένουν τα ίδια και λαμβάνουν υπόψιν μόνο τα 11 και 12. 

 

Σκέφτομαι για πάνελ και netmetering αφού τώρα είμαστε στις 10 με 11 χιλ τον χρόνο και θα βάλουμε και αντλία θερμότητας μετά το καλοκαίρι, οπότε θα ανέβει κι άλλο η κατανάλωση.

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παράγεις 1000kw, καις 1000kw άρα δεν πληρώνεις ρεύμα,  αλλά πληρώνεις Δεδηε, Αδμηε, ετεμαρ, υκω και τις υπόλοιπες αηδίες για 1000+1000=2000 kw?

Αυτό συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, telis είπε

Δηλαδή παράγεις 1000kw, καις 1000kw άρα δεν πληρώνεις ρεύμα,  αλλά πληρώνεις Δεδηε, Αδμηε, ετεμαρ, υκω και τις υπόλοιπες αηδίες για 1000+1000=2000 kw?

Αυτό συμβαίνει?

Όχι

δες το παρακάτω να καταλάβεις:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/net-metering/paradeigmata-etisias-ekkatharisis-upologismos-xrew

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Οκ. Παρόλα αυτά είναι τεράστια κοροϊδία!!!

ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΕΤΜΕΑΡ πληρώνεις κανονικά την (εικονική) κατανάλωση! Δεν πληρώνεις την διαφορά της κατανάλωσης. Ε κάπου να πάτε να πηδηχθήτε όσοι το βγάλατε αυτό. Σε βάζουν να πληρώσεις και  ΕΤΜΕΑΡ: ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΑΕΡΙΩΝ ΡΥΠΩΝ , δηλαδή παράγεις ενέργεια από ΑΠΕ, αλλά πληρώνεις και τα γ@μησιάτικα της μείωσης των ρύπων για κάτι που ΔΕΝ έκαψες

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, telis είπε

Οκ. Παρόλα αυτά είναι τεράστια κοροϊδία!!!

ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΕΤΜΕΑΡ πληρώνεις κανονικά την (εικονική) κατανάλωση! Δεν πληρώνεις την διαφορά της κατανάλωσης. Ε κάπου να πάτε να πηδηχθήτε όσοι το βγάλατε αυτό. Σε βάζουν να πληρώσεις και  ΕΤΜΕΑΡ: ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΑΕΡΙΩΝ ΡΥΠΩΝ , δηλαδή παράγεις ενέργεια από ΑΠΕ, αλλά πληρώνεις και τα γ@μησιάτικα της μείωσης των ρύπων για κάτι που ΔΕΝ έκαψες

Έτσι είναι για αυτό "συμφέρει" με πολύ σκέψη...

 

Κάτι που έπρεπε να είναι επιδοτούμενο μπας και απεξαρτηθούμε από τα ορυκτά καύσιμα. Θα έπρεπε κάθε πολυκατοικία να έχει την ταράτσα της στρωμένη με πάνελ. Πάμε και βάζουμε ηλιακούς θερμοσίφωνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filarhos είπε

Κάτι που έπρεπε να είναι επιδοτούμενο μπας και απεξαρτηθούμε από τα ορυκτά καύσιμα. Θα έπρεπε κάθε πολυκατοικία να έχει την ταράτσα της στρωμένη με πάνελ. Πάμε και βάζουμε ηλιακούς θερμοσίφωνες...

το δώμα μιας πολυκατοικίας με το ζόρι να φτάνει για 2 διαμερίσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...